FK12 İnşaat (2003) - Film Yorumları

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

1626531688861.png

İnşaat

Tür:
Komedi, Suç, Dram
Süre: 113 dakika

Yönetmen: Ömer Vargi, Tolgay Ziyal
Senaryo: Serdar Tantekin, Ömer Vargi

Oyuncular:
Emre Kinay
Sevket Çoruh
Suna Pekuysal

IMDb Linki

Puanlar:
IMDb: 7.2/10
Rotten Tomatoes: 77%

Filmin Fragmanı:

Filmle ilgili yorumlarınızı bu başlık altından yapabilirsiniz.

• Harika
Reactions: Angelica

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Tek mekanda geçen filmlerin başka bir samimiyeti var, o da bu filmlerden birisi. Bütün hikaye inşaat ve çevresinde geçiyor. Sıkmadan izletmeyi başarıyor. Bunda hikayenin, oyuncuların payı büyük. Ne çok abartılı komedisi, ne de çok abartılı dramı var ama işin içinde sağlam bir "suç" var.

İnşaat işçisi olarak çalışan Ali ve Sudi'nin, bir gün sert patronları olan Nizamettin'in çukura bir ceset gömmesi sonucu o cesedi taşımasından sonra inşaatın ceset yuvasına dönmesini anlatıyor. İnşaatın ceset yuvasına dönme aşamasında yaşadıkları toplumsal eleştiri niteliğindeydi. Sonu izleyiciye bırakıldı, daha da iyi oldu.

Emre Kınay ile Şevket Çoruh çok iyiydi. Hatta aklıma 'Her Şey Çok Güzel Olacak' filmindeki Altan ile Nuri ikilisi geldi. Gelmesi de doğal, o filmin yönetmeninden çıkan bir film bu film. Oldukça samimi, tek mekanda geçen ve keyif veren bir filmdi.

8/10

10.05.2021

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Uzun zamandır çeşitli dijital platformlarda karşıma çıkan bir filmdi. Buna karşın genel anlamda Türk sinemasındaki underrated filmlerden biri olduğu söylenebilir.

Sinema açısından pek çok işi doğru yapan bir filmdi. Senaryo ve karakterler oldukça ilgi çekici, oyunculuklar zaten üst düzey. Ömer Vargı çok fazla film çekmeyen ama çektiğinde de sağlam işlere imza atmış bir yönetmen. (Her Şey Çok Güzel Olacak, Kabadayı gibi)

Kadroda en çok Ahmet Mümtaz Taylan'ı beğendim sanırım. Sonlara doğru olan sahnede döktürmüş. Şevket Çoruh sanki bir oyuncu değildi de ameleydi. Rolü muazzam benimsemiş. Rahmetli Suna Pekuysal'ı uzun yıllar sonra izlemek de güzel oldu...

Filmin toplum, çarpık düzen eleştirileri yerinde. Nizamettin karakteri üzerinden kirli işlere bulaşmanın sonunun hayra alamet olmayacağı çarpıcı bir şekilde dile getirilmiş.

Tek sıkıntılı olabilecek nokta konunun orta kısımda biraz fazla tekrara düşmeye başlaması. Biraz daha kısa tutulabilirdi orta kısım. Bir de teknik açıdan da o yıllarda Türk sineması pek parlak değilmiş. Bu film de sinemadan çok televizyon işi kalitesinde gibi hissettirdi.

Genel anlamda herkese tavsiye edilebilecek iyi bir film...

7/10

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Uzun zamandır çeşitli dijital platformlarda karşıma çıkan bir filmdi. Buna karşın genel anlamda Türk sinemasındaki underrated filmlerden biri olduğu söylenebilir.

Sinema açısından pek çok işi doğru yapan bir filmdi. Senaryo ve karakterler oldukça ilgi çekici, oyunculuklar zaten üst düzey. Ömer Vargı çok fazla film çekmeyen ama çektiğinde de sağlam işlere imza atmış bir yönetmen. (Her Şey Çok Güzel Olacak, Kabadayı gibi)

Kadroda en çok Ahmet Mümtaz Taylan'ı beğendim sanırım. Sonlara doğru olan sahnede döktürmüş. Şevket Çoruh sanki bir oyuncu değildi de ameleydi. Rolü muazzam benimsemiş. Rahmetli Suna Pekuysal'ı uzun yıllar sonra izlemek de güzel oldu...

