Yaz Sezonu Dizilerine Genel Bakış

EnveR

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,767
Puanı
611
Web Sitesi
beniboylesev.wordpress.com
Yaz Sezonu Dizilerine Genel Bakış

sezonun-en-iyileri1-150x150.jpg

Her sene olduğu gibi bu sene de yaz sezonunda iddialı diziler başladı.Bazı diziler yollarına devam ederken, bazıları final kararı aldı.

Öncelikle başlayalım Kanal D'den.Kanal D'de başlayan dizilerin çoğu devam ediyor.Final tehlikesi olan diziler de var gibi.Bu sene kış aylarında başlayan Beş Kardeş dizisi istenilen reytinglere ulaşamayınca ekranlara 13.bölümde veda etti.Bu sene Kanal D'nin dikkat çeken dizilerinden birisi Güneşin Kızları oldu.Dizinin nerdeyse her bölümü birinciliğini koruyor.Kanalın diğer reytingli projelerinden biri Yaz'ın Öyküsü.Dizi reytinglerde gün geçtikçe ilerliyor.Geçelim Kalbim Ege'de Kaldı dizisine.Çarşamba günleri yayımlanan Kalbim Ege'de Kaldı dizisi reytinglerde nerdeyse her hafta düşüş yaşasa da ikinciliğini koruyor.Eylül'de bu sonuçlara ulaşacağı soru işareti altında.

Şimdi Star TV'ye geçelim.Star TV'de bu sezon baya iddialı diziler başlattı.Bunlardan en başlıcası Kiralık Aşk.Kanalın bu sezon en fazla reyting alan dizisi Kiralık Aşk.Nerdeyse 10 reytinge yaklaşan dizi aldığı reytinglerle kanalın yüzünü güldürüyor.Kanalın yüzünü güldüren ikinci dizi Çilek Kokusu.Kalbim Ege'de Kaldı dizisini tüm gruplarda yenerek birinciliği 7 reytingle garantileyen proje.İstenilen reytinglere bir türlü ulaşamayan Tatlı Küçük Yalancılar'a gelelim.Böyle bir dizi Türkiye'de ilk diye biliriz.Belki de reytinglerin kötü olmasına neden uyarlama olması ve orjinalini izleyenlerin bu diziyi sevmemesi.İlk bölümüyle izleyicilerden tam not alan dizinin finali yakın.

Şimdiyse Show TV'ye geçelim.Yaza 4 diziyle başlayan Show TV'nin şimdi iki dizisi yayın hayatına devam ediyor.İlk kurban İsmail Demirci ve Fulya Zenginer'in başrollerini paylaştığı Fabrika Kızı dizisi oldu.Sıkıcı senaryosuyla reytingi kötü olan dizi 4.bölümde final yaptı.Kanalın ikinci kurbanı Tutar mı Tutar.İddialı ismiyle dikkat çeken dizi ne yazık ki tutmadı.Başrollerinde Paşhan Yılmazel, Cahit Gök, Ceyda Ateş ve Su Kutlu olan dizinin de ömrü az sürdü.4.bölümde bu dizi de final yaptı.Show TV'nin bu sene reytingleri iyi giden dizileri de oldu.İlişki Durumu:Karışık ve Ne Münasebet.Cumartesi günleri zirveye yerleşen İlişki Durumu:Karışık iyi bir gün seçimi sayesinde birinciliği kaptı.Ne Münasebet reytinglerde birinci olamasa da kanalın son dizilerine bakacak olursak gayet iyi sonuçlar alıyor.

Fox TV'de Adı Mutluluk dışında birinciliği yok.Sen Benimsin dizisi reytingleri de kötü gitmiyor ama kışa çıkması soru işareti altında.Perşembe günü Güneşin Kızları dizisinin karşısında güzel sonuç gösteren İnadına Aşk reytinglerde ikinci zirvede yer alıyor.TRT1'den Fox TV'ye transfer olan Zengin Kız Fakir Oğlan dizisi de final yapacak.Yeni başayan Şehrin Melekleri dizisiyse Tatlı Küçük Yalancıların altında kalarak 6.sırada yer alıyor.

