Star Ömer - Dizi Yorumları

Angelica

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,092
Puanı
1,060
fragman gibi fragman... sabirsizlikla beklemedeyim yeni bolumu . . .

oncelikle , tahminim ; yeni bolumde baris falay bold dokturecek ,
yer aldig her sahne sert olacak gibi... hem kizina hem ogluna karsi....
kendisinin oyunculugunu izlemek ayri bir keyif.

omer ~ gamze hattin da durumlar basbasa kaldiklarinda nirvana guzellik dolu kareler. . . < > goruntu yonetmenini ve senaristi ayri tebrik ederim- hem replikler ~ hem cekim acisi ve kullanilan renkler,isiklar, muzikler vb dolayli.

sureyya karakteri - olaylarin bu duruma gelmesi ; kendi yaziyor kendi ciziyor.
anlasilan kolay olmayacak kurtulmak kendisinden - ne dersiniz @Mehmet Can , @Angelica ?

omer ve gamze ozelinde- anlasilan zorlu surec artarak devam edecek. . .

asklarini ve hayatlarini birlestirmelerini doya doya yasayamiyor-bir sure de yasayamayacaklar gibi...

omer yuzuk detayi cok hos. :)
keza, gamze nin ilk bulusmayi hatirlatip vurgu yapmasi da... < burada, ve ikilinin yer aldigi romantik karelerde - yonetmen ve ekibinden : ikili ozelinde son 2 bolum ve dizinin ilk 3 bolumundeki *gibi asiri saglam, leziz replikler ve de ozel renkli filtreli cekim acilariyla bezeli sekanslar bekliyorum/rica ediyorum.

*son bolumde - sezen aksu parcasi ve de parca arka planda akarken- ikilinin konusmalarinin araya serpistirilmesi bunu gecmis sahnelerle bezeli sekilde yansitmalari hari ku la de . ilk 3 bolumdeki havayi tekrardan yakaladi dizi ekibi, en azindan bu muhtesem ikilimiz ozelinde.
temennim artarak devam etmesi . :)

tanim : yine dolu dolu bir bolum bizleri bekliyor...

ozellikle son sahne -acaba ne zaman oldu, nalbur'un cam'a tas mi atacak tahir , yoksa daha mi ileri gidecek . . .
diger tarafta ,sureyya cirkin iftiralarina son surat devam ediyor,
resmen , ya benim olacaksin ya benim . - tek basina bi nevi kaos yaratti .

umarim gamze,annesinin dedigi lafa(sureyya cirkin iftira) kulak asmaz.
kulak asarsa yine geriye gideriz, - aman diyeyim senarist - su guzelim kimya lutfen bozulmasin ikilimiz arasinda......

@taksicigazlabiraz1905 halen baslamadin mi diziye :)

Yine çok güzel analiz yapmışsın valla bencede süreyyadan kurtuluşumuz yok gibi

• Beğendim
Reactions: Mehmet Can

Angelica

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,092
Puanı
1,060
tarafima yonelik ince ve de degerli gorusunden dolayi cok tesekkur ediyorum .

dizinin ilk bolumlerine mest olmustum. naif islenen omer-gamze dolayli.
sonrasinda bence duz yola girdi bolumler, , , derken, son 2 bolum ozellikle son bolum tek kelime ile ; harikaydi -omer ve gamze ozelinde.
ilk 3 bolumun tadi ve hazzi ni tekrardan almaya basladim sahsen.

dilerim bu kivam da devam edilir, en azindan ikilinin yazilisi baglaminda.

dizi de diger oynayan karakterlere dair gorusumu bir sonraki mesaj da yazmayi dusunuyorum. ozellikle emine-yaman bolumu , sef le - nisa bolumu iyi islenirse dolu sahneler gormemiz olasi....

son bolumun baslarindaki , nisa - gamze kapidaki sahne oldukca dokunakliydi ,-ozellikle gamze nin yanitlari ve mimikleri mu kem mel di ,izlerken gecen turden.

toparlarsak ;

son bolume dair yorumu vaktim olmadigindan ekleyemedim malesef.
ustte belirttigim nisa-gamze kismini en azindan yazayim dedim. :)

Fu02QRaWIAoGm0E

< renk secim, dekor, giyim, ikilinin kimyasi -harika bir kare.

iyi seyirler.
Ne demek yine çok güzel yorumlamışsın gece bölümü İzledim çok güzeldi ya

Angelica

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,092
Puanı
1,060
tekrardan tesekkur ediyorum. :)

bolume dair - en begendigin sahne/ler hangileri diye sorsam yanitin ne olurdu :)

misal benim icin birden fazla sahne var son bolum de, ozellikle gamze/omer baglaminda.

emine / yaman sahnesi de ,ikilinin ilerlemesi adina ince dusunulmus buldum. yaman bi bakima -ilk adimi atan taraf oldu.

kendimce detayli bir gamze & omer - son bolume dair izlenimim :

bolumde en begendigim sahne; ~ omer'in surpriz evlilik taktikleri vol1 ~
tek kelime ile cok cok basarili yazilmis buldum. senariste kocaman tebrikler.

bir tarafta arka da kendilerine eslik eden guzelim istanbul bogaz ve ruzgar , iki seven naif enerjik guzelligin tatli diyaloglari ile hizli adimlarla yuruyerek ilerlemeleri,,,, adeta bende onlarla saglik adina :p bogaz yuruyusu yapmis kadar oldum .

