Yılbaşını Kutlamak

xemrexxx

Favori Üye
Reaksiyon puanı
132,544
Puanı
1,061
Hadisler zaten Peygamberimiz vefat ettikten sonra yazıldı hatırlatırım. Neyse bu konu hakkında yeterince bilgiye sahip olmadığını bu cümleye bakarakta anlayabiliyorum. Lakin ben yine uyarılarımı yapacağım sonuçta Müslüman olan sadece kendine müslüman değildir. Aşağıdaki yazıyı okumanı tavsiye ederim.

İbni Abbas’ın rivayetine göre, Resûl-i Ekrem Efendimiz (a.s.m.) Medine’ye hicret ettiklerinde Aşure gününde Yahudilerin oruç tuttuklarını öğrenir. Oruç tutmalarının sebebini sorduğunda Yahudilerden şu cevabı alır:

“Bu çok büyük bir gündür. Bugünde Allah, Mûsâ ile kavmini kurtardı. Firavun ile kavmini suda boğdu. Mûsâ da buna şükür için oruç tuttu. İşte biz de bugünün orucunu tutuyoruz.”

“Bunun üzerine Peygamberimiz, ‘Öyleyse biz Mûsâ’ya sizden daha yakın ve evlâyız.’ buyurdu. O günden sonra hem kendisi oruç tuttu, hem de tutulması için tavsiyede bulundu.” (Müslim, Sıyam 127)
İbni Hacer bu nakilden sonra şöyle der:

“Bundan anlaşılıyor ki, böyle bir günde, mevlid gecesinde Allah’a şükretmek tam yerindedir. Fakat mevlid merasiminin Peygamberimizin doğum gününe denk getirilmesi için dikkat etmek gerektir.” (el-Hâvî fi'l-Fetevâ, 1/190)

Benzenilmeye çalışılan kavim ne derin ciddi değilsin herhalde [emoji17] hani söylemiştin ya Kuran yorumlara açıktır. Evet açıktır burada Batı, Doğu veya şu bu dememiş Müslüman olanların, Batıya, Doğuya, Kuzeye veya Güneye hangisine benzemeye çalıştığını bize bırakmış, bakıp ders çıkarmamızı istemiştir.
sizin gibi düşünmeyen herkes bilmiyor zati :))) 6 kabul gören hadis kitabının hepsi 800 lü yıllar ve sonrasına ait peygamber vefat ettikten sonra yazılabilir 10-20-30 yıl sonra yazarsın ama o zmanki ortalama ömür 40 lı yaşlarda 30 yıldan daha sonra yazanlar duyduklarını yazmışlar daha doğrusu islamiyet adı altında kendi fikirlerini kabul ettirmeye çalışanların isteğini yazmış neyse tartışlmaya gerek yok dizi de bitti iyi geceler

Halen Noel ile yılbaşını karıştıranların olduğunu görmek sevindirici :A
la onlar hala hristyanla yahudiye ayırt edemeyen kitle çok şey etme herkese yahudi diye küfür ederler sanki Kur'an da lanetlenmiş gibi yahudilik:A

papuleoo

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
11,301
Puanı
710
sizin gibi düşünmeyen herkes bilmiyor zati :))) 6 kabul gören hadis kitabının hepsi 800 lü yıllar ve sonrasına ait peygamber vefat ettikten sonra yazılabilir 10-20-30 yıl sonra yazarsın ama o zmanki ortalama ömür 40 lı yaşlarda 30 yıldan daha sonra yazanlar duyduklarını yazmışlar daha doğrusu islamiyet adı altında kendi fikirlerini kabul ettirmeye çalışanların isteğini yazmış neyse tartışlmaya gerek yok dizi de bitti iyi geceler

la onlar hala hristyanla yahudiye ayırt edemeyen kitle çok şey etme herkese yahudi diye küfür ederler sanki Kur'an da lanetlenmiş gibi yahudilik:A

Kafanız mı güzel ya da aldığınız şey mi değişik. 10 ve 11.yy kadar ki çoğu bilgiler zaten sözlü kaynaklar buna rağmen Kuran ve Sünnet Kitapları Yazılı olmasına rağmen kalkıp buna kulp bulmaya çalışıyorsunuz. Önce bir araştır bu hadisler ortaya çıkarılırken nasıl bir inceleme yapılıyor sonra gel konuş.

