HBO Max | Friends Reunion - Özel Bölüm Yorumları

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
friends-reunion-key-art-final-vertical-pr-1-3-1621963865.jpg

1994 ile 2004 yılları arasında yayınlanan ve başrollerini Jennifer Aniston Courteney Cox, Matt LeBlanc, Lisa Kudrow, Matthew Perry ve David Schwimmer'ün üstlendiği kült Amerikan sit-com dizisi Friends'in "The Reunion" etiketiyle çekilen ve talk show - sohbet programı tadında geçecek olan özel bölümüne dair yorumlarınızı bu konu altından yapabilirsiniz.

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
İyi de talk show olunca da dizinin devamıyla ilgili spoiler yiyebilirsin. :A
Olacak o kadar artık ama devamı olsaydı daha kötü olurdu benim için bu bağlamda :A Zaten belli başlı spoilerleri kaçınılmaz olarak yemiştim 25 senelik dizi ne de olsa :A

• Güldürdün
Reactions: Aserat

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Bu bölümü heyecanla bekliyorum. Ben Friends ile büyüdüm desem abartmamış olurum. Yayınladığı zamanda senelerce İsveç kanalı her akşam 19.30'da yayınladı. Dizi bittikçe başa sarıp durdu ve özellikleri ilk sezonları en az 10 kere rahat izlemişimdir. İlkokul çağından lise zamanına kadar hep izleme şansım oldu. Diziyi zamanında son bölümleri güncelde izleme şansım oldu ama ozamanlar güncel olduğunu bilmiyordum ve hakim değildim ilkokul çağındaydık nede olsa :A
2 sene önce merak edip bakındım ve bu kez başka kanalda gece yayınlandığını gördüm.
En sevdiğim yabancı dizi olduğunu da belirtmiş olayım. İlk dizim olduğu için bende yeri özel :bhr:

• Harika
Reactions: Tolstoyevski

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Bu bölümü heyecanla bekliyorum. Ben Friends ile büyüdüm desem abartmamış olurum. Yayınladığı zamanda senelerce İsveç kanalı her akşam 19.30'da yayınladı. Dizi bittikçe başa sarıp durdu ve özellikleri ilk sezonları en az 10 kere rahat izlemişimdir. İlk okul çağından lise zamanına kadar hep izleme şansım oldu. Diziyi zamanında son bölümleri güncelde izleme şansım oldu ama ozamanlar güncel olduğunu bilmiyordum ve hakim değildim ilk okul çağındaydık nede olsa :A
2 sene önce merak edip bakındım ve bu kez başka kanalda gece yayınlandığını gördüm.
En sevdiğim yabancı dizi olduğunu da belirtmiş olayım. İlk dizim olduğu için bende yeri özel :bhr:
Senin ilk göz ağrın olan bu dizinin özel bölümünün sana kısmet olması da anlamlı oldu :bhr: Umarım bölüm de keyifli ve eğlenceli olur. :A

• Harika
Reactions: Dosi

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,774
Puanı
559
Türkiye saati ile yarın 1'de yayınlanacakmış sanırım. Saat 3 gibi izleyebiliriz diye düşünüyorum. Abur cubur ve mendil stoğumu yapıp anında izleyeceğim. :Z

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Senin ilk göz ağrın olan bu dizinin özel bölümünün sana kısmet olması da anlamlı oldu :bhr: Umarım bölüm de keyifli ve eğlenceli olur. :A
Kimse kapışmadı. Kolay oldu bu yüzden:A @bazinga

Tabiki keyifli olacak. Fragmanı bile keyifliydi :bhr: Duygulanacağım. Bundan eminim

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Bugün çok yoğun bir gün oldu. Yarına inşallah sakin bir ortamda bakarım :bhr:

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Ağlamıyorum gözüme reunion kaçtı. 😭

Yıllar sonra eski dostları görmek şahane bir histi. Aynı zamanda da çok hüzünlüydü. Hem diziyi hem de bu altılıyı ne kadar çok sevdiğimi bir kez daha hatırladım. İyi ki varlar, iyi ki hayatımızın en büyük neşesi olmuşlar, pek çok insan için dünyanın daha güzel bir yer olmasına vesile olmuşlar...

Program da çok güzel bir kurguda hazırlanmış. Her şeyi katmışlar içine, sıradan sıkıcı bir talk show olmamış kesinlikle. Keşke 4 saat 30 dakika falan sürseydi sıkılmadan izleyebilirdim. 😭

Bu özel program altılının tekrar gündeme gelmesi ve onlara ne kadar çok değerli olduklarının hatırlatılması açısından da güzel oldu. Umarım hayatlarının geri kalanlarını çok mutlu geçirirler hepsi de, bunu hak ediyorlar...

