En Son Okuduğunuz Kitap? 📖

Emre Ozansoy

Moderatör
Reaksiyon puanı
56,786
Puanı
1,060
Web Sitesi
twitter.com
Orhan Pamuk - Kırmızı Saçlı Kadın

İlk kez Orhan Pamuk'un bir kitabını okudum ve çok sevdim. Büyük ihtimalle diğer kitaplarına da göz atacağım yakın zamanda. Bu kitabın konusunu da fena değildi, kehanet ve sonrasında olanlar. Sonu da baya bir şaşırtıcıydı benim için.

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Var Mısın? / Doğan Cüceloğlu (2021 #20)

Güzel bir söyleşi kitabıydı. Bu tip alanında uzman aydın kişilerin hayat tecrübelerini anlattığı kitapları değerli görüyorum. Doğan Cüceloğlu'nun bu söyleşiden çok kısa bir süre sonra ölmüş olduğu gerçeği de daha farklı duygularla okumaya neden oluyor. :(

Film ve kitap tavsiyeleri kısımlarını da çok sevdim. Film önerileri büyük çoğunlukla zevkime uygundu ama neredeyse hepsini izlemiştim tabii. :A Kitap önerileri de çok işime yarayacak gibi, not aldım, sonraki alışverişimde en az 2-3 kitabı bu listeden alırım...

⭐ ⭐ ⭐ ⭐

serhatt

Moderatör
Reaksiyon puanı
62,545
Puanı
1,060
Üç Yıl | Anton Çehov | 2021 #25

Okuduğum en sıkıcı klasikti. Böylesine vasat bir kitap nasıl klasikler arasında yer alabiliyor gerçekten şaşırdım.
Çok klişe bir konu ile başlıyor ardından baş kahramanımızın sıradan hayatına odaklanıyor.

Morgue Sokağı Cinayetleri | Edgar Allan Poe | 2021 #26

Sıkıcı Üç Yıl kitabından sonra ilaç gibi gelen bir kitap oldu. İlk başlarda gidişattan kitabın cinayetle alakası yok sandım fakat sonrasında olaylar gelişmeye başladı, cinayetlerin işleniş şekli ve kim tarafından işlendiği tam bir şok etkisi yarattı. Kitabın ikinci kısmındaki hikayede kısa ama etkileyiciydi.

serhatt

Moderatör
Reaksiyon puanı
62,545
Puanı
1,060
Savaş Sanatı | Sun Tzu | 2021 #27

Kitap gerçek bir şaheser, 13 ana başlık altında en ince ayrıntılarıyla bir savaş nasıl kazanılır, karşı taraf nasıl mağlup edilir net bir şekilde okuyucuya aktarıyor. Basit gibi görünen dikkate alınmayan şeylerin bile ne kadar önemli olduğu gözler önüne seriliyor.

serhatt

Moderatör
Reaksiyon puanı
62,545
Puanı
1,060
Kızıl Kahkaha | Leonid Andreyev | 2021 #28

Savaşın yıkıcı ve kalıcı izlerini iki kardeşin gözünden son derece gerçekçi bir dille anlatılmış. Yer yer sıkıldım çünkü anlatım tarzı ile beyin yakan bir kitap olmuş.

Elimde bulunan son klasiği de böylece okumuş oldum. :Z

xdragxx

Emekli
Reaksiyon puanı
28,367
Puanı
1,060
Kürk Mantolu Madonna 9/10
Bugün elektrikler gidince ve 8 saat gelmeyince üstüne telin de şarjı olmayınca yapacak bir şey bulamayıp kitap okuyayım dedim :A Uzun süredir bana bakan kitabı aldım ve okudum. Kitap kurtları zaten mutlaka okumuştur ama okumayanlar da mutlaka okusun çok harika bir hikayeydi. Filmi yapılacakmış ertelenmiş ama keşke yapılsa çok güzel dönem filmi olur.

Sonu neydi be öyle resmen yüreğime öküz oturdu. Adam çok güzel aşık olmuştu o kadar sene sonra bu şekilde ölüm haberini almak ve çocuğunu bu şekilde görüp hayatı boyunca o çocuğu da bir kez daha görememesi içime oturdu. Raif Bey zaten hikayesi anlaşılana kadar çok suskun bir adamdı. Bu tür adamların büyük çoğunluğu çok acı çektiği için susmayı tercih etmiştir zaten.

serhatt

Moderatör
Reaksiyon puanı
62,545
Puanı
1,060
Beyaz Gemi | Cengiz Aytmatov | 2021 #29

Fazlasıyla pastoral olan kitap beni hemen içine aldı ve severek okudum. Yalnız dikkatimi çeken tek şey kitaba adını veren Beyaz Gemi'nin kitapta çok çok az bir yerinin olması. Tamam bir anlamı var ama hepsi bu kadar, hiçbir derinliği yok maalesef.

