TVen Sohbet Ediyoruz - bazinga (88.Bölüm)

Ahmed

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
16,027
Puanı
1,060
1588872650631.png

Bugün programın 2. Bölümü ile karşınızdayım. Yine çok keyifli bir sohbet sizleri bekliyor. :Z

Bugünki konuğumuz ise forumun yaratıcısı ve cool admini Ozan. :bhr:

Ahmed: Hoşgeldin Ozan. Öncelikle teklifimi kabul etdiğin için teşekkür ederim. Nasılsın? :Z

Ozan: Hoşbulduk Ahmed. İyiyim çok şükür, ben teşekkür ederim davetin ve güzel karşılaman için. :D

Ahmed: Tabii ki, kaç yıllardır buradasın ve herkes az çok seninle ilgili bilgiye sahip. Ama bir kez daha kendini bize tanıt istersen? :Z

Ozan: Söylentilerin aksine henüz 27 yaşındayım birkaç ay daha. :A Bilgisayar mühendisiyim, ortaokul yıllarımdan yani bilgisayarla tanıştığım ilk yıllardan beri websitesi yöneticiliğine meraklıydım. 2007'de henüz lisedeyken de FavoriForumum'u yani şimdiki adıyla Fav10'u kurdum. Üniversite yıllarımda dil ilerletme maksadıyla başladığım sinemaya merak saldım. 2014'ten beri de izleryazar.com'da film ve dizi yazıları yazıyorum...

Ahmed: Ozan seninle ilgili genel bilgileri aldık, peki reeldeki Ozan nasıl birisi bize anlatır mısın? :bhr: Mesela forumda çoğu zaman ciddi gözüken ama hem de komik tarafları olan, filmkolik bir izlenim sergiliyorsun. Özellikle de, senin forum içinde ilişkilerde sınırların var ve bunu senle konuşunca çok hiss edebiliyoruz hepimiz, hatta bazen soğuk bile gözüküyor bu tavırların.. Bu yüzden reelde arkadaş ilişkilerindeki, günlük ve iş hayatındaki Ozan nasıldır diye merak ediyorum. Orada da bu sınırların ve kapalı tavırlar geçerli mi? Nasıl birisin?

Ozan: Tespitlerin oldukça isabetli gözüküyor. :D Burada nasılsam reelde de öyleyim. İnsanlarla çok fazla ilişki kurmayı tercih eden biri değilimdir fakat kurmam gereken durumlarda da gayet eğlenceli biriyimdir. Kalabalıklardan hoşlanmam, insanlarla genelde birebir iletişim kurmayı severim. İnsanlara karşı samimiyimdir, samimi olamayacağım insanlarla iletişim kurmaktan kaçınırım. İnsanların genel olarak benle çalışmaktan keyif aldıklarını düşünüyorum ama belli sınırlarım olduğunu bilirler.

Ahmed: Aslında seni herkes tanısa da, reeldeki Ozan bence herkes için soru işaretleri ile dolu. Bu yüzden kendini uzun ve güzel ifade etdiğin için teşekkür ederim. :Z

Hadi foruma da geçelim biraz. :A Forumu 2007-de bazı arkadaşlarınla birlikde kurmuşdunuz, neden kurma kararı aldınız çok merak ediyorum. Nasıl böyle bir karara geldiniz? Ve 13 yıl önce bugün forumun bu şekli alabileceğini düşünebiliyor muydun? Her şey planladığın veya hayal ettiğin gibi ilerledi mi?

