AMC Better Call Saul - 5. Sezon Yorumları

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,896
Puanı
1,060
Yok ya bu kadarı da spoiler değil artık :A Neyse sezon finaline yaklaştıkça tempo artar. Zaten BCS'nin en durgun bölümünde bile üst düzey bir sanatsallık hakim dizide, sorun yok o yüzden :A
@Tolstoyevski zamanında Halka için sonu heyecaıydı dedim diye pişman ettirip süründürmüştü beni 😏 Dizi bölümlerine durgun demek bile spoi olabilir belki, ondan çekindim :A

MasacRE

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,160
Puanı
1,059
@Tolstoyevski zamanında Halka için sonu heyecaıydı dedim diye pişman ettirip süründürmüştü beni 😏 Dizi bölümlerine durgun demek bile spoi olabilir belki, ondan çekindim :A
Hahahah yok ben o kadar da hassas değilim bu konularda :A Bölümün içeriğine dair spoiler olmasın yeter. İyiydi, kötüydü, durgundu falan bunlar konuşulabilir :A

• Harika
Reactions: Dosi

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
5x4

Biraz durgun ve hikayenin çok da ilerlemediği bir bölümdü. Ama yine de keyifle izletti. Karakterler ve karakterler üzeri gidişat şeklinde aktı bölüm. Çok büyük olaylar göremedik.

Jimmy'nin Howard'a yaptığı oldukça keyifliydi. :A Aynı şekilde huysuz dedeyi de iyi kandırdı. Bölüm başındaki önceki bölümde gördüğümüz suçlulara da şovunu yaptı ve o sahne de iyiydi.

Kim tarafı biraz sıkıcı gibiydi ama o tarafta olaylar yavaş yavaş hareketlenecek 1 2 bölüm içinde diye düşünüyorum.

Gus tarafı ise Gus'ın nasıl bir takıntılı ruh hastası olduğunu görmemiz açısından güzel sahnelerdi. Hank ve ortağına da kurdukları planı başlattılar yemi yutturdular. Artık yavaş yavaş o taraf da ilerleyecektir.

Mike'ın da oraya bir şekilde dahil olmasıyla çılgın şeyler izleyeceğimizi düşünüyorum. Ki Mike'ın son sahnede geçen bölümde patakladığı gençler tarafından haşat edilmesi ve getirildiği yer güzeldi. Oraya onu kim getirdi sorusuna Gus'ın adamları cevabı verilebilir ya da Lalo. Tahminim ise Lalo gibi duruyor. Bu akşam da diğer bölümü izleyince görürüz elbet.

8/10

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,896
Puanı
1,060
5.4
Çok durgun bir bölümdü, en beğendiğim sahne Saul'un mahkemede tanık olan adama yaptığı oyundu. Kim'in de Saul'dan yardım istemesine vesile oldu. Kim'in cephesinde de pek heyecan veren detaylar yoktu. Jimmy huysuz yaşlı adamın avukatlığını üstlendi ve böylelikle firmaya cephe almış oldu .
Gustavo çok sinir bozucuydu bu bölümde ve paralarını kaptırmasına baya bi bozuldu tabi farkındaydı bu durumun. Mike ise bıçaklandı ve bulunduğu yere nasıl geldi bir sonraki bölümde cevabımızı alırız.
Howard'ın Jimmy'e teklifi de şaşırtıcı oldu.

5×5
Bu bölüm bir önceki bölümün bir tık üstüydü.
Bu bölümde Jimmy ve Kim'in Mesa Vera ve Acker çekişmesi sahneleri hakimdi. Kim'in başı belaya girecek. Patronu bu durumdan memnun kalmadı ve Kim'in bilerek işleri zorlaştırdığını düşündü ki haklı.
Jimmy'nin yıkım ekibiyle olan mücadeleleri eğlenceliydi. Her seferinde başka bir bahaneyle evin yıkımını engelledi.

Mike ise bölümün sonunda Gustavo ile bir araya geldi ve bir sonraki bölümde artık olayların farklı yerlere gidip heyecanlı olacağını düşünüyorum. Mike cephesi bu sezon çok durgun ve biz Mike'nin böyle yıkık hallerine alışkın değiliz. Bir an önce Mike'nin Gustavo ile birlikte çalışmaya başlayacağı bölümleri izlemek istiyorum.

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
5x5

Keyifli ve sürükleyici bir bölümdü. Yarıladık sezonu ve artık bundan sonrası için işler karışacak gibi duruyor. Bölüm isimleri buna delalet diyebiliriz...

