2015 The Revenant / Diriliş - Film Yorumları

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,715
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
1663202.jpg

Diriliş - The Revenant (2015)

Türü: Macera, Dram, Gerilim, Western
Yönetmen: Alejandro González Iñárritu
Senaryo: Mark L. Smith (screenplay), Alejandro González Iñárritu (screenplay), Michael Punke (based in part on the novel by)

Oyuncular:
Tom Hardy
Leonardo DiCaprio
Domhnall Gleeson
Will Poulter
Paul Anderson

IMDb Sayfası

Filmin Özeti
Michael Punke'ın kaleme aldığı The Revenant: A Novel Of Revenge kitabından beyazperdeye uyarlanacak olan öykü, kürkleri için hayvanlar avlayan bir kuruluş için çalışan Hugh Glass adındaki bir tuzakçının, bir boz ayı tarafından ölümcül bir biçimde yaralandıktan sonra, kendi ekibi tarafından ölüme terk edilmesini anlatıyor.

Filmin Fragmanı

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,715
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Tam yorumum şurada: http://izleryazar.com/the-revenant-2015/

Çok büyük beklentilerle izlediğim bir filmdi ama orta çaplı bir hayal kırıklığı yaşadım. İyi filmdi tabii ama ben 9-9.5'luk film bekliyordum 7-7.5'luk değil. :)

Ana konu ilgi çekici ama senaryo çok boş 2.5 saatin yarım saati çok rahatlıkla kesilebilir. Çok fazla gereksiz yere uzatılmış. Bazı yerlerde gerçekten çok sıkıldım.

Inarritu tartışmasız çok başarılı bir yönetmen. Çağımızın en yeteneklilerinden biri belki, bazı sahnelerde farkını hissettirmiş. Göz kırpma sahnesi olsun, ayıyla olan sahneler olsun ve son sahneleri olsun muhteşemdi.

DiCaprio yine muhteşemdi. Yani böyle bir yeteneğin hala Oscar'ı olmayıp tek filmde çok iyi oynadı diye piyasada Oscarlı geçinen bir sürü oyuncu olması üzücü. Neyse ki bu sefer bu ayıp sona erecek herhalde.

Son sahnede reyis artık bu sefer Oscar'ı verirsiniz bi zahmet der gibi baktı Akademi'ye. :):)

Screenshot from 2016-01-02 16:51:43.png

7.5/10

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Tam yorumum şurada: http://izleryazar.com/the-revenant-2015/

Çok büyük beklentilerle izlediğim bir filmdi ama orta çaplı bir hayal kırıklığı yaşadım. İyi filmdi tabii ama ben 9-9.5'luk film bekliyordum 7-7.5'luk değil. :)

Ana konu ilgi çekici ama senaryo çok boş 2.5 saatin yarım saati çok rahatlıkla kesilebilir. Çok fazla gereksiz yere uzatılmış. Bazı yerlerde gerçekten çok sıkıldım.

Inarritu tartışmasız çok başarılı bir yönetmen. Çağımızın en yeteneklilerinden biri belki, bazı sahnelerde farkını hissettirmiş. Göz kırpma sahnesi olsun, ayıyla olan sahneler olsun ve son sahneleri olsun muhteşemdi.

DiCaprio yine muhteşemdi. Yani böyle bir yeteneğin hala Oscar'ı olmayıp tek filmde çok iyi oynadı diye piyasada Oscarlı geçinen bir sürü oyuncu olması üzücü. Neyse ki bu sefer bu ayıp sona erecek herhalde.

Son sahnede reyis artık bu sefer Oscar'ı verirsiniz bi zahmet der gibi baktı Akademi'ye. :):)

Ekli dosyayı görüntüle 48069

7.5/10

Daha sinemaya düşmesine yaklaşık üç hafta var, yine de direne direne bekleyip sinemada izleyeceğim bakalım, PNR sayesinde 7.5 TL bilet olduğu için israf da sayılmaz. Umarım görüntü-ses kalitesi sinemada izlemiş olmaya değer?