muthis bir haz di bu sahneyi izlemek. aradaki uyum cok fark ettiriyor....

bu sahne disinda,

yuzuk alma sahnesi baslangic ve bitis olarak cok guzeldi,, omer resmen nakis gibi isledi , maestro gibi durumu cok iyi yonetti,..
keza - her attigi adimi saf,yuzde munzir gulumseme ile o kadar uyumlu ve zekice uyguladiki - saskinlik icerisinde bize bu resitali izlemek kaldi...

bir anlamda, omere yakisan centilmenlikte~naiflikte baslayan, ilerleyen- mutluluk haritasina giden resmi adima dair son nikah masasi sahnesi de muthisti kapanis baglaminda.
itiraf etmem gerekirse, bolumu izlerken, bir yerden biri firlayip olmaz, evlenemezsiniz, vs vb diyecek diye pur dikkat sahneyi soluksuz izledim.
neyseki bilindik *kliseye donmeden - adeta ters kose sekilde *nikah olayi ivedi baslayip *pozitif sekilde sonlandi....
haliyle bizler de yuzde tatli siritis ve mutluluk ,kazanimla derin bir ohh cektik :)

son sahne-nikah sahnesi sekansinda kullanilan cekim & yazim tarz cok ama cok basariliydi. . . tipki daha once ikiliye dair bir kac mesajimda benzer yaptigim bold vurgu gibi,,, <> sahne de kullanilan renk filtresi,giyim kostumler,dekor ,secilen muzikler
bu kaliteli arka plan hazirliginin uzerine sarki/muzik icine olaganustu sekilde serpistirilmis ikilinin ic yumusatan,kalpleri pir pir eden gecmis bolumlerdeki sahnelerinden karsilikli sozleri diyaloglari ile bence sahne olmasi gerektiginin uzerinde adeta nirvana yapmis. sahne icinde sahneler izledik adeta , ve bu nun nokta atisi sekilde zamanlama olarak tam da >>> gamze nin evet demesine yonelik hazirlanilis - tek kelime ile yonetmen becerisi ve de basarisi olarak ayakta alkisladim. bu sahnenin son dem'in de *gamze nin yuzugu cikarma ani cok ince detay olarak oldukca dikkat cekiciydi - sonra ardindan evet demesi... 10/10 yazilmis sekansdi *benim gozlemim de.

ara parantez;
tekrara girecek fakat belirtmem gerekir , bu baslik altinda *senaristi ve goruntu yonetmenini,compose/muzik secimleri yapanlari bu yuzden ozellikle cokca takdir ediyorum, , ,< >
ikili nin oldugu ,ozellikle bu son 2 bolum ve ilk 3 bolumdeki sahneler her yonden dort dortluktu-sinemasal gorsel solen ve oyunculuk kalitesi/uyumu. . .

toparlarsak ;
senaryo baglaminda gamze ~ omer eksenin de *hikaye nin bu dengeye tekrardan donmesine kendi adima cok mutlu oldum. youtube yorumlarinda da agirlikli olarak cogu kisi cok memnun kalmis ustte bahsettigim noktalardan.

elbette fragmandan da anlasilacagi uzere, ikiliyi cok ama cok mesakkatli bir yol bekliyor....

yolun sonunun mutluluk olmasi -ikili dolayli - beklentimiz.

ben dahil izleyen arkadaslara -iyi seyirler dilerim.

@Mehmet Can ,

Valla hemen hemen bir çok sahneyi beğendim ben en beğendim Ömer Gamzeyi nikah masasına oturttuğu sahneydi senarist çok güzel yazmış ya

• Beğendim

Mehmet Can

Favori Üye
Reaksiyon puanı
365
Puanı
75
elbette fragmandan da anlasilacagi uzere, ikiliyi cok ama cok mesakkatli bir yol bekliyor....
Evliliğin bu şekilde ani olması beni epey şaşırttı. Beklemiyordum. Ama yaşadığımız deprem felaketi sebepli dizilere verilen aradan ötürü konuyu da daha güzel şekilde toparlamaları için de yeterli vakitleri yoktu. Şimdi doğrudan Ömer ile Gamze'nin evliliklerini ailelerine açıklama sürecini izleyeceğiz. 2 bölüm sürer tahminim. Bu bölümün finalinde yakalanacaklar ailelerine gibi görünüyor fragmanda. Orjinal ilk sezon 12 bölüm iken 15 adet ve 3 katı süreli bölümde Gamze'nin ailesinin çiftin aşkından haberdar olmaması senaristlerin başarısı. Bundan sonrası spoiler içinde:

Daha önce de bahsettiğim gibi orjinal dizide Gamze'nin (Elisheva) oğlu haricinde sadece konuk oyuncu olacak şekilde annesi ile babası vardı ve onlar sadece aşağıda belirteceğim kısımlar haricinde görünmüyorlardı. Ayrıca Akive ve Israel arasında Ömer ve Tuna gibi bağ yoktu. Daha çok çiftin arasında bağ görevi görüyordu.