Kim ve Saul'un önceki bölümden yapılan planları devam etti. Çok keyifli sahneler izledik. Saul'un evin yıkılmasını ertelemek için yaptığı her hamle ayrı komikti. Gerçekten iyi güldüm bu bölüm. Kim'in taklit sahnesi falan baya iyiydi. Bir dahaki bölümün ismi Wexler v Goodman. Sanırım dava açılacak ve ikisinin birbirleriyle olan karşılıklı mahkeme sahnesini göreceğiz. Aslında her şey ikisinin kontrolünde gibi başlayacak ama çığrından çıkacak gibi gidiyor. Merakla bekliyorum bu işin sonunu...

Mike'ın oraya götürülmesinden sorumlu 2 kişi olabilirdi bunu da gördük. Gus'tı elbette. Gus'ın ne kadar değişik ne kadar manyak bir adam olduğunu her bölüm görüyoruz. Esposito öyle bir oynuyor ki resmen Gus Fring olmak için doğmuş sanki. O ses tonunu öyle bir ayarlıyor ki mükemmel gerçekten. Mike'la olan konuşma sahnesi gerçekten iyiydi. Ve artık sonu olmayan yola girdik. Kartel savaşı yakındır. Sezon finaline doğru çılgın şeyler izleyeceğiz...

8.5/10

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,896
Puanı
1,060
5x5

Keyifli ve sürükleyici bir bölümdü. Yarıladık sezonu ve artık bundan sonrası için işler karışacak gibi duruyor. Bölüm isimleri buna delalet diyebiliriz...

Kim ve Saul'un önceki bölümden yapılan planları devam etti. Çok keyifli sahneler izledik. Saul'un evin yıkılmasını ertelemek için yaptığı her hamle ayrı komikti. Gerçekten iyi güldüm bu bölüm. Kim'in taklit sahnesi falan baya iyiydi. Bir dahaki bölümün ismi Wexler v Goodman. Sanırım dava açılacak ve ikisinin birbirleriyle olan karşılıklı mahkeme sahnesini göreceğiz. Aslında her şey ikisinin kontrolünde gibi başlayacak ama çığrından çıkacak gibi gidiyor. Merakla bekliyorum bu işin sonunu...

Mike'ın oraya götürülmesinden sorumlu 2 kişi olabilirdi bunu da gördük. Gus'tı elbette. Gus'ın ne kadar değişik ne kadar manyak bir adam olduğunu her bölüm görüyoruz. Esposito öyle bir oynuyor ki resmen Gus Fring olmak için doğmuş sanki. O ses tonunu öyle bir ayarlıyor ki mükemmel gerçekten. Mike'la olan konuşma sahnesi gerçekten iyiydi. Ve artık sonu olmayan yola girdik. Kartel savaşı yakındır. Sezon finaline doğru çılgın şeyler izleyeceğiz...

8.5/10
Umarım 6. bölüm yorumun kayıtlıdır bir yerlerde. Seninkilerde @Sherlock :(

• Üzücü
Reactions: MEnes and Sherlock

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,896
Puanı
1,060
5×6

Bölüm harikaydı. Son 2 durgun ama kaliteli bölümden sonra bu bölüm ilaç gibi geldi. Forum dışından @Arslan Bey ile yorumlaşiyoruz diziyi ve özellikle bu bölüm aynı fikirde olduğumuz için bugün onun yorumunu paylaşacağım.
:
Maybe we get married.” (Kim Wexler repliği.)

Bölümde olaylar her zaman olduğu gibi iki kola ayrıldı; bir tarafta Jimmy’nin Acker davası için elinden geleni yapmaya çalışması, Mesa Verda’yı bu yolda saf dışı bırakmak için reklam çekmeye kalkması bile girdi işin içine. Yine aynı ekibi toplandı ve kendi yönetmenliği, oyunculuğuyla çıktı sahneye. Her şey iyi giderken bir anda Kim Wexler’den habersiz toplantıda Mesa Verda’nın işini bitirecek olan reklamı yayınlatacağını söylemesi, Kim Wexler ile arasını açmasına sebep oldu. En büyük hatası aslında Kim’in, Jimmy’i oyuna sokmasıydı. Oyuna giren ve kazanmak için yalana bile başvuracak olan bir adet Jimmy vardı ortada. Kim, Acker için 75 bin teklif sunarken; Jimmy bu teklifi 4 milyon dolara kadar çıkardı ve biraz çizgiyi de aştı. Sonuç oalrak Kevin’a, Acker konusunda birtakım isteklerini yaptırabilecek otoparkta konuşulana bakılınca. Tek sıkıntı ise, Kim ile Jimmy’nin arasının açılması. Yol ayrımına geldiler ve resti çekti Kim; “ya yollar ayılır ya da evleniriz” dedi. İki seçenk bıraktı. İşte yol ayrımı budur.