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,715
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Daha sinemaya düşmesine yaklaşık üç hafta var, yine de direne direne bekleyip sinemada izleyeceğim bakalım, PNR sayesinde 7.5 TL bilet olduğu için israf da sayılmaz. Umarım görüntü-ses kalitesi sinemada izlemiş olmaya değer?
Yani güzel görüntüler var sinemada izlemek ayrıcalık olur tabii ama ben izledikten sonra iyi ki beklememişim dedim. O kadar bekleyip sonra sinemada sıkılmak daha büyük hayal kırıklığı olacaktı. :)

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
Sinemada izlemeyi düşünüyordum ama dayanamadım ve izledim. Filmin içerisine girince süresi bir anlam ifade etmiyormuş onu anladım bu filmle. 2.5 saatte pek aksiyon olmamasına rağmen 1 dakika bile sıkılmadım. Seçilen mekanlara hayran kaldım. Sunduğu manzaralar, atmosferi, çekim teknikleri ve müzikleri gayet başarılıydı. Senaryo basit gibi görünse de işleniş çok dokunaklı ve iyiydi.

Leonardo DiCaprio muaazam oyunculuk sergilemiş. O hayatta kalma mücadelesini iliklerime kadar hissettim. Canla başla mücadele ederek, intikamını aldı Glass. Çetin kış şartlarıyla mücadele ederken çiğ balık yemesi, ayıdan dayak yediği sahne ve yerlilerin baskın yaparken tepeden at ile beraber düşmesi oldukça etkileyiciydi. Oskar'ı sonuna kadar hak ettiğini düşünüyorum.

Peaky Blinders dizisinde hayran kaldığım Tom Hardy burada nefret ettirdi kendisinden. Kötü adam rolünü fena kotarmış. Beni şaşırttı doğrusu. O da yardımcı oyuncu kategorisinde bir sürpriz yapabilir bence.

Yönetmenimiz Alejandro González Iñárritu (ismini kopyala yapıştır yaptım) bu sene de Oscar'a aday olacak gibi görünüyor. Her ayrıntıya o kadar çok dikkat etmiş ki hayran kalmamak elde değil.

Fazla söze gerek yok.. 9/10

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Western türü filmler arıyordum son iki gündür çok şanslıyım bu konuda, önce tarantinodan harika bir film sonra birde bu innaritunun muhteşem filmi eklenince mest olduk:)
Oyuncular başta caprio olmak üzere muhteşemdi, çekimler ve görsellik harikaydı
ayının grass a saldırdığı yer süperdi o çekimi nasıl yapmışlar gerçekten daha gerçek gibiydi:)
yine glass ın atla birlikte uçurumdan düştüğü sahne muhteşmdi, devamında atın karnını deşip içine girdigi yerler harikaydı
son sahnede adamı şaşırtmak için ölen yüzbaşıyı öndeki ata ağaç dalıyla oturttugu yer
birde tabki kurtların bizon saldırısı ve grass ın yerlerde sürünerek et dilendigi yer
say say bitmez muhteşem çekilmiş sahnelerle doluydu film....
geri dönüş sahneleri gereksizdi bence; birde tabi film süresi gerekenden fazla uzatılmıştı

8.5 puan

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,715
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Western türü filmler arıyordum son iki gündür çok şanslıyım bu konuda, önce tarantinodan harika bir film sonra birde bu innaritunun muhteşem filmi eklenince mest olduk:)
ayının grass a saldırdığı yer süperdi o çekimi nasıl yapmışlar gerçekten daha gerçek gibiydi:)
yine glass ın atla birlikte uçurumdan düştüğü sahne muhteşmdi, devamında atın karnını deşip içine girdigi yerler harikaydı
son sahnede adamı şaşırtmak için ölen yüzbaşıyı öndeki ata ağaç dalıyla oturttugu yer
birde tabki kurtların bizon saldırısı ve grass ın yerlerde sürünerek et dilendigi yer
geri dönüş sahneleri gereksizdi bence; birde tabi film süresi gerekenden fazla uzatılmıştı

8.5 puan
Bu kadar sevmeni beklemiyordum. Vay be bu sene sen bile DiCaprio'yu destekliyorsan bu iş tamamdır. :D

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059

8.5 puan
Atın karnını deşip içine girdigi yer Hannibal'da da vardı.

