2020 Çatlak - Film Yorumları

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com

03202090064566_1601643954.jpg

Çatlak / Fractured

Tür:
Dram, Aile
Süre: 81 dk.

Yönetmen: Fikret Reyhan
Senaryo: Fikret Reyhan

Oyuncular:
Hakan Salınmış
Süreyya Kilimci
Hakan Emre Ünal
Tuğçe Yolcu
Giray Altınok

IMDb Linki

Puanlar:
IMDb: 7.0/10

Filmin Fragmanı:

Filmle ilgili yorumlarınızı bu başlık altından yapabilirsiniz.

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Fikret Reyhan'ın yazıp yönettiği Çatlak, göçmen işçi olarak çalıştığı Londra'da ailesine göndermek üzere Ayhan'dan borç alan Fatih'in hikayesini anlatıyor. Sıradan bir borç hikayesi de değil, borç meselesinin aile toplantısında çığ gibi büyümesini de anlatıyor. Basit gibi görünen konusu var ama aslında çok gerçekçi bir film.

Fikret Reyhan muhtemelen bu hikayeyi gerçekte yaşanmış bir olaydan gözlemleyerek aktardı. Hikaye genel olarak gerçekte yaşanmış ya da yaşanması muhtemel olaylar, karakterlerin verdiği tepkiler de çok gerçekçi. Bu karakterlerin herhangi birisini gerçek hayatta görmüş olabilirsiniz ya da bizzat bu karakter ailenizin içinde olabilir. Sahneler ilerledikçe sahnelerdeki olayları olsun, filmdeki karakterleri olsun, kendi yaşamıma uyarlayabildim. Gerçek hayata uyarlayabildiğin filmler kolay kolay da çıkmıyor ama bence bu filmi gerçek hayata uyarlayabilirsin rahatlıkla.

Borç meselesi, filmdeki olayların gelişmesini sağlayan tuz biber. Borç meselesi karakterleri yönlendiriyor, borç meselesi işin tuzu biberi oluyor. Baş karakter dahil olmak üzere bütün karakterlerin sırları dökülmeye başlıyor ortaya, ortam da geriliyor. Filmi gerçekçi yapan, ortaya çıkan gerilimle bir olayın dallanıp budaklanması. Gerçek hayatta da böyledir aslında, ortaya çıkan gerilimle küçük bir olay dallanıp budaklanır ve ortaya iyi manzaralar çıkmaz.

8/10

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,791
Puanı
1,061
Uzun süredir pek çok övgü aldığını gördükten sonra merakla beklediğim bir filmdi ve sonunda izleyebildim. Gerçekçiliğiyle kendine hayran bıraktıran bir iş olduğu kesin çünkü etrafımızda böyle insanların olduğunu hiç kimse inkar edemez. Tabii ben bizzat bu durumların içine düşmedim ama senaryonun gerçekten bunu tecrübe etmiş birinin elinden çıktığı veya onlardan yardım aldığı belli oluyor. Klişe bir tabir olacak ama gerçekten de bu aile varmış ve evin bir kenarına kamera konulmuş gibiydi. Bence filmin en büyük eksiği tam olaylar iyice körüklenmişken kısa kesmesi. İlk yarıda sakin sakin gitmesinin nedeninin son sahnedeki gerginliği inşa etmek olduğu anlaşılıyor ama o ortamı ve ailenin birbirini nasıl yediğini daha uzun görmek isterdim çünkü skandal severiz. :A Ayrıca senaryo aralarda pek çok konuya dair mesaj sığdırmaya çalışıyor ama kısalığı nedeniyle bazılarını tam geçiremiyor gibi de hissettim. O kadar kısa süreye çok karakter sığdırınca kimin kim olduğunu da hemen çıkaramadım ki bazıları film boyunca figüran gibi (evin en küçük kızı ve eşi gibi) kalıyor maalesef.

Tıpkı Don't Look Up gibi bu film de tam bir ensemble işi ve herkese tek tek alkış göndermek lazım. Kadın oyuncular Altın Portakal'dan ödülle dönmüştü ama aslında erkeklere daha çok alan tanıyan bir senaryo var. Özellikle tam bir aile babası olarak Hakan Salınmış (filmde annesini oynayan kadın gerçekten de onun annesiymiş) ve şamar oğlanı Giray Altınok'un performansları daha çok öne çıkıyor.

Ailenin her ferdinde para kaynarken kimsenin borcun ödenmesine yanaşmaması ve göz göre göre işi çıkmaza sokması tabii ki filmin en vurucu mesajı. Hele ki eski kurdan ödeme muhabbeti işin rezilliğinin geldiği son noktaydı. :A

Sonuç olarak bazı belli başlı eksiklerine rağmen amacını yerine getiren başarılı bir film olmuş. İnsanlar İkiye Ayrılır, Okul Tıraşı, Çatlak derken yıl içinde ülkemiz insanına dair etkileyici mesajlar veren pek çok film izlememiz (ve onlara daha kolay ulaşabilir olmamız) çok güzel.

7.5/10

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
@Sherlock kardeşim bu filmi de dahil edebilirdik aslında Oscar etkinliğine ama bu arada @bazinga'nın puanı 6. :A Tabii 2021 yapımı değil ama olsun, bu film de izlenebilirdi. :A

• Güldürdün
Reactions: Sherlock

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Tam yorum: Çatlak (2021)

Türk toplumuna dair gerçekçi tespitlerde bulunan bir film olmuş. Hemen hemen tüm karakterlere etrafımızda rastlamak mümkün. Fakat filmin tüm olayının bu gerçekçilik inşası olması ve üzerine sinemasal çok fazla şey konulamaması filmin bir üst seviyeye çıkamama sebebi olmuş.

Yine de yılın kaliteli ve izlenesi yerlilerinden şüphesiz.

6/10

• Beğendim
Reactions: Tolstoyevski

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Filmi beğendim açıkçası, o aile içi kaos olayını çok doğal ve gerçekçi şekilde yansıtmışlar. Ama yine tam sonunda ne oluyor göstermeden küt diye filmi bitirme kanseri bu filmde de yerini aldığı için filmin sonunu görememek sinirimi bozdu. Nedir bu tür filmlerin böyle olmayacak yerde bitirme sevdaları anlamıyorum. Borcu nasıl ödediler, ödediler mi onu görseydik en azından…

6.3

• Beğendim
Reactions: bazinga

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Filmi beğendim açıkçası, o aile içi kaos olayını çok doğal ve gerçekçi şekilde yansıtmışlar. Ama yine tam sonunda ne oluyor göstermeden küt diye filmi bitirme kanseri bu filmde de yerini aldığı için filmin sonunu görememek sinirimi bozdu. Nedir bu tür filmlerin böyle olmayacak yerde bitirme sevdaları anlamıyorum. Borcu nasıl ödediler, ödediler mi onu görseydik en azından…

6.3
Sanat filmi izliyorsan eğer, mükemmel bir son bekleme hiçbir şekilde, kimi zaman hayal kırıklığına uğratır. Gişe filmi değil ki bu, bu tarz filmler havada kalırcasına biter. Abbas Kiyarüstemi filmlerini izle mesela, havada kalıyor sonlar genelde. Muhtemelen o filmleri izlersen çıldırırsın. O son yok hiçbir şekilde. :A