Ojinaline göre Süreyya'nın orjinali -ki ismini hala hatırlayamıyorum, Ömer dizisine göre o derece önemsizdi diyeyim- ile Ömer (Akive) daha ayrılırken Süreyya konusu aynı bölüm içinde kapanıyordu. Zaten nişan atma esnasında da kız ortada yoktu. İki baba ve Akive düğün hazırlıkları ile ilgili konuşuyordu. Adam kızının ağlamaya meyilli karakteri hk. Anısını anlatıyordu. Akive'de aynı Ömer dizisinde Süreyya'nın ilk bölümünde olduğu gibi ağlamasından sebepli evlenme teklifi etmesinden bahsediyordu. Adam da kızıyordu ve sonuçta nişan bozuluyordu. Bizde Süreyya benzer karakterle diziye başlasa da entrika için kızın karakterini değiştirdiler. İftira olayı hiç yoktu, hemen çıkıyorlardı diziden.

Sonra Akive'nin babası Akive'yi evden kovuyordu. Akive de bu süreçte ressamlık ile uğraşıyordu, okuldan da ayrılmıştı.

(Akive'nin Babası da bizdeki İmam'ın onlardaki karşılığı Hahamdan ziyade İmam hatip orta okulu tarzı okullar olan bir Yeşiva'da öğretmendi. Sonra o okula Müdür oluyordu. Akive de o okulda öğretmenin biri kalp krizi geçirdiği için geçici öğretmen olarak başlamıştı.)

Bir süre sonra baba oğul barışıyor ve Akive'nin babası Akive ile Elisheva'nın evlenmesine onay veriyordu. Bu zamana kadar Elisheva'nın oğlu hariç ailesini görmüyoruz. Akive'nin babası hariç ailesi de Elisheva'dan o ana kadar haberdar değil diye hatırlıyorum.

@Dante

Son düzenleme:
  • Beğendim
Reactions: Angelica

Angelica

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,092
Puanı
1,060
orj diziyle ilisik/sentez yanit icin oncelikle tesekkur ederim.

gamze-omer yakalanma ve evlilik + asklarin dan haberdar olunmamasi konusun da kismen bende ayni dusunuyorum.
bir ara parantez acmak isterim izninle ;

gokce bahadir'in onceki kult islerinden olan - aramizda kalsin- dizisi dolayli

(diziyi sana onermistim -guzel gunler- dizisini izlediginden dolayi,,,
her iki dizi de ayni yapimci ve senarist imzali)

suraya geliyorum;

gokce nin dedigim dizisinde de benzer durumlar vardi ,,,
oyleki - eski tip bir kac katli evde bayagi kalabalik hep beraber kalmalarina ragmen asklari vs cok iyi islenmisti/aile den gizli,,spoiler olur diye burada noktaliyorum. mutlaka izle derim.

dolayisiyla ben *omer dizisinde -asklari dolayli- yakalanmayi sayet *dedigin gibi 2 bolumde halletseler ,
evlilik konusunu ogrenmelerini daha uzun surece yaymalarini isterim.< > ikili ozelinde sahne sayisi tutkulu ve adrenalini yuksek daha cok sahneler izleme olasiligimiz olacagi icin.
< elbette , kendimce romantizm dolayli dir bu beklentim.

diger turlu erken evliligin -kisa surede ogrenilmesi dolayli -
tahminim,
daha sert ,ikili nin cok zor anlarinin olacagi, ustlerine topluca gelecekleri drami yuksek sahnelerin one cikacagini tahmin ediyorum...ki,fragmandan da bu vibe'i aldim,,
tabiki ,dram yonu cok olan sahneleri -oncelik tercihli begenenler icin- elbette bu da albaneli olabilir. kaldiki reytinglerde mevcut diziler dolayli bakarsam *dram vb isler daha yuksek reyting aliyor gibi.,,

ben sadece ikili arasindaki kimya uyum ve cok iyi enerjileri oldugundan *romantizm dozu yuksek sahnelerin yazilmasi ve daha fazla sahnelenmesini isterim.beklenti olarak. bu da utopik gorulebilir dizinin genel havasi ve hikayesi dolayli.

elbette bu da goreceli bir durum. dizi genel hikayesinin beraberinde
yeterki tadinda islensin, ikilinin mevcut olan havasinin sihri bozulmadan.

mevcut diziyle sentezleme dolayli *orj diziyi genelde senle mesajlasirken kaleminden okumak guzel bir haz. tekrardan kalemine saglik.
kendi gozlemim dolayli hissiyatim ; bizde dram daha onde gibi, bunu da onceki mesajlarimdan birinde vurgulamistim. dizinin suresi de uzun oldugundan/reyting kaygisi vs derken - bold dram, trajedi mutsuz ve sagliksiz evlilikler , aile ici,aileler arasi vs problemler , ihanet,
saf ask,inisler cikislar ,pismanliklar ,keskeler vs baglaminda 2 saat civarina serpistiriliyor,,, bence fena da gitmiyorlar.
kisisel beklentim -senarist yeterki basrol ikili arasindaki ilk bolumlerdeki seyircileri yakalayan o naif , guclu uyum ve kimyalarini,enerjilerini anlamsiz sekilde yok saymasin. ilk 3 ve son 2 bolum bu anlamda guzel bir done senarist'in gormesine dair.
------

ayni gorusteyim.

bu arada,
yeni fragman ikili ozelinde son bolumde oldugu gibi daha tutkulu ve heyecanli gorunuyor.

bakalim o son sahne de neler olacak, tahir'in sonraki adimi baglaminda..

