2018 Bohemian Rhapsody - Film Yorumları

mesmeso

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
9,535
Puanı
860
2013645-33791395.jpg

Bohemian Rhapsody (2018)

Tür: Dram, Biyografi
Senaryo: Anthony McCarten
Yönetmen: Bryan Singer, Dexter Fletcher

Oyuncular:
Rami Malek
Joseph Mazzello
Ben Hardy
Lucy Boynton
Mike Myers
Aidan Gillen
Gwilym Lee
Tom Hollander
Allen Leech
Aaron McCusker

Filmin Konusu:

Bohemian Rhapsody, Queen grubuna, müziklerine, klişelere meydan okuyan ve kuralları yıkarak dünyanın en sevilen sanatçılarından biri haline gelen ikonik solistlerine bir saygı duruşu niteliği taşıyor. Film, simgeleşmiş şarkıları ve devrimci sesiyle grubun meteorik yükselişine, Mercury'nin yaşam tarzının kontrolden çıkması ile çıkan iç çatışmaya ve yaşamını tehdit eden hastalığına rağmen Mercury'nin rock müzik tarihinin en büyük performanslarından birinde gruba liderlik ettiği Live Aid konserinin arifesinde muzaffer birleşme sürecine yayılıyor. Bu süreçte de, her zaman bir aile gibi olan ve günümüzde dışlanmışlara, hayalperestlere ve müzikseverlere ilham vermeye devam eden bir grubun mirasını süslüyor.

Filmin Fragmanı

• Beğendim
Reactions: Çiğdem

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
Baştan sona harika bir filmdi.

Aslında "harika bir filmdi" demek yerine "harika bir deneyimdi" demek daha doğru olur. Film, kesinlikle ama kesinlikle sinemada izlenmesi gereken bir film. Queen konserine gitmiş kadar oldum diyebilirim, özellikle son yarım saatlik kısım muazzam.

Filmin yıldızı kesinlikle Rami Malek. Freddie Mercury daha iyi nasıl oynanabilir gerçekten bilmiyorum, harika bir oyunculuk çıkarmış. Oscar için de favorilerden zaten ki muazzam performansıyla kesinlikle hak ediyor. Beklediğimin oldukça üzerinde bir performans sergilemiş. Diğer oyunculardan ise başta Lucy Boynton olmak üzere yan kadronun performansı da oldukça iyiydi diyebilirim.

Oyunculuklar dışında başta Bryan Singer, onun kovulmasının ardından da Dexter Fletcher oldukça başarılı bir yönetmenlik sergilemişler. Özellikle konser sahneleri ve şarkıların hazırlanış sürecinin gösterildiği sahneler kusursuzdu.

Kısacası Bohemian Rhapsody; hem Queen hayranlarını mest edecek, hem de Queen'i çok yakından tanımayan ve beklentisiz bir şekilde sinemaya giden izleyicileri memnun edebilecek ve Queen'e olan hayranlıklarını arttırabilecek, Rami Malek'in yıldızlaştığı bir film olmuş.

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Muhteşem bir sinema deneyimiydi. Özellikle Live Aid konseri sahnesini izlemedim de konseri yaşadım sanki. Queen'in zaten pek çok şarkısını severim ve özellikle Bohemian Rhapsody'ye bayılırım. Filmde şarkıların hikayelerini izlemek ve onları yeniden dinlemek harikaydı. Rami Malek de döktürmüş. Şu ana kadar yılın en iyi filmi, büyük ihtimalle benim için yılın en iyi filmi olarak kalacak.

Tam yorum: Bohemian Rhapsody

9/10

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
Muhteşem bir sinema deneyimiydi. Özellikle Live Aid konseri sahnesini izlemedim de konseri yaşadım sanki. Queen'in zaten pek çok şarkısını severim ve özellikle Bohemian Rhapsody'ye bayılırım. Filmde şarkıların hikayelerini izlemek ve onları yeniden dinlemek harikaydı. Rami Malek de döktürmüş. Şu ana kadar yılın en iyi filmi, büyük ihtimalle benim için yılın en iyi filmi olarak kalacak.

