İsveç'te Gizemli Bir Göktaşı Havayı Gece Vakti Aydınlattı!

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
8hcshvkux1ofok3k6hlbvcrghkw-jpg-jpg.95226

7 Kasım 2020 tarihinde İsveç'in büyük bölümlerinde; Västmanland'ın tamamı ve Uppsala'nı belli kısımlarında meydana gelen gökyüzü olayında, saat 22.30'da karanlık gökyüzü birden meteora benzeyen cisimden kaynaklı parlak bir ışıkla aydınlandı. Bu olaya birçok kişi şahit oldu ve birçok kameraya yansıdı. Şahitler, büyük bir gürültü duyulduğunu da belirtti.

Uzay Kayası (Boliden) adı verilen bu cismin ilk başta 800 kilo ağırlığında olduğu düşünülse de edinilen görüntülerden yola çıkılarak NASA'ya göre 9700 kilo civarı bir ağırlığa sahip olduğu belirtildi. İsveç medyasına göre ölçüm işi hâlâ devam edilmekte. Norveç'e ait 3 meteor kamerasına yansıyan görüntülerde oldukça parlak bir kayanın yere düşüp yandığı belirtildi.

Uppsala Üniversitesi Fizik ve Astronomi Bölümü'nde araştırmacı olan Erik Stempels'e göre bu göktaşı İsveç'e birkaç on yıllık süreç dahilinde çarpmış olan en büyük göktaşı olduğunu vurguladı. Stamples, Almanya ve başka yerlerden kişilerin araştırma için geldiğini belirtti ve Norveçlilerin karantina engeli yüzünden gelemediklerini belirtti.

İşte kameralara yansıyan o an:

Kaynak:
GP https://www.gp.se/nyheter/sverige/nya-uppgifter-om-mystiskt-ljussken-1.37071738

Expressen https://www.expressen.se/nyheter/uppgifter-om-mystiskt-ljussken-over-sverige/

Çeviri ve kaynak: @Dosi /fav10.net

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,926
Puanı
1,060
Şuan o şehirlerde inceleme işi başlatıldı. Bu arada bir çok farklı açı ve farklı yerlerde kamera açısı var. Stockholm bölgesine yakın yerler oralar. Keşke biz de hissetseydik :A

• Güldürdün
Reactions: Angelica

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,926
Puanı
1,060
Bunlar da dert mi diyorum keşke bizim de böyle dertlerimiz olsa diyorum :A
Fifa'da beginner seviyesinde oyunu açmışlar böyle şeylerle uğraşıyorlar diyorum :A
Habere inanmıyormusun yani? Hâlâ anlamadım :A
Bir sürü ropörtaj ve görüntü izledim bu haber ile alakalı.

• Güldürdün
Reactions: xdragxx