2014 Two Days, One Night / İki Gün, Bir Gece | Film Bilgileri & Yorumları

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
2737050.jpg

İki Gün, Bir Gece - Deux jours, une nuit (2014)

Türü: Dram
Yönetmen: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne
Senaryo: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne

Oyuncular:
Marion Cotillard
Fabrizio Rongione
Pili Groyne
Simon Caudry
Catherine Salée

IMDb Sayfası

Filmin Özeti
Sandra, kocasının da yardımıyla hafta sonu karmaşık ve zorlu bir görevi yerine getirmek zorundadır. Birlikte çalıştığı çalışma arkadaşlarının yanına gidip onları ekstra maaş bonuslarının iptal olmasına ikna etmek zorunda olan Sandra, ancak bu şartla işine devam edebilecektir.
Dardenne Kardeşler'in son yapıtı olan filmin başrollerini Marion Cotillard, Olivier Gourmet ve Catherine Salée paylaşıyor.

Filmin Fragmanı

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,735
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Geçen sene iyi bir film olan The Broken Circle Breakdown ile Oscar adaylığı kazanan Belçika bu yıl yine adaylık alacak gibi. Avrupa sinemasına henüz hakim değilim ama Belçika'nın filmlerini yakından takip etmek gerekiyor sanırım.

Açıkçası filmin başlarında konuyu benimsemekte zorluk çektim. Farklı bir konu ve pek sıcak gelmedi. Bilmiyorum belki gerçekten vardır iş dünyasında bu tip şeyler ama bana çok da gerçekçi gelmedi. :)

Olay aşırı dramatize edilmiş gibi geldi. Karakterimizin bu işi neden o kadar istediğini anlayamadık, en azından ben anlayamadım. Başka iş bulamaz mıydı? İşsiz kalması bu kadar mı çok yaralayacaktı kadını? Kocası da var zaten ve aşırı ihtiyaç sahibi gibi durmuyorlardı?

Sanki ailesinden biri ölmüş gibi bir dram yaratıldı en başta. Gerekçesini anlamalıydık en azından.

Her neyse konudaki mantıksal problemleri bir kenara koymam çok sürmedi. Çünkü filmde konu o kadar iyi bir şekilde işlenmiş ki çok akıcı bir şekilde ilerledi film. Olabildiğince gerçekçi çekilmiş sahneler, Marion Cotillard'ın iyi oyunculuğu filmden gerçekten iyi bir tat almamı sağladı.

Filmin Oscar'da aday olmasında sakınca görmüyorum. Hatta Ida'nın önünde olamayıp geride kalırsa epey üzülürüm.

Marion Cotillard'ın yarışta adının geçmesi normal ama Oscar adaylığı alabileceğini sanmıyorum. Belki Altın Küre ve başka bazı ödüllerde adaylık koparabilir.

Özetle yönetmenliğini, kurgusunu, oyunculuğunu çok beğendiğim bir yapım olmasına karşın senaryoda eksik kalan noktalar olduğunu düşünüyorum. Yine de bence izlemelisiniz, zaten süresi de oldukça makul.

7.5/10

Son düzenleme:

cevaa

Emekli
Reaksiyon puanı
4,419
Puanı
911
Çok uzun aralıklarla Hollywood işi olmayan filmler izliyorum ama izleyincede müthiş bir keyif alıyorum. 10 ay önce filan izlediğim The Past'ten aldığım keyifi bu filmden de aldım.

Konu çok ilginçti, izlerken kendimi onun yerine koydum ama bu kadar etkilenmezdim diye düşündüm. Birazcık fazla dramatize etmişler olayı onun dışında bence gayet iyiydi.

Ya konuyu filan geçtimde filmden keyif almamın en büyük nedeni durağan gibi görünen yapısına rağmen bence müthiş bir akıcılıkta ilerledi film. Gerçekçi sahneleri, şehrin havası, dilin fransızca olması filan bence çok iyi bir filmdi.

Marion Cotillard'ı 2-3 filmde izlemiştim ve beğenmiştim. Bu filmde de gayet iyiydi, makyajsız hali bile çok güzeldi.

Oscar adaylığı için bence yeterli bir performanstı ve adaylık alacağınıda düşünüyorum.

8.5/10

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
Kısa süresi ve Marion Cotillard filmi izlemem için başlı başına bir sebepti.

Konu olarak daha önce pek görmediğim cinstendi ama film sanki biraz ortadan başlamış gibiydi.Kadın için işinin önemi daha iyi anlatılabilirdi bence.Bir de şu dikkatimi çekti: Mesela böyle bir olay Türkiye'de olsa adam tamam senin lehine oy vereceğim deyip sonradan dönebilir ya da zaten başında yalan söylemiştir.Ama burada direk oy vereceğim ya da veremem diyorlar.Bu da benim için ilginç bir ayrıntıydı.

Filmin biraz fazla dramatize edilmiş olması anlaşılabilir.Çünkü karakterimiz fazlasıyla kırılgan ve depresyondan yeni çıkmış bir karakter olduğundan haddinden fazla tepkiler göstermesi normal.Zaten onun dışında film çok gerçekçi ve günümüz sorunlarına parmak basmış ve derdini anlatabilmiş bir film.

Marion Cotillard ise iyiydi.Bence Oscar adaylığı için yeterli.Örneğin Felicity Jones'tan iyiydi mesela.

Onun dışında ise filmde arabadaki radyodan başka müzik çalmadı sanırım.Film biterken bile çalmadı.

Ağır bir konu ama akıcı şekilde işlenmiş gerçekçi bir filmdi.

7.5/10

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,735
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Bir de şu dikkatimi çekti: Mesela böyle bir olay Türkiye'de olsa adam tamam senin lehine oy vereceğim deyip sonradan dönebilir ya da zaten başında yalan söylemiştir.Ama burada direk oy vereceğim ya da veremem diyorlar.Bu da benim için ilginç bir ayrıntıydı.
Haklısın bu kısmı düşünmemiştim. :):)

Ben filmi gerçekten sevdim daha da yüksek vermek isterdim ama işte o aşırı dramatize olma ve sebebini açıklamama durumu daha fazla vermeme engel oluyor...

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
Haklısın bu kısmı düşünmemiştim. :):)

Ben filmi gerçekten sevdim daha da yüksek vermek isterdim ama işte o aşırı dramatize olma ve sebebini açıklamama durumu daha fazla vermeme engel oluyor...
Kadının biraz psikolojik sorunları var o yüzden olayı fazla büyütmüş olabilir.

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
Hap olayını unutmuşum. :)

Yine de açıklamaya yardımcı olmuyor bence bu durum. :):)
İşten atılma sebebi de Jean-Marc diye bir ustabaşı mı ne var milletin aklına giriyor depresyondan sonra aynı tempoda çalışamaz diye.:) Zaten kadın o iş olmayınca iş aramaya başlayacağının sinyallerini veriyor sence de normal değil mi önce kendi işini kurtarmaya çalışırsın o olmazsa başka iş ararsın kadın da öyle yapıyor zaten.:)

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,735
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
İşten atılma sebebi de Jean-Marc diye bir ustabaşı mı ne var milletin aklına giriyor depresyondan sonra aynı tempoda çalışamaz diye.:) Zaten kadın o iş olmayınca iş aramaya başlayacağının sinyallerini veriyor sence de normal değil mi önce kendi işini kurtarmaya çalışırsın o olmazsa başka iş ararsın kadın da öyle yapıyor zaten.:)
Onu anladım zaten de. (Depresyon muydu başka bir hastalığı vardı sanki. (b))

Bence pek normal değil. Yani tek tek onlarca kişiyi ikna etmeye çalışmak bence pek normal bir şey değil. İşi kurtarmaya çalışabilirsin ama gururu ayaklar altına almak biraz fazla gibi. En azından benim düşünceme göre. :):)

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
Onu anladım zaten de. (Depresyon muydu başka bir hastalığı vardı sanki. (b))

Bence pek normal değil. Yani tek tek onlarca kişiyi ikna etmeye çalışmak bence pek normal bir şey değil. İşi kurtarmaya çalışabilirsin ama gururu ayaklar altına almak biraz fazla gibi. En azından benim düşünceme göre. :):)
Evet depresyondu.

Bence normal sonuçta zaten kadın da gönüllü olarak bu işi yapmıyor.Ama haklısın ben de olsam mesela bir iş için milletin ayağına gitmezdim.Filmi ilgi çekici kılan o bence zaten.İzleyen kişi ben olsam ne yapardım acaba diye düşünüyor.

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Beklentimin altında kaldı. Kötü müydü, beğenmedim mi? Hayır ama tam olarak beklediğimi alamadım.