Aynen öyle valla Tahir çıldırcak kesin ya

Reaksiyon puanı
189
Puanı
54
fragman gibi fragman... sabirsizlikla beklemedeyim yeni bolumu . . .

oncelikle , tahminim ; yeni bolumde baris falay bold dokturecek ,
yer aldig her sahne sert olacak gibi... hem kizina hem ogluna karsi....
kendisinin oyunculugunu izlemek ayri bir keyif.

omer ~ gamze hattin da durumlar basbasa kaldiklarinda nirvana guzellik dolu kareler. . . < > goruntu yonetmenini ve senaristi ayri tebrik ederim- hem replikler ~ hem cekim acisi ve kullanilan renkler,isiklar, muzikler vb dolayli.

sureyya karakteri - olaylarin bu duruma gelmesi ; kendi yaziyor kendi ciziyor.
anlasilan kolay olmayacak kurtulmak kendisinden - ne dersiniz @Mehmet Can , @Angelica ?

omer ve gamze ozelinde- anlasilan zorlu surec artarak devam edecek. . .

asklarini ve hayatlarini birlestirmelerini doya doya yasayamiyor-bir sure de yasayamayacaklar gibi...

omer yuzuk detayi cok hos. :)
keza, gamze nin ilk bulusmayi hatirlatip vurgu yapmasi da... < burada, ve ikilinin yer aldigi romantik karelerde - yonetmen ve ekibinden : ikili ozelinde son 2 bolum ve dizinin ilk 3 bolumundeki *gibi asiri saglam, leziz replikler ve de ozel renkli filtreli cekim acilariyla bezeli sekanslar bekliyorum/rica ediyorum.

*son bolumde - sezen aksu parcasi ve de parca arka planda akarken- ikilinin konusmalarinin araya serpistirilmesi bunu gecmis sahnelerle bezeli sekilde yansitmalari hari ku la de . ilk 3 bolumdeki havayi tekrardan yakaladi dizi ekibi, en azindan bu muhtesem ikilimiz ozelinde.
temennim artarak devam etmesi . :)

tanim : yine dolu dolu bir bolum bizleri bekliyor...

ozellikle son sahne -acaba ne zaman oldu, nalbur'un cam'a tas mi atacak tahir , yoksa daha mi ileri gidecek . . .
diger tarafta ,sureyya cirkin iftiralarina son surat devam ediyor,
resmen , ya benim olacaksin ya benim . - tek basina bi nevi kaos yaratti .

umarim gamze,annesinin dedigi lafa(sureyya cirkin iftira) kulak asmaz.
kulak asarsa yine geriye gideriz, - aman diyeyim senarist - su guzelim kimya lutfen bozulmasin ikilimiz arasinda......

@taksicigazlabiraz1905 halen baslamadin mi diziye :)
1-2 baktım ama beni sarmadı :d:

Mehmet Can

Favori Üye
Reaksiyon puanı
365
Puanı
75
15.bolum genel hatlariyla cok iyidi...

birden fazla noktalar vardi cok hosuma giden... hangisini saysam bilemedim.

bolumden hatirladiklarim (eklemek isteyenler devamini getirebilir) ;

evlilik nikah sahnesi dolayli giris sekansi cok guzeldi, heyecanli,tutkulu ve de romantik. . . devaminda nikah dairesi onundeki sahne cok cok basariliydi. ikisi de bu sahne de duyguyu ve heyecani civil civil yasattilar. tek kelime ile tebrikler .

< gokce bahadir ve selahattin pasali -bu bolum karsilikli muhtesemdiler. her duyguyu izlerken gecirdiler resmen.- ha ri ka -.

sukran'in -babaanne odasindaki halleri cok basariliydi.
omer'i ayakta beklemesi - bana adeta bir mahkum gardiyan sahnesini animsatti.
< ikide bir omere - hadi omer hadi omer tekrarlariyla vakit darligini hatirlatmasi izlerken yuzde tebessum ettirdi. :)

sukran ~ tahir mutfak sahnesin de her iki oyuncu sahneyi iyi yansittilar.

emine / yaman -basketbol sahasi sahnesini -cok basarili buldum.
burda bir nokta dikkatimi cekti ; emine nin basketbol yetenegi izlemeye deger anlardi,,bilmem diger izleyen arkadaslarin da dikkatini cekti mi...

nisa ve ozgur sef sahneleri izlemeye deger sekansdi. ileriki bolumler de bu artarak devam eder gibi... uyum ve performanslari karsilikli dikkat cekici...

nisa nin omer ile dertlesme sahneleri cok iyidi,,bu bolumde en begendigim sahnler arasinda yer aldi.

omer'in emine ile evdeki mini sohbeti de cok iyidi ozellikle emine nin sozleri ,duymak istedigimiz replikti :) gamze/omer dolayli.

omer'in babasi cikis yolu bulamama dolayli gosterdigi performans cok cok basariliydi. birde duygusal sekans olarak omer'in odasindaki tek basina oldugu sahne dokunakliydi. guzel cekilmis bir pasaj basli basina...

omer -gamze , omer - nisa ; *gece balkon sahneleri cok basarili buldum.
ozellikle apartman disindan balkon hizasi cekimde sinematografiyi etkili buldum.

omer ve gamze nin deniz manzarali gunduz bankta ve bank onu sahneleri cok ama cok basariliydi romantizm baglaminda... kanimca sahneleri cok iyi yansittilar oynadilar. her ikisine de kocaman tebrikler.

keza, gece sekansi -nalbur da olan kirmizi filtreli cekimler cok iyidi kalite baglaminda.< tutku, romantizm, adrenalin ayni anda yansitildi, cekim cok iyidi. bravo.