Aslında tekrar okumalarda gördük ki tüm ekibin enerjisi hala yerinde. Bir tek Matthew Perry biraz çökmüş gibi. En son 2015'teki The Odd Couple dizisinde izlemiştim bu kadar değildi. :(

Matt LeBlanc içlerinde en enerjiği ve hala çok komik. Yalnız o da görmeyeli aşırı kilo almış. :(

Ross ve Rachel'ın birbirlerine o dönem gerçek hayatta da aşık olduklarını bilmiyordum. Meğer o aşkın milyarlara o kadar iyi geçmesinin sebebi gerçek oluşuymuş...

İyi ki varsınız...

10/10

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,774
Puanı
559
Çok güzel, çok özel bir bölümdü. Bütün bölümü yüzümde hüzünlü bir gülümsemeyle izledim. Son kısımlarda gözümden yaşlar gelmeye başladı... :T

Bölümün içeriğinden bahsedeceğim, öğrenmek istemeyenler olabilir diye spoiler içine alıyorum.

En sevdiğim kısımlar kamera arkası görüntülerinin gösterildiği kısımlar oldu. Böyle eski fotoğraflar, videolar beni çok duygulandırıyor. Masada dizinin unutulmaz sahneleriyle paralel bir şekilde okuma yaptığı kısımlar da çok güzeldi. Oyuncuların diziye seçilme sürecini ve önceki projelerini göstermeleri de çok iyi olmuş. Dizinin en iyi yan karakteri Janice'in geldiği sahne de çok keyifliydi, keşke daha fazla kalsaydı. Her şeyiyle çok keyifli ve güzel bir bölümdü. Ekibin enerjisi ve samimiyetleri ekrandan hissediliyordu. Matthew diğerlerine göre biraz durgundu ama karakter meselesi biraz da tabii. Ekipten biraz kopmuş, birbirleriyle olan samimiyeti diğerlerine göre daha az.

Bunun beraber son buluşmaları olabileceklerini, belki bir 15 sene sonra tekrar böyle bir buluşma yapabileceklerini söylemeleri üzdü. İnsan istiyor ki bu ekip hep beraber olsun, hep beraber izleyelim ama böyle bir şey mümkün değil tabii. :( Friends'in yeri ben de her zaman ayrı olacak ve hayatım boyunca izleyeceğim...

@Tolstoyevski bu arada konuda sen 4.sezon finalindeki malum sahnedeki seyirci tepkisini eleştirmiştin ama gelen yüksek sesli ve abartılı tepkiler yapımcıyı da şaşırtmış ve dizinin senaryosunun değişmesine neden olmuş. Gördüğün gibi organik seyirciler. O gülme, şaşırma sesleri hepsi gerçek. İnsanlar gerçekten gülüyorlar ve şaşırıyorlar... :A

Son düzenleme:

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Çok güzel, çok özel bir bölümdü. Bütün bölümü yüzümde hüzünlü bir gülümsemeyle izledim. Son kısımlarda gözümden yaşlar gelmeye başladı... :T

Bölümün içeriğinden bahsedeceğim, öğrenmek istemeyenler olabilir diye spoiler içine alıyorum.

En sevdiğim kısımlar kamera arkası görüntülerinin gösterildiği kısımlar oldu. Böyle eski fotoğraflar, videolar beni çok duygulandırıyor. Masada dizinin unutulmaz sahneleriyle paralel bir şekilde okuma yaptığı kısımlar da çok güzeldi. Oyuncuların diziye seçilme sürecini ve önceki projelerini göstermeleri de çok iyi olmuş. Dizinin en iyi yan karakteri Janice'in geldiği sahne de çok keyifliydi, keşke daha fazla kalsaydı. Her şeyiyle çok keyifli ve güzel bir bölümdü. Ekibin enerjisi ve samimiyetleri ekrandan hissediliyordu. Matthew diğerlerine göre biraz durgundu ama karakter meselesi biraz da tabii. Ekipten biraz kopmuş, birbirleriyle olan samimiyeti diğerlerine göre daha az.

Matthew diğerlerine göre daha durgundu ama biraz da karakter meselesi tabii. Bunun beraber son buluşmaları olabileceklerini, belki bir 15 sene sonra tekrar böyle bir buluşma yapabileceklerini söylemeleri üzdü. İnsan istiyor ki bu ekip hep beraber olsun, hep beraber izleyelim ama böyle bir şey mümkün değil tabii. :( Friends'in yeri ben de her zaman ayrı olacak ve hayatım boyunca izleyeceğim...

