2013 The Past / Geçmiş (2013) Film Bilgileri & Yorumları

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
2404461.jpg

Geçmiş - Le passé (2013)

Türü: Dram, Gizem
Yönetmen: Asghar Farhadi
Senaryo: Asghar Farhadi, Massoumeh Lahidji

Oyuncular:
Berenice Bejo
Tahar Rahim
Ali Mosaffa
Pauline Burlet
Elyes Aguis

IMDb Puanı: 7.9 (7,790 oy)
IMDb Sayfası

Filmin Özeti
2013 Cannes'da Ekümenik Jüri Ödülü.

4 yıllık ayrılıktan sonra , karısı Marie'nin çağırması üzerine Ahmad Tahran'dan Paris'e geri döner, geliş amacı boşanma davasıyla ilgili belgeleri tamamlamaktır. Kısa süreliğine yaptığı bu ziyaret esnasında eski eşi Marie'nin kızı Lucie'yle son derece sancılı ilişkisinin farkına varır. Bu duruma el koyarak düzeltmek için çaba harcamaya karar veren Ahmad'in uğraşları , eski ve kuytuda kalmış bir sırrın ortaya çıkmasıyla sonuçlanacaktır. Baş rollerinin Bérénice Bejo, Tahar Rahim, Ali Mosaffa tarafından paylaşıldığı filmin yönetmenliğini Asghar Farhadi yapmış.

Filmin Fragmanı

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Birkaç gün önce en son izlediğiniz film konusundaki yorumumu buraya da yapıştırayım. :)

Ödül mevsimine yönelik filmleri izlemeye bugün itibariyle en çok merakla beklediğim filmlerden biri olan Lé Passe ya da ödül mevsiminde daha çok geçen adıyla The Past ile başladım. :)

Asghar Farhadi'nin izlediğim ilk filmi olan A Separation'a bayılmıştım. Bu filmde o filmin birazcık altında kalsa da yine de çok çok iyiydi. Uzun zamandır izlediğim en iyi filmdi diyebilirim rahatlıkla.

Yönetmen Asghar Farhadi yine çok başarılıydı gerçekten. A Separation ile benzer yönleri fazlaydı. Yine bir aile dramı mükemmel bir şekilde ortaya konulmuş. Farhadi en sevdiğim yönetmenler arasına girdi bundan sonra her filmini izleyeceğim. Geçmiş izlemediğim 4 filmini de izlemeye çalışacağım fırsat buldukça. :)

Filmi merakla bekleme sebeplerimden biri de The Artist ile beğenimi kazanmış ve Oscar adaylığı kazanmış Berenice Bejo'yu yeniden izleme fırsatı bulacak olmamdı. Bejo, yine harika bir performans ortaya koymuş. Umarım bundan sonra da Oscar yarışındaki filmlerde rol almaya devam eder, takipçisi olacağım.

Bejo'nun dışındaki ilk kez izlediğim erkek başrol oyuncuları da çok iyiydi. Aslında filmdeki tüm oyuncular harikaydı. Küçük çocuklar bile çok çok iyi oynamışlar. Bu da yönetmenin başarısı tabii ki. Bence en dikkat çekici performanslardan biri de Lucie karakteriyle Pauline Burlet'e aitti. Mükemmel oynamış, bundan sonra takip etmeye çalışacağım, umarım iyi filmlerle yolu kesişir.

Ödüller açısından değerlendirecek olursam yazının en başında son zamanlarda izlediğim en iyi film olduğunu yazmıştım. Son zamanlarda izlediğim bir diğer en iyi film ise The Hunt idi. Yabancı dil kategorisinde ikisi arasında geçebilir yarış ki böyle bir karşılaşmada kimin tarafında olurum bilemiyorum. İkisini de gerçekten çok beğendim. Sanırım üç yıl içinde ikinci kez Farhadi filmine ödülü vermekten kaçınacaktır Akademi ama en azından adaylığı kesin.

Berenico Bejo'nun en iyi kadın oyuncu kategorisinde adı geçiyor. Cannes'da bu ödülü kazanmıştı ama Oscarlarda adaylık alması biraz zor gibi. Her ne kadar gerçekten çok iyi oynasa da çok fazla da gösterişli bir rol değildi. Yine de adaylık alması çok uzak bir ihtimal değil ve umarım alır.

Diğer oyuncuların ise işi şansı yok maalesef, çünkü yeterli tanınmışlıkları yok. Senaryo veya yönetmenlik kategorilerinde sürpriz yapıp Farhadi'ye adaylık verseler çok iyi olurdu ama yarışın üst düzey olduğu bir yılda ne yazık ki zor gözüküyor.

