Fav10 Emekli Köşesi 7. Hafta - Televizyon Klişeleri

hayret bi şey

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
8,677
Puanı
860
türk dizisi klişeleri.gif

Fav10 Emekli Köşesi'nin 7. haftasından herkese merhaba. 7. hafta konusu olarak ‘’Televizyon Klişeleri’’ ile karşınızdayız.

Konu başlıktan da anlaşıldığı gibi çok ama çok basit. Türk televizyonunda yayınlanan; dizi, yarışma, eğlence programları, gündüz kuşağı programları vs. gibi yapımlarda yer alan klişeler neler?

@hayret bi şey [22.12.2011]
Herkese merhaba arkadaşlar, ben sizlere liste yaparak aklıma gelen klişeleri yazacağım.

• Kıyafetler ile duş almak. (Senarist ve yönetmenlerin vazgeçilmez sahnesi olup bu şekilde devam edeceğine inanıyorum. Daha 1-2 hafta önce izlediğim bir dizide rastladım. )
  • Program sunucuları tarafından söylenen; şuanda tüm telefonlarımız kilitlendi! (YALAN hemde koca bir yalan. İnanan yoktur herhalde. )
  • Fakir kızların psikopat aile bireyleri. Üvey anne veya baba olarak. (Artık gına geldi. )
  • Özellikle zengin ailelerde evin babasının herhangi bir hastalıkla boğuşması ve bu hastalık yada rahatsızlığın çoğunun kalp krizi ile sonuçlanması.
  • Köylü kızları diz altı elbise giymesi. (Köyde büyüdüm, başka şehirlerde yaşayan köylü arkadaşlarım var. Bu tamamen yalan bir olay. )
images (1).jpg
images.jpg
images (2).jpg

• Klasik olarak ''Zengin kız fakir oğlan'' veya ''Zengin erkek fakır kız'' demezsem ayıp olur zaten.
1f7fa193-a89a-422b-bca6-e0ee83db6c7b-m.jpg
indir-medcezir-1.bl_.jpg

• Program yada yarışmalarda reyting getiren ama psikolojisi bozuk kişileri reyting için kullanıp sonrasında elemek.
images (3).jpg
images (4).jpg

• Gereksiz derecede kötü ve hain olan karakterler.
images (5).jpg
images (6).jpg
images (7).jpg
images (8).jpg

• Her bölüm onlarca karakterin öldürüldüğü dizilerin gerçek dışı olmaları.
images (9).jpg

@Çiğdem [30.12.20130]

Dizilerde olmazsa olmaz şey 1 adet ecünnü :F Dizilerin en büyük klişesi sanırım bu ecünnüsüz dizi yapamıyorlar yani çoğu dizinin başrol kadın oyuncuları en beceriksiz olanlardan seçiliyor asla yetenekli seçilmiyor :A

Erkek oyuncuları soymaları :A Yaz dizileri bu yüzden yüksek başlayıp kış ayında batıyorlar :A Bazıları çareyi oğlanları kışın banyoya sokarak bulabiliyor ama izleyenleri kesmiyor tabi :A

Programlar ayy bana birşey oluyor diye bayılanlar sanırım en klişe :A Ve bol bol sahte kavgalar :A Programlarda yapılan kavgaların dizilerde olan kavgalardan farkı yoktur ikiside hayal ürünü :F

Acun beyin tiyatroları en büyük program klişeleridir :A Aslında bu adam senaristlik yapabilir tüm olanlar onun kağıtından çıkmaktadır yarışmalarına katılanların repliklerine kadar :A Bir keresinde kulağını arı sokuyor kesin Acunun ekibindendir o arı diye yorum yapmıştım forumda :F

@S.G.A.T. [12.02.2012]