Tam yorum: Bohemian Rhapsody

9/10

Bu filme de 6 puan civarlarında bir puan versen seni kınayacaktım. :A

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Sinemada izlenmesi gereken bir film gerçekten. O atmosferde çok etkileyici oluyor. Queen'i çok yakından takip etmesemde sevdiğim 3-4 şarkısı var ve biliyorum herkes gibi biraz. O yüzden filmin girişinden itibaren hiç yabancılık çekmedim. Samimi geldi çoğu zaman film. Espriler olsun, trajik sahneler olsun hep çok içten geldi. Bu noktada yönetmen ve oyuncuların başarısını tebrik etmek gerekiyor tabi. Gerçekten böyle güzel hisleri bize yaşattılar. Emeklerine sağlık.

Film her şeyiyle mükemmel değildi. Sanırım görmek istedikleri Freddie Mercury'yi bize anlatmak istemişler. Çünkü benim bildiğim Mercury bu kadar kadınsı değildi. Evet dansı çok kıvraktı vs ama Rami Malek'in oynadığı Mercury gerçek olan değil bence. Bu kadar kadınsı olduğunu düşünmüyorum. Zaten daha sonra Afrika konseri başta olmak üzere bi çok sahnesini kendimi ikna etmek için izledim ve ben haklı çıktım. Rami Malek abartmış. Dişlekliği bile abartılıydı bence. Bire bir olsun istemiyoruz tabi ama belli çizgilerden de çıkmamalı ekip bence.

Rami Malek'e gelecek olursak danslar harikaydı. Ama sesini çok yumuşatması hareketlerini çok kıvırtması bence olmamıştı. Zenne gibi oynamış. Zaten abartılı dişleri ile hep gülüyor gibiydi. Ama sınırlı ve itici olduğu sahnelerde başarılıydı. Ekipe karşı alaycı halinde ki iticilik, yağmurun altında ki duygusal anlar, yada arabadan adamı kovarken ki sınırlı hali gerçekten başarılıydı.

Filmi bi 2 saat daha izleyebilirdim bu arada. Müzikler ve filmin temposu o kadar hassastıki hiç yormadı. Zaten klasik yükselen yıldız hikayesi gibi değildi. Bu şekilde anlatmamalari çok hoştu. Yapımcı ile kavga ettikten sonra Mercury'nin tavrında ki alaycılık bile çok orijinalDi. Gerçekten bu kadar özgüveni yüksek birimiydi. Bence şov yapmayı seviyordu yoksa yalnız başına korkmalı ağlamalar özgüveninin çokta yüksek olmadığını gösteriyor.

Neyse film 10 numara dediğim gibi ama gerçek olandan uzak. O yüzden 8/10

• Beğendim
Reactions: Forumdash

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Queen grubu isim olarak tanıdık gelmişti bana ama filmdeki şarkıları dinleyince aslında bir çok şarkısını bildiğimi ve baya sevdiğim şarkılarında bu gruba ait olduğunu gördüm. 'We Will Rock You', 'We Are The Champions' sevdiğim şarkıları.
Live Aid konserinde söylenilen "Anne" şarkısını ilkkez dinledim ve çok beğendim. Baya baya duygulandırdı o şarkı. Rami Malek mükkemel bir oyunculuk sergilemiş. Rolünü hem yaşamış hem de yaşattı. Filmde hit olmuş şarkıların hikayesini izlemek keyif verdi ve Live Aid konseri mükemmeldi. Sanki orada o atmosferi yaşamış gibi olduk.
Freddie Mercury'nin hayatını bilmediğim için sonunu bilmeden filmi izledikçe öğrenmek daha heyecanlı oldu benim açımdan.

Freddie, Mary'e hetero olmadığını anlattığında pek şaşırmadım çünkü biz izleyiciye böyle olunacağının sinyali verildi arada. Mesela Freddie Mary ile bir ara telefonda konuşurken tuvalette giden bir adama odaklanmıştı ve sonraki telefon görüşmelerinde de soğuk davranıyordu.

Queen kendilerine güvendi ve 6 dakika diye istenilmeyen 'Bohemian Rhapsody' şarkısı kendi çabalarıyla müzikseverlerin beğenisine sürüldü.
8.5 /10
@MasacRE- senin avatarındaki fotoyu filmde görünce anladım ne olduğunu :A

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
İyi bir filmdi ama birtakım eksiklikleri var. Kesinlikle başyapıt diyemem. Queen'in en önemli hitlerini bilirim ve severim ama grubun fanı değilim. Queen hayranı olanlar için çok daha etkileyici bir film olmuştur eminim.

Bir kere filmi iki ayrı yönetmenin çektiği çok belli. Bazı sahneler arası özellikle ilk yarıda kopukluklar var. İkinci yarı çok daha iyiydi filmin kurgusu.