tahir'in - babasinin mekaninda, yamanin annesini o sekilde gormesi, bence matematigi ileriki bolumler icin bilerek kurgulanmis sahneydi,,,
ileride tahir -tahminim ; yamanin annesini bi ihtimal hakan ile gordugunde bakalim bu sefer nasil bir sasirma tepkisi gosterecek...
<sayet boyle bir tahmin dedigim sekilde kurgulanirsa.

omer - hakan evdeki sahneler cok iyidi. omer nihayet bekledigimiz kelimeleri yuzune vurdu hakanin... aslinda az bile soyledi,,,
hakan anladi mi orasi mechul...

omer - nisa sahnelerinden birinde, nihayet nisa ,gamze nin kendisine yardimini omere acikladi....sonrasinda bu sayede omer gamze den bir ozur diledi ,iyi de oldu,. . bu tur bir sahne sahsen bekliyordum -hem nisa ,hem omer~gamze dolayli.

babalarinin omer ve nisa'ya hem evde hem daire onunde rest cekmesi cok etkili ve de sert sahnelerdi. < baris falay dokturdu resmen,,sadece bu sahne degil, bu bolum oldugu bir cok sahne de. kalitesini net yansitti.

sureyya ve ailesi - daha ne kadar cirkinlesecekler, dusecekler kestiremiyoruz izlerken...
zorla guzellik olmaz yahu. yorum yapamiyorum/yapamiyoruz cidden. gerci bu konu da en guzel ve en anlamli yorumu omer yapti zaten, hem onlarin evinin onunde , hem gamze'ye dert yanarken soyledigi betimleme dolayli.

< olan omer'in babasina oldu. yillarin emegi ,kariyeri bir cirkin iftira ile yerle bir oldu. bakalim daha neler olacak...

hakan karakterinde bir role daha once baska bir dizi de denk gelmedim sahsen. cidden asiri irrite edici bir rol ve hikaye yazilimi.

bu bolum bayagi sahnesinin olmasi dikkatlerden kacmamistir tahminim.

< bolumun sonunun da -onun da icinde oldugu bir sahne ile kapanmasi da asiri ironik oldu bence. guzelim tatli sahneyi eksi yapan detaydi adeta.

tanim : velhasil cok cok iyi bir bolumdu.

iyi seyirler.
------

bu nasil yeni bolum fragmani yahu :)
(fragmana dair yorumumu bir sonraki mesajda yaparim) .

@Mehmet Can , @Angelica ,

fragmana dair ne dusunuyorsunuz ?
Fragmanın sonu berbat. Bi kurtulamadık Süreyya'dan. Orjinalinde konu tek seferde bitiyordu. Kesin son sahnedir bir de.

Nisa - Hakan konusunda; Hakan yurt dışından döndükten sonra gayet de normal bir eş, baba oluyordu. Böyle saçmalıklar yoktu. Kısa bir süre Emine ile sorun yaşıyordu o kadar. Eşini aldattığı kişi dizide yoktu zaten. Nisanın Şef olayı da yoktu. -Bu kısımları vakit olursa bi ara yazarım-

Nisa ile Hakan hatırladığım kadarıyla 4 çocukla diziye başlayıp, 5. Çocuk 2. Sezon başında oluyordu. Ya da 5 çocuktan sonra 6. Da olmuş olabilir.

Son düzenleme:

Angelica

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,092
Puanı
1,060
15.bolum genel hatlariyla cok iyidi...

birden fazla noktalar vardi cok hosuma giden... hangisini saysam bilemedim.

bolumden hatirladiklarim (eklemek isteyenler devamini getirebilir) ;

evlilik nikah sahnesi dolayli giris sekansi cok guzeldi, heyecanli,tutkulu ve de romantik. . . devaminda nikah dairesi onundeki sahne cok cok basariliydi. ikisi de bu sahne de duyguyu ve heyecani civil civil yasattilar. tek kelime ile tebrikler .

< gokce bahadir ve selahattin pasali -bu bolum karsilikli muhtesemdiler. her duyguyu izlerken gecirdiler resmen.- ha ri ka -.

sukran'in -babaanne odasindaki halleri cok basariliydi.
omer'i ayakta beklemesi - bana adeta bir mahkum gardiyan sahnesini animsatti.
< ikide bir omere - hadi omer hadi omer tekrarlariyla vakit darligini hatirlatmasi izlerken yuzde tebessum ettirdi. :)

sukran ~ tahir mutfak sahnesin de her iki oyuncu sahneyi iyi yansittilar.

emine / yaman -basketbol sahasi sahnesini -cok basarili buldum.
burda bir nokta dikkatimi cekti ; emine nin basketbol yetenegi izlemeye deger anlardi,,bilmem diger izleyen arkadaslarin da dikkatini cekti mi...

nisa ve ozgur sef sahneleri izlemeye deger sekansdi. ileriki bolumler de bu artarak devam eder gibi... uyum ve performanslari karsilikli dikkat cekici...

nisa nin omer ile dertlesme sahneleri cok iyidi,,bu bolumde en begendigim sahnler arasinda yer aldi.

omer'in emine ile evdeki mini sohbeti de cok iyidi ozellikle emine nin sozleri ,duymak istedigimiz replikti :) gamze/omer dolayli.