Ulen Noel ve yılbaşını kim bir tutuyor. Duymuşsun capslerden Noel ve Yılbaşı bir değil her yerde satın önce bir kaynağına inin hepsi dinimize ters şeyler.

Ayrıca Yahudilik ile ilgili ayetler şöyle:

"Onlar (Yahudiler) nerede bulunurlarsa bulunsunlar, Allah'ın ahdine ve insanların (müminlerin) himayesine sığınmadıkça, kendilerine zillet (damgası) vurulmuştur; Allah'ın hışmına uğramışlar ve miskinliğe mahkum edilmişlerdir. Çünkü onlar, Allah'ın âyetlerini inkâr ediyorlar ve haksız yere peygamberleri öldürüyorlardı. Bu da, onların isyan etmiş ve haddi aşmış bulunmalarındandır. Hepsi bir değildir; Ehl-i kitap içinde istikamet sahibi bir topluluk vardır ki, gece saatlerinde secdeye kapanarak Allah'ın âyetlerini okurlar." (Al-i İmran, 3/112-113)

"Ne zaman onlar bir antlaşma yaptılarsa, yine kendilerinden bir gurup onu bozmadı mı? Zaten onların çoğu iman etmez."(Bakara ,2/100)

Not: Sana bir abi tavsiyesi sen sen ol bilmediğini şeyler hakkında konuşma! Sonuçta burada bu yaptığımız yorumları okuyan birçok insan var onları doğru yola veya yanlış yola itebiliriz. En azından Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olma! Şimdi dizilerini izleyebilirsin.

yatutarsa

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,224
Puanı
1,060
Yılbaşı aleyhtarlığı yapmaya devam çok güzel sonuçları oluyor çünkü

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
Yılbaşı aleyhtarlığı yapmaya devam çok güzel sonuçları oluyor çünkü
Hedef gösteren kişilere göz yumanlar?

yilbasi-karsiti-pankart.jpg

Hiç şüphesiz.

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,729
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Ben de bu yıl forumda bu tartışma olmadı diye seviniyordum. :):)

Herkes istediğini kutlamakta özgür. Şahsen ben de kutlamıyorum, özel bir şey yapmıyorum ama kutlayanlar da kutlasın. Takvim değişiyor. Kabul etseniz de etmeseniz de yılın en farklı gecesi. İnsanların özel bir şey yapmak istemeleri çok normal. :)

Başka din mensuplarına benzemekten de korkmayın. Hepimiz insanız ve inandığımız şeyler de üç aşağı beş yukarı aynı. Gidip yaptıkları kötü şeyleri örnek almayın tabii de Noel Baba şapkası taktınız diye Hıristiyan olmuyorsunuz. :)

mrt-06

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
59,811
Puanı
1,061
Kutlayan kutlar kutlamayan kutlamaz yeter artık şu tartışmalardan bıktım.

xemrexxx

Favori Üye
Reaksiyon puanı
132,544
Puanı
1,061
Kafanız mı güzel ya da aldığınız şey mi değişik. 10 ve 11.yy kadar ki çoğu bilgiler zaten sözlü kaynaklar buna rağmen Kuran ve Sünnet Kitapları Yazılı olmasına rağmen kalkıp buna kulp bulmaya çalışıyorsunuz. Önce bir araştır bu hadisler ortaya çıkarılırken nasıl bir inceleme yapılıyor sonra gel konuş.

Ulen Noel ve yılbaşını kim bir tutuyor. Duymuşsun capslerden Noel ve Yılbaşı bir değil her yerde satın önce bir kaynağına inin hepsi dinimize ters şeyler.

Ayrıca Yahudilik ile ilgili ayetler şöyle:

"Onlar (Yahudiler) nerede bulunurlarsa bulunsunlar, Allah'ın ahdine ve insanların (müminlerin) himayesine sığınmadıkça, kendilerine zillet (damgası) vurulmuştur; Allah'ın hışmına uğramışlar ve miskinliğe mahkum edilmişlerdir. Çünkü onlar, Allah'ın âyetlerini inkâr ediyorlar ve haksız yere peygamberleri öldürüyorlardı. Bu da, onların isyan etmiş ve haddi aşmış bulunmalarındandır. Hepsi bir değildir; Ehl-i kitap içinde istikamet sahibi bir topluluk vardır ki, gece saatlerinde secdeye kapanarak Allah'ın âyetlerini okurlar." (Al-i İmran, 3/112-113)