@Danger UA! izledinse açabilirsin. :)

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Bu kadar sevmeni beklemiyordum. Vay be bu sene sen bile DiCaprio'yu destekliyorsan bu iş tamamdır. :D

di caprio düşmanı değilim ama çok büyük hayranıda değilim :) adamın güzel filmleride var mesela inception veya zindan adası veya bu film gibi ama adamın berbat filmleride var para avcısı gibi mesela :) iyi filmlerinde tabiki harika oynadıysa sonuna kadar destekçisiyiz :)
birde genelde her daim sevdiğim oyuncular var eskilerden alpaçino, dustin hoffman robert de niro , steve mcqueen , brad pitt , mel gibson tim robbins bir filmde 10 dakika oynamışlarsa o filmi izlerim :)
birde hep soğuk baktığım oyuncular mesela tom hanks veya bruce wills gibi.. bu vatandaşların filmleri anca çok iyi olmalıki izleyeyim :)
di caprio bunların ortasında yani güzel filmlerini izlerim kötü filmlerini izleyemem :)

bayan oyunculara gelirsek yediden yetmişe hepsini severim:) sevmemem için kadının çok antipatik iğrenç bişey olması lazım :)

son olarak aslında fimin konusu işlenişi hikayesi ötesi berisi benlikse pek oyuncu ayırdetmeden izlerim :))

Atın karnını deşip içine girdigi yer Hannibal'da da vardı.

@Danger UA! izledinse açabilirsin. :)

orda atla birlikte uçurumdan düşüşü muhteşemdi ya hiç öyle bir atlayış beklemiyordum :) atın karnını deşip içine girme hikayesini hannibal da izlemedim ama mükemmel bir fikir soğuktan korunmak için bundan iyi bir fikir olamaz :)
birde kızılderili kadını kurtarış sahnesi veya son sahnede baltalı bıçaklı kapışma sahnesi öyle tek tek zihinde kalacak muhteşem yerler vardı :)

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
di caprio düşmanı değilim ama çok büyük hayranıda değilim :) adamın güzel filmleride var mesela inception veya zindan adası veya bu film gibi ama adamın berbat filmleride var para avcısı gibi mesela :) iyi filmlerinde tabiki harika oynadıysa sonuna kadar destekçisiyiz :)
birde genelde her daim sevdiğim oyuncular var eskilerden alpaçino, dustin hoffman robert de niro , steve mcqueen , brad pitt , mel gibson tim robbins bir filmde 10 dakika oynamışlarsa o filmi izlerim :)
birde hep soğuk baktığım oyuncular mesela tom hanks veya bruce wills gibi.. bu vatandaşların filmleri anca çok iyi olmalıki izleyeyim :)
di caprio bunların ortasında yani güzel filmlerini izlerim kötü filmlerini izleyemem :)

bayan oyunculara gelirsek yediden yetmişe hepsini severim:) sevmemem için kadının çok antipatik iğrenç bişey olması lazım :)

son olarak aslında fimin konusu işlenişi hikayesi ötesi berisi benlikse pek oyuncu ayırdetmeden izlerim :))

orda atla birlikte uçurumdan düşüşü muhteşemdi ya hiç öyle bir atlayış beklemiyordum :) atın karnını deşip içine girme hikayesini hannibal da izlemedim ama mükemmel bir fikir soğuktan korunmak için bundan iyi bir fikir olamaz :)
birde kızılderili kadını kurtarış sahnesi veya son sahnede baltalı bıçaklı kapışma sahnesi öyle tek tek zihinde kalacak muhteşem yerler vardı :)
''Kötü baktığım oyuncular Tom Hanks''ten sonrasını okumadım. :))

Sadece soğuktan korunma değil bence. Hayvan derileri vücut yaralarını çekiyor. Atın içinden çıktıktan sonra daha iyi vaziyetteydi.

