'Şimdiki Aklım Olsaydı' (If Only) İspanya'da Çekilecek!

Emre Ozansoy

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
56,998
Puanı
1,060
Web Sitesi
twitter.com
shutterstock_729647704_16_9_1551773382-880x495.jpg

'Şimdiki Aklım Olsaydı' İspanya-Netflix orijinal yapımı oldu!

Yapımcılığını Ay Yapım'ın üstlendiği, yönetmen koltuğunda Çağan Irmak ile Umut Aral'ın oturacağı, senaryosunu Ece Yörenç'in kaleme aldığı 'Şimdiki Aklım Olsaydı' dizisi sansür sebebiyle geçtiğimiz yaz Türkiye'de iptal edilmişti.

Geçtiğimiz gün Netflix, İspanya'da gerçekleştirdiği bir etkinlikte dizinin İspanyol Netflix orijinal dizisi olarak hayata geçeceğini duyurdu. Yapımcılığını Boomerang TV'nin üstleneceği, Irma Correa tarafından uyarlanacak olan dizinin başrolünde Megan Montaner yer alacak.

Çekimleri yakında başlayacak olan dizinin konusu:
30’lu yaşlardaki Emma, Nando ile olan 10 yıllık evliliği içinde kaybolmuş mutsuz bir kadındır. Şimdiki aklı olsa Nando’yla asla evlenmeyeceğinden emindir. Günün birinde Nando’ya romantizm ve heyecandan yoksun bir rutin içinde hapsolduğunu ve boşanmak istediğini söyler. Aynı gün beş yüz yılda bir gerçekleşen, bütün dünyanın izlediği bir ay tutulması yaşanmaktadır, tutulmanın etkisiyle zamanda oluşan bir hata Emma’yı 10 yıl öncesine, şimdiki aklıyla 20 yaşındaki bedenine geri götürür ve Emma için müthiş bir serüven başlar. Hayat ona, önündeki 10 yılda onu nelerin beklediğini bilmenin avantajı ile, kim olduğunu ve ne olmak istediğini yeniden ölçüp, tartması için bir şans daha vermiştir.
Kaynak: Ranini

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,903
Puanı
1,061
Böyle ilgi çekici bir hikayeyi Türklerle izlemek keyifli olurdu ABV RTÜK.ss Ama yine de projenin çöpe gitmemesi ve iyi kötü çekilecek olması güzel gelişme. Biz de artık bu haline bakarız ne yapalım. :(

serhatt

Moderatör
Reaksiyon puanı
62,831
Puanı
1,060
Çok sevindim, emeklerinin boşa gitmediğine, yemeyenin malını yerler.

Emre Ozansoy

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
56,998
Puanı
1,060
Web Sitesi
twitter.com
Ece Yörenç'in Variety'e verdiği röprtaj:
* Netflix'i If Only'yi iptal etmeye götüren koşullara dönebilir miyiz?

Yörenç:
Kültür Bakanlığı'nın ülkeyi tanıttığı imaja bağlı olarak bir diziyi iptal etme gücü var. Bu gücü daha önce kullanmamış olmalarına rağmen benim dizimde sebep gösterilmeksizin uygulandı. Ama sebebini biliyorduk, çünkü dizide eşcinsel karakter var.

* Karar kesin miydi?

Yörenç:
Senaryoyu değiştireceğimizi ve bekledikleri ahlaki normlara uyduracağımızı umdular. Ama ben ve Netflix orijinal senaryoda değişikliğe gitmeye yanaşmadık ve nihayetinde iptal etmeye karar verdik. Geçmişi unutmak ve artık bana büyük bir enerji ve heyecan veren bir projeye odaklanmak istiyorum.

* Diziyi İspanya'da yapma fikri nereden çıktı?

Yörenç:
Netflix'ten. Birçok ülkeden pek çok teklif aldık. Netflix España büyük ilgi gösterdi. Ayrıca Irma, benim daha önceki dizilerimden birisinin [Fatmagül'ün Suçu Ne?] uyarlamasında [Alba] çalıştı.

* İspanya, Türkiye ile farklı. Bu sebeple senaryo değişecek mi?