omer'in babasi cikis yolu bulamama dolayli gosterdigi performans cok cok basariliydi. birde duygusal sekans olarak omer'in odasindaki tek basina oldugu sahne dokunakliydi. guzel cekilmis bir pasaj basli basina...

omer -gamze , omer - nisa ; *gece balkon sahneleri cok basarili buldum.
ozellikle apartman disindan balkon hizasi cekimde sinematografiyi etkili buldum.

omer ve gamze nin deniz manzarali gunduz bankta ve bank onu sahneleri cok ama cok basariliydi romantizm baglaminda... kanimca sahneleri cok iyi yansittilar oynadilar. her ikisine de kocaman tebrikler.

keza, gece sekansi -nalbur da olan kirmizi filtreli cekimler cok iyidi kalite baglaminda.< tutku, romantizm, adrenalin ayni anda yansitildi, cekim cok iyidi. bravo.

tahir'in - babasinin mekaninda, yamanin annesini o sekilde gormesi, bence matematigi ileriki bolumler icin bilerek kurgulanmis sahneydi,,,
ileride tahir -tahminim ; yamanin annesini bi ihtimal hakan ile gordugunde bakalim bu sefer nasil bir sasirma tepkisi gosterecek...
<sayet boyle bir tahmin dedigim sekilde kurgulanirsa.

omer - hakan evdeki sahneler cok iyidi. omer nihayet bekledigimiz kelimeleri yuzune vurdu hakanin... aslinda az bile soyledi,,,
hakan anladi mi orasi mechul...

omer - nisa sahnelerinden birinde, nihayet nisa ,gamze nin kendisine yardimini omere acikladi....sonrasinda bu sayede omer gamze den bir ozur diledi ,iyi de oldu,. . bu tur bir sahne sahsen bekliyordum -hem nisa ,hem omer~gamze dolayli.

babalarinin omer ve nisa'ya hem evde hem daire onunde rest cekmesi cok etkili ve de sert sahnelerdi. < baris falay dokturdu resmen,,sadece bu sahne degil, bu bolum oldugu bir cok sahne de. kalitesini net yansitti.

sureyya ve ailesi - daha ne kadar cirkinlesecekler, dusecekler kestiremiyoruz izlerken...
zorla guzellik olmaz yahu. yorum yapamiyorum/yapamiyoruz cidden. gerci bu konu da en guzel ve en anlamli yorumu omer yapti zaten, hem onlarin evinin onunde , hem gamze'ye dert yanarken soyledigi betimleme dolayli.

< olan omer'in babasina oldu. yillarin emegi ,kariyeri bir cirkin iftira ile yerle bir oldu. bakalim daha neler olacak...

hakan karakterinde bir role daha once baska bir dizi de denk gelmedim sahsen. cidden asiri irrite edici bir rol ve hikaye yazilimi.

bu bolum bayagi sahnesinin olmasi dikkatlerden kacmamistir tahminim.

< bolumun sonunun da -onun da icinde oldugu bir sahne ile kapanmasi da asiri ironik oldu bence. guzelim tatli sahneyi eksi yapan detaydi adeta.

tanim : velhasil cok cok iyi bir bolumdu.

iyi seyirler.
------

bu nasil yeni bolum fragmani yahu :)
(fragmana dair yorumumu bir sonraki mesajda yaparim) .

@Mehmet Can , @Angelica ,

fragmana dair ne dusunuyorsunuz ?

Fragman bomba valla Süreyyaya sinir oldum saç baş yolduracak bana yine ya

• Aynen

Angelica

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,092
Puanı
1,060
oncelikle her bolum cercevesinde oldugu gibi ,yanit icin tesekkur ediyorum sevgili mehmet dizidasim.

youtube yorumlarinda gozume bir kac yorum ilisti - sureyya konusu bi 10 bolum daha surer - diye.

sahsen ''''' tek bolum, hatta bolum ici sahnelerine katlanamiyorken(genel oyunculugunu kotu ve duz buldugumdan dolayi) ,buna ek olarak hikayedeki rolu de zaten ekstra sogutuyor her yer aldigi sahnede. tv disinda *youtube dolayli izlerken ozellikle sahnelerini atliyorum -senarist alinmasin'''''' .

bakalim kac bolum daha surecek bu sureyya konusu. . .

evet .hatirliyorum bu noktaya ozellikle vurgu yapmistin gecmis sohbetlerimizde.

son sahne derken ? <>. hani su sureyya nin kendi odasinda omere ansizin yaptigi *gures sporundaki -iki ayakla kilitleme- sahnesin mi - son sahne ?

eger o ise, -ben o sahnenin devaminda- omer'i tutuklarlarken goturuldugu sahne ile ilisik buldugumdan ,tahminimce bolum ortasi veya sonlarina dogru gibidir diye dusunuyorum.

bakalim hangimizin dedigi cikacak :)

< buna, orj diziden sen bahsederken vakif olmustum ,bizle orj arasindaki farkliliklarina dair.

bizdeki versiyon, daha once dedigim gibi - bol entrika soslu oldugundan, bize uygun yapilmis gibi,,yani bizim dram bazli reytingle tutulan ve veya klasik one cikmis dizilerimizde gordugumuz yazilimin bir versiyonu gibi.-bence. < diger turlu nisa nin konusu kalmiyor duz es vs olarak ilerlenseydi...

emine aslinda bu nokta da kilit katalitazor gibi. onun sayesinde olay ortaya cikti gibi,yaman dolayli.