Kitabın adı Urazkul'un Kötülükleri falan olsaymış daha iyi olurmuş, karakteri itibariyle epey sinir bozan bir kahraman olmuş. Kitapta da herkesten fazla yer kaplıyor neredeyse.

Küçük çocuğa epey acıdım, güzel hayalleri vardı fakat bulunduğu konum itibariyle hepsi kursağında kaldı, iyi ki dedesi varmış yoksa bunca sıkıntısının arasında bir de hayatta kalma mücadelesi ile uğraşacaktı.

STAR

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,887
Puanı
610
Stefan Zweig - Korku adlı kitabını son olarak okudum.

Kitapta korkunun farklı bir yanını anlatıyor. Kitap bir kadının kocasını aldatması üzerine başlıyor. Çok zengin bir kadın , hayatının tekdüzeliğinden kurtulmak için başka biriyle ilişki yaşamaya başlıyor. Ama sonra ilişki yaşadığı adamın sevgilisi olduğunu iddia eden başka bir kadın , zengin olan kadını kocasına söylemekle tehdit ediyor.Daha fazla anlatmayayım okumak isteyenler için spoiler olur.

Genel olarak kitabın akıcılığı güzeldi , son kısmı beni şaşırttı. Okurken zevk aldığım kitaplardan biriydi. Zaten okumaya başlanıldığında bir çırpıda bitirilebilicek bir kitap.:)

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi / Yuval Noah Harari (2021 #22)

Bu ara özellikle iş hayatı aşırı yoğun gidince epey yavaşladım ama her gün az da olsa düzenli okumaya devam ediyorum.

Bu kitap da yazarın o meşhur kitabının ardından okumak istediğim bir kitaptı. Onun kadar olmasa da yine çok iyiydi. Bu kez insanlık tarihi yerine gelecekte bizleri neler bekleyeceğine dair kehanetlerde bulunmuş yazar. Fakat tabii geçmiş verileri de önümüze dökmeyi ihmal etmemiş.

Kitabın ilk bölümünde artık salgınların eskisi kadar etkili olmamasından bahsedip büyük şom ağızlılık yapması ise üzücüydü. :A Bazı kısımlarda biraz kendini tekrar eder gibi olsa da genel anlamda okunması gereken çok kaliteli bir eser daha. Elimde bir kitabı daha var onu da birkaç ay sonra okumak istiyorum...

⭐⭐⭐⭐⭐

• Beğendim
Reactions: DarkLegenD

emreemreu

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
6,262
Puanı
1,060
Kütüphane açıldığına göre edebiyat serilerine yarın itibari ile başlıyorum yeniden. İlk okumayı hedeflediğim Peyami Safa - Yalnızız. :)

• Beğendim
Reactions: The Barberson

serhatt

Moderatör
Reaksiyon puanı
62,545
Puanı
1,060
İnsan Ne İle Yaşar | Tolstoy | 2021 #30

İçinde bulunan tüm hikayelerin fazlasıyla eğitici olduğu bir kitaptı. Özellikle ilk hikaye ibret alınması gereken ders niteliğinde bir hikayeydi. Kitabı çok sevdim, fazlasıyla akıcı bir yapıtmış.

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Stres Yönetimi: Başarıya Ulaşmak İçin Etkili Stratejiler / Stephen Palmer, Cary Cooper (2021 #23)

Oldukça stresli bir işe sahip biri olarak faydalı olacağını umduğum bir kitaptı. Uygulamalı çok fazla şey vardı ve kitaplarda "hadi bakalım şimdi şunu doldurun" tarzı şeyleri sevmiyorum. Yine de çeşitli alanlarda yararlı bilgiler mevcuttu. Özellikle çok alakasız bir konuda faydası olabilecek bilgiler edindim...