Correa:
Aynı hikaye, İspanya'da İspanyolca anlatılıyor. Özünü koruyacağız, çünkü evrensel bir hikaye: Herkes geçmişe dönmek ve bir şeyleri değiştirmek ister. Hoşlanmadığımız ya da yanlış giden, yaptığımız için üzgün olduğumuz şeyleri. Ana karakterimizin geçmişe giderek farklı kararlar alma şansı var. Ancak bu değişiklikler onun için iyi olacak mı göreceğiz.

* Eşcinsel karakter daha fazla varlık gösterecek mi? Başka bir erkeği öpecek mi? Bu, tabii olurdu.

Yörenç:
Orijinal Türk versiyonunda bir erkek ve kadın aşklarını belirli bir şekilde ifade ediyorlar. Herhangi bir sahneden bahsetmiyorum. İki erkek de o aşkı benzer şekilde yaşayabilirler.

Correa: Eşcinsel karakterler arasında öpüşme olup olmayacağını söyleyemeyiz. Ama çeşitlilik ve güçlü bir Türk tadı olacağını söyleyebiliriz.

Yörenç: Hikaye gibi dört mevsimde geçecek - Bahar, Yaz vs. Bütün karakterler hayatlarını dört mevsimde yaşayacaklar.

* Senaryo ne durumda? Hiç bölüm tamamlayabildiniz mi?

Correa:
Ece'yle çalışmaya devam ediyoruz.

* Birlikte çalışırken nasılsınız?

Yörenç:
İlk olarak Irma benim versiyonumu okudu. Sevdi ve uyarlamaya karar verdi. Irma senaryoları okuduktan sonra bölüm bölüm gittik, gerçi Irma senaryonun ruhunu anlamıştı. Anlaşılır gelmeyebilecek bazı mizah ve kültürel açılar vardı. Bunlara odaklandık. Benzer bir kreatif ruha sahibiz, bu nedenle çalışırken birbirimizle oldukça uyumluyuz.

* Türk dizileri Latin Amerika'da harika reytingler elde etti. İspanya uyarlaması bu etkiyi daha da büyültecek şekilde mi tasarlandı?

Correa:
İspanyol bir ekibin, bizim isimlerimizin, kültürümüzün, mizahımızın ve şehirlerimizin olduğu İspanyolca bir versiyon bu. Ama dediğim gibi evrensel de bir hikaye ve sadece belli bir izleyici için değil, dünya genelindeki izleyici için anlatılacak bir hikaye.

Yörenç: Bu bir kutlama sebebi. Daha önce başka dillere de uyarlanan senaryolarım oldu. Ama bir Türkçe senaryonun İspanya'ya uyarlanması başarının işaretidir. Çekimler bittiğinde uyarlama senaryoları Türkçe olarak kitap halinde yayınlayacağım.

slhttnmtl

Favori Üye
Reaksiyon puanı
24,020
Puanı
1,060
Boşa gitmemesi iyi olmuş. Cidden iyi bir dizi olacaktı bence ama değişik bir bahane yüzünden elden kaçtı.

• Beğendim
Reactions: Emre Ozansoy

Emre Ozansoy

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
56,998
Puanı
1,060
Web Sitesi
twitter.com
Boşa gitmemesi iyi olmuş. Cidden iyi bir dizi olacaktı bence ama değişik bir bahane yüzünden elden kaçtı.
Para vererek dizi izlediğimiz platformda ne izleyip izlemeyeceğimize de karıştılar/karışıyorlar. Aslında senaryo değişse izleyebilirdik, ama Ece Yörenç o taraflı olmamış.

• Beğendim
Reactions: slhttnmtl

slhttnmtl

Favori Üye
Reaksiyon puanı
24,020
Puanı
1,060
Para vererek dizi izlediğimiz platformda ne izleyip izlemeyeceğimize de karıştılar/karışıyorlar. Aslında senaryo değişse izleyebilirdik, ama Ece Yörenç o taraflı olmamış.
Onun için de aşırı saçma bir açıklama yapıldı bir de. Valla en doğrusunu yapmış, dizinin özü bozulmasın tek. Başka ülkenin dizisi oluversin.