@Tolstoyevski bu arada konuda sen 4.sezon finalindeki malum sahnedeki seyirci tepkisini eleştirmiştin ama gelen yüksek sesli ve abartılı tepkiler yapımcıyı da şaşırtmış ve dizinin senaryosunun değişmesine neden olmuş. Gördüğün gibi organik seyirciler. O gülme, şaşırma sesleri hepsi gerçek. İnsanlar gerçekten gülüyorlar ve şaşırıyorlar... :A

Gülme efektinde kullanılan seyirciler ücret alıyorlar mıymış yoksa gönüllü mü? :A

• Güldürdün
Reactions: phoebebuffay

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,793
Puanı
1,061
Ben de bölümü bugün izledim ama detaylı yorumumu gündüz yapacağım. Sadece şunu söyleyebilirim ki iyi ki böyle bir dizi böyle insanlarla çekilmiş. :bhr:

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Ben de bölümü bugün izledim ama detaylı yorumumu gündüz yapacağım. Sadece şunu söyleyebilirim ki iyi ki böyle bir dizi böyle insanlarla çekilmiş. :bhr:
Bugün şansıma evin kalabalık olduğu, telefonların susmadığı bir gün oldu. İçim içimi yedi izleyemedim diye :T: Yarın izlerim inşallah :Z

• Güldürdün
Reactions: Aserat

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,793
Puanı
1,061
Klasik talk-show formatında olmaması ve araya çeşitli numaraların (okuma provası, kamera arkası görüntülerini izleme, trivia bilgiler, fan yorumları vs.) katılmasıyla ortaya gerçekten çok özel ve anlamlı bir iş çıkmış. İyi ki insanları dinleyip yeni bölüm çekmemişler ve dizinin hafızalarımızdaki gibi kalmasına izin vermişler. Zaten özellikle yapımcılardan biri bu konuyla ilgili öyle güzel bir anektod sundu ki umarım devam etmesini isteyenler neden böyle bir şeyin imkansız olacağını anlamıştır.

20 yaşındayken ruhum çekilirken 50'li yaşlara gelmelerine rağmen ekibin enerjisi hala çok iyiydi ama özellikle Matt LeBlanc (Doblocu enişte göbeğine rağmen) ve Lisa Kudrow şov içinde şov yapmış. Matt LeBlanc'in podyuma Joey'nin üst üste kıyafet giydiği bölümdeki haliyle çıkması, Lisa Kudrow'un Smelly Cat'i ve aradan geçen yıllara rağmen hala aynı şekilde Phoebe'yi oynayabilmesi hayranlık uyandırıcıydı. Ve evet Phoebe tek başına şarkıyı söyleyince daha güzel oluyor. :A Zaten hem oyunculuk olarak hem de karakter olarak en çok ikisini seviyordum ve bu başarının tesadüfi olmadığını tekrar gördük. Hele ki Lisa Kudrow'un (diğer kadınlardan yaşça büyük olmasına rağmen en iyi görünen de kendisiydi) kahkahası insanın ömrünü uzatır. Bölümde de dedikleri gibi adeta bulaşıcı bir kahkaha çünkü gülüşünü duyunca bile insanın morali yükseliyor. :bhr:

Jennifer Aniston ekibin sevgi kelebeği tadında takılmış. Duygularını en dorukta yaşayan da kendisi olmuş sürekli elinde mendille gözyaşlarını silip duruyordu. :A Courteney Cox pek fazla söz alamamış ve genel olarak biraz geri planda kalmış oysa Monica'nın "I know"unu tekrar duymak isterdim. :( Ross'u hiç sevmezdim ama David Schwimmer öyle değildi tabii. Birikim sahibi bir insan olduğu hemen anlaşılıyor ki galiba ekipte de en saygı duyulan kişi kendisi gibi görünüyor. Matthew Perry'yi bu kadar durgun görmek üzdü hele ki Chandler'dan sonra. Özellikle aşırı beyaz ve çıkık dişlerini (bazı yerlerde konuşması bile tam anlaşılmıyordu) görünce afalladım ama çekim yapılırken dişleriyle ilgili bir sorunu varmış ve acısına rağmen çekimlere devam etmiş meğerse. Zaten dizinin yayınlandığı dönemde en zor zamanları (bağımlılık tedavileri, kilo sorunları vs.) onun yaşadığını biliyoruz ama bir de bunların üstüne "insanlardan esprilerime kahkaha atmadığında üstümde çok büyük baskı oluyordu" itirafını yapması bayağı etkileyiciydi. Yine başka bir yerde şakayla karışık "kimse beni aramıyor" tarzı bir şey söylemesi de üzücüydü anlaşılan ekipten en çok kopan o olmuş.