⭐⭐⭐⭐

serhatt

Moderatör
Reaksiyon puanı
62,545
Puanı
1,060
Yaz nedeniyle ve bazı özel sebeplerden kitap okumaya ara verdim. Ağustos gibi yeniden başlar bu mesajı uplatırım. :Z

Gerekli24

Favori Üye
Reaksiyon puanı
10,393
Puanı
710
Hayvan Çiftliği 10/10

Kitap bence mükemmel o dönemde yazılmasına rağmen şu anki dönemi bu kadar yansıtması cidden muazzam demek ki çoğu şey yıllar geçse de değişmiyor. Kitap fabl türüne giriyor mu bilmem ama mükemmel bir fabl. Hayvanlar üzerinde daha çok Sovyet Rusya'yı anlatılıyor gibi ki zaten herkes bu konuda hemfikir galiba. Hayvanların insanları çiftlikten kovması ve bu yönetimi yavaş yavaş domuzların nasıl ele geçirip insanları aratmadığını gösteriyor. Zaten son bölümlerinde domuzlar ile insanları ayırt etmek imkansızdı ile bu net şekilde belirtiliyor. Bence burada yazar aynı zamanda Komünizm'in uygulanamayacağını da gösteriyor gibi. Domuzların diğer hayvanlara üstünlüğü meşru kılmak ve olayları örtbas etmek için uyguladığı taktikler bana da hiç yabancı gelmedi. Aynı zamanda bazı hayvanların verdiği tepkiler de... Kitabı okurken biraz sinir olabilirsiniz ama bence yazar da bizi böyle rahatsız ederek vermek istediği mesajları hayvanlar üzerinde ustalıkla veriyor. Kitap aynı zamanda kısa ve su gibi de akıyor.
------

@slhttnmtl sen merak ediyorum demiştin buradan okuyabilirsin fazla spoiler içerebilir ama :A

Son düzenleme:

slhttnmtl

Favori Üye
Reaksiyon puanı
24,021
Puanı
1,060
Hayvan Çiftliği 10/10

Kitap bence mükemmel o dönemde yazılmasına rağmen şu anki dönemi bu kadar yansıtması cidden muazzam demek ki çoğu şey yıllar geçse de değişmiyor. Kitap fabl türüne giriyor mu bilmem ama mükemmel bir fabl. Hayvanlar üzerinde daha çok Sovyet Rusya'yı anlatılıyor gibi ki zaten herkes bu konuda hemfikir galiba. Hayvanların insanları çiftlikten kurması ve bu yönetimi yavaş yavaş domuzların nasıl ele geçirip insanları aratmadığını gösteriyor. Zaten son bölümlerinde domuzlar ile insanları ayırt etmek imkansızdı ile bu net şekilde belirtiliyor. Bence burada yazar aynı zamanda Komünizm'in uygulanamayacağını da gösteriyor gibi. Domuzların diğer hayvanlara üstünlüğü meşru kılmak ve olayları örtbas etmek için uyguladığı taktikler bana da hiç yabancı gelmedi. Aynı zamanda bazı hayvanların verdiği tepkiler de... Kitabı okurken biraz sinir olabilirsiniz ama bence yazar da bizi böyle rahatsız ederek vermek istediği mesajları hayvanlar üzerinde ustalıkla veriyor. Kitap aynı zamanda kısa ve su gibi de akıyor.
------

@slhttnmtl sen merak ediyorum demiştin buradan okuyabilirsin fazla spoiler içerebilir ama :A
Ben bunu okumuştum hatta 5/5 verdim. Bahsettiğim 1984'tü de neyse böyle uzun yorumları okuması çok keyifli oluyor, bunu da okuyacağım :A

• Üzücü
Reactions: Gerekli24

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Grigoriy Petrov'un meşhur bir eseri vardır "Beyaz Zambaklar Ülkesinde" diye. Mustafa Kemal Atatürk, bu kitabı okuyup müfredata konulmasını istemiştir, öylesine bir kitap. Türkiye'de muhtemelen okumayan olsa bile, bilmeyen yoktur muhtemelen. Kitabın içinde geçen İsveç'in boyundurluğu altında yaşayan ve hoşnut olmayan bir Finlandiya var. Tabii kitaptaki Snellman karakteri gerçek hayattan bir karakter ama gerçek kişiliğini yansıtmayan bir karakter. Bu karakterin daha çok Petrov'un kişiliğini yansıttığı söyleniyor.

Neyse, merak ettiğim konu şu; acaba İsveçliler bu kitap hakkında ne düşünüyor? Bu konuyu İsveçli bir arkadaşa, @Dosi'ye soralım. @Dosi bu kitabı okudun mu? Bu kitap İsveç devleti ve İsveç halkı tarafından nasıl karşılanıyor? Söz sende.

• Beğendim
Reactions: Dosi