🌍 bazinga ile Sanal Dünya Turu - 7. Bölüm: Sydney 🇦🇺

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,717
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Sanal dünya turumuzda Chicago, Kiev, Vancouver, Stockholm, Floransa ve Seattle'dan sonra yeni rotamız bambaşka bir kıta. @phoebebuffay'nin de önerdiği şehirlerden biri olan Avustralya'nın gözbebeği Sydney ya da Türkçedeki yaygın diğer adıyla Sidney...

Avustralya ile ilgili çok kısa ansiklopedik bilgilerle başlayalım... 50 bin yıldır insanların yaşadığı sanılan Avustralya buna karşın insanlığın çok büyük kısmında bizim bildiğimiz insanlığın haberdar olmadığı bir yermiş... Bu açıdan insanlığın geçmişini inceleyenler için de Avustralya'nın keşfi büyük önem arz ediyor. Coğrafi keşiflerden sonra iki okyanusun kesişimindeki dev bir ada olan Avustralya keşfedildiğinde burada yerli halk olan Aborjinler yaşıyorlarmış...

Her ne kadar Avustralya başka kaşifler tarafından daha önce bulunmuş olsa da 26 Ocak 1788'te Arthur Phillips'in Avustralya'ya gelişi çok başka bir öneme sahip. Çünkü İngiliz kaptan Avustralya'da ilk yerleşmeyi başlatmış ve o günden itibaren Avustralya, İngiltere'nin bir kolonisi haline gelmiş. Bugün de o gün hala "Avustralya Günü" olarak her yıl kutlanmaktaymış...

Avustralya'nın ilk yıllarında İngilizler burayı mahkumları sürüp çalıştıracakları bir sürgün yeri olarak kullanıyorlarmış. Fakat 1848 yılında bu durum sona ermiş... 1 Ocak 1901'de de Avustralya ayrı bir federasyon olarak kurulmuş. Avustralya'nın İngiltere'den bağımsız hale gelişi birkaç farklı aşama şeklinde gerçekleşmiş. Bunların en sonuncusu 1986'da gerçekleşerek iki ülke arası tüm bağlar kopmuş. Buna karşın Avustralya hala Common Wealth (İngiliz Milletler Cemiyeti) üyesi ve Britanya kraliçesi ülkenin devlet başkanı statüsünde. 1999 yılında ülkede cumhuriyet için referandum yapılsa da çoğunluk 2. Elizabeth'e bağlılık göstererek monarşinin lehine oy kullanmış...

Avustralya, çoğu zaman ne kadar büyük olduğunun farkına varılmayan ülkelerden biri. Hiçbir ülkeyle kara sınırı olmayan, en yakın sanılan komşusu Yeni Zelanda ile bile ciddi bir mesafeye sahip ülke dünyanın en büyük altıncı yüzölçümüne sahip. Bu konumlarının en büyük avantajlarını ise pandemi döneminde gördüklerini söylemek mümkün. Tüm ülkelerle sınırlarını kolayca kapattılar ve pandemiden en az etkilenen ülkelerden biri olmayı başardılar...

Sydney - Harita.jpg

Altı eyaletten oluşan Avustralya'nın nüfus yoğunluğu en yüksek olan eyaleti Yeni Güney Galler ve Sydney de bu eyaletin başkenti. Fakat bunun aksine, genel sanılanın aksine Avustralya'nın başkenti Sydney ya da Melbourne değil başkent olması için özel olarak inşa edilen Canberra...

Avustralya hem gelişmiş ekonomisiyle hem de sunduğu insanı yaşam koşullarıyla dünya ülkeleri arasında pozitif hemen hemen her listede en üst sıralarda görebileceğiniz ülkelerden biri. Özellikle şehir bazlı listelerde ülkenin pek çok şehri birden çoğu zaman en üst sıralarda yer alıyorlar. Sydney'in bu listelerdeki konumu değişse de ülkenin en kalabalık ve en çok turist çeken şehri olma konumu değişmiyor...

Şimdi Sydney'in dünyanın en gelişmiş ülkelerinden birinin en popüler şehri olmasını sağlayan bazı ilginç noktalara göz atalım. Fakat Sydney'in genel anlamda harika bir coğrafyası olduğunu ve listede tek tek yer verilemeyecek kadar çok sayıda doğal güzellikleri olduğunu not düşmek gerek...

Sydney Harbour​

Dünyanın en güzel limanlarından biri, özellikle muhteşem köprüsüyle şahane manzaralar vaat ediyor. Üstelik köprünün üzerinde yürüyebilirsiniz de...