Özetle muhteşem yönetmenlik ve oyunculuklarla sürükleyici bir filmdi. Sadece son kısımlara doğru biraz tempo düşer gibi oldu.Bu tip filmlere aşine olmayan kişiler sıkılabilir, beğenmeyebilir ama ben çok beğendim. A Separation'u beğenenler bu filmi de beğeneceklerdir.
Sonuyla ilgili hafif spoiler:

İlgi çekiciydi fakat yine bir yarım kalmışlık vardı.

Puanım: 9.5/10

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Çok nazlı bir film çıktı, kaç gündür inecek. :bağır:Bu gece izlerim inerse. :)

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Bugün izledim.

Açıkçası pek bir beklentim yoktu. Sadece adı Oscar için en çok anılan yabancı filmdi. Ha onun da A Separation'ı beğenenler sayesinde, bu kadar üstlerde olduğunu düşünüyordum. A Separation'ı beğenmemiştim. :D

Bu filmi çok çok beğendim. Beğendiğime filan da şaşırıyorum aslında. :D Hikayesi çok iyiydi ve hiç sıkılmadım. Hikayedeki sürprizlere çok şaşırdım.

Naime ve Celine arasındakileri öğrendiğimde şaşırmıştım.

@OzaN bir şey soracağım. :)

Evdeki küçük kız Ahmad'in mi çocuğuydu yoksa büyük kızın öz kardeşi miydi?

Filmin sonunda yarım kalması bu kez batmadı gözüme. Çünkü hikaye bitmemişti. Yani zaten böyle bir hikaye tam olarak sonlandırılamazdı. Sanki o insanların hayatlarına bir kaç gün girip çıkmışsınız gibi hissedeceksiniz.

Oscar için yorum yaparsam. En İyi Yabancı Dilde Film kategorisinde adaylığı kesin ancak ödülü alır mı bilemiyorum. Gerçekten çok çekişmeli bir The Hunt-The Past yarışı bekliyor bu kategoride bizleri. İkisinin de dezavantajları filmlerle ilgili değil. Yani bence The Hunt'ın dezavantajı 2012'de yapılmış olması. The Past'ın dezavantajı Asghar Farhadi'nin 2 yıl önce bu kategoide ödülü kazanması.

Senaryo kategorisine de (özgündür muhtemelen) aday olabilecek kadar iyi bir senaryosu vardı. Aday olmasını isterim.

Berenice Bejo çok iyi oynamış. Diğer oyuncular da çok çok iyilerdi bence. Ancak aday olacağını düşünmüyorum Bejo'nun.

Puanım: 9/10

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Bugün izledim.

Açıkçası pek bir beklentim yoktu. Sadece adı Oscar için en çok anılan yabancı filmdi. Ha onun da A Separation'ı beğenenler sayesinde, bu kadar üstlerde olduğunu düşünüyordum. A Separation'ı beğenmemiştim. :D

Bu filmi çok çok beğendim. Beğendiğime filan da şaşırıyorum aslında. :D Hikayesi çok iyiydi ve hiç sıkılmadım. Hikayedeki sürprizlere çok şaşırdım.

Naime ve Celine arasındakileri öğrendiğimde şaşırmıştım.

@OzaN bir şey soracağım. :)

Evdeki küçük kız Ahmad'in mi çocuğuydu yoksa büyük kızın öz kardeşi miydi?

Filmin sonunda yarım kalması bu kez batmadı gözüme. Çünkü hikaye bitmemişti. Yani zaten böyle bir hikaye tam olarak sonlandırılamazdı. Sanki o insanların hayatlarına bir kaç gün girip çıkmışsınız gibi hissedeceksiniz.

Oscar için yorum yaparsam. En İyi Yabancı Dilde Film kategorisinde adaylığı kesin ancak ödülü alır mı bilemiyorum. Gerçekten çok çekişmeli bir The Hunt-The Past yarışı bekliyor bu kategoride bizleri. İkisinin de dezavantajları filmlerle ilgili değil. Yani bence The Hunt'ın dezavantajı 2012'de yapılmış olması. The Past'ın dezavantajı Asghar Farhadi'nin 2 yıl önce bu kategoide ödülü kazanması.

Senaryo kategorisine de (özgündür muhtemelen) aday olabilecek kadar iyi bir senaryosu vardı. Aday olmasını isterim.