Filmin toplum, çarpık düzen eleştirileri yerinde. Nizamettin karakteri üzerinden kirli işlere bulaşmanın sonunun hayra alamet olmayacağı çarpıcı bir şekilde dile getirilmiş.

Tek sıkıntılı olabilecek nokta konunun orta kısımda biraz fazla tekrara düşmeye başlaması. Biraz daha kısa tutulabilirdi orta kısım. Bir de teknik açıdan da o yıllarda Türk sineması pek parlak değilmiş. Bu film de sinemadan çok televizyon işi kalitesinde gibi hissettirdi.

Genel anlamda herkese tavsiye edilebilecek iyi bir film...

7/10
Ömer Vargı'nın filmi olduğu için doğal aslında sevmen, yani düşününce o açıdan şaşırtmadı sevmen. Puan biraz düşük ama zaten en fazla 7-8 puan verirsin. :D

Bu arada ikinci filmi de var ve tavsiye etmem. Biraz fazla zorlama olmuş. :D

• Beğendim
Reactions: bazinga

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Ömer Vargı'nın filmi olduğu için doğal aslında sevmen, yani düşününce o açıdan şaşırtmadı sevmen. Puan biraz düşük ama zaten en fazla 7-8 puan verirsin. :D

Bu arada ikinci filmi de var ve tavsiye etmem. Biraz fazla zorlama olmuş. :D
7 puanın üzerinde verdiğim çok az film çıkıyor son dönemde. :A

İkinci film ilgimi çekmedi zaten ilk film yeterli geldi. :A

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
7 puanın üzerinde verdiğim çok az film çıkıyor son dönemde. :A

İkinci film ilgimi çekmedi zaten ilk film yeterli geldi. :A
Orası öyle tabii, düşününce 7 bile iyidir. :A

İkinci filmi seriyi tamamlamak için izlersin ama ilk filmin çok gerisinde. Film hakkında söyleyebileceğim tek şey, deniz kenarında geçtiği ve aynı konunun tekrar ettiği. Manzara güzel ama zorlama yüzünden samimiyet yok eskisi gibi. :A

• Beğendim

mesmeso

Moderatör
Reaksiyon puanı
9,532
Puanı
860
Film çok tatlı ve samimiydi. Etkinlik sayesinde bir kez daha izlemiş oldum. Yine aynı tadı aldım filmden. Bir kere oyuncu kadrosu çok sempatik.

Karakterleri, hikayesi, kurgusu ve komedisi ile tam bizden bir film olmuş. Her şeyiyle film bizi çok güzel anlatıyor. Filmde Türk toplumunun bir özeti geçilmiş gibiydi.

Filmde her şey tam kıvamında kullanılmış. Ne çok saçmalayarak güldürülmeye çalışılmış ne de fazla ajitasyona girilmiş. Her şey tam kararındaydı.

Türk sinema tarihinde bana göre hakkı yenen bir filmlerden birisi.

8/10

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Yabancı filmlerde bulamadığımı türk filminde buldum . Oldukça keyifli, yer yer güldüren samimi bir film. Oyuncu kadrosu zengin ve oyuncular hakkını vermiş. Emre Kınay ve Şevket Çoruh çok doğal oynamışlar.
Filmin başlarındaki İsveç detayı zaten ilgimi çekmey başarmıştı :A
Bence filmin kilit kısmı o kamera olmuş. Kamera sahibi kadının söyledikleri kayıt olduktan sonra artık bu yola girdiler. Sonu açık biten bir film oldu.

8.5/10

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Yabancı filmlerde bulamadığımı türk filminde buldum . Oldukça keyifli, yer yer güldüren samimi bir film. Oyuncu kadrosu zengin ve oyuncular hakkını vermiş. Emre Kınay ve Şevket Çoruh çok doğal oynamışlar.
Bence filmin kilit kısmı o kamera olmuş. Kamera sahibi kadının söyledikleri kayıt olduktan sonra artık bu yola girdiler. Sonu açık biten bir film oldu.