Sydney Harbour - 1.jpg

Sydney Harbour - 2.jpeg

Sydney Harbour - 3.jpg

Sydney Opera House​

Dünyanın pek çok büyük şehrinde mühim opera salonları bulunsa da hiçbiri Sidney'dekinin muhteşem mimarisine ya da olağanüstü konumuna sahip değil. Danimarkalı mimar Jorn Utzon'un eseri modern mimarinin en başarılı örneklerinden...

Sydney Opera House - 3.jpeg

Sydney Opera House - 2.jpeg
Sydney Opera House - 1.jpeg

Hyde Park​

Londra'daki kadar olmasa da Sydney'deki park da bir hayli ünlü ve şehrin tam merkezinde ferahlama imkanı sunuyor. Parkın içi ve etrafı da çeşitli ilgi çekici yerlerle dolu...

Hyde Park - 1.jpg
Hyde Park - 2.jpg

Darling Harbour​

Şehrin en merkezi yerlerinden biri olan bu liman pek çok cazibe merkezi sunuyor...

Darling Harbour - 1.jpeg

Darling Harbour - 2.jpg

Royal Botanic Garden Sydney​

Şehrin tam göbeğindeki bu kocaman bahçe, şahane bir yaşam alanı...

Royal Botanic Garden Sydney - 1.jpg

Royal Botanic Garden Sydney - 2.jpeg

Royal Botanic Garden Sydney - 3.jpg

West Head Lookout​

Şehir merkezinin biraz dışında kalan bu nokta okyanus manzaralarının tadını çıkarabileceğiniz önemli seyir noktalarından...

West Head Lookout.jpg

Chinese Garden of Friendship​

Bugüne dek çoğu şehirde Japon bahçelerini gezsek de Sydney'deki en ünlü bahçe bir Çin bahçesi...

Chinese Garden of Friendship - 2.jpeg

Chinese Garden of Friendship - 1.jpeg

Sydney Jewish Museum​

Avustralya'daki ve tüm dünyadaki yahudilerin tarihine odaklanan bu müze, şehrin en ünlü müzelerinden...

Sydney Jewish Museum.jpeg

Nielsen Park​

Dört bir yanı park ve sahillerle çevrili Sydney'deki en çok ilgi gören sahillerden biri de burası...

Nielsen Park.jpeg

White Rabbit Gallery​

Modern sanat müzesi arayanlar için Sydney'in ilgi çekici noktalarından birisi...

White Rabbit Gallery.jpeg

The Rocks​

Şehrin eski tarihi sokaklardan oluşan bu küçük semtinde sade bir yürüyüş bile başlı başına bir keyif olsa gerek...

The Rocks.jpg

Queen Victoria Building (QVB)​

19. yüzyıldan kalma mimarisiyle dikkatleri çeken bu alışveriş merkezi görüp görebileceğiniz en büyüleyici alışveriş merkezleri arasında...

Queen Victoria Building (QVB) - 2.jpeg

Queen Victoria Building (QVB) - 1.jpeg

Art Gallery of New South Wales​

Sydney'in önemli sanat galerilerinden biri de mimarisiyle de dikkat çeken bu müze...

Art Gallery of New South Wales.jpg

St. Mary's Cathedral​

1868-1928 yılları arasında inşa edilen bu katedral şehrin bu alandaki en ünlüsü olabilir...

St. Mary's Cathedral.JPG

Hyde Park Barracks​

Avustralya'nın koloni dönemlerinde mahkumların kaldığı bu bina bugün bir tarih müzesi işlevi görüyor...

Hyde Park Barracks - 2.jpeg

Hyde Park Barracks.jpg

Anzac Memorial​

Hyde Park içinde yer alan bu dikkat çekici Anzak anıtı içerisinde ülkenin tarihiyle ilgili çeşitli bilgiler ve eserler yer alıyor...

Anzac Memorial.jpg

University of Sydney​

Eğer yolunuz şehrin biraz daha güney kesimlerine düşerse bu heybetli üniversiteye de uğramak isteyebilirsiniz...