Grubun diğer üyeleriyle Freddie arasındaki ilişki yeterince iyi işlenmemiş. Diyeceğim ki Freddie'ye odaklanmışlar ama onun karakteri de öyle ahım şahım derinlemesine işlenmemiş.

Ses yönünden harikaydı film. Özellikle son sahneyi özellikle sinemada izleyince ordaymış gibi yaşıyorsunuz.

Eksiklikleri olan iyi bir film.

7.5/10

Son düzenleme:

MasacRE

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,160
Puanı
1,059
Queen grubu isim olarak tanıdık gelmişti bana ama filmdeki şarkıları dinleyince aslında bir çok şarkısını bildiğimi ve baya sevdiğim şarkılarında bu gruba ait olduğunu gördüm. 'We Will Rock You', 'We Are The Champions' sevdiğim şarkıları.
Live Aid konserinde söylenilen "Anne" şarkısını ilkkez dinledim ve çok beğendim. Baya baya duygulandırdı o şarkı. Rami Malek mükkemel bir oyunculuk sergilemiş. Rolünü hem yaşamış hem de yaşattı. Filmde hit olmuş şarkıların hikayesini izlemek keyif verdi ve Live Aid konseri mükemmeldi. Sanki orada o atmosferi yaşamış gibi olduk.
Freddie Mercury'nin hayatını bilmediğim için sonunu bilmeden filmi izledikçe öğrenmek daha heyecanlı oldu benim açımdan.

Freddie, Mary'e hetero olmadığını anlattığında pek şaşırmadım çünkü biz izleyiciye böyle olunacağının sinyali verildi arada. Mesela Freddie Mary ile bir ara telefonda konuşurken tuvalette giden bir adama odaklanmıştı ve sonraki telefon görüşmelerinde de soğuk davranıyordu.

Queen kendilerine güvendi ve 6 dakika diye istenilmeyen 'Bohemian Rhapsody' şarkısı kendi çabalarıyla müzikseverlerin beğenisine sürüldü.
8.5 /10
@MasacRE- senin avatarındaki fotoyu filmde görünce anladım ne olduğunu :A
Evet, filmi izledikten sonra orijinal görüntüyü koymuştum avatarıma :A

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Quenn’i pek dinlemeyen ve müzikal ağırlıklı filmleri de pek sevmeyen birisi olarak ortalama üstü güzel ve kaliteli bir vakit geçirme filmi oldu diyebiliriz. Biyografi filmi olsa da daha çok mesleki biyografiye yer verildiği için filmde bir şeyler eksik kalmış hissi oluşuyor. Ama özellikle Rami Malek’i performansı gerçekten çok güzeldi, şimdiden en iyi erkek oyuncu ödülü hayırlı olsun.

Diğer filmlerin çoğunluğunu henüz izlemedim ama En iyi film ödülü Roma ile bu film arasında geçecek gibi duruyor. Roma’nın dezavantajı Netflix filmi olmasından dolayı Akademinin sinema kültürü adına filmin kendisinden bağımsız olarak filmi o ödül için eleyebileceğiyken, bu filmin en büyük avantajı ise elbette günümüzdeki LBGT hayranlığı ve üstüne LBGT kaynaklı Aids’e de dikkat çekildiği için tam bir popüler kültür filmi Akademi adına o yüzden Moonlight’e bile sırf eşcinsel sahneler yüzünden ödül vermiş Akademinin bu filmi de boş geçeceği sanmıyorum.

Ama neyseki o tür sahneler çok yoktu ve abartılmamıştı, Freedy’nin kendi hayatından kesitler olduğu için de çok abartmamak lazım konuyu daha fazla konuşarak. Ses ve teknik dallarda da ödül gelir ama yönetmenlik olarak hiç de üst düzey değildi, Roma’nın yönetmenliğinin bu filmden daha iyi olduğunu düşünüyorum. We Will Rock You ve We Are The Champions sahneleri ise gerçekten çok güzeldi.

