Yılbaşını Kutlamak

Hafız

Aktif Üye
Konu Sahibi
Reaksiyon puanı
342
Puanı
205
"Kim Bir Kavmi Taklit Ederse O Da Onlardandır"(ebu davud)
Bu Cümleyle Yılbaşı Hristiyanlarındır Müslümanların Kutlaması yasak ve Günahtır!!!

247290_446210042127753_1744812639_n.jpg

xdragxx

Emekli
Reaksiyon puanı
28,367
Puanı
1,060
Taklit etmekle alakası yok yeni bir yıla giriyoruz ve bu yılı kutlamıyoruz aslında maksat eğlenmek.

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Ülkemizde Noel Bayramı değil yeni yıla giriş kutlanıyor. İkisi çok çok farklı şeyler ve bunun dinen de bir sakıncası yoktur. Günah diyen din adamları varsa kaale almayın.

Tabii şu var nasıl kutladığın önemli. Eğer içki falan içersen günaha girersin ama bunun yılbaşında olması ile bir alakası yok. :)

berkann

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Noeli kutlamıyoruz yeni yılı kutluyoruz. :)
Ayrıca OzaNa katılıyorum. :)

XanTier

Emekli
Reaksiyon puanı
8,234
Puanı
1,061
Zaten kutlamıyoz. Bu sene de değişen bişi olmayacak :D

beyazsoy

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,168
Puanı
1,059
Ülkemizde Noel Bayramı değil yeni yıla giriş kutlanıyor. İkisi çok çok farklı şeyler ve bunun dinen de bir sakıncası yoktur. Günah diyen din adamları varsa kaale almayın.

Tabii şu var nasıl kutladığın önemli. Eğer içki falan içersen günaha girersin ama bunun yılbaşında olması ile bir alakası yok. :)

iyide mehmetin resmındekı hadisi okumadınız mi.?

kim ki başka kavmin adetleri
ni taklit ederse onlardandir. yılbaşı kutlamak Anadolu kültüründe var mi Avrupa kutluyor diye bizde kutluyoruz ..

xemrexxx

Favori Üye
Reaksiyon puanı
132,557
Puanı
1,061

ni taklit ederse onlardandir. yılbaşı kutlamak Anadolu kültüründe var mi Avrupa kutluyor diye bizde kutluyoruz ..

nevruz islami bir olay mı ya da türklere mi sait anadoluda herkes kutluoyr kafir olanını görmedim:)

berkann

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060

Hristiyanlar Noeli kutluyorlar. Noel ile 1 Ocak birbirine yakın olduğu için de bunu yılbaşı ile birleştiriyorlar. :)
Bence Yılbaşı kutlamak gayet normal. Ama dinimize uyan bir şekilde. :)

beyazsoy

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,168
Puanı
1,059
'Biz kafirizde kutluyoruz' ne yahu Hristiyanlar sanki Allah'a inanmıyor gibi.

kafır Allaha küfür eden demek. yani Allahın peygamberını kabul etmezsen Allaha küfür etmiş olur kafır olursun. Hiristiyanlar Hz. Muhammed'i saymadıkları için kafirdir. kelime sahadeti bilmiyon . ordaki şartları kabul etmezsen küfur etmisimdir.

- - - Ekleme - - -

nevruz islami bir olay mı ya da türklere mi sait anadoluda herkes kutluoyr kafir olanını görmedim:)

nevruz türk adetidir. mezopotamya halkların hepsi kutlar. iranda ırakta suriyeliler türklerde kutlar

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

Okudum da taklitle ne alakası var. Yeni bir yıla giriliyor senede bir gün ve her toplumda kutlanır bunda bir şey yok. Onlar noellerini kutluyor biz yeni yıla girişi. Hadiste kastedilen taklit etme yok ortada.

beyazsoy

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,168
Puanı
1,059
Hristiyanlar Noeli kutluyorlar. Noel ile 1 Ocak birbirine yakın olduğu için de bunu yılbaşı ile birleştiriyorlar. :)
Bence Yılbaşı kutlamak gayet normal. Ama dinimize uyan bir şekilde. :)

burda hadis açık. başkasını adetlerini yapmayacaksın peygamberimiz saçını uzatmıstır ama ne zaman. kafirler saçlarını kestıgınde o uzatmıstır. onlar uzatınca o kendistir. burdaki amaç kafırlere benzememek. yılbaşı adeti hıristiyan
ların adeti. o zaman yapılacak belli

ha bu mevzu günahmi o ayrı konu Kuranda günah sayılmayan hiç birşey günah değildir. o konuda emin değilim günahta olabilir olmayabilirde bu mevzu bana takva meselesi geliyor.

xemrexxx

Favori Üye
Reaksiyon puanı
132,557
Puanı
1,061
kafır Allaha küfür eden demek. yani Allahın peygamberını kabul etmezsen Allaha küfür etmiş olur kafır olursun. Hiristiyanlar Hz. Muhammed'i saymadıkları için kafirdir. kelime sahadeti bilmiyon . ordaki şartları kabul etmezsen küfur etmisimdir.

- - - Ekleme - - -

nevruz türk adetidir. mezopotamya halkların hepsi kutlar. iranda ırakta suriyeliler türklerde kutlar

nevruza benzer olay sümerlerde başlar nevruz adı farsça ben bizle bağlantısını göremedim senn nerden gördün gene.

beyazsoy

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,168
Puanı
1,059
nevruza benzer olay sümerlerde başlar nevruz adı farsça ben bizle bağlantısını göremedim senn nerden gördün gene.

mhp hep kutlar . kültür bakanlığı kutlar. bi zahmet gir google nevruz mhp bahçeli yaz gorecen gerçekleri

- - - Ekleme - - -

Okudum da taklitle ne alakası var. Yeni bir yıla giriliyor senede bir gün ve her toplumda kutlanır bunda bir şey yok. Onlar noellerini kutluyor biz yeni yıla girişi. Hadiste kastedilen taklit etme yok ortada.

neolden basetmıyor kimse zaten biri neolı kutluyorsa konuşulacak bişey yok. berkana yazdım. peygamberimiz Kafırlere göre saçını uzatırdi. onlar kısa keserse peygamberimiz uzatırdi. burdanda anlasıldıgı üzere hiristiyanlara kültürel olarak benzememek esas . gerisi sana kalmış yok onlara benzemıyorum diyorsan sorun yok.

berkann

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
mhp hep kutlar . kültür bakanlığı kutlar. bi zahmet gir google nevruz mhp bahçeli yaz gorecen gerçekleri

- - - Ekleme - - -

neolden basetmıyor kimse zaten biri neolı kutluyorsa konuşulacak bişey yok. berkana yazdım. peygamberimiz Kafırlere göre saçını uzatırdi. onlar kısa keserse peygamberimiz uzatırdi. burdanda anlasıldıgı üzere hiristiyanlara kültürel olarak benzememek esas . gerisi sana kalmış yok onlara benzemıyorum diyorsan sorun yok.
Saçın uzunluğu veya kısalığı ile külterel olarak benzememek arasında bir bağlantı kuramadım. :)
Gayrimüslimlere benzemek niyetiyle, onlar gibi farklı tıraş olmak da, mekruhtur. Benzeme niyeti olmazsa, mekruh olmaz. (Alıntıdır)
Not: Sonuç olarak hiç kimse Hristiyanlara benzemek için yılbaşını kutlamıyor.

Hafız

Aktif Üye
Konu Sahibi
Reaksiyon puanı
342
Puanı
205
Saçın uzunluğu veya kısalığı ile külterel olarak benzememek arasında bir bağlantı kuramadım. :)
Gayrimüslimlere benzemek niyetiyle, onlar gibi farklı tıraş olmak da, mekruhtur. Benzeme niyeti olmazsa, mekruh olmaz. (Alıntıdır)
Not: Sonuç olarak hiç kimse Hristiyanlara benzemek için yılbaşını kutlamıyor.
Ama Noel Baba Kılığına Girenler Var!

Felon

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,122
Puanı
560
Hindi Kesmek Batıl İnanç Mıdır Bence Değildir Artık Gelenek Oldu :)
Yılbaşını Kutlamıyoruz ki Aile Bir Arada Oluyor Bayram Gibi Yemek Yeniyor Eğleniliyor :D
1 Dakikalık Havaya Zıplamamızı Çok Görmeyin :D