Al sana Atatürk'ü Koruma Kanunu

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Son günlerde gerici akım tarafından yürütülen Atatürk'ün hatıratına yönelik saldırılar ve bu saldırılara halk tarafından tepki verilmesi hakkında Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan durum değerlendirmesi yaptı. İşte o köşeyazısı:

MİLLETİMİZ yepyeni bir “Atatürk’ü Koruma Kanunu” çıkardı.
*
Bu yeni kanunun önünde, içinde, arkasında, gerisinde, yanında, yöresinde...

5914c4e5c03c0e0c743d1b71

Generaller yok.
- Ordu yok.
- Hükümet gücü yok.
- Devlet gücü yok.
- Asık suratlar yok.
- Çatık kaşlar yok.
- Lacivert takım elbiseler yok.
- Üniformalar yok.
- Silah yok.
- Tank yok.
*
Bu yeni kanunun arkasında sadece ve sadece MİLLET var.
MİLLET olaya el koydu.
*
Bundan böyle her kim...
- ATATÜRK’e hakaret ederse...
- Atatürk’ün annesinin iffetine dil uzatırsa...
- Atatürk’ün ailesine iftira atarsa...
Karşısında MİLLET’i bulacaktır.
*
Yeni kanun
çok basittir, çok yalındır, çok vicdanlıdır, çok hakkaniyetlidir.
*
Maddeleri şöyle belirlenmiştir:

- Atatürk’e hakaret etmeyeceksin.
- Atatürk’ün annesinin iffetine dil uzatmayacaksın.
- Atatürk’ün ailesine iftira atmayacaksın.
*
Bu kanunu ihlal etmenin cezası da bellidir:
Böyle bir şey yaparsan...
Bu MİLLET, senin karşına dikilir.
*
Öyle bir dikilir ki...
En yakınındakiler tarafından bile...
“FETÖ’cü bu... Operasyon çekiyor... Tutuklansın... Hesap sorulsun...” falan diye anında satışa getirilirsin.

Köşe yazısının tamamını okumak için tıklayınız

BesaleT

Emekli
Reaksiyon puanı
5,673
Puanı
1,061
Olay sadece Atatürk'te değil milli değerlerimiz, dini değerlerimiz bellidir kim dil uzatırsa cezasını alır. Burada ahkam kesmiyoruz. Sevip sevmeme kişiye kalmış bir şey kimseyi zorla sevdiremezsin ama saygı göstermek zo-run-da-sın!

papuleoo

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
11,301
Puanı
710
Hakaret, küfür, bel altı dışındaki her türlü eleştirinin olması taraftarıyım. Bu herkes için geçerli olmalı. Sadece Atatürk'tür diye es geçilmemeli, varsa yanlışları anlatılmalı onun yanında doğruları da anlatılmalı ve kim neye inanıyorsa ona inanmalı.

Yanlız son zamanlarda gerçekten Atatürk'e haşa ilah gözüyle bakılıyor hatta tapılıyor desem herhalde yanlış olmaz. Tabi ülkenin kurucusu saygı ve sevgiyi hak ediyor ama bu sevgiden de öte bir şey. Resmen eleştiremezsin, görüşlerine zıt bir şey yapamazsın v.b. birçok görüş ortaya atılıyor ve bence bu çok yanlış. Sonuçta Atatürk de biz gibi insan hataları da olacak yanlışları da olacak. Ayrıca Koruma Kanunu kesinlikle kaldırılmalı. Şahsi fikrim bu kanun Atatürk'ü korumaktan ziyade zarar veriyor. Bazı şeyler engellenince insanlarda olmayacak fikirler oluşuyor ve bu fikirlerin ortadan kalkması için bu kanun kesinlikle kaldırılmalı.

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Hakaret, küfür, bel altı dışındaki her türlü eleştirinin olması taraftarıyım. Bu herkes için geçerli olmalı. Sadece Atatürk'tür diye es geçilmemeli, varsa yanlışları anlatılmalı onun yanında doğruları da anlatılmalı ve kim neye inanıyorsa ona inanmalı.