7.3/10

-potterhead-

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,768
Puanı
460
Eldeki malzemeden bu çıktığına inanamıyorum. Bu filmi yapmak için Queen'in biyografisini çekmeniz gerekmiyordu ki, zaten Disney'in üçüncü sınıf tv filmlerinde bu yüksel-düş-ayağa kalk temasını izliyoruz, elbette ki gerçek neyse anlatacak biyografi filmi sonuçta ama ben çok daha güçlü ve cesur bir hikaye beklerdim. Hiçbir karaktere inanmadım hepsi karton kaldı çünkü derinlikleri yoktu. Onun dışında oyunculuklar fena değildi ve müziğe doyup iyi vakit geçirdim. Ve her şeye rağmen o son sahne beni benden aldı, evet. Utanmasam ağlardım, çok beğendim. Rami Malek iyi performans göstermiş fakat yılın en iyi erkek oyuncusu mu emin değilim, daha iyi performanslar izlediğimi düşünüyorum.
6,5/10

mesmeso

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
9,535
Puanı
860
Oscar'da hiç uğraştırmasınlar direkt Rami Malek'e ödülü versinler. Çocuk kendini canlandırsa bu kadar içten oynardı. Gerçekten severek ve istekli bir şekilde canlandırmış.

Filmin temposu bana göre biraz yavaştı. Normalde biyografi filmlerinde başarı basamakları tırmanma aşamasında olaylar ayrıntılı bir şekilde anlatılırdı ama bu filmde şarkılardan çok Freddie'nin cinsel kimliği önde gibiydi. Bunu ben Oscar kazanma arzusuna bağlıyorum. Malum ne kadar eşcinsel içerik barındırırsan o kadar şansın artar.

"Live Aid" sahnesine gelince tüylerim diken diken oldu. O zamana kadar bitmesini istediğim film bitmesin diye ister oldum. Sahneyi çok güzel çekmişler ve neredeyse gerçek hali kadar etki yaratıyor üstünde.

Ses kategorilerinde ve "En İyi Erkek Oyuncu" kategorisinde favorim durumuna geldi film. Ama bana göre kesinlikle "En İyi Film" değil.

7/10

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Etkinliği çok kötü olmasa da iyi bir filme kapadım en azından. Daha da umutluydum ama olmadı.

Senaryo olarak beni etkileyen birşey yoktu. Sonucta biyografiydi. İlham aldım mı hayır:X
Oyunculuk olarak Malik'i yere göğe sığdıramamişsiniz fakat ben benzetemediğim için övgüler düzemeceğim. Bir kere gözler herşeyi anlatır. Oyunculugu, sözlere gerek yoktur. Malik'in gözlerinin Freddy ile hiç alakası olmadiği için o baği kuramadım. Uzaktan ancak. Umarım en iyi erkeği filan almaz. Alırsa da şaşirip isyan etmicem. Sadece burukluk olur aldiği için:T:

Kısa kesceğim. Müzikal olarak gerçek keyifle izlenebilecek bir filmdi. Freddy'nin hayatını baştan sona bilen birisi olsaydım, devrim ona yetseydi muhtemelen gömerdim. Pek birşey diyemem övemem de... Eminim eksik ve çarpik anlatımlar olmuştur.

Filmde en beğen şey Live Aid konseriydi. Muazzamdı. Özellikle seyircilere şallalala filan diye tempo tutturdugunda. O konseri, o anı hissettim. Tüyler diken gözler yaş doluydu. O yuzden video paylaşip gidicem:X(Pepsi de unutulmamiş:A)

Filme puanım biraz daha düşük olurdu ama sondaki konser harikaydı o yuzden 7/10
Neyse puanıma takılmayın videoyu izleyin.

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060
Etkinliği çok kötü olmasa da iyi bir filme kapadım en azından. Daha da umutluydum ama olmadı.

Senaryo olarak beni etkileyen birşey yoktu. Sonucta biyografiydi. İlham aldım mı hayır:X
Oyunculuk olarak Malik'i yere göğe sığdıramamişsiniz fakat ben benzetemediğim için övgüler düzemeceğim. Bir kere gözler herşeyi anlatır. Oyunculugu, sözlere gerek yoktur. Malik'in gözlerinin Freddy ile hiç alakası olmadiği için o baği kuramadım. Uzaktan ancak. Umarım en iyi erkeği filan almaz. Alırsa da şaşirip isyan etmicem. Sadece burukluk olur aldiği için:T:

Kısa kesceğim. Müzikal olarak gerçek keyifle izlenebilecek bir filmdi. Freddy'nin hayatını baştan sona bilen birisi olsaydım, devrim ona yetseydi muhtemelen gömerdim. Pek birşey diyemem övemem de... Eminim eksik ve çarpik anlatımlar olmuştur.