"Ne zaman onlar bir antlaşma yaptılarsa, yine kendilerinden bir gurup onu bozmadı mı? Zaten onların çoğu iman etmez."(Bakara ,2/100)

Not: Sana bir abi tavsiyesi sen sen ol bilmediğini şeyler hakkında konuşma! Sonuçta burada bu yaptığımız yorumları okuyan birçok insan var onları doğru yola veya yanlış yola itebiliriz. En azından Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olma! Şimdi dizilerini izleyebilirsin.
bilmediğim şeylermiş :D Kur an çoğaltılıp kaç her fethedilen şehre gönerilirken hadisler 200-300 yıl sonra gönderiliyor çok garip :D maşallah barış dinine yakışır ayetler tam boış tartışmaya gerek yok :))

papuleoo

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
11,301
Puanı
710
bilmediğim şeylermiş :D Kur an çoğaltılıp kaç her fethedilen şehre gönerilirken hadisler 200-300 yıl sonra gönderiliyor çok garip :D maşallah barış dinine yakışır ayetler tam boış tartışmaya gerek yok :))

Bilmediğin şeyler bunlar değince biliyorum diyorsun sonra kalkıp Kuran çoğaltılıp dağıtıldı ama Hadisler neden yapılmadı diyorsun. Ağlasam mı gülsem mi bilemedim.

Kuran ilk indiğinden beri Vahi Katipleri tarafından yazılmıştır, yazılan sayfaları çoğaltılmak dağıtmak çok zor olmasa gerek. Ama Hadis ise peygamberimizin sözleri ve davranışlarıdır bunlara bir araya getirmek sende hak verirsin ki belli bir süre alacaktır. Sonuçta peygamberimiz belli bir yerde yaşamamıştır bu sözleri ve davranışları toplamak uzun süre alır.

İslama laf atmak yerine İslamı yerine getiremeyen insanlara laf atmaya çalışırsan daha iyi olur. Kusursuz olan İslamdır insan değil.

xemrexxx

Favori Üye
Reaksiyon puanı
132,544
Puanı
1,061
Bilmediğin şeyler bunlar değince biliyorum diyorsun sonra kalkıp Kuran çoğaltılıp dağıtıldı ama Hadisler neden yapılmadı diyorsun. Ağlasam mı gülsem mi bilemedim.

Kuran ilk indiğinden beri Vahi Katipleri tarafından yazılmıştır, yazılan sayfaları çoğaltılmak dağıtmak çok zor olmasa gerek. Ama Hadis ise peygamberimizin sözleri ve davranışlarıdır bunlara bir araya getirmek sende hak verirsin ki belli bir süre alacaktır. Sonuçta peygamberimiz belli bir yerde yaşamamıştır bu sözleri ve davranışları toplamak uzun süre alır.

İslama laf atmak yerine İslamı yerine getiremeyen insanlara laf atmaya çalışırsan daha iyi olur. Kusursuz olan İslamdır insan değil.
200 yil masallah kesin bu ka sürer toplamak:)))

Herkes yanliş anliyorsa sorun belki de inananda değildir:)))

papuleoo

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
11,301
Puanı
710
200 yil masallah kesin bu ka sürer toplamak:)))

Herkes yanliş anliyorsa sorun belki de inananda değildir:)))

Hadislerin çoğu peygamberimiz döneminde yazılmıştır. Sadece toplanıp derlenmesi 800'lü yıllara denk gelmiştir herhalde yazdıklarımı anlamamışsın. Hadisler, Kuranın açıklamasıdır ve tutarsızlık yoktur. Misal Kuran da Namaz ile ilgili geniş bilgi yoktur ama Peygamberimiz bunları insanları bizzat uygulamalı olarak anlatmıştır onun için hadisler gereklidir. Hadislerin gerekliliği işe ilgili ayetler çoktur. Onlardan sadece bazıları:

“Hak dini onlara açıklasın diye, her peygamberi biz kendi kavminin lisanıyla gönderdik.”(İbrahim,14/4)