En büyük eksisi, yukarıdaki yorumlarda da belirtildiği gibi,
olayın abartılması. Aslında işten çıkarılmak istememek için kapı kapı dolaşmasına pek bir şey demezdim ama bu tür sorunları olan bir kadının bunu yapacağını sanmıyorum.

Bir de kadın işten çıkırılması için neden ikramiye veriliyor ki? Bir iş yeri, çalışanını kovmuşsa bu kendilerini küçükltmek içindir. 15 kişiyi 1000 Euro vermek için değildir.
Bu yüzden konuda bazı yerleri saçma bulduğumdan filme biraz geç ısındım. Devamında da, final için bir merak uyandırmadı ama sıkılmadım da. Süresi iyi ayarlanmış bu yüzden.

Ayrıca bir çalışanın da sırf kadını desteklemek için kocasından ayrılma kararı vermesi biraz fevri bir karar gibi göründü. Belki başka sorunları da olabilir, bilmiyoruz ama yine de bana biraz aşırı geldi.

Son dokuza kalamaması normal karşılanabilir bence. Kalamayanlardan Kış Uykusu ve The Way He Looks'u daha çok sevmiştim.

Marion Cotillard gerçekten güzel bir oyuncu. -Jeux d'enfants'ı güzelliğinden dolayı izlemeşim. :D- Oyunculuğu iyiydi. Ama adaylık almak için yeterli miydi? Pek sanmıyorum.

7/10

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,735
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Galiba bu filmde işsizliği küçümsediğim için aylardır işsiz kalmakla cezalandırılıyorum. :(

Hak verdim arkadaşlar, işsizlik çok zor. 7 olan puanımı 7.5'a yükselttim. :):)

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
yine güzel bir film yine geç izleyebildim
@OzaN söylemese kaçıracaktım filmi.. çünkü pek dikkatimi çekmemiş bugüne kadar arada kaynamış :)
harikaydı hele marion cotilard muhteşemdi

sadece bir işi kaybetmemek için bunca çabaya gerek varmıydı o kısmı pek mantıklı gelmedi hanı memlekette belçika ?, gelişmiş batı devleti sözde... orda insan iş imkanlarının daha bol olduğunu düşünebiliyor ..
işin ilginç yanı parayı değilde insanı tercih eden işçiler belçika dışından gelen işçilerdi , kader, timur, alphonse adlı zenci.... insani yönü daha bir kuvvetli dışardan gelenlerlerin, belçikalı tiplerden primciler çoğunluktaydı :)

sandra veya fransızca söylersek sanğa :) neden ağlıyordu devamlı? onuda tam çözemedim hastalığı psikolojikti sanırım öyle ağlayası geliyordu herşeye :)

puanım = 8

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Taa ne zaman indirmiştim filmi anca izledim.:F

Keşke izlemeseydim demiyorum ama izlemesemde olurmuş. Çok gıcık bir filmdi.:(

Başrolde ki kadının depresif halleri çileden çıkardı beni. Hayır bir insan bu kadar mı naza çeker. Tam gıcık oldum.:F Yani bir insan bu kadar mı uyuşuk, bu kadar mı miskin olur onun cevabı. @yatutarsa bile bu kadar uyuşuk değildir.:F

Filmi izlerken sinir oldum ama sıkılmadım. Güzel işlenmiş bir konusu vardı, ilgide çekiciydi. Tabi basitti sonu beklediğimin tersi çıktı orada ki ters köşesi hoşuma gitti. Kadını da taktir ettim tek orada.:D Kocasını hep taktir ettim ama. İyi dayanmış 4 ay.:F

6/10

yatutarsa

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,224
Puanı
1,060
Taa ne zaman indirmiştim filmi anca izledim.:F

Keşke izlemeseydim demiyorum ama izlemesemde olurmuş. Çok gıcık bir filmdi.:(

Başrolde ki kadının depresif halleri çileden çıkardı beni. Hayır bir insan bu kadar mı naza çeker. Tam gıcık oldum.:F Yani bir insan bu kadar mı uyuşuk, bu kadar mı miskin olur onun cevabı. @yatutarsa bile bu kadar uyuşuk değildir.:F

Filmi izlerken sinir oldum ama sıkılmadım. Güzel işlenmiş bir konusu vardı, ilgide çekiciydi. Tabi basitti sonu beklediğimin tersi çıktı orada ki ters köşesi hoşuma gitti. Kadını da taktir ettim tek orada.:D Kocasını hep taktir ettim ama. İyi dayanmış 4 ay.:F

6/10
Filmi izlemedim ama eminim onun kadar miskinimdir :F