En büyük bomba Rachel ve Ross'un aşkının ilk sezonda gerçek oluşuydu. Sürekli ikisinden birinin sevgilisi olduğu için aşk yaşayamamışlar ve ilk öpüşmeleri de dizi sayesinde olmuş. Olay anlatıldığı sırada Matt LeBlanc'in verdiği tepki harikaydı. :F Bence gerçekten birlikte olmamaları isabet olmuş çünkü iyi anlaşmalarına rağmen karakter olarak pek benzer tarafları yok gibi (tabii pek tanımadığım için saçma bir yorum olabilir ama Jennifer daha kendini öne atmayı seven, David ise bir tık daha içine kapanık ve derin biri sanki) ve belki de ilişkiye başlayıp kısa sürede ayrılsalar dizinin o samimi yapısını da zedeleyebilirlerdi.

Jennifer Aniston ve Matthew Perry diziyle anlaşma imzaladığında başka dizilerde rol alıyorlarmış ve ikisini de güç bela (hatta Jennifer'ın dizisi varken Friends'in ilk 3 bölümü çekmişler ve diğer dizi devam etseymiş o üç bölüm de çöpe gidecekmiş) alabilmişler. Zaten ikisinin de dizisi pek iyi durmuyormuş o yüzden bugüne kadarki en doğru kararlar olmuş. Matt LeBlanc'in Joey rolünü nasıl aldığına dair anlattığı hikaye de bayağı eğlenceliydi gerçekten o çatlaklık kendisinde de varmış. :A

David Schwimmer'ın maymun Marcel'den nefret etmesi, Matt LeBlanc'in çekimler sırasında koltuğa oturmaya çalışırken omzunun çıkması, başka bölümdeki bir sahnesinin defalarca yeniden çekilmesi ve herkesin kahkaha krizine girmesi, tek gecelik planlanan Monica-Chandler ilişkisine izleyicinin pozitif reaksiyonu sayesinde devam etme kararı almaları vs. derken pek çok güzel anektodu da öğrenmiş olduk işte verimli bölüm diye buna derim. :bhr:

Ama keşke Janice, Gunter ve Ross ile Monica'nın anne-babası gibi önemli karakterleri daha çok görseydik. Hele Janice ne ara geldi ne ara gitti anlamadım kadın iki dakika oturdu resmen. :( Bir de alakasız ünlüler yerine Mike (son iki sezonda önemli bir yeri varken üstelik), Amy, David, Frank Jr., Anna Faris'in oynadığı taşıyıcı anne (adı aklıma gelmedi) gibi karakterleri canlandıran oyuncuları izlemeyi tercih ederdim. İki dakika oturup konuşmaya ikna etmek çok mu zordu anlamadım. Genel olarak ünlü konuklar bölüme güzel uyum sağlamış ama bazıları olmasa da olurmuş. Mesela BTS'i belli ki sırf popülerlikleri için almışlar ama 20 saniye anca varlardı. :A

Son olarak dünyadan fanların yorumlarına da yer verilmesiyle dizinin insanlar üzerindeki iyileştirici etkisine tekrar şahit olmak gerçekten çok iyiydi ve Friends'in nasıl bir efsane olduğunu tekrar kanıtladı. :bhr:

Sonuç olarak 1 saat 43 dakika boyunca büyük keyifle izledim ve en az 1 saat daha uzun sürse hiçbir itirazım olmazdı. :Z Keşke aynı şeyi bir Türk dizisi için de yapsalar mesela Exxen eski dizileri yeniden başlatacağına Avrupa Yakası ekibini toplayıp böyle talk-show tarzı bir şey çektirebilir mesela. Oradan da bol bol malzemenin çıkacağına eminim. Tabii böyle bir şey olana kadar ecnebilerin reunion'larıyla teselli bulmaya devam edeceğiz. :A

9/10

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Çocukluğumun dizisinin oyuncularını yıllar sonra tekrardan izlemek beni baya duygulandırdı. Bu bölümü aynı ilk izlediğim zamanlardaki gibi bizim saatle 19.30 geçe açtım.
Çok iyi harmanlanmış program. 4 saatte olsa hayır demezdim. Çok keyifliydi.