“O kimseler ki, yanlarındaki Tevrat ve İncil’de vasıflarını yazılı buldukları ümmî peygamber olan Resulullaha uyarlar. O peygamber ise kendilerini iyiliğe sevk edip kötülükten sakındırır; temiz ve güzel nimetleri onlara helâl, habis olanları ise haram kılar; daha önce kendilerine yüklediğimiz ağır yükleri ve üzerlerindeki bağları onlardan kaldırır. İşte ona îmân eden, ona hürmet eden, düşmanlarına karşı ona yardımda bulunan ve onunla indirilmiş olan nûra uyanlar, kurtuluşa erenlerin tâ kendisidir.”(A'raf, 7/157)

“Allah ve Resulü bir meselede hükmünü verdiği zaman, bir mü’min erkeğin yahut bir mü’min kadının artık işlerinde başka bir yolu seçme hakkı yoktur. Kim Allah’a ve Resulüne isyan ederse, apaçık bir sapıklığa düşmüştür.” (Ahzab, 33/36)

“Hayır! Rabbine and olsun ki, onlar, aralarındaki anlaşmazlıklar için senin hükmüne müracaat edip, sonra da verdiğin hükme gönüllerinde hiçbir sıkıntı duymaksızın tam bir teslimiyetle râzı olup uymadıkça iman etmiş olmazlar.” (Nisa, 4/65)

“Peygambere itaat eden Allah’a itaat etmiş olur. Kim bundan yüz çevirirse, seni öylelerinin üzerine muhâfız olarak göndermedik; sen ancak doğru yolu gösterip tebliğ etmekle mükellefsin.”(Nisa, 4/80)

“Peygamber size ne emretmişse alın, neyi yasaklamışsa ondan da kaçının. Allah’tan korkun. Muhakkak ki Allah’ın azâbı pek şiddetlidir.”(Haşir, 59/7)

“De ki: Eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah çok bağışlayıcı, çok merhamet edicidir.” (Âl-i İmran, 3/31)

Not: Herkes yanlış anlıyor diye bir ithamım olmadı isteyen istediğini alır ama ben elimden geldiğince uyarmaya çalışıyorum. Yoksa kimsenin yaşayış tarzına müdahale etmek gibi bir derdim yok. Ayrıca çoğunluk 2*2=5 diyorsa bu işlemin doğru olduğu anlamına gelmiyor.

papuleoo

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
11,301
Puanı
710
Konu tekrardan üste çıksın, herkes görsün.

Peygamberimiz (s.a.v.) Efendimiz şöyle buyurmuşlardır: “(Tasvip ederek) bir kavme (bir topluluğa) benzemeye çalışan kişi, o (benzemeye çalıştığı) kavimdendir.” “(İnanç ve amelde) bizden başkasına benzeyenler, bizden değildir.”

"Kim Bir Kavmi Taklit Ederse O Da Onlardandır"

Başka bir hadîs-i şerifte de, “Siz karış karış, adım adım sizden öncekilerin (Yahûdi ve Hıristiyanlar’ın) yoluna uyacaksınız. O kadar ki; onlar bir keler deliğine girecek olsalar, siz de (modadır düşüncesiyle) onları tâkip edeceksiniz...” buyurularak Müslümanlar’ın, başta Yahûdiler ve Hıristiyanlar olmak üzere gayr-i müslimleri taklit etmek, onlara benzemek felâketine düşecekleri mucizevî bir şekilde bildirilmiştir.

Bezzaziyye fetvasında, "(Nevruz günü, Mecusilerin bayramıdır. O gün, Mecusilerin yanına gidip, onların yaptıklarını yapmak küfürdür. O gün, bayram yapan Müslümanın imanı gider de haberi olmaz) diyor. Noel günü ve gecesinde ve kâfirlerin paskalya ve yortularında, onlar gibi bayram yapanın da kâfir olduğu bu fetvadan anlaşılmaktadır." (S. Ebediyye)

" Zünnar denilen papaz kuşağını bağlamak ve putlara, heykellere, mesela haç denilen, İsa aleyhisselamın asılmış hali dedikleri, birbirine dik kesişen iki çubuğa tapınmak, boynuna asarak tazim etmek, tazim etmemiz emrolunan bir şeyi tahkir ve tahkir etmemiz emrolunan bir şeyi tazim etmek küfürdür. Bunları yapanın imanı gider, kâfir olur." (Birgivi vasiyetnamesi şerhi s.115, 202)