Ozan: İnternetle ilk tanıştığım yıllarda forumlar aşırı popülerdi. Aradığın her şey seni forumlara itiyordu. Benim de yolum bir şekilde o dönem Türkiye'nin en büyük forumlarından olan, ForumTR'nin en büyük rakibi idoforum'a düşmüştü ve orada moderatörlüğe başlamıştım. Orada belli bir çevre oluşturduktan sonra oradaki bir başka moderatör yeni bir site kurmak istediğini söylemiş ve bana kurucu adminlik teklif etmişti. Ben de kabul ettim. O forum da fena gitmiyordu aslında ve gayet aktif üyeleri vardı. Ben de liseden bazı arkadaşları oraya davet ettim, fakat bir noktada oradakilerle aramızda bazı anlaşmazlıklar çıkmaya başladı. Bunun üzerine artık kendi forumumu kurmam gerektiğine karar verdim. Maddi konularda @Duygusuz ile ortak olduk yanılmıyorsam o zamanın parasıyla 30₺ gibi bizim öğrenci halimizle çok da küçük olmayan bir para yatırdık. Fakat o maddi konular dışında çok ilgilenemedi, yatılı okulda okuduğu için sürekli internet bağlantısı yoktu... Gelişeceğini tahmin ediyordum çünkü hem önceki forumlardan dolayı tecrübeliydim, işlerin nasıl olması gerektiğini biliyordum. Hem de hazırda aktif olmaya niyetli güçlü bir kadro vardı. Fakat 13 yıl sonra hala ayakta kalacağını tahmin edemezdim herhalde. Bugünler o kadar uzak geliyordu ki o zamanlar...

Ahmed: Peki şimdiden sonraki dönemde düşüncelerin neler, sence nereye kadar götüre bilirsin forumu?

Ozan: Artık forumu çok da götürdüğüm söylenemez, forum kendi kendini götürüyor. :D
Son birkaç yıldır foruma pek vakit ayırmadım ve büyük ölçüde pek çok yönden hala başarılı olduğu söylenebilir. Bunda @mrt-06 ve @Bully başta olmak üzere şu an yönetimde olan, daha önce yönetimde olmuş arkadaşların da payı çok yüksek.

Ahmed: Çok merak etdiğim bir soru var. Forumu devam etdirmende reklam gelirleri hiç etken oldu mu? Son birkaç yıldır baya reklam alıyor forum. Bir kere hatırlıyorum gelirler giderleri karşılıyor demiştin. Bu durum nasıl gidiyor? Genel olarak bu konuda bizi bilgilendire bilir misin? :A

Ozan: Hiç etken olmadı. Reklam gelirleri sanıldığı kadar yüksek değil maalesef. Özellikle son dönemde dolar çok yükseldi. Forumun giderleri dolar ile, gelir ise TL ile. Bazı aylar zarar ediyoruz, bazı aylar ise çok şükür iyi gidiyor. Toplama bakınca gelir ve gider dengeli gibi. :D

Ahmed: Forumun şu anki üyeleri ile ilgili düşünceler neler peki, neler değişti son dönemde sence?

Bu arada zaman zaman çok acayip üyeler oluyor forumda. “Benim forumuma gelmiş şov yapıyorsun lan” deyip hiç banlamak istediğin birisi oldu mu bu 13 yılda? :A Mesela ben admin olsam sakin kalamazdım, sadece kendi sevdiklerim kalırdı burada. :A

Ozan: Yani çok bir değişiklik yok aslında. Son yıllarda kemik bir kadro oluştu. Arada yeni gelenler, aramızdan gidenler olsa da büyük ölçüde aynı kişiler var. Yaş ortalaması da yükseliyor böyle olunca ve kalite artıyor beraberinde. Eksi tarafı ise yıllarca aynı kişiler kalınca bu kişilerin zamanla ister istemez paylaşım isteği azalıyor. Kaliteli paylaşım yapan kişiler daha az paylaşmaya başlıyorlar. Buna ne yazık ki ben de dahilim.

Dediğin durum da zaman zaman olmuyor değil. Sinirle birilerini banlamanın kıyısından döndüğüm çok oldu ama neyse ki sabırlı bir insanım ve her defasından döndüm o kıyıdan. :D

Ahmed: Forumdan son sorumu yönetim ile ilgili yapmak istiyorum, çünkü sen en büyük yöneticisin aslında. Malum bu yıllar içinde yönetim kaç defa değişti ama sen her zaman orada idin. Son birkaç yıldır şu anki kişiler devam ediyor ve genel olarak onların kararları çok fazla sorgulanmaya başlandı. Benim çok sevdiğim isimler var yönetimde ve hepsine saygım sonsuz ama mesela ben burada olduğum 7 yılda yönetime karşı tavırların böyle olduğunu ilk kez görüyorum. Sence böyle olmasında en önemli nedenler ne? Senin gözünden bu yönetimle ilgili konuların genel olarak yorumlanmasını istiyorum.

Ozan: 7 yılda ilk kez böyle olduğuna katılmıyorum ben, yönetim kararları her zaman sorgulanmıştır. Tıpkı hakem kararları gibi. Futbolda hakem kararlarının tartışılmadığı tek bir yıl yoktur. Tabii bazı zaman dozu artabiliyor, şu sıralar da biraz öyle bir dönem. Ben seslerin yükselmesinin sebebini daha çok bazı kişilerin bazı yöneticilerle bireysel sorunları olmasına bağlıyorum. Bir de siyasetin yasaklanmasının ardından forumdaki üyelerin haklı olarak kendilerini daha çok baskı altında hissetmeleri de etken olmuş olabilir. Fakat böyle olması gerekiyordu. Yönetimle ilgili konuları geçen gün açtığım konuda detaylı açıkladığım için aynı şeyleri çok tekrarlamayayım burada. :-)

Ahmed: Tamamdır. :A
Böyle ciddi konulardan sonra hadi eğlenceli klişe 10 soruya geçelim. Merak ediyorum cevaplarını. :Z

Hayatında en mutlu hissettiğin an neydi? İlk aklına gelen an ne oldu?
- İlk aklıma gelen an New York'a ayak bastığım an oldu. Büyülenmiş hissettim, anlatılmaz bir duyguydu.

Kendindeki en beğendiğin ve beğenmediğin özellikler neler?
- Beğendiğim özelliğim sabırlı olmam, beğenmediğim özelliğim bazen odaklanma sıkıntısı yaşamam. Özellikle kitap okurken çok açığa çıkıyor. :confused:

Seni ifade eden şarkı hangisi?
- Bir şarkının insanı tamamen ifade etmesi zor ama Sia - Alive diyelim.

Yetişkinliğe hangi yaşta adım attığını düşünüyorsun? Hangi olay etken oldu.
- İş hayatına başladığım yaşta olabilir. 22-23 gibi yani. İşe başladıktan sonra hiçbir şey eskisi gibi olamıyor.

Yaptığın en çılgınca şey neydi?
- İşsiz olduğum dönemde reddettiğim işler sanırım.

En son ne zaman gerçekten aşık oldun? / Sevgilin var mı?
- Bilmiyorum, yok.

Sevgilin ve ya arkadaşın ile ortak nokta olarak nitelendirebileceğin 3 şeyin neler olmasını isterdin?
- Friends'te gülebilmek, Forrest Gump'ta duygulanabilmek, Bohemian Rhapsody'de coşabilmek. :A

Hayatında var olan en çok ne için kendini minnettar hissediyorsun?
- Mesleğim ve işim.

Uzun süredir yapmak istediğin halde yapamadığın bir şey var mı?
- Dışarı çıkmak. :A

En son ne zaman ağladın?
- Birkaç hafta önce Bizi Hatırla filminde Çağan Irmak gözlerimi yine doldurmayı başardı. :)

Ahmed: En heyecanlı kısma geldik. Herkes bilir eskiden sen soru-cevap videosu paylaşdığın için yüzünü bilen kişi çok. Ama seni görmeyen yeni üyeler ve en son videodan sonra nasıl değiştin diye merak edenler var. :A (Ben gibi. :A )

Hadi kendini göster bizlere. :Z

Ozan:
Resim kaldırıldı.