birde, gordugum kadariyla - konu suan nisa nin *cocuklari yuzunden susmasi uzerinden ilerliyor kocasinin ihanetini ogrendiginden beri. . .
bu son bolumde de omer ile *dertlesirken bu noktya vurgu yapildi hatirlarsan. cocuklar *var vs dedi.

bir sekilde hangi bolum olacak bilemiyorum fakat bu is bir nokta da kopacak. . . buna vesile -ilk giriste emine/yaman ,,,gelisim ve sonuc da ise -hakan'in absurd hal hareketleri, > misal bu bolum nisa'yi omer/gamze uzerinden tehdit etmesi,,,
sonrasinda ozgur sef dolayli kiskanclik yapmasi vb gibi iliski/aile bazli olaylar silsilesi ile gunun sonucunda birliktelik bitecek,, olan bu noktada cocuklara olacak malesef. . .
< teknik olarak cocuklar kimde kalir, orasina vakif degilim resmi vs baglamda.

bence bu konu, nisa nin kocasiyla isleri koparmasi adina ara bir yazilim,,,birde , nisa icin 2. bir hayat sansi- ona oldugu haliyle,oldugu gibi kabul eden ,deger veren,yaninda olan biri- bu da suanki durumda ozgur sef ile kuruluyor gibi,. .
<dizinin sonunda- eger yanilirsam, burdan duzeltirim :).

bence iyi de oldu bu sef konusu. bu da yine yeniden gamze sayesinde oldu.
diger yandan, gamze melek gbi imdata yetisirken her anlamda ; nisa ise gamze nin yuva kurmasina anlamsiz sekilde mani ve kostek olmasi kabul edilir bir durum degil.
< buna en yakin ornek ; yeni fragmanda da yine gordugumuz gibi -nisa hayal kirikligi yaratiyor omer gamze ozelinde.

*yok artik. bunun ustune nisa bir cocuk daha yaparsa. sahnelerini izlemek net anlamsiz kalir benim adima. . .

kendisi ilk hatasini gamze ile bu hakan konusunda dertlesirken, halen seviyorum vs gibi sacmalamasi ile gostermisti izleyiciye...
bir bakima, insani anlamda empati dolayli kendisini destekliyenler icin hayal kirikligiydi nisa nin hakan dan vazgecmem bakisi.....

hakan dondu, cocuklar yuzunden nisa kabul etti gibi gosterildi. ayni oda da kalmiyorlar. seyirci yeni bir sans verdi nisa karakterine - ileriki bolumler de bir sekilde hakana elbet yol verecektir -beklentisiyle-.

umarim dedigin gibi olmaz. yol yakinken hakana yol verilir.
------

bayagi elestiri var senariste youtube yorumlarinda oyle boyle degil.

bu arada,
o gures sahnesi gercek mi sence ? sok oldum resmen. ilk defa boyle bir sahneye denk geliyorum dizilerde....

birde, omer'in o oda da bulunmasi da anlamsiz degil mi ? tuzaga bile bile gitti. bence disarida veya bahce de konusabilirlerdi. sureyya nin odasinda olmasi cok ama cok anlamsiz butun bu olanlardan sonra.

fragman dan gorduklerim kadariyla konusursam ;
bence de senarist sacmalamis malesef.
Aynen öyle nasıl gider Ömer anlamadım ya sinir oldum sana iftira attı bu kız nasıl odasına gider ya

• Beğendim

Hobbit

Favori Üye
Reaksiyon puanı
2,257
Puanı
280
Yine çok güzel analiz yapmışsın valla bencede süreyyadan kurtuluşumuz yok gibi
17. Bölümde Süreyya'dan kurtulmanın yolları açılıyor gibi. Ama süreç sezon finaline kadar gider, orada gönderilir gibi geldi bana.
------

Fragmanın sonu berbat. Bi kurtulamadık Süreyya'dan. Orjinalinde konu tek seferde bitiyordu. Kesin son sahnedir bir de.

Nisa - Hakan konusunda; Hakan yurt dışından döndükten sonra gayet de normal bir eş, baba oluyordu. Böyle saçmalıklar yoktu. Kısa bir süre Emine ile sorun yaşıyordu o kadar. Eşini aldattığı kişi dizide yoktu zaten. Nisanın Şef olayı da yoktu. -Bu kısımları vakit olursa bi ara yazarım-

Nisa ile Hakan hatırladığım kadarıyla 4 çocukla diziye başlayıp, 5. Çocuk 2. Sezon başında oluyordu. Ya da 5 çocuktan sonra 6. Da olmuş olabilir.
Hakan'ın diziden sezon finalinde çıkarılacağını düşünüyorum. Zaten iki konusu vardı birr tanesi Gamze/Ömer evliliğini öğrenmesi, ikinicisi Yaman'ın annesi ile olan yaşamı. Her ikiside yarı yarıya ortaya çıktı bana göre. Dizide kalma ömrü azaldı. Sezon finalinde fişi çekilecektir.