Filmde en beğen şey Live Aid konseriydi. Muazzamdı. Özellikle seyircilere şallalala filan diye tempo tutturdugunda. O konseri, o anı hissettim. Tüyler diken gözler yaş doluydu. O yuzden video paylaşip gidicem:X(Pepsi de unutulmamiş:A)

Filme puanım biraz daha düşük olurdu ama sondaki konser harikaydı o yuzden 7/10
Neyse puanıma takılmayın videoyu izleyin.
Bu filmi @MasacRE biraz abartmış bencede bende 7 veriyorum oda müziklerin hatrına yoksa bu film Gaga filminden bir tık düşük puanıda bir tık altında olsun :A :A :A @sokak sanati

Müzik sahne şovları dısındakı kalan kısımlar pek ilgi çekici değildi adam kızla oynaşırkan arkadaşları geliyor konusuyorlar rahatlığa bak :F

Efsaneyi hatırlatan eserler iyidi :A

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Bu filmi @MasacRE biraz abartmış bencede bende 7 veriyorum oda müziklerin hatrına yoksa bu film Gaga filminden bir tık düşük puanıda bir tık altında olsun ?A:A @sokak sanati

Müzik sahne şovları dısındakı kalan kısımlar pek ilgi çekici değildi adam kızla oynaşırkan arkadaşları geliyor konusuyorlar rahatlığa bak :F

Efsaneyi hatırlatan eserler iyidi :A
MJ'yi ben de paylaşcaktim :bhr:

• Harika

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060
Ama MJ almiş şarkısına o tempoyu :A Rihanna da bu şarkıda geçen ma ma se ma ma sa ma ma dediği yeri almişti şarkısında:A Millet ne güzel müzikler yapıyor :A
Yabancılar yapıyor evet :A :A :A

Avrilden sonra yabancı kadında Lopezi seviyorum biliyorsun :F @Harunnn60 @sokak sanati

Şuda güzel böyle latine uygun müzikler çok hoş geliyor kulağa birbirine benzesede :F

• Harika

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Yabancılar yapıyor evet ?A:A

Avrilden sonra yabancı kadında Lopezi seviyorum biliyorsun :F @Harunnn60 @sokak sanati

Şuda güzel böyle latine uygun müzikler çok hoş geliyor kulağa birbirine benzesede :F

Son zamanlarda cıkardiği şarkıları beğenemedim:( Jlo dinliceksem canlı performanslarını acıyorum. Eski şarkılarıyla muhteşem?

• Harika

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060
Son zamanlarda cıkardiği şarkıları beğenemedim:( Jlo dinliceksem canlı performanslarını acıyorum. Eski şarkılarıyla muhteşem?
Yenileri eski dönemleriyle kıyaslamak çok doğruda değil cnm kalitelerini korudunu görmek yetiyor :A

Ama şu şarkısı fena patlamıştı yanı yeni dönemden :A

• Harika

MasacRE

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,160
Puanı
1,059
Öncelikle benim gibi klasik rock şarkılarını sevenler için Queen en üst sıralarda yer alan bir gruptur. Bu tarzı sevip de Queen sevmeyen pek azdır yani. Ben de Queen'i çok seven bir insan olarak film sinemalardayken gidip izlemiştim. Müzikal anlamda müthiş bir deneyimdi. 2 saat boyunca Queen setlistiyle dolu bir film izlemek çok keyifliydi.

Film de şarkılarla alıp götürürken bir an bile sıkmadı, yer yer güldüren sahneleri de vardı. Ama çok daha iyisi olabilirdi diye düşünüyorum. Filmin en büyük sıkıntısı çok geniş bir zaman aralığını ele alması. Queen çok uzun yıllar etkin olmuş bir grup. Öyle olunca da biraz şu kısımdan biraz bu kısımdan bir şeyler koyalım derken hiçbir kısıma tam odaklanamamış. Ayrıca filmde çokça da çarpıtılan şey olmuş. Live Aid'e kadar olan kısım gösterildiği için oradan sonra yaşananları öncesinde olmuş gibi göstermelerini anlayabilirim ama yalnız onlarla da sınırlı değil durum.

Rami Malek'i ben beğendim. Evet hiç benzemiyor Freddie'ye ama rolünü iyi canlandırması daha önemli bence ve üstesinden gelmiş. Diğer üyeler daha geri planda olduğundan orada benzerliğe daha çok önem vermişler sanırım. Brian May'ı oynayan eleman inanılmaz benziyordu. Kendisi gençliğine dönüp oynasa bu kadar olurdu yani :D

8/10