Yanlız son zamanlarda gerçekten Atatürk'e haşa ilah gözüyle bakılıyor hatta tapılıyor desem herhalde yanlış olmaz. Tabi ülkenin kurucusu saygı ve sevgiyi hak ediyor ama bu sevgiden de öte bir şey. Resmen eleştiremezsin, görüşlerine zıt bir şey yapamazsın v.b. birçok görüş ortaya atılıyor ve bence bu çok yanlış. Sonuçta Atatürk de biz gibi insan hataları da olacak yanlışları da olacak. Ayrıca Koruma Kanunu kesinlikle kaldırılmalı. Şahsi fikrim bu kanun Atatürk'ü korumaktan ziyade zarar veriyor. Bazı şeyler engellenince insanlarda olmayacak fikirler oluşuyor ve bu fikirlerin ortadan kalkması için bu kanun kesinlikle kaldırılmalı.

Aynı şekilde son zamanlarda bir takım Ortaçağ çöl kafalı gerici insanlar Atatürk nefretini dışa vurmaya başladı. Bunla aynı doğrultuda olarak ATATÜRK sevgisi çoğaldı. İşin aslı, bunun tek sebebi AKP hükümetidir. AKP hükümeti sayesinde bir taraf Atatürk düşmanı kesilirken öteki tarafın Atatürk sevgisi katlanarak çoğaldı. Adeta bir sembol, özgürlüğün ve medeniyetin sembolü haline geldi.

Atatürk'ü koruma kanunu kaldırılırsa en fazla iç savaş çıkar. Atatürk kırmızı çizgidir, ona edilecek her hakaret, her karalama kampanyası bizim nefrerimizi on kat daha arttıracak ve Atatürk sevgimizi yüz kat daha çoğaltacaktır.

Ayrıca söz konusu Rıza Nur gibi adamların belgeleriyse, şeytan ayetleri gibi belgeli araştırmalar ve Turan Dursun örneğini vermek yeterlidir sanırım. Turan Dursun'un yaptığı yanlıştı, milletin dini değerlerini hakarete girmesen bile belgelerle dahi incitemezsin, Atatürk meselesi de böyle.

Atatürk'ün bir diğer önemi, saltanatın hilafetin kapı dışı edilip CUMHURİYETİN kurulmasıdır ki ancak cumhuriyet, demokrasi, laiklik DÜŞMANLARI Atatürk'ü karalamak ister ve öyle de. Yani Atatürk'ü korumak demek, cumhuriyeti korunak demektir, demokrasiyi korumak demektir. AKP sayesinde Atatürk'e olan sevginin katlanarak çoğalması da ayrı bir şey, vallahi ki bu ülkeyi bedevi ortaçağ kafasıyla yönetilmesine müsade etmeyeceğiz. :)

Son olarak, gerek devlet gerekse TSK tarafsız olmamalı. Atatürk'ten yana, laik cumhuriyetten yana olmalı. Özgürlüğümüzü yok etmek başkalarının özgür hakkı değildir. O yüzden özgürlüğün ancak benim özgürlüğümün bittiği yere kadardır. :)

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
Kesinlikle kaldırılmamalı. Atatürk'e küfür eden karaktersiz insanların ekmeklerine yağ sürülmemeli.

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Bu son yaşananlardan sonra Atamıza laf uzatacaklarını pek sanmıyorum. Uzatırlar da yine MİLLET cevabını verecektir. :X

yatutarsa

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,224
Puanı
1,060
Atatürk'le sorunu olan birinin sadece Atatürk'ün şahsıyla sorunu yoktur. Bizim için Atatürk demek Cumhuriyet demek, Cumhuriyetin kuruluş ilkeleri ve hedefleri demek, Yeni Türkiye demek, ekonomik, siyasi, askeri tam bağımsızlık isteği--anti emperyalizm demek o yüzdendir ki Atatürk'e söylenen şeyler onun şahsından çok bu yukarıdakileri hedef almaktadır ve bu yüzden Atatürk'e hakaret kabul edilemez. Eskiden ben de "Atatürk tabu olmamalı" diye düşünüyordum ama hata etmişiz. Malum kesim yıllardır yaratılan ortamda öyle palazlandılar öyle arsızlaştılar ki ne yapacaklarını şaşırdılar. Bundan sonra bırakın 5816'nın kaldırılmasını Kanunun daha sıkı işletilmesi lazım çünkü Türkiye için Atatürk'ten başka yol yoktur.