• Beğendim

Emre Ozansoy

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
56,998
Puanı
1,060
Web Sitesi
twitter.com
Onun için de aşırı saçma bir açıklama yapıldı bir de. Valla en doğrusunu yapmış, dizinin özü bozulmasın tek. Başka ülkenin dizisi oluversin.
Bence de, en iyisini yapmışlar. Artık İspanya uyarlamasını izleriz yayınlanınca. Ama bizim kadro ile çekilmesini çok isterdim. :(

• Beğendim
Reactions: slhttnmtl

Gizmen

Favori Üye
Reaksiyon puanı
2,884
Puanı
360
Ne kadar acı bir durum dimi. Elimizde ki hikayeyi sırf gerici zihniyetler yüzünden başka ülkelere kaptırdık. Bu diziyi asla izleyemem bizde nasıl olurduyu düşünmekten.

kerem

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,622
Puanı
1,060
Netflix'in beni en çok heyecanlandıran projesiydi. İptal edildiğine çok üzülmüştüm. Kısmet İspanyollarınmış, sağlık olsun.

• Beğendim

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Emeklerinin boşa gitmemesi çok güzel gelişme, Ece Yörenç kalemini İspanyol dizisi olarak izlemek de güzel olacak en azından. Merakla bekliyoruz detayları.

Bu arada Ece Yörenç'in TV'ye yeni dizi yapma zamanı geldi de geçiyor, Ay Yapım ile güzel bir projede buluşsalar ne güzel olur... Hilal Saral da olsun tabi. :bhr:

Özgür

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
28,119
Puanı
1,059
Çok güzel gelişme. :Z haberi gördüğümde hem sevindim hem üzüldüm. Sevindim çünkü merak ettiğim bir projeydi ve öyle ya da böyle izleme şansını yaşayacağız ama üzüldüğüm kısım ise bu hikayeyi bizim oyuncularımızla izleyemeyecek olmak.

Bu arada Ece Yörenç de Türkiye'deki kaynaklara ayrı, Variety'e ayrı konuşuyor. Geçen yaz kendisi röportajda "çekim izni alabilmek için, değişikliği kabul ettik ve gay karakteri senaryodan çıkardık" demişti. Şimdi ise "biz kabul etmedik ve iptal ettik." diyor. :F Yabancılara konuşunca böyle işliyor demek süreç. :A

kerem

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,622
Puanı
1,060
Özge'ninkinden daha iyi bir kadın başrol performansı izleriz bence de en hayırlısı olmuş. :A:A
Özge ve Birkan'ı da beraber izleyemedik. Ah bu proje yayınlansaydı, en iyi yerli dijital proje olabilirdi. Senin gibi anti Özge'cilerin gözün vardı zaten. :A

• Harika
Reactions: Özgür

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,903
Puanı
1,061
Özge ve Birkan'ı da beraber izleyemedik. Ah bu proje yayınlansaydı, en iyi yerli dijital proje olabilirdi. Senin gibi anti Özge'cilerin gözün vardı zaten. :A
En iyi yerli dijital proje olma unvanına Bir Başkadır ve Şahsiyet ulaştı bile. Yani bu dahil başka bir projenin onun yanına yaklaşma ihtimali şimdilik düşük. :A

@Özgür de niye kalp atmışsa. :A Daha önce kaç kez söyledim Özge antisi değilim diye. :A

• Güldürdün
Reactions: Özgür

kerem

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,622
Puanı
1,060
En iyi yerli dijital proje olma unvanına Bir Başkadır ve Şahsiyet ulaştı bile. Yani bu dahil başka bir projenin onun yanına yaklaşma ihtimali şimdilik düşük. :A

@Özgür de niye kalp atmışsa. :A Daha önce kaç kez söyledim Özge antisi değilim diye. :A
Proje hayata geçmeden çok emin konuşuyorsun ki Bir Başkadır'ın sonu tatmin etmemişti tam hatırlatırım. :A

Ki Özge bu projeyi değil onlar Özge'yi kaybetti, gerisini Ece Yörenç ile Ay Yapım düşünsün. Elini sallasa ellisi zaten. :A