Dünyanın En Yüksek Yapıları

The_Erinch

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,215
Puanı
1,060
Yakın zamanda dünyanın en heybetli heykel ve anıtlarını gezmişdik; bu seferde dünyanın en yüksek 5 yapısına bir göz atalım dedim.

5 Numara: Lotte World Tower
Güney Kore'nin başkenti Seul'de bulunan bir gökdelendir. Bina 555.7 metre yüksekliğinde ve 123 katlı olup 2017 yılında tamamlanmıştır

Bu görkemli binanın en üst katındaki lüks otelde kalmanın bir gecelik ücreti 22,000 TL’den başlıyor.
Bina içinde bulunan kompleksteki lunapark ve alışveriş merkezi vakit geçirebileceğiniz mekanlardan.
70030_500x650.jpg

4 Numara: Ping An Finance Center
Çin'in Shenzhen kentinde bulunan bir gökdelendir. Bina 599.1 metre yüksekliğinde ve 115 katlı olup 2017 yılında tamamlanmıştır

Shenzhen’de var olan bu binada çalışma ofisleri, otel ve lüks bir de alışveriş merkezi bulunuyor.

Pingan_International_Finance_Center2020.jpg

3 Numara: Abraj Al Bait
Mekke, Suudi Arabistan'da Osmanlı mirası Ecyad Kalesi yıkılıp yerine inşa edilen binalar kompleksidir. 601 metre yüksekliği ile de Suudi Arabistan'ın en yüksek binası, Dünyanın en yüksek ve en büyük otelidir.
Bu kompleks, 601 metre uzunluğuyla yapıyı listeye dahil eden Otel Kulesi’nin de içinde bulunduğu Al-Faisaliah Merkezi, Hacer, ZemZem, Kıble, Sarah, Merve ve Safa olmak üzere toplamda sekiz kuleyle hizmet veriyor.

2015-05-28-14-08-30_buildingdb.ctbuh.jpg

2 Numara: Shanghai Tower

Çin'in Şanghay şehrinde yer alan 632 metre uzunluğundaki 127 katlı gökdelen.

Binanın 105 ile 109. katlarında bulunan otel ise dünyadaki en yüksek otel olma unvanıyla oldukça fazla talep görüyor.
Bu yapıyı özel kılan şeylerden biri de Mitsubishi’ye de ödül kazandıran hızlı asansörler. Bu sayede 128 katlı Şanghay Kulesi’nin zirvesine bu asansörle ulaşarak dünyadaki en hızlı tırmanışı yapan insanlar listesine mizahi bir giriş yapabilirsiniz.

Shanghai_-_Shanghai_Tower_-_0003%28cropped%29.jpg

Ve Gelelim 1 Numaraya:

Burj Kalifa

Burç Halife, dünyanın en uzun binasıdır 828 metre ve rüzgâr dengesini koruyan yuvarlak cephelere sahip, 163 katlı muhteşem bir bina olarak hizmet vermektedir.
Burc Halife Dubai'de inşası 4 Ocak 2010 tarihinde tamamlanan dünyanın en yüksek gökdelenidir. Eski ismi Burc Dubai'dir. Adını Halife bin Zayid el-Nehyan'dan almıştır.

stylized-aerial-view-of-dubai-city.jpg

BurjKhalifa-02982_new_tcm290-85702.jpg

BONUS:
Dünyanın En Yüksek Yapıları içinde 20. sırada Türkiyeden Metropol Tower bulunmaktadır.
301 metre uzunluğunda ki, İstanbul'un en yüksek, Avrupa'nın ise 14. en yüksek binasıdır.

guardian-varyap-metropol-img-0922.jpg

Konu ile bağlantılı en yüsek 50 yapıyı keyifli animasyon şeklinde aşağıda izleyebilirsiniz.
Bina
Ülke
Şehir - Ülke
1.
Burj Kalifa
828 metre
Dubai, BAE
2.
Shanghai Tower
632 metre
Şanghay, Çin
3.
Abraj Al Bait
601 metre
Mekke, Suudi Arabistan
4.
Ping An Finance Center
599 metre
Shenzhen, Çin
5.
Lotte World Tower
554.5 metre
Seul, Güney Kore
6.
One World Trade Center
541.3 metre
New York City, ABD
7.
Guangzhou CTF Finance Center
530 metre
Guangzhou, Çin
8.
ianjin CTF Finance Centre
530 metre
Tianjin, Çin
9.
China Zun
528 metre
Pekin, Çin
10.
Taipei 101
508 metre
Taipei, Tayvan
11.
Shanghai World Financial Center
492 metre
Şanghay, Çin
12.
International Commerce Centre
484 metre
Hong Kong, Çin
13.
Lakhta Center
462 metre
St. Petersburg, Rusya
14.
Changsha IFS Tower T1
452.1 metre
Changsha, Çin
15.
Petronas Tower 1
451.9 metre
Kuala Lumpur, Malezya

*Wikipedia ve Obilet Blog Sitesinden Derlenmiştir.

Son düzenleme:

Zeyno

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,635
Puanı
560
Aman Allah'ım 163. katta olduğumu düşündümde kafayı yerdim sanırım ben 5. kata zor alıştım 163. kattan bakındığımı düşünmek bile istemiyorum hele o binanın asansörünün bozulma ihtimali tam bir kabus olur :oops:

Emeğine ve araştırmana sağlık @The_Erinch :ok:

Gizmen

Favori Üye
Reaksiyon puanı
2,884
Puanı
360
Hiç bir zaman uzun binalara sempati duymamışımdır. Şimdi birde en uzun bina rekoru kırmak için gittikçe kat sayıları artıyor. Sonu nereye gidecek merak içindeyim :D

MasacRE

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,160
Puanı
1,059
1. sırada Arapların bir binası vardı odur kesin dedim. Oymuş ve de diğerleriyle arasında da ciddi bir fark var. O yüksekliği geçse geçse yine başka bir Arap ülkesi geçer ancak :A

Emeğine sağlık @The_Erinch güzel konu olmuş. Bu arada Burj Kalifa'nın yüksekliği binanın tanıtım kısmında yazmıyor. Alttaki tablodan baktım. O ilk kısma da ekle istersen :D

• Harika
Reactions: The_Erinch

The_Erinch

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,215
Puanı
1,060
1. sırada Arapların bir binası vardı odur kesin dedim. Oymuş ve de diğerleriyle arasında da ciddi bir fark var. O yüksekliği geçse geçse yine başka bir Arap ülkesi geçer ancak :A

Emeğine sağlık @The_Erinch güzel konu olmuş. Bu arada Burj Kalifa'nın yüksekliği binanın tanıtım kısmında yazmıyor. Alttaki tablodan baktım. O ilk kısma da ekle istersen :D
Utkucum önemli bir detayı belirttin, hemen ekledim ❤️

• Beğendim
Reactions: MasacRE

Yakamoz-Asi

Emekli
Reaksiyon puanı
29,166
Puanı
1,061
Emegine saglik @The_Erinch :D

2022 senesinde, Londra'da bulunan "The Shard"'in en tepesine cikmistim, 310 metre yüksekligi. Londra'ya gidenler olursa tavsiye ederim, güzel havada gitmekte fayda var. :D

• Beğendim
Reactions: The_Erinch