Fav10 Emekli Köşesi 6. Hafta - Yapımcı Olsam

hayret bi şey

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
8,677
Puanı
860
images (1).jpg

Fav10 Emekli Köşesi'nin 6. haftasından herkese merhaba. 6. hafta konusu olarak ''Yapımcı Olsam'' konusuyla karşınızdayım.

Şimdi sizden istediğim şey. Yapımcısınız ve elinizde tüm imkanlarınızın maddi-manevi olduğunu düşünün.​

1. TV kanalları için dizi hazırlayacaksınız. Bu dizinin türü ne olur ve ne için?
  2. Dizi için hangi yönetmenle anlaşırsınız? Neden?
  3. Dizi için hangi senaristle anlaşırsınız? Neden?
  4. Şu dönemde senarist ve yönetmenler kadrodan daha çok önem arz ettiği için bu soruyu geriye attım. Kadronuzda hangi oyuncular yer alır? Neden?
  5. En önemli soruya gelelim. Dizinin kanalı ve süresi ne olur? Neden?
  6. Son olarak yukarıda hayalini kurduğunuz yapımın bir gün gerçekleşebileceğine inanıyor musunuz?

@hayret bi şey [22.12.20119]
Dizinin türü kesinlikle gençlik-dram karışımı olurdu. Çünkü şu zamanlarda özellikle TV kanallarının kanayan yarası oldu.
Dizinin yönetmen koltuğunda ise Ali Bilgin'in oturmasını isterdim. Bu konuda çok başarılı kişilerden birisi kendisi.
Tek kişinin yazmasını istemezdim ben şayet. İş birliği olsa daha iyi olur. Ece Yörenç ile Makbule Kosif işbirliği süper olur hatta.
Kadroyu güzel ve yakışıklı oldukları kadar da yetenekli oyuncularla doldururdum. Deniz Can Aktaş ve Serenay Sarıkaya başrol ikilisi; yan karakterlerde ise Meriç Aral, Taner Ölmez, Tolga Sarıtaş ve Alina Boz'un yer almasını isterdim. Ek olarak da Mine Tugay, Barış Falay, Demet Evgar, Nursel Köse ve Halit Ergenç'in de kadroda yer alması gerekiyor. Şimdi diyeceksiniz bu imkansız diye. Ama burada yapımcı benim :D
Kanal kesinlikle Star TV olurdu. Şu dönemde kötü gitmesinden dolayı değil. İyi reyting aldığı dönemlerde bile az izlenen dizilerinin arkasında durduğu için. Daha doğrusu apar topar final yaptırmadığı için. Nedense gençlik dizisi profiline de daha çok uyan bir kanal gibi geliyor bana. ATV ve Kanal D kesinlikle olmaz zaten...
Yakın zamanda bu hayal gerçekleşmez ama bir gün böyle bir yapımın ekrana gelebileceğini düşünüyorum. Çünkü izleyici TV'den kaçmaya başladı. Yapımcılar ve kanallar elini taşın altına sokmalı.

@Ahmed [12.09.2013]
Herkese merhaba. Öncelikle benim yapacağım dizi tam bir yalı'lı falan entrikalı bir dram olur. Ve ya UTC-Medcezir tarzı sitede geçen. :D
Açıkcası yönetmen ve senarist ile ilgili diyecek pek bir fikrim yok. Bu konuda bilgili değilim. Karşımdaki belirli isimlerim arasında onların background'na bakarak seçim yapardım senarist ve yönetmen için. :D
Bence de bu dönemde kadrodan daha çok senaryo önemli. Ben böyle eskiden ünlü olup, büyük maliyet talep eden ve hep iyi işler yapmış, çok tutmuş oyuncularla çalışmam. Mesela Kıvanç Tatlıtuğ, Kenan İmirzalioğlu, Beren Saat vs tarzı anladınız işte neyi kastediyorum. Onlarla ilk bölüm izlenir ama riskli bir iş olur. :D Bunların yerine iyi ama çok büyük olmayan oyuncular isterdim. Ve tek başroller üzerine gidilmeyen yan rollerin de çok etkili olduğunu bir iş isterdim senaryo olarak. :D
Şu an dizi yapsam kesin Show ve ya Fox'a verirdim. Star ve Kanal D kötü durumda, ATV çok total, TRT1 ise istemezdim. :D
Süre olarak ben en fazla 90dk yapardım. Şu anki durumda daha kısa yapmak imkansız bence. :D
Hayır böyle birşey gerçekleştirmek istemem, büyük riskli işler dizi yapmak falan. İstemem. :D