Son düzenleme:
  • Beğendim
Reactions: Angelica

Mehmet Can

Favori Üye
Reaksiyon puanı
365
Puanı
75
17. Bölümde Süreyya'dan kurtulmanın yolları açılıyor gibi. Ama süreç sezon finaline kadar gider, orada gönderilir gibi geldi bana.
------

Hakan'ın diziden sezon finalinde çıkarılacağını düşünüyorum. Zaten iki konusu vardı birr tanesi Gamze/Ömer evliliğini öğrenmesi, ikinicisi Yaman'ın annesi ile olan yaşamı. Her ikiside yarı yarıya ortaya çıktı bana göre. Dizide kalma ömrü azaldı. Sezon finalinde fişi çekilecektir.
Hakan orjinal hikayeden taban tabana zıt karakterde gösteriliyor. Hakan'ın eve dönüşünden sonrası tamamen bizimkilerin yazımı. Hakan'ın böyle ..... Olmaması gerekiyordu. Yoksa dizinin orjinalinde, başta evi terk edip eşini aldatmış olması haricinde, geri döndükten sonra hiç bir kötülüğü yoktu. Son bölüme kadar da vardı kendisi.

Genel itibariyle Shtisel'in sadece ilk sezonunun haklarını satın aldıklarını düşünüyorum. Orjinal hikayeye göre sadece ilk sezon olması gereken ve aslında Akive Shtisel'in (Ömer)'in 2. Sezondaki eşi Libbi Shtisel karakterinden daha arka planda olan Elisheva (Gamze)'yi Gökçe Bahadır gibi önemli bir oyuncunun oynamasından belli. 3 sezonun tamamını almış olsalardı Gamze karakterinin, Ertan Saban'ın Gelsin Hayat Bildiği Gibi dizisinde parlaması gibi etki yapacak bir oyuncu tarafından sahnelenmesi gerekirdi.

Son düzenleme:

Hobbit

Favori Üye
Reaksiyon puanı
2,257
Puanı
280
Hakan orjinal hikayeden taban tabana zıt karakterde gösteriliyor. Hakan'ın eve dönüşünden sonrası tamamen bizimkilerin yazımı. Hakan'ın böyle ..... Olmaması gerekiyordu. Yoksa dizinin orjinalinde, başta evi terk edip eşini aldatmış olması haricinde, geri döndükten sonra hiç bir kötülüğü yoktu. Son bölüme kadar da vardı kendisi.

Genel itibariyle Shtisel'in sadece ilk sezonunun haklarını satın aldıklarını düşünüyorum. Orjinal hikayeye göre sadece ilk sezon olması gereken ve aslında Akive Shtisel'in (Ömer)'in 2. Sezondaki eşi Libbi Shtisel karakterinden daha arka planda olan Elisheva (Gamze)'yi Gökçe Bahadır gibi önemli bir oyuncunun oynamasından belli. 3 sezonun tamamını almış olsalardı Gamze karakterinin, Ertan Saban'ın Gelsin Hayat Bildiği Gibi dizisinde parlaması gibi etki yapacak bir oyuncu tarafından sahnelenmesi gerekirdi.
Peki daha sonradan sezon haklarını satın almaya devam edemezler mi?

• Beğendim

Mehmet Can

Favori Üye
Reaksiyon puanı
365
Puanı
75
Peki daha sonradan sezon haklarını satın almaya devam edemezler mi?
Genel itibariyle Shtisel'in sadece ilk sezonunun haklarını satın aldıklarını düşünüyorum

Üstte belirttiğim husus benim öngörüm, gerçekliğini bilemeyiz açıklanmadıkça.

Dizinin gidişatı şu an Shtisel'in 2. Ve 3. Sezon hikayesini almamışlar veya alsalar da Ömer'in aşk hayatı konusunda ciddi farklar olacak şekilde olabilir. 2. Sezon Libbi ve 3. Sezonda Racheli ile olabilecek sahneleri Gamze ile yapabilirler. Gökçe Bahadır'sız devam etmezler.

Angelica

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,092
Puanı
1,060
------

Ay inşAllah

Hobbit

Favori Üye
Reaksiyon puanı
2,257
Puanı
280
Bölümü izledim. Bir sonuca doğru bağlanmaya gitmek yerine daha fazla karmaşaya sebep oldu 17.Bölüm. Fragmanıda bu da devamı niteliği oldu benim için. Ömer o sıkışık halden bir şekilde çıkacak gibi ancak Gamze tarafında olaylar daha fazla bir süreç alacakmış gibi duruyor. Süreyya tam bir Ömer delisi çıktı.

• Beğendim

Angelica

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,092
Puanı
1,060
derken, bizi duydular sanirim :p

2.fragman az once yayinlandi >>

bu nasil fragman yahu ? yok yok adeta....
neler donmus yahu sevgili arkadaslar ?

fragman ayri analiz edilesi adrenalin de...
domino gibi bir durum.....

@Mehmet Can , @Angelica , @taksicigazlabiraz1905 , @ömer karataş , @Hobbit , @Aserat , @12.Adam , @Yakamoz-Asi ,@cookies ,,,,
------

arka muzik harika detay olmus - sahneye cok guzel uymus bence. :)

ask engel tanimazmis . omer ~ gamze .

Aynen öyle ortalık karışıyor bakalım neler olacak

Hobbit

Favori Üye
Reaksiyon puanı
2,257
Puanı
280
Dizinin bu bölümü belki de sezonun bölümüydü. Dizi de yeni bir evreye geçileceği bu bölümün son kısmı ile iyice anlaşıldı. Ancak bölüm adına sevmediğim bir tek konu oldu. Şu bölüm sonlarını ne olursun hiçbir dizide fragman sonunda vermesinler ya. Resmen hevesi kursakta kalıyor insan izlerken. Yok mu bunun bir başka yolu? Bir çok dizide daha denk geliyorum..

• Aynen