Diğer tarafta ise Mike, Gustavo’nun piyonu olmaya başladı net bir şekilde. Gustavo, Nacho’yu da Mike’a yardım konusunda emir verdi. Mike sessiz sessiz Lalo’nun işini bitirmeye çalıştı. Kütüphaneye gitti, orada yalandan da olsa dedektif olduğunu söyleyip, kütüphanedeki kadından bir olayla ilgili bilgi alıp, Lalo’ya suç yükletecek delilleri polise kütüphaneci kadın aracılığıyla sundurdu. Bir de üstüne yoldayken Lalo’yu ihbar etti. Böylece Gustavo ile Salamanca arasında bir yol ayrımı oldu. Gustavo’nun mal dağıtımı işinde önüne engel olacak kişi de önünden kalkmış oldu, en azından şimdilik. İki yol ayrımı olmuş oldu böylece ve her şey sessiz sessiz oldu, derinden. İlerleyen bölümlerde aksiyon daha da artabilir. Jimmy ile Kim’in geleceğinin nasıl olacağı, Saul Goodman denilen kişinin nasıl bu noktaya geldiği daha net bir biçimde ortaya çıkacak. Gustavo’nun da nasıl tek odak noktası hâline geldiği de ortaya çıkacak. Lalo aradan çıktıktan sonra da bu net bir biçimde ortaya çıkmaya başlayacaktır.'

• Beğendim
  • Olmamış
Reactions: bazinga and dreamy

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,896
Puanı
1,060
Benim 4, 5, 6 ve Ozark yorumlarım komple gitmiş. Yapacak bir şey yok. :A
@Tolstoyevski silinmesine sevinmiş. Baksana 1 hafta önceden beğeni atmış mesajına :A
bu işten @MasacRE kârlı çıktı. Silinen yorumu olmadı :A
Enler listesini aç yine, oranlari merak ediyorum. Bakalım silinenler sayaçta belirecekmi :A dengeler değişebilir

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
@Tolstoyevski silinmesine sevinmiş. Baksana 1 hafta önceden beğeni atmış mesajına :A
bu işten @MasacRE kârlı çıktı. Silinen yorumu olmadı :A
Enler listesini aç yine, oranlari merak ediyorum. Bakalım silinenler sayaçta belirecekmi :A dengeler değişebilir

Bütün zaman mekan kavramı neden karmakarışık hale geldi survivor forumunda açıkladım zaten, düşün bugün atılan mesaja geçmişten tepki verilmiş... Tüyler daha ne kadar diken diken olabilir ve hayat daha ne kadar mesaj verebilir k?.. @Sherlock

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,896
Puanı
1,060
Bütün zaman mekan kavramı neden karmakarışık hale geldi survivor forumunda açıkladım zaten, düşün bugün atılan mesaja geçmişten tepki verilmiş... Tüyler daha ne kadar diken diken olabilir ve hayat daha ne kadar mesaj verebilir k?.. @Sherlock
Baksana ben daha bildirimi açmadan eskilerden beğeni atmışım :F değiştirdim güldürü ile :A

20200331_212401.png

........
20200331_212341.png

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,695
Puanı
1,060

Kadıköy'de kazanmayacaktık...

Dosi

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,896
Puanı
1,060
5×7

Güzel bir bölümdü. Beğendim ama 6. bölüm kadar değildi.
Kim ve Jimmy evlendiler. Ortada ne bir yüzük ne de doğru düzgün bir hazırlık oldu. Niye öyle pat diye evlendiler çok anlam veremedim. Bu evlilikte birbirlerine sadık olma ve hiç bir şey gizlememe sözü verdiler ki Jimmy bu sözünde durdu. Lalo ile çalışacağını belirtti.

Jimmy ve Howard sahnesi çok iyiydi. Söylenmeyen sözler gün yüzüne çıktı. Jimmy abisinin ölümünden dolayı Howard'ı suçladı ve Howard Jimmy'nin ne düşündüğünün farkındaydı.