İmam-ı Rabbani," Hinduların bayram günlerine [ateşe tapınanların Nevruz günlerine ve Hristiyanların Noel gecelerine ve diğer paskalyalarına] hürmet etmek ve o zamanlarda, onların âdetlerini, onlar gibi yapmak, şirk olur. Küfre sebep olur. Kâfirlerin bayramlarında, Müslümanların cahilleri, kâfirlerin yaptıklarını yapıyor ve bu günleri, müslüman bayramı zannediyor ve kâfirler gibi, birbirlerine hediye gönderiyorlar. Eşyalarını, sofralarını kâfirlerin yaptığı gibi, süslüyorlar. O geceleri, başka gecelerden ayırt ediyorlar. Bunlar hep şirktir, kâfirliktir."(Mektubat 3/41, S. Ebediyye)

İbni Âbidin," İstibra babında, (İhtiyaç olunca zimmîye selam vermek ve müsafeha etmek caiz olur. Hürmet için ise, caiz olmaz. Kâfire hürmet küfürdür) buyuruyor." (S. Ebediyye)

Berika’da"Zalime, kâfire hürmet etmek, saygı ile selam vermek, üstadım demek, küfür olur" buyuruluyor. (İslam Ahlakı)

Tekrardan söylemekte fayda var. Kimsenin bu günü kutlayıp kutlamamasına karışmıyorum lakin doğru bildiğim bir şeyi de söylememek olmaz. Ayetler ve Hadisler bu konuda nettir. Bir kişinin ile fikrini değiştirebiliyorasak ne mutlu bize. Allah inananlarladır.

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Herkesi kutlamaya davet ediyorum, mutlu girin mutlu geçsin. Baya için, şarkılar söyleyin, sazlar çalın, masalar kurun.

Yılbaşı kutlanmak için vardır, mutlu noeller. :bhr:

mrt-06

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
59,811
Puanı
1,061
Yılbaşının herhangi bir dini anlamı yok, Noel Aralık ayının 25'inde kutlanır, bizim kutladığımız ise yeni yılın gelişi. Koskoca bir yıl bitiyor ve yeni bir yıl başlıyor insanların bunu kutlamasından en doğal ne var?

Ha bu arada 45 milyon adetin üzerinde Yılbaşı bileti satılmış kim aldı bu kadar bileti o zaman bir yanda yılbaşı kutlanmasın de bir yandan da yılbaşı bileti al, ne güzel iş. :)

yatutarsa

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,224
Puanı
1,060
Geleneksel Yılbaşı Kutlamıyoruz Gürültüleri bu sene çok geç hissedildi forumumuzda. :-)

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Ömrümde anlam veremediğim konudur. Olayın dini boyutuna girmiyorum zaten ne anlama geldiği belli sonuçları da belli. Benim anlamadığım neye seviniyor, neyi kutluyor bu insanlar çılgınca içip garip garip şeyler yaparak. Kaçınılmaz sona biraz daha yaklaşıyorsun yeni yıl gelmiş gelmemiş ne olacak. Ha işte mesele de bu zaten inanç meselesi. Neyin ne olduğunu bilip inanan bir insan ne yapması gerektiğini de bilir. Benim gözümde anlamsız ve saçma bir uygulamadır normal bir günden farkı yoktur. Kutlayana da bir şey demem elbette umursamam, isteyen istediğini yapar sonuçta. :)

S.G.A.T.

Favori Üye
Reaksiyon puanı
8,356
Puanı
1,061
Yillardir anlatmaktan dilimizde tüy bitti. Biz Hristiyanlarin noelini kutlamiyoruz ki yilbasini kutluyoruz. Zaten istesek de onu kutlayamayiz :D Kendine has gelenekleri, adetleri olan bir kutlama o. :D
Zaten her seyi gectim bu kadar hosgörünün, sevginin, merhametin oldugu bir dinde yeni yilin gelisini kutlamak günah olamaz :):)

Ahmed

Emekli
Reaksiyon puanı
16,027
Puanı
1,060
Yillardir anlatmaktan dilimizde tüy bitti. Biz Hristiyanlarin noelini kutlamiyoruz ki yilbasini kutluyoruz. Zaten istesek de onu kutlayamayiz :D Kendine has gelenekleri, adetleri olan bir kutlama o. :D
Zaten her seyi gectim bu kadar hosgörünün, sevginin, merhametin oldugu bir dinde yeni yilin gelisini kutlamak günah olamaz :):)
Ben noel de kutladım. Kilisedeydim. :Z
Ne güzel bayramlar var. :Z