Televizyonlardaki en büyük klişe kesinlikle yapımcıların "Farklı bir iş yaparsak, halk anlamadığından izlemez." klişesi. Daha da sinirimi bozan yıllardır bu konu aklıma geldiğinde hiç bir yanıt bulamam ve cevabımın olmaması. Açıkçası doğru dürüst bir öneri de aklıma gelmiyor sorunun çözümü ile ilgili. Nette de konuyla ilgili bir çok mantıklı gelebilecek açıklamalar olsa da çoğu bence gereksiz tespitler ve her hangi yapısal amaçları yok ve sadece eleştirel şekilde olaya bakıyorlar. Galiba haklı da buluyorum yapımcıları. Bu konu bence Türk Televizyonlarının en büyük klişesi ve net bir paradoks aynı zamanda. Kısır döngü resmen, cevabını bulana da aşk olsun.

İkinci bir klişe konusu da sektörün ana isimlerinden dev yapım "Ay Yapım" ile ilgili. Klişeye göre "Hiç bir Ay Yapım dizisi hafta sonu yayınlanamaz" sorunsalı. Bildiğim kadarıyla hala bu şekilde devam ediyorlar. Niye bu klişeyi aşamıyor adamlar anlam veremiyorum. Piyasadaki gelmiş geçmiş en havalı, net tavır, prensip bu olabilir.

@vadikızı [31.03.2012]

Benim bu konuda düşüncelerim dizilerle başlayayım birincisi dizilerdeki aşk üçgenleri her dizide illaki başroldeki karaktere 2 kişinin aşık olması bu sürekli yazılmak zorundamı anlayamıyorum bu artık dizilerde değişmeyen kural gibi oldu ben bu durumdan oldukça sıkıldım başka şeyler olsun ve aşk üçgenleri olmasın istiyorum ikincisi atıyorum sevdiği adamı terk edip gitmiş yıllar sonra dönmesi ve adamı kazanmaya çalışması bu bence artık klişe ve yazılmasın istiyorum
yarışmalara gelince yarışmalardaki kavgalardan sıkıldım ben ve bence buda klişe olmaya başladı aynı zamanda formatlar sevilince diğer kanallarında aynısını yapmaya başlaması bana göre klişe mesela master chef sevildi başka kanalda buna benzer yarışma başlayacak bu olmamalıydı bence daha özgün farklı yarışmalar olmalı diye düşünüyorum

Yakın zamanda görüşmek dileğiyle...​

Angelica

Favori Üye
Ayın En Favori Üyesi
Reaksiyon puanı
56,830
Puanı
1,060
Elimden geldiğince klişeleri yorumlamaya çalıştım daha çok şey var tabii umarım senaristler bu durumları düzeltirle

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Bu aralar aşırı yoğunum, ben de yazımı yollayamadım. Çok geniş alternatifler yazılmış, özellikle @hayret bi şey farklı konulara değinmiş. Ben yazsaydım hiç aklıma gelmezdi bile çoğu. :X

Emeklerinize sağlık, keyifle okudum.

• Beğendim
Reactions: hayret bi şey

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060
Köylü kıyafetleri aslında yanlış degil. Şehir yaşamından uzak, çok fazla şehir hayatıyla içli disli olmayan köylüler aslında böyle giyiniyor. Eskiye göre azaldı bu durum çünkü köyde yaşayan insan sayısı azaldı ve olanlarda şehir yaşamıyla içli dışlı. O yüzden klişe vs. durumu sayılmaz bu. @hayret bi şey

Eskiden yeşilçam zamanından beri 2000'lere kadar aslında kadın bedeni daha seyir zevki olarak seçilirmiş mesela dekolteler vs. ile kadın vucudu izleyici çekmek amacıyla kullanılırmış. Ama siyasi iklimin değişmesi ile birlikte başlayan televizyondaki muhafazakarlık kadın bedeni üzerinden izleyici çekme anlayışını bitirdiği için aslında erkekler, erkeklerin vücudu üzerinden reyting elde etme çabası var. Mesela Survivor'da bile uzun zamandır belki de 4-5 yıldır kadınların bikinili hallerini göremiyoruz. Bu aslında çok ciddi bir şekilde kadın bedenine yapılan bir sansürdür. Değişen zihniyetin göstergesidir... @Çiğdem

