🇹🇷 Koronavirüs (COVID-19) - Türkiye'den Son Gelişmeler | Genel Yorum Konusu ☣️ | #MaskeTak 😷 / #AşıOl 💉

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
iftar zamani zaten insanlar evde olur cogunlugu yani. Bunu bari öglen 12'ye falan ceksinler. Biraz komik olmus bu durum ama bizim ülkemizde (Isvec)bu bile yok, tabi nüfus farkida bir etken olabilir ama bizde daha maske zorunlulugu bile yok. Sadece 'toplu tasitlarda öneririz' derler anca.
Hastalık yoğunluğu nasıl sizde? Hala gündemde mi hastalık? Yasak olmasa da insanlar dikkat ediyor mu önlemlere?

• Beğendim
Reactions: Dosi

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Hastalık yoğunluğu nasıl sizde? Hala gündemde mi hastalık? Yasak olmasa da insanlar dikkat ediyor mu önlemlere?
Durum daha da kötüye gitmekte. Habire yeni vakalar haberi geliyor ama ölümler farkli, birgün 14, diger gün 40 falan görünmekte. Ben gectigimiz haftalarda ehliyet yenileme icin toplu tasita bindim ama sakin zamanlari sectim ve orda herkes ara koyarak oturuyor fakat maske cok kiside yok, 10 kisiden 2 kisi tek takiyor. her market desenfekte ilacini kapida bulunduruyor ve hastane, tasit bilet alma yerleri maske dagitiyor insanlar taksin diye. Alis veris merkezleri veya marketler full insanlarla dolu olmaya devam ediyor. Sözde tabela koymuslar 'En fazla 60 kisi girebilir' vs ama cok az denk geldim kapida denetleme yapanlara.
simdi verilere baktim, 12 Nisanda vaka sayisi 3471 (ortalama 5721) 7 nisanda iki katiymis ama. Yilin en fazla ölümu 351 Ocak ayinda ve 6 Nisanda 45 kisi, 8 Nisan 26 kisi. Tr gibi hergün ayni rakamlar degil yani.
paskalya tatili yeni bitti ve bu aralar yükselir cünkü ülke disina tatile gidende cok oldu.

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Durum daha da kötüye gitmekte. Habire yeni vakalar haberi geliyor ama ölümler farkli, birgün 14, diger gün 40 falan görünmekte. Ben gectigimiz haftalarda ehliyet yenileme icin toplu tasita bindim ama sakin zamanlari sectim ve orda herkes ara koyarak oturuyor fakat maske cok kiside yok, 10 kisiden 2 kisi tek takiyor. her market desenfekte ilacini kapida bulunduruyor ve hastane, tasit bilet alma yerleri maske dagitiyor insanlar taksin diye. Alis veris merkezleri veya marketler full insanlarla dolu olmaya devam ediyor. Sözde tabela koymuslar 'En fazla 60 kisi girebilir' vs ama cok az denk geldim kapida denetleme yapanlara.
simdi verilere baktim, 12 Nisanda vaka sayisi 3471 (ortalama 5721) 7 nisanda iki katiymis ama. Yilin en fazla ölümu 351 Ocak ayinda ve 6 Nisanda 45 kisi, 8 Nisan 26 kisi. Tr gibi hergün ayni rakamlar degil yani.
paskalya tatili yeni bitti ve bu aralar yükselir cünkü ülke disina tatile gidende cok oldu.
Ölüm oranları çok düşük gözüküyor sizde. Günde 20-30 ölümü insanların fazla takmaması normal gibi gözüküyor.

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Ölüm oranları çok düşük gözüküyor sizde. Günde 20-30 ölümü insanların fazla takmaması normal gibi gözüküyor.
Yilbasi öncesi ortalama 100 civari oluyordu. Ozaman bile takmiyorlardi ama su var, ölenlerin cogu yasli kesim.
Suan toplam 13.660 ölüm oldu burada 3706 ölen 90 üstü, 5709 ölen 80 yas üstü, 2942 ise 70 yas üstü.
Yasli nüfusu baya eksildi.

• Beğendim
Reactions: bazinga

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Yilbasi öncesi ortalama 100 civari oluyordu. Ozaman bile takmiyorlardi ama su var, ölenlerin cogu yasli kesim.
Suan toplam 13.660 ölüm oldu burada 3706 ölen 90 üstü, 5709 ölen 80 yas üstü, 2942 ise 70 yas üstü.
Yasli nüfusu baya eksildi.
70 yaş altı ölen sayısı 1000 civarı o zaman. Onların da büyük kısmı kronik hastalıkları olanlardır...

Sizde ortalama insan sağlık seviyesi daha yüksek. Yaşlılara bağlılığın daha düşük olmasını da ekleyince normal karşılanabilir bir sonuç...

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
70 yaş altı ölen sayısı 1000 civarı o zaman. Onların da büyük kısmı kronik hastalıkları olanlardır...

Sizde ortalama insan sağlık seviyesi daha yüksek. Yaşlılara bağlılığın daha düşük olmasını da ekleyince normal karşılanabilir bir sonuç...
Aynen, 838 ölen 60-70 yaş arası. Genç nesil az nasiplenmiş. Bizim nüfus 10.379.000 ve 13.660 ölüm olmuş. Komşu ülkelere göre en çok ölüm bizde.
Tabloya baktım, covidd yakalananlar olarak Türkiye 7. Sırada, İsveç ise 27. sırada.
IMG_20210413_215131.jpg

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Yasaklar yeterli kesinlikle, aç kapa taktiğinin başarılı olamadığını gördük. Tam kapanıp da insanları hem sosyal hem de ekonomik açıdan sıkıntıya sokmanın doğru olmadığını düşünüyorum. O nedenle tedbirler yeterli görünüyor.