8.5/10
Sonunda bir filmi beğenmeyi başardı. Tebrikler @Dosi. :A

• Güldürdün
  • Harika
Reactions: bazinga and Dosi

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

8.5/10
Nihayet bir film beğendirebildiğimize sevindim. :A

• Güldürdün
  • Harika
Reactions: Araf and Dosi

Angelica

Favori Üye
Ayın En Favori Üyesi
Reaksiyon puanı
56,823
Puanı
1,060
Filmi az önce tamamladım bayıldım diyebilirim tek mekande geçen bir film olmasına rağmen hiç sıkılmadan izlediğim bir filmi oldu Emre Kınay ve Şevket Altuğ'u Yılan Hikayesinden sonra tekrar izlemek çok iyi oldu benim için:D
Bir inşaatta işçisi olarak çalışan iki arkadaş Ali ve Sudi'nin, bir gün sert patronları Nizamettin'in çukura bir ceset gömüyo ve ve sonrasında taşıyor cesedi taşımasından sonra inşaatın nasıl ceset yuvasına döndüğünü anlatılıyor. İnşaatın ceset yuvasına dönme aşamasında yaşadıkları toplumsal eleştiri niteliğindeydi. ve Sonu izleyiciye bırakıldı bu güzel bir ayrıntı oldu.
9/10

• Beğendim

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
Kusurları olmasına karşın, genel toplama baktığımız zaman başarılı diyebileceğimiz bir filmdi.

Ömer Vargı çok az film çekmesine rağmen en sevdiğim Türk yönetmenlerden biri, Her Şey Çok Güzel Olacak bana göre en başarılı Türk filmlerinden birisi. Bu film de gayet iyiydi…

Oyunculuklar başta olmak üzere, senaryo ve kurgu filmin artı taraflarıydı. Özellikle Şevket Çoruh muhteşem oynamış bence, yıllardır aynı dizide yer almasından ötürü sinema ve TV tarafında biraz underrated kaldığını düşündüğüm oyunculardan kendisi. Bu tip yapımlarla birlikte değeri anlaşılıyor.

Filmin eksileri ise çoğu Türk komedi filminde bulunan şeylerdi aslında. Her şeyden önce filmin süresi biraz daha kısa tutulup filmin tekrara girmesi engellenebilirdi, bir süre sonra aynı şeyleri tekrar tekrar izliyormuş hissiyatına kapıldım açıkçası. Aynısı espriler için de geçerli. Evet, esprilerin çoğu tutuyor ve güldürmeyi başarıyor ama bir süre sonra tekrara girildiği de bir gerçek. Filmin diğer eksileri ise daha çok teknik yönünden, o da dönemin çoğu Türk filminde mevcut olan genel sıkıntılar zaten.

Sonuç olarak genel toplama bakıldığında gayet başarılı bir yapım olduğunu söyleyebiliriz…

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Beni pek sarmayan ama yine de kendi türüne göre fena olmayan bir filmdi. Şevket Çoruh ve Emre Kınay'ın oyunculuğu filmi sürükleyen etken olmuş.

Yine de bundan daha iyi kara komediler izlemedik değil. Yönetmenliğini ve müzik kullanımını pek beğenemedim. Bu filmin ikincisini izlemeyi pek düşünmüyorum.

6.2

• Beğendim

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,773
Puanı
559
Beklentimin üstünde çıkan, absürt ve ironik bir dili olan gayet keyifli ve güzel bir filmdi. İçinden mesajlar ve eleştiriler de çıkarılabilecek bir alt metni olan, iyi yazılmış ve kurgulanmış bir senaryosu, sürükleyici bir olay örgüsü vardı. Oyunculuklar oldukça başarılıydı, Şevket Çoruh'un bu kadar iyi bir oyuncu olduğunu bilmiyordum. :A

Genel olarak çok bir numarası veya eksiği olmayan başarılı bir filmdi. Sadece sonu daha iyi olabilirmiş, böylesi biraz basit kalmış gibi.

7/10

• Beğendim