University of Sydney.jpg

Her şehirde kalınacak minimum, ideal gün sayısı vermeye çalışsam da bu Sydney için çok kolay değil. Şehrin en önemli noktalarını tek bir günde bile gezmeniz mümkün olsa da ne kadar çok kalırsanız tadını o kadar çok çıkarabilirsiniz. Zaten uçuşu bile 1 güne yakın olan ülkeye gelmişken 1 gün durup dönmezsiniz herhalde? Muhtemelen Avustralya'ya kadar gelmişken Melbourne ve birkaç diğer şehri daha görmek isteyebilirsiniz. Kim bilir belki dünya turumuzun ilerleyen aşamalarında oralara da uğrarız? Bu arada Sydney'in Güney Yarım Küre'deki sıcak şehirlerden biri olduğunu da not düşelim. Bizdeki Temmuz-Ağustos sıcaklarında biraz olsun serinlemek için ya da soğuk kış günlerinde yazı hatırlamak için gitmek isteyebilirsiniz...

Siz Syndey'i beğendiniz mi? Sydney'de yaşamak ister miydiniz? En çok hangi noktaları ilginizi çekti ve gidip görmek ister miydiniz? Sıradaki duraklarımız nereleri olsun istersiniz?

Son olarak Sydney limanına odaklanan küçük bir drone turuyla sizleri baş başa bırakalım... (Sürpriz olarak drone turu kesmeyenler için şehir içi yürüyüş videosu da hemen altında, göz atmak isteyebilirsiniz...)

@Tolstoyevski @Dosi @Gerekli24 @Sherlock @MasacRE @hayret bi şey @Aserat @12.Adam @The_Erinch @seyfullXh @xdragxx @BARON男爵 @Billy Kane @mrt-06 @Zeyno45 @kerem @slhttnmtl @Maskeli Fedai @MEnes @pompy @mesmeso @emreemreu @Doğan @phoebebuffay @Emre Ozansoy @Gizmen @781Ens @Turkuazz @cehennet @Angelica @Ahmed @-potterhead-

Not: Önceki bölümlerde yorum yazıp reaksiyon bırakanlar abone kabul edilip etiketlenmektedir. Siz de yorum yapıp, reaksiyon göstererek abone olabilirsiniz...

mesmeso

Moderatör
Reaksiyon puanı
9,599
Puanı
860
Ellerine sağlık yine güzel bir şehir seçilmiş. Gitmek istediğim şehirler arasında bulunuyor.

Dünyada çoğu kişi belki de burayı Avustralya'nın başkenti biliyor ama değil. :D Bilgi yarışmalarında güzel bir eleme sorusu olur.

• Harika
Reactions: bazinga

xdragxx

Emekli
Reaksiyon puanı
28,367
Puanı
1,060
Eline sağlık Ozan yine çok güzel bir inceleme olmuş.
Koca bir haydaaaaaaaaa çekeyim :A Sydney'in bu kadar harika bir yer olacağını düşünmezdim. İlk 4-5 yer o kadar güzeldi ki büyük ihtimalle bu zamana kadar incelediğin yerlerin ilk 3'üne çok rahat girer Sydney. İnsan burada yaşamak ister.... Bir de bize bak her tarafımızda komşu var çoğu da dert...

• Harika

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,896
Puanı
1,060
Eline sağlık @bazinga
Bu şehirde gönlümüzü gözümüzü açan bir şehir olmuş :bhr: Manzara en önem verdiğim ve muhteşem. Yaşanılacak bir yer.

• Harika

baron

Favori Üye
Reaksiyon puanı
4,434
Puanı
409
Eline sağlık güzel bir çalışma olmuş.
Ben daha çok Melbourne şehrini beğeniyorum ama en büyük nedenleri tenis ve F1 bir de Avustralya denildiğinde ne olursa olsun insanın aklına ilk kez kengur ve vahşi doğanın büyük hayvanları geliyor.

• Harika

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,789
Puanı
559
Görsel şölen niteliğinde çok güzel görüntüler var yine. Sydney harika bir şehir olsa da gezilecek değil yaşanacak şehir kategorisine daha yakın bence. :A

Avustralya bana konumu yüzünden biraz farklı bir evren gibi geliyor. Her yere çok uzak ve en basitinden her yerde yaz yaşanırken orada kış yaşanması bile çok büyük bir olay benim açımdan. :A Bir de çok fazla böcek, örümcek, yılan vs var ülkede, çok korkunç. Üstelik zehirli türleri de çok fazla...

Ülkede 10.000'den fazla da sahil varmış, bunu da ek bilgi olarak yazayım.

Ayrıca kolay vize alınabilen ve yerleşilebilen bir ülke bunu da not olarak paylaşayım. Özellikle de öğrenciler için fırsatlar fazla. Avustralya'da yaşayan Youtube'da takip ettiğim biri vardı, ondan biliyorum. :A

@bazinga emeğine sağlık. Bu arada bakmadıysan benim önerilerden Cardiff'i listeden çıkarabilirsin direkt. Sonradan biraz bakındım da konusunu açmaya kayda değer bir şehir değilmiş pek. :A

• Harika

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,717
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Benim de kişisel olarak şu ana kadarki incelediğim şehirlerden en çok beğendiklerimden oldu.