Daha ilk sahnede gözlerim yaşardı, içeriye girip birbiri ile sarılmaları duygulandırdı.

Jenerik çok güzel düşünülmüş. Yeni hallerini eklemişler.

Her birinin nasıl seçildiğinin hikayesini izlemek güzeldi. Corteney'in hikayesini önceden biliyordum ama diğerlerinin seçilme hikayesini izlemek keyifli oldu. David bir konuşmasında Matt LeBlanc'ı gördüğünde 'işte bu yüzden dizilere seçilmiyorum' demiş ve dizinin yapımcıları da David'in bir türlü bir diziye dahil olmadığı için bu durumu bırakıp tiyatroya yöneldiğinden bahsettiler. İyi ki ikna edebilmişler.

Oyun oynadıkları kısmı gülümseme ile izledim. Podyum sahneleride iyiydi, özellikle Joey karakterinin o meşhur üst üste kıyafet kısımları. Prova yaptıkları sahnede Lisa'nın Chandler ve Monica'yı gördüğü sahneyi tekrardan çok güzel bir şekilde bize yaşattı.

Ross ve Monica'nın anne ve babasını canlandıran kişilerde vardı. Baya yaşlanmışlar. Daha hayatta olmalarına sevindim.
Joey'in omuzunun çıkma hikayesi ilginçti. İyi bir şeklde. bağlamışlar. Çekim hataları sahnelerde güzeldi.

Matthew hiç birinden haber alamadım deyince üzüldüm. O bir şaka değil sitemdi.

xdragxx

Emekli
Reaksiyon puanı
28,367
Puanı
1,060
İzledim ve puanım 8. Genel yorumlarım spo'da.

Genel olarak güzel düşünülmüş bir yapım olmuş. Eski görüntülerle yeni görüntülerin harmanlanması oldukça başarılı olmuş ve konuklar yapımın önüne geçmemiş bu da oldukça başarılı diyebilirim.
Joey ve Phoebe gerçek hayatta da aşırı enerji dolu insanlar. Rachel ve Ross'un da enerjileri yüksekti. Özellikle Ross çok tuhaf bir adam :A 56 yaşına gelmiş ve aralarından en az yaşlananı o olmuş kesinlikle. Tuhaf bir şekilde saçlarında bile en ufak açılma yok sırrı ne acaba bu kadar genç kalmasında :A
Yapımın başından sonuna kadar Chandler'a çok üzüldüm. Para ve şöhret maalesef ona huzur vermemiş :( 6'lının yaptığı şakalaşmalarda hep geri plandaydı dahil olduğu 1-2 sahne ya var ya yok. Sürekli yüzü somurtkan ve mimikleri, hareketleri çok ciddi bir depri olduğunu gösteriyor. 50 yaşında henüz ama maalesef bilmesem 65-70 derim. Daha genç umarım toparlanır.

• Beğendim
Reactions: bazinga and Aserat

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Friends ekibi 17 yıl sonra yeniden bir araya geliyor ve ortaya hem eğlenceli, hem de duygusal bir özel bölüm çıkıyor. Öncelikli olarak ekibin değişimine şaşırıyorsunuz ve bu belgesel ya da bu özel şovu izlemek; hem 10 sezonu hatırlamak, hem de o 10 sezonu aşama aşama nasıl gelindiğini, bizzat oyuncularla görmek demek. Bu belgeselle birlikte mükemmel bir ekibin olduğuna daha yakından şahit oluyorsunuz. Hiçbir şeyin doğaçlama bir şekilde ortaya çıkmadığını, oyuncu seçimi ve senaryo için ekibin nasıl ince eleyip sık dokuduğuna şahit oluyorsunuz.

Altı arkadaşın gerçek hayattaki hallerini karakterlere yansıttığı da bu belgeselle kendini gösteriyor. Dile kolay 10 yıl boyunca diziyi çek, 17 yıl sonra tekrar buluş, bambaşka bir duygu. Kamera arkası görüntüleri, konuklarla ve dizinin gerçek hayatta bıraktığı etkilerin de aktarılması belgesele ayrı bir renk katmış. Çok iyi hazırlanmış belgeseldi, sanki altı ismi son kez görmek gibiydi, belki de böyle olacak. Bu üzse de, başa sarıp sarıp izlenecek 236 bölüm var. Bu dizinin yeri kısacası hep başka olacak. Bu belgeselin yeri de ekibin bir araya gelmesiyle ayrı özel olacak. Çok iyi hazırlanmış, mükemmel bir belgeseldi.

• Harika
Reactions: phoebebuffay