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Kötü baktığım oyuncular Tom Hank'ten sonrasını okumadım. :))

Sadece soğuktan korunma değil bence. Hayvan derileri vücut yaralarını çekiyor. Atın içinden çıktıktan sonra daha iyi vaziyetteydi.

o sahneden daha önce
kurtlardan bizon araklayan kızılderili grass ın yaraları iyileştirdi yaraların iyileşmesinin atla alakası yoktu :)

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
o sahneden daha önce
kurtlardan bizon araklayan kızılderili grass ın yaraları iyileştirdi yaraların iyileşmesinin atla alakası yoktu :)
Uçurumdan atladıktan sonra vücudu ezilmiştir. Tamam ağaç yere düşmesini yavaşlattı ama yine bayağı darbe almıştır. Ayrıca atın içerisine soğuktan korunmak için girmedi demiyorum. Bunun yanında yaraları ve eziklerine de faydası olmuştur diyorum. Çünkü deri içerisine ben bizzat trafik kazası geçirdiğimde girdim.

cevaa

Emekli
Reaksiyon puanı
4,419
Puanı
911
Filmle ilgili beklentim yoktu. İyiki de beklenti içine girmemişim çünkü sıkıldığım bir film oldu. 2.5 saat biraz fazla olmuş, 20-30 dk. kısa olsaydı daha iyi olurdu. Zaman zaman sıkıldım ama filmin görsellikle ilgili kısmınında hakkını vereyim. Ayıyla kapışma sahnesi, atla birlikte düşme sahnesi filan müthişti. Son sahnede ki bakışta süperdi.

DiCaprio reyiz bu oyunculuklada Oscar alamazsa akademinin adaletinden şüphe ederim. Adam oyunculukta çığır açtı. Hayatta kalma mücadelesini o kadar gerçekçi oynamış ki içime işledi resmen.

Tom Hardy'de iyiydi. Yardımcı Erkek kategorisinde aday oldu ama ödül şansı yok gibi bişey.

Bu sene ki Oscar döneminde izlediğim ilk filmdi. Diğer filmleri ve oyuncuları izlemedim ama gönül rahatlığıyla bu sene ki favorim Leonardo DiCaprio reyizdir, inşallah ilk Oscar'ını bu filmle alırda bizde tarihe tanıklık ederiz :D

7/10

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
Geçen yılki başyapıt Birdman, Inarritu'nun önceki işleri ve DiCaprio'nun başrol olması filmle ilgili ister istemez beklentiyi arttırıyor. Beklentimi kısmen karşıladı diyebilirim ama 9-10'luk bir film bekliyordum.

Bence bu senaryoda bir film için 2.5 saat çok uzun. Şöyle 1 saat 50 dakika bilemedin 2 saat ile çok daha dolu bir film olurmuş.

İyi yönlerine gelirsek filmde mükemmel sahneler vardı. Çekimler mükemmel. Senaryo da bence o kadar kötü değil. Sadece biraz süre uzun tutulduğu için biraz boş gelebiliyor. Filmin açılış sekansı mükemmel. Görüntü yönetmeni Emmanuel Lubezki bence alanında gelmiş geçmiş en iyisi. Üst üste 3.kez Oscar alacak gibi görünüyor. Seçilen mekanlar, sunulan görüntüler de harikaydı. Ayrıca film o vahşiliği çok iyi yansıtmış. Ayı sahnesi olsun, çiğ et-balık yeme kısımları olsun film Glass'ın içinde bulunduğu vahşi durumu ayrıntılı bir şekilde göstermiş.

Finali oldukça sürükleyiciydi.
"Glass'ın intikamı müthişti. Ölen yüzbaşıyı hedef göstermesi zekiceydi ve en son intikam tanrının elindedir sözünü hatırlayıp Fitzgerald'ı dereden bırakması süperdi."]