Berenice Bejo çok iyi oynamış. Diğer oyuncular da çok çok iyilerdi bence. Ancak aday olacağını düşünmüyorum Bejo'nun.

Puanım: 9/10
Baştan aşağı katılıyorum desem yalan olmaz yorumuna. Sadece benim beklentim başta da yüksekti. :D

Spoiler içindeki soruyu da cevaplayım:

Ahmad'in çocuğu değildi o kız. Ama öbür kızın öz kardeşi miydi emin değilim. Kadının evlilikleri baya karmaşıktı. :D

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Baştan aşağı katılıyorum desem yalan olmaz yorumuna. Sadece benim beklentim başta da yüksekti. :D

Spoiler içindeki soruyu da cevaplayım:

Ahmad'in çocuğu değildi o kız. Ama öbür kızın öz kardeşi miydi emin değilim. Kadının evlilikleri baya karmaşıktı. :D

Asghar Farhadi filmi çekerken Seda Sayan'dan etkilenmiş. :D

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Yedi Kocalı Hürmüz'den de olabilir. :D

Ama adam işi biliyor aile dramında üstüne yönetmen yok. Kalan filmlerini de izleyeceğim. :):)

Ben A Separation'ı beğenmediğimden diğer filmlerine bakma gereksinimi hissetmemiştim. Ama The Past'tan sonra bakabilirim önceki filmlerine de. :D

gundix123

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,284
Puanı
459
İzleyeli çok olsa da birkaç şey söylemem gerek. :D

Çok iyi bir filmdi. Bazı kısımlarda sıkılsam da genel olarak akıcıydı. Tabi bunda senaryonun da etkisi yadırganamaz.

Oyunculuklar çok iyiydi. Özellikle Berenice Bejo mükemmele yakın bir performans sergilemiş çok beğendim. Büyük oyuncu gerçekten. Diğer oyuncular da fena sayılmaz...

Yönetmene ayrı bir parantez açmak lazım kesinlikle müthiş bir işe imza atmış ve her şeyiyle çok güzel bir filmi bizlere sunmuş.

Aklımda kalanlar bunlar. İzlemeyenler de bir an önce izlesin bence...

Puanım: 8.5/10

cevaa

Emekli
Reaksiyon puanı
4,419
Puanı
911
Filmin hem dram olmasından hemde süresinin uzun olmasından dolayı sıkılacağımı düşünmüştüm ve fazla beklenti içine girmeden izlemeye başladım filmi. Ancak daha 5. dakikadan itibaren yine önyargılı davrandığımı anladım. Film öyle gerçekçi ve samimiydi ki, baştan sona durağan geçmesine rağmen hiç sıkılmadan izledim. Senaryosu ve akıcılığı olağanüstüydü. Gereksiz hiçbir sahne yoktu herşey müthişti. Yalnız sonu biraz sönük kalmıştı bence onun dışında herşey çok iyiydi, zaten tam puan vermememin sebebide filmin sonu.

Hikayesi kadar Oyunculuklarında ön planda olduğu bir filmdi. Berenico Bejo hariç diğer hepsini ilk defa izledim ve beğendim hepsini. Gerçi izlerken Berenice Bejo için çok güzel kadın filan diyordum ki The Artist filminde izlediğimi unutmuşum :D O filmde ki yorumumda da çok güzel bir kadın demiştim zaten :D

Bundan 4-5 ay öncesine kadar böyle Dram filmlerine karşı hep önyargılıydım ve izlemiyordum. Bu aralar hala önyargılıydım ama 2 tane film izledim (Diğeri The Hunt) ve ikisinide çok beğendim. Ve bu filmle birlikte önyargılarımı bırakıp artık bu tür dram filmlerinide izlemeye karar verdim.

9.5/10

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Son günde söylediğim gibi kalan son filmide izledim.
Sona bırakmak güzel oldu ama çok beklenti vadettiniz az biraz hüsran gibiydi.

Filmin en dikkat çeken yanı Oyunculuktu.Hepsi çok profesyoneldi.En küçük çocuk resmen döktürmüş erkek başroler gölgesinde kalmıştı o çocuğun yanında çok sevdim o rolü ve o çocuğu.:DYolu aydınlık bir isim gibi.
Diğer oyuncularda baştan sona olağan üstüydü.Filmin en çok beğendiğim noktasıydı.

Yönetmen beni filmin içine çekti resmen.
Aslında izlerken yönetmeni sevmiyorsun nasıl oluyorsa filmin sonunda bir bakıyorsun filmin içinde yaşatmış seni yönetmen.Böyle bir donukluk ama nasıl bir donukluk anlatamam sanki onların yanında yaşamışsın gibi.:DÇok beğendim bu tarzı.