BU HAFTAKİ KONUKLARIMIZ;

@xBUGRAx [11.02.20120]
1. Ben her zaman dramdan yanayım. :A Dramın gücüne inanıyorum. Dram hikayenin yanına diğer türler de eklenebilir rahatlıkla. Aşk, töre, polisiye, aksiyon, medikal hatta aralara komik sahneler eklenmesi de yakışıyor.

2. Merve Girgin'in kurduğu dünyaları seviyorum. Kesinlikle istemem dediğim yönetmenler çok.

3. Yeni senaristlere fırsat verirdim öncelikle. Çok ünlü senaristlerle çalışmazdım tükendiler bence. Funda Çetin de olabilir Kalbimdeki Deniz'den beri radarımda. :A

4. Başrollere star isim koymazdım. Yan rollere iyi oyuncuları alıp kadroyu güçlendirirdim. No name ya da hep yan rollerde yer almış oyunculardan yeni bir çift çıkartmaya çalışırdım.

5. FOX olurdu. :A Valla rakiplerim de sürelerini kısaltmadan 60 - 90 dk falan diyemem adaletsiz bir yarış olur. :A Şu anki sürelerde olurdu.

6. İnanmıyorum aslında yapımcılık çok istediğim bir şey de değil zaten. Ben bana gelen işleri değerlendirmek isterim yani kanal yöneticiliği. :A

@Aserat [24.08.2014]
Benim hazırlayacağım dizi kesin tutmaz ama yine de bir şeyler yazayım bakayım. :A

1) Sanırım komedi türünde bir şey olurdu çünkü kaliteli komediye hasretiz. Şahsen izlemekten en çok zevk aldığım (son dönemde izlediğim çoğu komedi dizisini yarım bırakmış olmama rağmen) tür olduğu için de tercih ederim sanırım. Dram olursa da Mucize Doktor veya Bir Aile Hikayesi gibi soft bir şey olurdu herhalde. Tabii aslında TV'den çok dijitalde olsun isterim. :A

2) Açıkçası belirli bir yönetmen tercihim yok. Dizinin dünyasını iyi kavrayıp iyi yansıtsın, izlenebilir kaliteli bir iş ortaya çıkarsın yeter. :A Ama şu an aklıma gelen bir isim olarak Zeynep Günay Tan çok iyi olabilir.

3) Eğer komedi olacaksa Gülse Birsel. Tartışmasız komedinin kraliçesi ve şu anda onun ayarında komedi yapabilen çok az isim var. Soft dram olsun istersem de Mahinur Ergun derdim çünkü çok naif bir kalemi var ve hem dramı hem komediyi çok iyi becerebilen bir senarist. Kısacası kadınlar bana bu işlerde daha çok güven verdiği için kadın bir senaristi tercih ederdim sanırım. :A

4) Çok çok eskiden forumda Tzira'yla buna benzer bir şeyler konuşup hayal kurmuştuk. Şimdi bulamıyorum ama Galip Derviş'in de etkisiyle Engin Günaydın, Binnur Kaya, Algı Eke, Devin Özgür Çınar gibi isimler başrolde olsun dediğimizi ve hatta Binnur Kaya'nın Engin'in eşini, Algı Eke'nin ise sevgilisini oynasın falan diye düşündüğümüzü falan hatırlıyorum. Tabii bir film için demiştik ama 1 saatlik komediye de iyi giderdi. Aslında onların yanı sıra sayabileceğim tonla yetenekli isim var başlasam bitiremem. :A Ama bir yerinde Burcu Biricik mutlaka olmalı. Yine Demet Evgar da güzel olur. :bhr:

5) Dediğim gibi kanal olarak dijitalde (Puhu veya Netflix'te) olsun isterim ama illa TV'de olsun diyorsak Star derdim herhalde. ATV ve TRT çizgime uymaz, FOX 4-5 alsa bile yangından mal kaçırır gibi bitirir, Kanal D'nin sicili kabarık, Show'un sağı solu belli olmaz, TV8 düşman başına derken hiçbir kanal kalmıyor zaten. :A Hem diğer kanallara göre farklı ve yeniliklere açık bir çizgisi olduğunu düşünüyorum hem de bu sezon durumu kötü olduğu için 2-3 reytingle bile uzun süre devam edebilir. :A Süre olarak da 1 saati geçmemesini isterim. 2 buçuk saat herkes için eziyet.

6) Hayır inanmıyorum. Hem hayal olarak güzel, hem böyle bir isteğim veya çalışmam yok hem de bu işlerin içinde olmaktan çok oturduğum yerden yorumlamak daha çok hoşuma gidiyor. :A

@Emre Ozansoy [26.08.2017]
Bir yapımcı olsam, aşk - romantik komedi tarzında bir dizi yapardım. Aksiyon (Asker, Polis vs.) , fantastik vs. türler ülkede zor tutulan bir tür bence. O yüzden kesin adımlarla ilerler, romantik komedi ya da aşk dizisi olurdu yapacağım dizi.

Diz için yönetmen olarak Çağrı Bayrak ile anlaşırdım, aşk - romantik komedi dizilerinde işini layığı ile yapan birisi.

Senarist olarak kesinlikle Makbule Kosif, kalemi çok kuvvetli bir isim. Senaristliğini üstlendiği diziler ayrı bir güzel oluyor.

Kadroda tkesinlikle Dilara Büyükbayraktar ve Burak Yörük olurdu. Dilara'nın Şefkat Tepe / Sungurlar'da ki performansı oldukça harikaydı. Burak ise, kendini 4N1K ile kanıtladı, daha da tanındı. O yüzden bu iki ism kesin olurdu.... Diğer isimlere gelecek olursak, senaryoya yine bir entrika katar Şevval Sam veya Mine Tugay ikilisine de yer verirdim... Yan karakter olarak Ekin Mert Daymaz, Berk Atan ikilisi olabilir.

Dizinin kanalı FOX olsun isterim, diğer kanallara göre FOX dizilerinin hem sosyal medyada hem TV'de, hem sokakta, caddede daha iyi tanıtımını yapıyor ancak dijitalde de olması güzel olur... :) Süresine gelince, dizi süresinden herkes şikayetçi, izleyiciyi sıkmadan, minumum 90 dakika yeterli bence.

Gerçekleşeceğini hiç zannetmiyorum... :(

Yakın zamanda görüşmek dileğiyle...​

Son düzenleme:

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,903
Puanı
1,061
Daha fazla kişiden yorum olsa daha iyi olabilirdi çünkü çok eğlenceli bir konu ve diğerlerinin neler düşündüğünü de duymak isterdim. Bence 2. bölüm olarak başka üyelere de bu konuyu sorabilirsin. Yine de çok güzel olmuş eline sağlık. :D @hayret bi şey

hayret bi şey

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
8,677
Puanı
860
Daha fazla kişiden yorum olsa daha iyi olabilirdi çünkü çok eğlenceli bir konu ve diğerlerinin neler düşündüğünü de duymak isterdim. Bence 2. bölüm olarak başka üyelere de bu konuyu sorabilirsin. Yine de çok güzel olmuş eline sağlık. :D @hayret bi şey
5-6 kişi daha yazacaktı ama zamanları yoktu sanırım. Güzel konu olduğundan bir kaç gün erteledim ama yazılar gelmeyince kimseye baskı yapmak istemedim :D

Angelica

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,091
Puanı
1,060
@hayret bi şey @denizz19 niye yok onunda yorumları oluyordu onun dışında güzel yorumlamışsınız valla yapımcı olsam bende düzenli bir senaryosu olsun isterdim sonradan bozulmayan saçmalamayan bir senaryo olmasını isterdim

• Beğendim
Reactions: hayret bi şey

hayret bi şey

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
8,677
Puanı
860