Ahmed: Ne güzel resim böyle yeşil yeşil. :bhr:
Son olarak şöyle bir soru ile kapatmak istiyorum. Şu an olduğun yerden mutlu musun? 30 Yaş artık olgunluğa doğru addımların daha sağlam olduğu dönem. Ne hissediyorsun? 30 yaş depresyonu yaşıyor musun? Ve gelecek hayatına nasıl yön vermeyi düşünüyorsun. Senin şu an, şu dakikaya olan hisselerini ve gelecekle ilgili sonsuz hayal dünyana biraz yolculuk yapalım. :Z

Ozan: Öncelikle daha 30'a var. :A Fakat evet 30 yaklaşıyor. İnsan hayatı için zor bir dönem. Bu dünyadaki varlığının bir gün biteceğini daha iyi idrak ediyor insan. Çocukluk günleri artık iyice uzak gözüküyor, geçmişte biriktirdiklerin çoğalıyor. En zorlayıcı yanı ise herkesin geleceğine net bir şekil verme yarışına girmesi. Etrafındakiler evlenmeye, çocuk sahibi olmaya başlıyorlar. İster istemez kendin için nasıl olacağını düşünüyorsun. Fakat her yaşta hayatın tadını çıkarmak gerekiyor. Gezecek çok yer, izlenecek çok film, okunacak çok kitap var...

Ahmed: 27-de 30-un bir akrabasıdır. :F Benim aklımda hep 30 olarak duruyordun ama sadece 3 yaş büyük çıktın. :A
Son olarak buradan seni okuyan üyelere ne demek istersin?

Ozan: Fav10'un bir parçası olduğunuz için teşekkürler. Burası gerçekten çok özel bir ortam haline geldi ve bunda her birinizin payı var. Burasının değerini bilmemiz lazım. İnternette MusicSurvivor ve türevleri gibi yarışmalar, bu etkinlik gibi sohbet etkinlikleri, Film Kulübü gibi yararlı etkinlikler, yıllardır istikrarla düzenlenen En Favori'ler gibi etkinlik bulabileceğimiz pek bir alternatif olmasa gerek. Zaman zaman olumsuzluklar yaşansa da ben herkese karşı hep pozitif bakmaya çalışıyorum. Size de aynısını öneririm. Özellikle forum için etkinlik üreten, sürekli konular açıp güncelliği sağlayan arkadaşlara ayrıca teşekkürler. İyi ki varsınız. :-)

Ahmed: Güzel ve keyifli sohnetin için teşekkürler. :bhr:

Ozan: Ben teşekkür ederim. İyi günler. :D

Programa konuk olmak isteyenler özelden ulaşabilir.

Son düzenleme:

Emre Ozansoy

Moderatör
Reaksiyon puanı
57,103
Puanı
1,060
Web Sitesi
twitter.com
Röportajı okumadan resme baktım, geçen yorumda bahsetmiştim. Doğru kişiyi bulmuşum.. :A

Survivor bitince okuyacağım, emeğine sağlık. :bhr: @Ahmed

• Harika
Reactions: Ahmed

Angelica

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,187
Puanı
1,060
@bazinga Harika bir program olmuş hepsini içtenlikle yanıtlamışsın teşekkür ederim :D de bişey sorcam 3 yıl oldu dimi o videolara bu fotoyu o videolardan ne kadar zaman sonra çektin acaba? :D

• Beğendim
  • Harika
Reactions: bazinga and Ahmed

kerem

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,644
Puanı
1,060
Çok güzel sorular sorulmuş. Emeklerine sağlık. :bhr::A @Ahmed

@bazinga forum hakkında bir kaç kaçamak ve resmi cevaplarını beğenmedim ama genel olarak foruma yansıdığın şekilde kendini ifade etmişsin. Bazı kısımlar da şaşırttı tabii. :A İlk kez görmüş oldum seni, fotoğraf İtalya'dan sanırım. :D

• Güldürdün
  • Harika
Reactions: bazinga and Ahmed

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,741
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Çok güzel sorular sorulmuş. Emeklerine sağlık. :bhr::A @Ahmed

@bazinga forum hakkında bir kaç kaçamak ve resmi cevaplarını beğenmedim ama genel olarak foruma yansıdığın şekilde kendini ifade etmişsin. Bazı kısımlar da şaşırttı tabii. :A İlk kez görmüş oldum seni, fotoğraf İtalya'dan sanırım. :D
New York, Central Park. :D