Senaryo akışı akıllarda soru bırakmıyordu ki ta son noktaya kadar.Ama nedendir bilmiyorum belirsiz sonları seviyorum.Güzel oluyorlar.Pek yadırgamadım yine Hunt'a olduğu gibi.:D

Filmin en sinir bozucu yanı sigaraydı.Kadın hamile sigara içiyor.İçmese olmaz sanki.:(
Puan kıracağım neredeyse tek nokta bu.

9 puan veriyorum filme dediğim gibi Sigara mevzusu.:(

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Son günde söylediğim gibi kalan son filmide izledim.
Sona bırakmak güzel oldu ama çok beklenti vadettiniz az biraz hüsran gibiydi.

Filmin en dikkat çeken yanı Oyunculuktu.Hepsi çok profesyoneldi.En küçük çocuk resmen döktürmüş erkek başroler gölgesinde kalmıştı o çocuğun yanında çok sevdim o rolü ve o çocuğu.:DYolu aydınlık bir isim gibi.
Diğer oyuncularda baştan sona olağan üstüydü.Filmin en çok beğendiğim noktasıydı.

Yönetmen beni filmin içine çekti resmen.
Aslında izlerken yönetmeni sevmiyorsun nasıl oluyorsa filmin sonunda bir bakıyorsun filmin içinde yaşatmış seni yönetmen.Böyle bir donukluk ama nasıl bir donukluk anlatamam sanki onların yanında yaşamışsın gibi.:DÇok beğendim bu tarzı.

Senaryo akışı akıllarda soru bırakmıyordu ki ta son noktaya kadar.Ama nedendir bilmiyorum belirsiz sonları seviyorum.Güzel oluyorlar.Pek yadırgamadım yine Hunt'a olduğu gibi.:D

Filmin en sinir bozucu yanı sigaraydı.Kadın hamile sigara içiyor.İçmese olmaz sanki.:(
Puan kıracağım neredeyse tek nokta bu.

9 puan veriyorum filme dediğim gibi Sigara mevzusu.:(

Niye senaryodaki kötü davranışlardan puan kırıyorsun ki? :D Hayatta olabilecek şeyler bunlar. :D Aynısını The Hunt'a da yapmıştın. :T:

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Niye senaryodaki kötü davranışlardan puan kırıyorsun ki? :D Hayatta olabilecek şeyler bunlar. :D Aynısını The Hunt'a da yapmıştın. :T:

Beni filmden itiyor çünkü.:(Özellikle hamile olduğunu söyledikten sonra baya hayal kırıklığı yaşadım.:(İçmese ne olacak sanki.

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
Bu filmden çok çok büyük beklentim vardı. Sebebi hem tüm Farhadi filmlerini beğenmem hem de forumda çok yüksek puanlanması. Ama nedense bu filmde çok sıkıldım. Bunu konunun ilgimi çekmemesine bağlıyorum.

Evet, yine çok gerçekçi ve doğal bir film. Yine oturmuş bir köşeden izliyor gibisiniz ama nedense film etkilemedi beni. Oysa ki eksik işlendiğini de düşünmüyorum ama sıkıldım nedense.

Diğer Farhadi filmleriyle karşılaştırdığımda bariz geride. Ayrıca aynı yıl izlediğim diğer yabancı filmler The Hunt ve The Best Offer'dan da geride.

Oyunculuk konusunda herkes mükemmel. Küçük çocuk, Berenice Bejo ve genç kız ön plana çıkıyor. Lucie'yi oynayan kız Marion Cotillard'a çok benziyordu.

Başarılı bir filmde ama beklediğim kadar sevemedim maalesef.

7/10

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
Konu güzel olunca film durağan olsa bile sıkılmıyorsun, gizem sosu da merak uyandırınca akıcılığı olumlu yönde destekliyor.

Deniz Gamze Ergüven'in Mustang filmini de akıllara getirince Fransızların doğu kültürüne ve yaşam biçimine meraklı olduğu anlaşılıyor. Bu tür filmler Fransa'da iyi de gişe yapıyordur bence. Biraz da ülkeni yerden yere vurdun mu gişesi garanti. :) (Filmde Samir'in karısı hariç herkes İran'lıydı yanlış anlamamıştırım umarım. Lucie'nin babası Belçika vatandaşı orası ayrı...)