Ay Yapım ile ilgili hafta sonu yayınlanmama durumu aslında haftasonu izleyicisiyle alakalı. Haftasonu sadece Türkiye'de değil dünyada her zaman televizyonun en az izlendiği günlerdir. Ve dramalar çok tercih edilmez. Bildiğim kadarıyla Al Yazmalım ve Analar Anneler pazar günü yayınlandı ama tutmadı. Veya haftaiçi başlayıp Pazar günü de devam etmiş olabilir. @S.G.A.T.
Geç kalmıssın koca kafa :A :A :A

• Güldürdün
Reactions: blacklion

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060
Yok ben senin düşündüğün şeye yorum yaptım işte program için degil. ??
Aaa ozaman şöyle diyim bilinçli olarak yeteneksiz kadın oyuncuları başrol yapıyorlar tiyatroda oynatmam ben onları mimik bile yapamıyorlar :A Artık ecünnü olmadan dizi olmaz kuralı var :A :A :A

• Güldürdün

hayret bi şey

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
8,677
Puanı
860
Köylü kıyafetleri aslında yanlış degil. Şehir yaşamından uzak, çok fazla şehir hayatıyla içli disli olmayan köylüler aslında böyle giyiniyor. Eskiye göre azaldı bu durum çünkü köyde yaşayan insan sayısı azaldı ve olanlarda şehir yaşamıyla içli dışlı. O yüzden klişe vs. durumu sayılmaz bu. @hayret bi şey

Eskiden yeşilçam zamanından beri 2000'lere kadar aslında kadın bedeni daha seyir zevki olarak seçilirmiş mesela dekolteler vs. ile kadın vucudu izleyici çekmek amacıyla kullanılırmış. Ama siyasi iklimin değişmesi ile birlikte başlayan televizyondaki muhafazakarlık kadın bedeni üzerinden izleyici çekme anlayışını bitirdiği için aslında erkekler, erkeklerin vücudu üzerinden reyting elde etme çabası var. Mesela Survivor'da bile uzun zamandır belki de 4-5 yıldır kadınların bikinili hallerini göremiyoruz. Bu aslında çok ciddi bir şekilde kadın bedenine yapılan bir sansürdür. Değişen zihniyetin göstergesidir... @Çiğdem

Ay Yapım ile ilgili hafta sonu yayınlanmama durumu aslında haftasonu izleyicisiyle alakalı. Haftasonu sadece Türkiye'de değil dünyada her zaman televizyonun en az izlendiği günlerdir. Ve dramalar çok tercih edilmez. Bildiğim kadarıyla Al Yazmalım ve Analar Anneler pazar günü yayınlandı ama tutmadı. Veya haftaiçi başlayıp Pazar günü de devam etmiş olabilir. @S.G.A.T.
Bence klişe, ben bir tane bile böyle giyinen görmedim. Gerek başka bölgelerdeki arkadaşlarımın köylerine gittim gerekse kamp yaptığım sırada görmedim. Şalvar giyiyorlar elbise değil ve şehire gittiklerinde ise çoğu insan gibi pazardan da olsa pantolon giyiyorlar. O yüzden sayılıyor. :)

hayret bi şey

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
8,677
Puanı
860
Yaz aylari şalvar mı giyen var, bu tarz elbiseler yazlık zaten.
Evet, şalvar giyiyorlar. Arkadaşım ben gerçekten köyde büyüdüm halen de gider gelirim köye, başka bölgelerin köylerinde büyüyen çok arkadaşım da var. Basma etek muhabbeti yok yani. Ben hayatım boyunca bir tane bile basma etek giyen birisini görmedim :D

• Güldürdün