papuleoo

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
11,301
Puanı
710
Aynı şekilde son zamanlarda bir takım Ortaçağ çöl kafalı gerici insanlar Atatürk nefretini dışa vurmaya başladı. Bunla aynı doğrultuda olarak ATATÜRK sevgisi çoğaldı. İşin aslı, bunun tek sebebi AKP hükümetidir. AKP hükümeti sayesinde bir taraf Atatürk düşmanı kesilirken öteki tarafın Atatürk sevgisi katlanarak çoğaldı. Adeta bir sembol, özgürlüğün ve medeniyetin sembolü haline geldi.

Atatürk'ü koruma kanunu kaldırılırsa en fazla iç savaş çıkar. Atatürk kırmızı çizgidir, ona edilecek her hakaret, her karalama kampanyası bizim nefrerimizi on kat daha arttıracak ve Atatürk sevgimizi yüz kat daha çoğaltacaktır.

Ayrıca söz konusu Rıza Nur gibi adamların belgeleriyse, şeytan ayetleri gibi belgeli araştırmalar ve Turan Dursun örneğini vermek yeterlidir sanırım. Turan Dursun'un yaptığı yanlıştı, milletin dini değerlerini hakarete girmesen bile belgelerle dahi incitemezsin, Atatürk meselesi de böyle.

Atatürk'ün bir diğer önemi, saltanatın hilafetin kapı dışı edilip CUMHURİYETİN kurulmasıdır ki ancak cumhuriyet, demokrasi, laiklik DÜŞMANLARI Atatürk'ü karalamak ister ve öyle de. Yani Atatürk'ü korumak demek, cumhuriyeti korunak demektir, demokrasiyi korumak demektir. AKP sayesinde Atatürk'e olan sevginin katlanarak çoğalması da ayrı bir şey, vallahi ki bu ülkeyi bedevi ortaçağ kafasıyla yönetilmesine müsade etmeyeceğiz. :)

Son olarak, gerek devlet gerekse TSK tarafsız olmamalı. Atatürk'ten yana, laik cumhuriyetten yana olmalı. Özgürlüğümüzü yok etmek başkalarının özgür hakkı değildir. O yüzden özgürlüğün ancak benim özgürlüğümün bittiği yere kadardır. :)
Konu şimdi burada AKP falan değil. Eğer AKP döneminde olduğunu iddia ediyorsan lütfen bu gazetelere ve yayınlandığı yıllara iyi bak!

FB_IMG_1494711147487.jpg

FB_IMG_1494711103977.jpg

FB_IMG_1494711079114.jpg

Bak ne güzel diyorsun, madem Atatürk dört dörtlük bir iş yapmış ve onu savunabilecek insanlar varken neden korunma kanunu olsun ki? Gerçekten ama gerçekten bana mantıksız geliyor. Daha öncede söyledim eğer benim böyle %100 savunduğun birine böyle bir kanun çıkarsaydılar Meclisin önünü mesken kurardım.

Benim bildiğim Atatürk görüşleri bunlar değil. İnsanları kanun ile korumak bence çağ dışı. Tıpkı Atatürk'ün de dediği 'benim fikirlerim bilimle çelişirse, bilimi tercih edin' veya 'Türk milleti akıllıdır' gibi sözleri olmasına rağmen kalkıp bu kanunu savunmak hiç doğru değil. Zaten Adnan Menderes bu kanunu kendisine yapılan eleştirileri engellemek için getirdi. Eğer Atatürk'e hakaret olsaydı bizzat İsmet İnönü yapardı.

Az çok beni biliyorsundur. Benim görüşüme zıt olan bir şeye saygı duymam ama kabullenebilirm. Onun için sizin koruma kanununu savunmanızı bir yerde kabul edebilirim ama saygı duymam. Çünkü benim kitabımda, görüşümde sevdiğim, saydığım insanların korumaya ihtiyacı yoktur ve de olmamalı.