Bir de merak ettiğim, yönetmenimiz Asghar Farhadi İran'da da ikamet edebiliyor mu acaba? Böyle filimler yaptığı için ülkesinden ''küçük düşürülüyoruz'' denilerek tepki de görüyor olabilir. Çünkü İran'lı birçok sinemacının yasakçı rejimden dolayı yurtdışında yaşamak zorunda kaldığını biliyoruz. Hatta önceleri tutuklananları da okumuştuk. Aynısı ne yazık ki 70 ve 80'li yıllarda bizim ülkemizde de yaşandı. :(

Filme dönecek olursak, müzikler yok denecek kadar az, her karakter başrol düzeyinde etkileyici performans sergilemiş. Ahmad ve Marie'yi oynayan oyuncuları geçtim, Samir'in ufacık oğlu Ah Fouad bakışları, sert kızgın mimikleriyle büyüleyiciydi. Marie'nin kızı Lucie'yi de unutmamak gerek. Asghar Farhadi de yine bütün marifetlerini döktürmüş.

Özetle hikayesi ve oyuncuların performansı ile kaliteli bir film olduğunu belirterek yazıya son noktamı koyayım.

9/10

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Konu güzel olunca film durağan olsa bile sıkılmıyorsun, gizem sosu da merak uyandırınca akıcılığı olumlu yönde destekliyor.

Deniz Gamze Ergüven'in Mustang filmini de akıllara getirince Fransızların doğu kültürüne ve yaşam biçimine meraklı olduğu anlaşılıyor. Bu tür filmler Fransa'da iyi de gişe yapıyordur bence. Biraz da ülkeni yerden yere vurdun mu gişesi garanti. :) (Filmde Samir'in karısı hariç herkes İran'lıydı yanlış anlamamıştırım umarım. Lucie'nin babası Belçika vatandaşı orası ayrı...)

Bir de merak ettiğim, yönetmenimiz Asghar Farhadi İran'da da ikamet edebiliyor mu acaba? Böyle filimler yaptığı için ülkesinden ''küçük düşürülüyoruz'' denilerek tepki de görüyor olabilir. Çünkü İran'lı birçok sinemacının yasakçı rejimden dolayı yurtdışında yaşamak zorunda kaldığını biliyoruz. Hatta önceleri tutuklananları da okumuştuk. Aynısı ne yazık ki 70 ve 80'li yıllarda bizim ülkemizde de yaşandı. :(

Filme dönecek olursak, müzikler yok denecek kadar az, her karakter başrol düzeyinde etkileyici performans sergilemiş. Ahmad ve Marie'yi oynayan oyuncuları geçtim, Samir'in ufacık oğlu Ah Fouad bakışları, sert kızgın mimikleriyle büyüleyiciydi. Marie'nin kızı Lucie'yi de unutmamak gerek. Asghar Farhadi de yine bütün marifetlerini döktürmüş.

Özetle hikayesi ve oyuncuların performansı ile kaliteli bir film olduğunu belirterek yazıya son noktamı koyayım.

9/10
Asghar Farhadi harika bir yönetmen gerçekten bu yıl yeni filmi çıkacak merakla bekliyorum. İnşallah Cannes'da ödülü o kazanır. :) A Separation filmini izledin mi izlemediysen onu da mutlaka izle en iyisi de o. :)

Yeni filmini İran'da çekmiş İran'da pek tepki alan biri değil bildiğim kadarıyla. :)

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
Asghar Farhadi harika bir yönetmen gerçekten bu yıl yeni filmi çıkacak merakla bekliyorum. İnşallah Cannes'da ödülü o kazanır. :) A Separation filmini izledin mi izlemediysen onu da mutlaka izle en iyisi de o. :)

Yeni filmini İran'da çekmiş İran'da pek tepki alan biri değil bildiğim kadarıyla. :)
Bir Ayrılık ve Elly Hakkında'yı izlemiştim başka güzel bir filmi var mı önereceğin? Bir de bu filmler Fransa'da gişe yapıyordur değil mi?

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Bir Ayrılık ve Elly Hakkında'yı izlemiştim başka güzel bir filmi var mı önereceğin? Bir de bu filmler Fransa'da gişe yapıyordur değil mi?
Başka filmini izlemedim diğer filmleri pek meşhur değil maalesef ama izlemek isterim bir ara, kötü iş çıkaracağını sanmam. :)

Gişe durumunu bilmiyorum ama bu tip sanat filmleri dünyanın hiçbir yerinde öyle ciddi gişe yapmıyordur diye tahmin ediyorum. :)