Yabancı Dizi Haberleri Yabancı Diziler

IMDb Top 250 TV Listesi Yayınlanmaya Başlandı!

Yazan OzaN

Sinemayla az da olsa ilgilenen biriyseniz IMDb’nin ünlü Top 250 film listesini mutlaka duymuşsunuzdur. Dünyanın en büyük film sitesi olan IMDb, nihayet televizyon için de Top 250 listesi yayınlamaya başladı…

“IMDb Top 250 TV” adını alan liste tıpkı film listesinde olduğu gibi özel bir algoritmayla hazırlanıyor ve düzenli kullanıcıların verdikleri oylar listede önem kazanıyor. Listede şu an için diziler ve mini-dizilerin yanı sıra talk-show, belgesel gibi diğer televizyon yapımları da yer alıyor. Beta vurgusunun yapıldığı ve kullanıcılarının taleplerine göre şekillenecek listede şu an için 5000 oy üstü alan yapımlar  yer alıyor.

Listenin ilk halinin zirvesinde 2001 yapımı olan ve yapımcılığını Tom Hanks ile Steven Spielberg’ün üstlendiği mini-dizi “Band of Brothers” yer aldı. İkinci sırada kült belgesel serisi “Planet Earth” yer alırken üçüncü sırada iki yıl önce final yapan unutulmayacak dizi “Breaking Bad” ve dördüncü sırada şu an gündemdeki en popüler dizilerden olan “Game of Thrones” yer aldı.

The Wire, The Sopranos, Sherlock, True Detective, Arrested Development, House of Cards, Fargo listenin üst sıralarında yer alan yapımlardan sadece birkaç tanesi durumunda…

Listede Türk kullanıcılar için de hoş sürprizler bulunmakta. İşler Güçler listenin 171. sırasında, Behzat Ç. 199. sırasında ve Leyla ile Mecnun 203. sırasında yer alıyor. Hatırlanacağı gibi Leyla ile Mecnun daha önce IMDb’nin sadece kullanıcı oylarına göre oluşan bir tv listesinde ilk 10’a girerek dünyada adından söz ettirmişti. Fakat yenilenen algoritmayla birlikte yüksek puanına rağmen dizi ancak 203. sıradan kendine yer bulabildi.

Beta aşamasındaki IMDb Top 250 TV listesinin tamamına aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz:

IMDb Top 250 TV Listesi

Yazar hakkında

OzaN

Fav10.net kurucusu. Bilgisayar mühendisi ve izleryazar. Sinema ve yabancı diziler izler, izledikleri hakkında yazar.

https://twitter.com/izleryazar

Bir yorum bırakın