ATV'de yayınlanan Kırgın Çiçekler pazartesi kanalı reytingde birinci yapıyor.Pazar günleri başlayan Gani Müjde'nin dizisi Günebakan bu yaz bitirilen dizilerden biri oldu.Kanalın bir diğer dizisi Aşk Zamanı reytinglerde 9.sırada yer alsa da kanalı idare ediyor.Böylelikle genel olarak bakacak olursak, "Dizi atv'de izlenir" sloganıyla yayınlanan kanalın Kırgın Çiçekler dışında iyi reyting alan dizisi yok.

Ve son olarak TRT1'de yaz sezonunda başlayan dizilere bakalım.Zeyrek ile Çeyrek ve Yunus Emre dizileri ramazan boyunca yayınlandılar ve iyi reytingler alarak kanalın yüzünü güldürdüler.Baba Can'dır dizisi kanalı idare edecek reytingler alırken Son Çıkış dizisi erken final yapacak gibi.

Ve şimdi yaz sezonunun öne çıkan isimlerine bakalım.Ben yaz dizilerinden en çok öne çıkan isimlerin Güneşin Kızları dizisinde Tolga Sarıtaş ve Tatlı Küçük Yalancılar dizisinden Bensu Soral.Tolga Sarıtaş oyunculuğuyla adından söz ettiren isim oldu.Bensu Soral güzelliği ve oyunculuğu bir araya gelince adından söz ettiren isim oldu.
Bu konuyu orijinal haber formatında görüntüle

Son düzenleme:

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Eline sağlık, güzel inceleme olmuş. :)

1) Bu yazın en sürpriz işi Kiralık Aşk oldu. Dizi yazın en çok izlenen dizisi, kimse bu kadar beklemiyordu.
2) Tutar Mı Tutar, Fabrika Kızı, Beş Kardeş ve Tatlı Küçük Yalancılar yazın hayal kırıklıkları oldu.
3) Yazın en iyi kanalı Star Tv oldu, peşinden Kanal D takip etti.

Yeni sezonu merakla bekliyoruz artık. :X

EnveR

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,767
Puanı
611
Web Sitesi

1) Bu yazın en sürpriz işi Kiralık Aşk oldu. Dizi yazın en çok izlenen dizisi, kimse bu kadar beklemiyordu.
2) Tutar Mı Tutar, Fabrika Kızı, Beş Kardeş ve Tatlı Küçük Yalancılar yazın hayal kırıklıkları oldu.

Teşekkür ederim :)

Aynen sezonun en iyi kanalı Star TV oldu.Fabrika Kızı oyuncu kadrosu iyiydi ama senaryosu bana sıkıcı geliyordu. :)

EnveR

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,767
Puanı
611
Web Sitesi
Tutar Mı Tutar dizisinin oyuncu kadrosu da iyiydi aslında ama ilgi görmedi malesef. :(
Tutar mı Tutar dizisini izleyemedim ama gördüğüm tepkilere göre dizi baya güzelmiş.Show TV'de olması bir dizi için dezavantaj.Show seyirci kaybettiği ortada.

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,903
Puanı
1,061
Yazın birincisi Star oldu görüldüğü gibi. Kiralık Aşk ve Çilek Kokusu ile reytingleri götürdü, TKY ise beklenenin altında kaldı maalesef.

Kanal D, Güneşin Kızları haricinde birincilik görmüş değil. Kalbim Ege'de Kaldı ve Yaz'ın Öyküsü, Eylül'den sonra gün veya saat değiştirecek gibi görünüyor.

ATV Kırgın Çiçekler ile sürpriz yaptı, ama diğer iki dizisi pek başarılı olamadı.

FOX geçtiğimiz sezona göre kötü gidiyor. Adı Mutluluk birinci olsa da ahım şahım sonuçlar almıyor.

Kanal bazında en iyi dizileri Show TV çıkardı bence. Fabrika Kızı ve Tutar mı Tutar, kaliteli diziler olsalar da reyting canavarından kurtulamadı. Kanal eski izlenirliğinde olsa bir nebze daha iyi gidebilirlerdi. Ne Münasebet günü için iyi gidiyor. İDK birinci, ama yeni sezonda işi zor.