Gerçekten yaşamak için ideal şehirlerden gibi gözüküyor her yönüyle. Fakat kışçı olduğum için Vancouver benim için daha ideal bir yer sanırım. :A Üstelik @phoebebuffay'in bahsettiği üzere fantastik böcekleri de ünlü. :A

İki haftalık bir Avustralya tatili uzun vadede şahane bir hedef gibi. Tabii tek Sydney ile sınırlı kalmayıp diğer şehirlerle de desteklenmeli...

• Güldürdün
Reactions: phoebebuffay

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Avustralya iklimi gereği pek sevmediğim ülkelerden biri, fazla sıcak geliyor bana. Zaten çöle sahip bir ortam ve Avusturalya denince aklıma genelde o dev böcekler, yılanlar vb. de gelmekte. Fakat Sidney gerçekten çok güzel şehirmiş, özellikle köprü mimarileri harika...

Sidney denilince aklıma nedense şu ikili de geliyor :A

857cd0ca4afa78c9996c4823dab81291.jpg

Bu arada zamanında izlediğimiz In Bruges filminden de dolayı Brugge ya da Brüj ya da ismi her neyse artık orayı da merakla bekliyoruz emeklerine sağlık :Z @bazinga

• Güldürdün

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,717
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Bu arada zamanında izlediğimiz In Bruges filminden de dolayı Brugge ya da Brüj ya da ismi her neyse artık orayı da merakla bekliyoruz emeklerine sağlık :Z @bazinga
Brugge aklımda olmayan bir şehirdi o filmi sevmesem de ilerleyen haftalarda değerlendirebiliriz. :A

Bu arada Avustralya'nın en sıcak ayı olan Ocak-Şubat bile İstanbul'un en sıcak ayının ortalamasının altında sıcaklığa sahip. Fakat sıcaklık hiçbir zaman çok düşmüyor ve bu açıdan evet biz kışçılara çok çok uygun bir şehir değil. Yine de bu güzelliklerle katlanılabilir gibi. :A

• Güldürdün
Reactions: Tolstoyevski

Ahmed

Emekli
Reaksiyon puanı
16,026
Puanı
1,060
Belki çok değişik şehirler ama bana hep Sydney NYC'ın Avstralyaya uyarlanmış versiyonu gibi geliyor. Zaten Avstralya kendisi mini ve tropik bir ABD bence, Sydney ise NYC ve LA karışımı birşey. :D Dediğim gibi belki çok alakasızlar ama bana hep böyle bir izlenim veriyor.

Sydney güzel şehir aslında, amma yaşama hayalim olan yerler arasında değil. Tabiiki, uzun bir Avstralya ve Yeni Zelanda turu yapıp dünyanın diğer yerlerinden kopmak isterim o ayrı. :A

• Harika

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,695
Puanı
1,060
water lights GIF

Ellerine sağlık sayın admin, gezmeye ve bizlere görsel bir şölen sunmaya devam ediyorsun. :A Aşırı gereksiz bir bilgi olacak belki ama The Crown'da da çok adı geçiyordu Avustralya'nın, 2. Elizabeth'e bağlılıklarından sen de bahsetmişsin zaten. Saray'da hocalık yapmış biri olarak senin için de yeri ayrıdır buranın diye düşünüyorum. :A @bazinga

Görsellik açısından dünyanın en güzel şehirlerinden birisi Sydney bana kalırsa, yılbaşı geceleri her zaman ilk gösterilen yerlerden birisi oluyor. Konuda da bahsedilen her mimarisinin yeri ayrı, parkları ve şehir çok güzel ancak bana göre ayrı bir parantez açılacaksa bu Sydney Opera House için açılmalı. Gerçekten müthiş bir yapı; konumu, mimarisi, her şeyiyle dört dörtlük...

İlk bölümden beri adet olduğu üzere Google Earth bağlantısını da bırakayım, bilmiyorum kaç kişi tıklayıp ziyaret ediyor ama olsun. :A

• Harika

cehennet

Banlı
Reaksiyon puanı
2,976
Puanı
269
Avustralya kıtasına alışamadım bir türlü. Ne kadar güzel fotoğraflar olsada uzak buluyorum ülkeyi kendime. Çünkü Sabah Yılanlar evimi bassın istemem.

• Güldürdün