Leonardo DiCaprio'nun Oscar muhabbetinin biraz fazla abartıldığını düşünüyorum çünkü ona gelene kadar kazanması gereken çok daha iyi aktörler var bence. Ama kendisi de çok büyük oyuncu ve oynayacağı filmleri en iyi seçen oyuncu ve bu filmde de kariyerinin en iyi performanslarından birini göstermiş bence. Belki de en iyisi. Tom Hardy de kendinden nefret ettirdi. Aksanı müthişti. Oscar adaylığını hak etmiş.

Inarritu henüz kötü film yapmadı. Öyle de olacak gibi gözüküyor. Bu yıl Oscar'ı George Miller'a kaptıracak muhtemelen ama kazanmasını isterim.

Filmin aldığı 12 adaylığa baktığımda bence hepsini hak etmiş. En az 3 Oscar alacak bence. Belki daha fazlası. En İyi Film ve En İyi Yönetmen'i de alma ihtimali yüksek sayılır.

7.5/10

Son düzenleme:

Since2011

Favori Üye
Reaksiyon puanı
7,178
Puanı
859
Filmden benimde beklentim büyüktü bu beklentilerden sadece görüntü sahneleri beklentilerimi karşıladı .Film mi izledim yoksa adamın hayatta kalma belgeseli mi izledim anlamadım:D .

Puanım : 4/10

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,715
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Geçen yılki başyapıt Birdman, Inarritu'nun önceki işleri ve DiCaprio'nun başrol olması filmle ilgili ister istemez beklentiyi arttırıyor. Beklentimi kısmen karşıladı diyebilirim ama 9-10'luk bir film bekliyordum.

Bence bu senaryoda bir film için 2.5 saat çok uzun. Şöyle 1 saat 50 dakika bilemedin 2 saat ile çok daha dolu bir film olurmuş.

İyi yönlerine gelirsek filmde mükemmel sahneler vardı. Çekimler mükemmel. Senaryo da bence o kadar kötü değil. Sadece biraz süre uzun tutulduğu için biraz boş gelebiliyor. Filmin açılış sekansı mükemmel. Görüntü yönetmeni Emmanuel Lubezki bence alanında gelmiş geçmiş en iyisi. Üst üste 3.kez Oscar alacak gibi görünüyor. Seçilen mekanlar, sunulan görüntüler de harikaydı. Ayrıca film o vahşiliği çok iyi yansıtmış. Ayı sahnesi olsun, çiğ et-balık yeme kısımları olsun film Glass'ın içinde bulunduğu vahşi durumu ayrıntılı bir şekilde göstermiş.

Finali oldukça sürükleyiciydi.
"Glass'ın intikamı müthişti. Ölen yüzbaşıyı hedef göstermesi zekiceydi ve en son intikam tanrının elindedir sözünü hatırlayıp Fitzgerald'ı dereden bırakması süperdi."]

Leonardo DiCaprio'nun Oscar muhabbetinin biraz fazla abartıldığını düşünüyorum çünkü ona gelene kadar kazanması gereken çok daha iyi aktörler var bence. Ama kendisi de çok büyük oyuncu ve oynayacağı filmleri en iyi seçen oyuncu ve bu filmde de kariyerinin en iyi performanslarından birini göstermiş bence. Belki de en iyisi. Tom Hardy de kendinden nefret ettirdi. Aksanı müthişti. Oscar adaylığını hak etmiş.

Inarritu henüz kötü film yapmadı. Öyle de olacak gibi gözüküyor. Bu yıl Oscar'ı George Miller'a kaptıracak muhtemelen ama kazanmasını isterim.

Filmin aldığı 12 adaylığa baktığımda bence hepsini hak etmiş. En az 3 Oscar alacak bence. Belki daha fazlası. En İyi Film ve En İyi Yönetmen'i de alma ihtimali yüksek sayılır.

8.5/10
Kimmiş ki DiCaprio'dan önce kazanması gereken aktörler? :):)