Kafe, restoran gibi yerlerin kapanması çok büyük oranda etki ediyor zaten. Kademeli çalışmanın kaldırılmasına anlam verememiştim zaten, bu süreç boyunca devam etmesinin hiçbir zararı olmaz. Özel sektör de bunu uygularsa etkisi çok iyi görülür.

Benim anlayamadığım 65 yaş üstünün çok büyük çoğunluğunu aşılamadık mı? Neden yasak hala onlara geliyor anlam veremedim?

Emre Ozansoy

Moderatör
Reaksiyon puanı
56,770
Puanı
1,060
Web Sitesi
twitter.com
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI GENELGESİ
  • Sokağa çıkma kısıtlama sürelerine uyum için istisnalar haricinde işyerleri hafta içi 07.00-18.00 saatleri arası açık olabilecek.
  • Hafta sonu 10.00-17.00 arası 65 ve üzeri ile 18 yaş altı hariç araç kullanmama şartıyla en yakın market, manav, kasap ve kuruyemişçilere gidilebilecek
  • Hafta içi 65 yaş ve üzerindekiler 10.00-14.00, 18 yaş altındakiler 14.00-18.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek.
  • Huzurevi, yaşlı bakımevi, rehabilitasyon merkezi, çocuk evleri gibi sosyal koruma/bakım merkezlerinde 17 Mayıs'a kadar ziyaretçi kabul edilmeyecek.
  • Şehir içi toplu ulaşım araçlarında oturma kapasitesi yüzde 50 ile sınırlandırılacak, fiziki mesafeye uyulamayacak araçlara ayakta yolcu alınmayacak.
  • Hafta içi/hafta sonu ayrımı olmaksızın 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 18 yaş altı genç ve çocuklar şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullanamayacak.
  • Zorunlu hali bulunmayanların sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan sürelerdeki şehirlerarası seyahatleri ancak toplu ulaşım araçlarıyla mümkün olacak.

Son düzenleme:

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Tek sosyal aktivitem market alışverişiydi, o da yalan oldu. 17'de iş bitiyor, 18'de marketler kapanıyor. Zaten 17-18 arası da aşırı kalabalık olacaktır.

Zorunlu alışverişler için öğle arası gideceğiz artık mecburen. O da zamana karşı yarışacağımız için tatsız tuzsuz bir şey olacak...

İnşallah iki haftayla sınırlı kalır bu durum.

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Vaka sayısı durgunlaşmaya başladı, pik yavaştan aşağı doğru inmeye başlıyor. Bayram sonrasına 10.000 altına düşeriz sanırım.

Bu arada hastalığın seyri gerçekten hafifledi denebilir mi? Sonbaharda 30.000 binli vakalarda hasta ve ağır hasta sayısı daha fazlayken şimdi 50-60 bin vakaya hasta ve ağır hasta sayısı çok daha iyi durumda. Uzmanların hastalığın hafifliyor olabileceği görüşü ağır basıyor gibi.

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Vaka sayısı durgunlaşmaya başladı, pik yavaştan aşağı doğru inmeye başlıyor. Bayram sonrasına 10.000 altına düşeriz sanırım.

Bu arada hastalığın seyri gerçekten hafifledi denebilir mi? Sonbaharda 30.000 binli vakalarda hasta ve ağır hasta sayısı daha fazlayken şimdi 50-60 bin vakaya hasta ve ağır hasta sayısı çok daha iyi durumda. Uzmanların hastalığın hafifliyor olabileceği görüşü ağır basıyor gibi.
Bu nasıl durgunlaşma, hafifleme. :)

Hem vaka sayısında hem de vefat sayısında rekor geliyor iki gündür. Vefat/Vaka oranının düşmesi normal aşının da etkisiyle ancak ölü sayısı rekor kırarken bunu olumlu değerlendirmek zor maalesef.

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Bu nasıl durgunlaşma, hafifleme. :)

Hem vaka sayısında hem de vefat sayısında rekor geliyor iki gündür. Vefat/Vaka oranının düşmesi normal aşının da etkisiyle ancak ölü sayısı rekor kırarken bunu olumlu değerlendirmek zor maalesef.
5-10 bin hızlı vaka artışından sonra takılı kaldı denebilir, bence pazartesi itibariyle düşüş başlar. Hem bağışıklığın kazanılması hem yasaklar her türlü etkisini göstermeye başlıyor.

Vefat sayısının rekor kırması Mart başıyla başlayan vaka artışının yansıması, en son yansıyan ağır hasta ve vefat sayısı oluyor. O nedenle artışa geçmesi normal. Hep bu şekilde oldu bir yıldır...

slhttnmtl

Favori Üye
Reaksiyon puanı
24,021
Puanı
1,060
1600 küsur vaka artışı var. Önlemlerin şöyle böyle etki edebileceğini düşünmüştüm, gerçi konuşmak için biraz erken ama.

• Üzücü
Reactions: Angelica