Gustavo ve Mike'nin tarafında olaylar hareketlenmeye başladı. İşin sonunun nereye bağlanacağını merak ediyorum. Gustavo bakalım Lalo belasından nasıl kurtulacak.
Mike'nin Jimmy'i ararken, Jimmy'nin ona dışarda köprüden geçtiğini anlatırken kapıyı açtığında Mike'nin belirmesi o sahnede güldüm :A
Dizi genel anlamda güzel bir bölümdü ama bir önceki bölümün bir tık altıydı diyebilirim.

Bir önceki bölümde Jimmy ile Kim yol ayrımına girmişti ve Kim’in söylediği “belki evleniriz” sözünden o kadar etkilenmiş olacak ki Jimmy, hemen ertesi günü evlenmeye karar veriyorlar. Jimmy’nin şahidi ilginçti, Huell’di şahidi. Jimmy ile Kim’in çevresi pek iyi çizildiği söylenemez aslında. Jimmy’nin hiç mi arkadaşı yok da Huell şahidi oluyor örneğin, ilginçti. Huell’e kendisine karşı dava açamasın diye evlendiğini söyledi, güldürdü orası.

Evlendiler, bu kez daha bir bağlı oldular birbirlerine her ne kadar yüzükle bağlı olmasalar da. Hatta Jimmy, Lalo’nun avukatlığını yaptığını, Lalo’nun kartele sokabileceğini dâhi söyledi, hatta bunu istemediğini de söyledi. Evlilik hem yakınlaştırdı, hem de birbirlerine karşı samimiyetlerini artırdı. Şimdi önceki bölümlerde gördüğümüz soğuk tipler yok, daha sıcakkanlı, her şeyi söyleyebilen tipler var. Jimmy için Lalo meselesi yoktu sadece. Aynı zamanda uzun bir aradan sonra tünel ile laf soktuğu ve bir anda evinde beliren bir Mike vardı. Mike; Nacho ile, dolayısıyla Gustavo ile planı, Lalo’nun kefaretle serbest bırakılması için Jimmy’e kanıtlar vererek olayları geliştirir. Eldeki kanıtların da etkisiyle Jimmy, Lalo’yu kefaretle bırakılmasını sağlar. Öte yandan Howard’a olan kinini kustuğu son sahne vardı ki, o da çok iyiyid. Howard bowling meselesini ve hayat kadınlarını birleştirip, bunun Jimmy tarafındna gönderildiğini anladı. İşte o anda büyük patlama geldi Jimmy’den. Jimmy’nin abisini öldürdüğünü düşündüğü Howard’a olan kini bir anda ortaya çıktı. Çıkması da doğaldı. En başından beri içine atıyordu, iş bahanesiyle dışa vurdu.

Mike cephesinde, bilhassa Gustavo cephesinde taktik savaşları vardı. Lalo’yu Mike ile içeri tıktıran Gustavo, bu kez de dışarı çıkarmak için çabaladı. Nacho’yu Gustavo’nun dükkanını yakma konusunda emir verdi, Gustavo da bizzat kendisi olaya dâhil olarak yaktı. Gustavo bu kadar kolay kendi dükkanını harcadığına göre, bu işte masum olduğunu ispat etmeye ve Lalo karşısında mağdur durumda olduğunu göstermeye çalışıyor gibi görünüyor. Görünmüyor aslında, aslında iş buraya doğru gidiyor. Lalo’yu öldürmek için ya bahane çıkacak ortaya ya da Gustavo’nun yolundan çekilecek, buzlar eriyecek. Bu bölüm, diğer bölümlere göre daha farklıydı. Neden? Çünkü; Breaking Bad ve Better Call Saul’un prodüktörlüğünü üstlenen Melissa Bernstein, bu kez dizinin yönetmenliğini üstlendi ve ilk yönetmenlik deneyimini yaşadı. Bu yönetmenlik deneyiminde farklı açılar yakaladığını gördüm; sahnelerin uzaklaşıp yakınlaşması, özellikle Jimmy’nin duvara yansıyan yansıması ve iki yüzlü şeklinde görünmesi çok iyiydi. Jimmy ile Kim arasında geçen yakınlaşma sahnesinde karanlık şekilde verip, bunu da sanatsal olarak yansıtması çok iyiydi. Yani genel olarak çekimi beğendiğimi söyleyebilirim, en azından diğer bölümlere göre farklı bir yapısı vardı.

Son düzenleme: