Tuba Büyüküstün - Biyografi

charming

Kırılgan
Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
133
Puanı
164
TUBA BÜYÜKÜSTÜN

(Türk Dizi ve Sinema Oyuncusu)

Doğum Tarihi: 5 Temmuz 1982
Doğum Yeri: Türkiye / İstanbul
Eğitim Durumu: Lisans
Medeni Hali: Evli
Boy: 1.73
Kilo: 53
Tuttuğu Futbol Takımı: Fenerbahçe
Facebook Hayran Sayısı: 1.880.357

Tuba Büyüküstün 5 Temmuz 1982 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Babası mühendis, annesi bankacıydı.
Anne-babası çalışan bir çocuk olarak çok küçük yaşta yuvaya başladı. Yuvada ve babaannesinin yanında büyüdü. Tek çocuktu yani yalnız bir çocukluk geçirdi. Kendisi bu yüzden iletişim problemi yaşadığını söylüyor.

İstanbul Özel Doğuş Okulları'ndan ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Sahne Dekorları ve Kostüm Tasarımı bölümünden mezun oldu. Üniversitede okurken reklam filmlerinde rol aldı. Üniversiteyi bitirdikten sonra ünlü yönetmen Tomris Giritlioğlu’nun yönlendirmesiyle oyunculuğa başladı ve ilk oyunculuk deneyimini yaşadı.

Yıl

Dizinin Adı

Karakterin Adı

2003

Sultan Makamı

Nesrin

2004

Çemberimde Gül Oya

Zarife

2005 - 2007

Ihlamurlar Altında

Filiz Tekiner

2007 - 2009

Asi

Asiye Kozcuoğlu (Asi)

2009

Beni w Binak

Konuk Oyuncu (Kendisi)

2010 - 2011

Gönülçelen

Hasret Nemutlu

2013

20 Dakika

Melek Halaskar

Sultan Makamı - Nesrin

Aydın Bulut’un yönettiği başrollerini Şevket Çoruh ve Başak Köklükaya’nın oynadığı Kanal D’de yayınlanan Sultan Makamı dizisinin son 4 bölümünde rol alarak dizilere ilk adımını atan Tuba Büyüküstün bu dizide eşi tarafından şiddet gören ve mahalle sakinlerinin sahiplendiği Nesrin adında bir kadını canlandırdı.

Çemberimde Gül Oya – Zarife

2004 yılında Çağan Irmak’ın yönettiği Türk televizyon tarihinin köşe taşlarından biri olarak kabul edilen Çemberimde Gül Oya dizisinde Zarife karakterini canlandırdı. Şerif Sezer’in kızını oynayan Tuba Büyüküstün aynı zamanda bu dizide Kenan Bal, Selda Alkor, Işıl Yücesoy, Suzan Aksoy gibi usta isimlerle çalışma fırsatı buldu. Büyüküstün bu dizideki performansıyla adından söz ettirdi ve birçok dizi ve sinema filmi teklifi aldı.

Ihlamurlar Altında – Filiz Tekiner

Tuba Büyüküstün 2005 yılında Kanal D’de yayınlanan Aydın Bulut’un yönettiği Ihlamurlar Altında dizisinde Bülent İnal ve Sinan Tuzcu ile birlikte başrolü paylaştı. Büyüküstün dizide canlandırdığı Filiz karakteriyle büyük çıkış yaptı. Hikayesi, müzikleri ve oyunculuklarıyla çok konuşulan dizi cuma akşamları ikinci kuşakta yayınlandı ve reytinglerde zirvede yer aldı.

Asi – Asiye Kozcuoğlu

Tuba Büyüküstün 2007 yılında Kanal D’de yayınlanan Cevdet Mercan’ın yönettiği Asi dizisinde adını Asi Nehri’nden alan ve diziye adını veren Asi karakterini canlandırdı. Antakya’da çekilen efsane dizide Tuba Büyüküstün, Murat Yıldırım ve Çetin Tekindor ile başrolü paylaştı. Çemberimde Gül Oya ve Ihlamurlar Altında’nın ardından Asi dizisi de Ortadoğu’da gösterildi ve Asi dizisi 67 ülkedeki izlenme oranlarıyla, 51. Monte-Carlo Televizyon Festivali'nde En İyi Pembe Dizi kategorisinde aday gösterildi. Dünya’da en çok izlenen Türk dizisi ünvanını aldı.

Beni w Benak – Tuba Büyüküstün (kendisi)

Tuba Büyüküstün 2009 yılında Arap televizyon dizisi Beni w Benak’ta konuk oyuncu olarak yer aldı.
Dizide Tuba Büyüküstün (kendisi) olarak oynadı.

Gönülçelen – Hasret Nemutlu

Tuba Büyüküstün 2010 yılında atv’de yayınlanan Cevdet Mercan’ın yönettiği Gönülçelen dizisinde Cansel Elçin ile başrolü paylaşarak çiçek kız Hasret karakterini canlandırdı.
İlk sezonda canlandırdığı çiçekçi kız Hasret zaman içinde değişerek ünlü bir sanatçı oldu.
Gönülçelen dizisi de Tuba Büyüküstün’ün diğer dizileri gibi Arap MBC kanalında yayınlandı ve büyük ses getirdi.

20 Dakika – Melek Halaskar

Tuba Büyüküstün 1 Ocak 2013’te Star Tv’de yayınlanmaya başlayan 20 Dakika dizisinde İlker Aksum ile başrolü paylaşarak Melek Halaskar rolünü canlandırdı. 1.5 yıl sonra ekranlara dönen Büyüküstün bu dizide canlandırdığı karakterin hapishaneye girmeden önceki hali ve hapishane halleriyle birlikte üniversite yıllarını da canlandırdı.
Tek sezon olarak planlanan proje kalitesi ve oyunculuklarıyla öne çıktı.
20 Dakika, Seoul Uluslararası Drama Ödülleri’ne aday gösterildi.

Yıl

Filmin Türü

Filmin Adı

Karakterin Adı

2004

Televizyon Filmi

Gülizar

Gülizar

2005

Televizyon Filmi

Aşk Yolu

Deniz

2005

Sinema Filmi

Babam ve Oğlum

Aysun

2006

Sinema Filmi

Sınav

Zeynep Erez

2010

Sinema Filmi

Yüreğine Sor

Esma

Gülizar – Gülizar

Tuba Büyüküstün 2004’te Cemal Şan’ın yönetmenliğini yaptığı Gülizar aldı televizyon filminde Gülizar adında genç ve güzel bir köylü kızını canlandırdı. Filmde ünlü oyuncular Yetkin Dikinciler, Şevket Çoruh, Sezin Akbaşoğulları da yer aldı. Büyüküstün bu filmdeki rolüyle Sırbistan Karadağ Cumhuriyeti 2005 Uluslararası TV Festival Bar'da En İyi Kadın Oyuncu seçildi.

Aşk Yolu – Deniz

Tuba Büyüküstün 2005’te çekilen ikinci televizyon filmi Mehmet Çağatay Tosun’un yönettiği Aşk Yolu’nda Bülent İnal ile başrolü paylaştı. Şirince’de çekilen filmde Büyüküstün’ün yanı sıra Serap Aksoy, Beste Bereket, Seda Akman gibi isimler de rol aldı. Başarılı oyuncu, filmde teyzesinin cenazesi için memleketine giden ve orada teyzesinin günlüğünü bulmasıyla hayatı farklı bir çizgiye kayan bir kızı canlandırdı.

Babam ve Oğlum – Aysun

Tuba Büyüküstün 2005 yılında Çağan Irmak’ın yönetmenliğini yaptığı Türk sinema tarihinin en başarılı yapıtlarından biri olarak kabul edilen Babam ve Oğlum filminde Aysun karakterini canlandırarak sinemaya ilk adımını attı. Filmde 1980 darbesi nedeniyle sokağa çıkma yasağı olan bir günde eşiyle hastane ararken sokakta doğum yapıp can veren bir karakteri oynadı.

Sınav – Zeynep Erez

Tuba Büyüküstün 2006 yılında Ömer Faruk Sorak’ın yönettiği dram-gençlik filmi Sınav filminde idealist müdür yardımcısı Zeynep Erez rolüyle izleyici karşısına çıktı. Büyüküstün bu filmde dünyaca ünlü oyuncu Jean-Claude Van Damme ile çalışma fırsatı yakaladı. Filmde Tuba Büyüküstün ile beraber Hümeyra, Okan Bayülgen, İsmail Hacıoğlu, Ayda Aksel gibi isimler de rol aldı.

Yüreğine Sor – Esma

Tuba Büyüküstün sinemada ilk başrolünü 2010 yılında Yusuf Kurçenli’nin yönettiği Yüreğine Sor filminde oynadı. Bu filmde Esma adında Karadenizli bir köylü kızını canlandıran Büyüküstün filmdeki performansıyla film eleştirmenlerinden tam not aldı.
Filmde Büyüküstün’ün yanı sıra Kenan Ece, Ayla Algan, Şevval Sam ve Tomris Oğuzalp gibi isimler rol aldı.

Yıl

Reklam

Ülke

2000

Colins

Avrupa - Türkiye

-

Molped

Türkiye

-

Kremini

Türkiye

-

Maximum Kart

Türkiye

2008

“Lamees ve Mohannad” Parfüm

Ortadoğu | Kıvanç Tatlıtuğ ile

2007 - 2013

Pantene

Türkiye

2010 - Günümüz

Pantene

Ortadoğu

2012 - Günümüz

Pantene

Azerbaycan

Tuba Büyüküstün’ün oynadığı dizi ve filmler kadar reklam filmleri de ses getirdi.
İlk reklam filmi olan Colins’ten sonra Yasemin Ergene, Nil Erkoçlar ve Hande Katipoğlu ile birlikte Molped reklamında oynadı. Reklamda Hülya Avşar da rol aldı.

Tuba Büyüküstün - Molped Reklamı

Bu reklamın ardından Büyüküstün sırasıyla Kremini ve Maximum Kart reklamlarında oynadı. 2008 yılında Ortadoğu’da kendisi gibi büyük bir hayran kitlesi bulunan Kıvanç Tatlıtuğ ile parfüm reklamında oynadı ve bu reklama hem Arap medyası hem de Arap halkı büyük ilgi gösterdi.

Tuba Büyüküstün – Kıvanç Tatlıtuğ | Parfüm Reklamı | Ortadoğu

2007 yılında Pantene ile sözleşme imzalayan Tuba Büyüküstün, 2013 yılına kadar Pantene’in Türkiye yüzü oldu ve birçok reklam filminde rol aldı. MBC Group Türkiye direktörü Daniel Abdülfettah’ın dediği gibi Ortadoğu’da Tuba Büyüküstün’ün gölgesi bile yetti ve Büyüküstün Pantene’in Ortadoğu yüzü olmayı kabul etti. Ortadoğu ülkeleri için birçok reklam filminde rol aldı. Oynadığı diziler ve filmlerle Azerbaycan’da da geniş bir hayran kitlesi bulunan Tuba Büyüküstün, Pantene’in Azerbaycan yüzü olmayı da kabul etti ve orada bir güzellik yarışmasında jüri oldu.

Tuba Büyüküstün – Pantene Türkiye

Tuba Büyüküstün – Pantene Ortadoğu

Tuba Büyüküstün – Miss Pantene Azerbaycan Finalinde

Tuba Büyüküstün - Özel Yaşamı ve Röportajları

Tuba Büyüküstün 28 Temmuz 2011 tarihinde Fransa’nın başkenti Paris’te oyuncu Onur Saylak ile evlendi.
19 Ocak 2012 tarihinde ikiz kızlarını dünyaya getirdi.
İkiz kızlarının isimleri Toprak ve Maya’dır.
Tuba Büyüküstün planlı yaşamadığını söylüyor ve ekliyor : “Bana birkaç hafta veya birkaç ay sonrasını sorun, nerede olacağımı veya ne yapıyor olacağımı söyleyemem; buna dair bir planım da yok. Şu anda, beş gün sonrasını bilirim; daha ötesini değil. Her an, her şey olabilir.”
Oyunculuğu bir tutku olarak nitelendiriyor, insanın yaptığı mesleğin kendisi olduğuna inanıyor ve şöyle diyor: “Ben insanın yaptığı mesleğin insanın kendisi olduğuna inanıyorum. Ona sahip çıman gerekir çünkü o zaten sensin.”
Tuba Büyüküstün Türkiye’de Maria Claire, InStyle, ELLE gibi dergilere, Orta Doğu’da da birçok dergiye kapak oldu.

Tuba Büyüküstün - Ödülleri

Kullanılan çalışmalar kendi yapımımdır, biyografiyi beğenmeniz dileğiyle. :)

Moderatörün son düzenlenenleri:

darksaal

Emekli
Reaksiyon puanı
3,579
Puanı
910
Oldukça başarılı bir çalışma olmuş, eline sağlık. :)

Sanırım en iyi takip ettiğim işi "Asi" dizisi oldu. :)

charming

Kırılgan
Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
133
Puanı
164
Güzel yorumlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar. :)
Eklemek biraz zor oldu ama beğenilmesiyle tüm bu yorgunluğu üstümden attım. :)

Yakamoz-Asi

Emekli
Reaksiyon puanı
29,167
Puanı
1,061
Ellerine saglik Hande, cok cok güzel bir calisma olmus. Cok ugras vermissin. Tebrikler! :)

*Dream*

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,517
Puanı
710
Konu Tuba Büyüküstün diye demiyorum ama bence şuana kadar yapılan biyografi çalışmaları arasında en iyisi :)
Tebrik ederim Handecim ellerine,emeğine sağlık

yatutarsa

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,224
Puanı
1,060
Güzel olmuş @charming ellerine sağlık :) Tuba Büyüküstün'ü 20 Dakika ile sevdim ben, ondan önceki dizilerini "Asi" dışında pek izlememiştim :)

Reaksiyon puanı
8,677
Puanı
860
Oldukça uzun ama bir o kadar içeriği başarılı bir biyografi olmuş. Tabloları kullanman ok mantıklı. Yazı tipi ve rengi başarılı . Arap dizisine konuk olduğunu bilmiyordum. Ellerine sağlık :)

En sevdiğim dizisi tabiki de 20 Dakika :)

charming

Kırılgan
Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
133
Puanı
164
Teşekkür ederim arkadaşlar, beğenmenize çok sevindim.
Oylarınızı bekliyorum. :)

Yakamoz-Asi

Emekli
Reaksiyon puanı
29,167
Puanı
1,061
946222_479950272091584_1191414281_n.png