TRT 1 ise ortalama gidiyor. Baba Candır kaliteli bir dizi, umarım oranlarını yükseltir. Son Çıkış ise birkaç haftaya biter.

Yazın en iyi dizileri bana göre Kiralık Aşk, Ne Münasebet, Baba Candır, Kalbim Ege'de Kaldı, Fabrika Kızı ve Tutar mı Tutar oldu. Önümüzdeki günlerde yaz ile ilgili kapsamlı bir yazmak istiyorum kısmet olursa, geri kalanını orada anlatırım.

Son düzenleme:

EnveR

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,767
Puanı
611
Web Sitesi
Yazın birincisi Star oldu görüldüğü gibi. Kiralık Aşk ve Çilek Kokusu ile reytingleri götürdü, TKY ise beklenenin altında kaldı maalesef.

Kanal D, Güneşin Kızları haricinde birincilik görmüş değil. Kalbim Ege'de Kaldı ve Yaz'ın Öyküsü, Eylül'den sonra gün veya saat değiştirecek gibi görünüyor.

ATV Kırgın Çiçekler ile sürpriz yaptı, ama diğer iki dizisi pek başarılı olamadı.

FOX geçtiğimiz sezona göre kötü gidiyor. Adı Mutluluk birinci olsa da ahım şahım sonuçlar almıyor.

Kanal bazında en iyi dizileri Show TV çıkardı bence. Fabrika Kızı ve Tutar mı Tutar, kaliteli diziler olsalar da reyting canavarından kurtulamadı. Kanal eski izlenirliğinde olsa bir nebze daha iyi gidebilirlerdi. Ne Münasebet günü için iyi gidiyor. İDK birinci, ama yeni sezonda işi zor.

TRT 1 ise ortalama gidiyor. Baba Candır kaliteli bir dizi, umarım oranlarını yükseltir. Son Çıkış ise birkaç haftaya biter.

Yazın en iyileri bana göre Kiralık Aşk, Ne Münasebet, Baba Candır ve Kalbim Ege'de Kaldı oldu. Güneşin Kızları gibi çok abartılan diziler de vardı. Önümüzdeki günlerde yaz ile ilgili kapsamlı bir yazmak istiyorum kısmet olursa, geri kalanını orada anlatırım.

Kanal D'nin dizisi Yaz'ın Öyküsü'de reytinglerde birinci oluyor. :)

Baba Can'dır dizisinin senaryosu falan güzel ve bence de gayet başarılı bir dizi yapmışlar.Umarım reytinglerde yükselir. :)

Yaz okuruz. :)

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,903
Puanı
1,061
Kanal D'nin dizisi Yaz'ın Öyküsü'de reytinglerde birinci oluyor. :)

Baba Can'dır dizisinin senaryosu falan güzel ve bence de gayet başarılı bir dizi yapmışlar.Umarım reytinglerde yükselir. :)

Yaz okuruz. :)
Yaz'ın aldığı sonuçların Kanal D'ye yeteceğini sanmıyorum, yeni sezonda bir şey yapabilirler.

Baba Candır TRT standartlarında iyi, ama oranlarını biraz daha arttırsa fena olmaz gibi.

Birkaç güne yazarım. :)

EnveR

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,767
Puanı
611
Web Sitesi
Yaz'ın aldığı sonuçların Kanal D'ye yeteceğini sanmıyorum, yeni sezonda bir şey yapabilirler.

Baba Candır TRT standartlarında iyi, ama oranlarını biraz daha arttırsa fena olmaz gibi.

Birkaç güne yazarım. :)
Aynen Boynu Bükükler'i harcadığı gibi bunu da harcaya bilir. :)

-potterhead-

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,769
Puanı
460
Eline sağlık @EnveR yazdıklarının hepsine katılıyorum. TKY ve Tutar mı Tutar kaliteli olup da Türk seyircisine ters olan projelerdi, harcanmaları beni üzdü :( Star TV çok iyi gitti bu yaz. Eğlenerek izlediğim Kiralık Aşk ve nefret ettiğim Çilek Kokusu sayesinde:A Kanal D'yi ayakta tutan Güneşin Kızları oldu. Diğer iki dizi orta karar kaldılar. Fox da istediği çıkışı yapamasa da idare etti.

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060

ayoll barışı yazın en konuşulan isimlerine almamış şu @EnveR in saçını başını yolalım bence bu yaz kiralık aşk kadar barışta konuşuldu şu sayılan isimlerden daha çok olduğu kesin zaten :F:F:F

EnveR

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,767
Puanı
611
Web Sitesi
Eline sağlık @EnveR yazdıklarının hepsine katılıyorum. TKY ve Tutar mı Tutar kaliteli olup da Türk seyircisine ters olan projelerdi, harcanmaları beni üzdü :( Star TV çok iyi gitti bu yaz. Eğlenerek izlediğim Kiralık Aşk ve nefret ettiğim Çilek Kokusu sayesinde:A Kanal D'yi ayakta tutan Güneşin Kızları oldu. Diğer iki dizi orta karar kaldılar. Fox da istediği çıkışı yapamasa da idare etti.
Teşekkür ederim.Fox kış sezonunda Aşk Yeniden, Kiraz Mevsimiyle birinciliği alıyordu.Bu yaz kötü gitti.Kanal D`de Güneşin Kızları olmasa zor görecekti birinciliği. :)

ayoll barışı yazın en konuşulan isimlerine almamış şu @EnveR in saçını başını yolalım bence bu yaz kiralık aşk kadar barışta konuşuldu şu sayılan isimlerden daha çok olduğu kesin zaten :F:F:F
Ben öne çıkan ve yeni genç isimlerden bahsettim.Bensu Soral bugüne kadar birkaç dizide rol aldı.Yol Ayrımı,Vicdan,Boynu Bükükler ve Tatlı Küçük Yalancılar.Bu dizilerinin çoğu çabuk final yapsalarda Tatlı Küçük Yalancılar dizisiyle güzel çıkış yakaladı.Ve nerdeyse çok kişi artık Bensu Soralı tanıyor. :)

cookies

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
18,793
Puanı
1,060
Hiç kimse görmedi bi sen hemen gıcıklık yapmalısın :T:
Ben böyleyim :A

Ama beğendim güzel inceleme olmuş :)
Dün bensu sorali güneşin kızlarını selini ni ve aşk yeniden deki kardeşi pantene reklamında gördüm superlerdi[emoji7]

denizz19

Emekli
Reaksiyon puanı
63,555
Puanı
1,061
Kırgın Çiçekler yaz ayının en iyi dizisi oldu kanımca. Drama dizilerinin yaz mevsiminde 6,54 reyting aldığı ne zaman görülmüş? Diğer tüm diziler çıplaklık ve seksapalite üzerine kurulu olduğundan bu reytingleri gayet normal. Düşüş kaçınılmaz olacaktır.

Yaz ayının en farklı ve etkileyici dizisi ise kesinlikle Tutar Mı Tutar oldu bence ama onu da izleyici benimseyemedi tıpkı Beş Kardeş gibi.

Ellerine sağlık güzel yazı olmuş @EnveR :)

EnveR

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,767
Puanı
611
Web Sitesi
Kırgın Çiçekler yaz ayının en iyi dizisi oldu kanımca. Drama dizilerinin yaz mevsiminde 6,54 reyting aldığı ne zaman görülmüş? Diğer tüm diziler çıplaklık ve seksapalite üzerine kurulu olduğundan bu reytingleri gayet normal. Düşüş kaçınılmaz olacaktır.

Yaz ayının en farklı ve etkileyici dizisi ise kesinlikle Tutar Mı Tutar oldu bence ama onu da izleyici benimseyemedi tıpkı Beş Kardeş gibi.

Ellerine sağlık güzel yazı olmuş @EnveR :)
Teşekkür ederim. :) Ama bence en güzel dizi Beş Kardeşti.Ve o dizide açık-saçık kadrlar olmadığına göre çabuk bitti dizi. :)