2014 The Grand Budapest Hotel (2014) Film Bilgileri & Yorumları

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Filmin bana veremediği bir nokta var oda ilk başta bu hikayede çok şaşıracaksınız deyipte hiç şaşırtmaması.:F

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Filmin bana veremediği bir nokta var oda ilk başta bu hikayede çok şaşıracaksınız deyipte hiç şaşırtmaması.:F
ben filmin sonuna geldiğimde ilk baştaki o lafı unutmuştum ? o yüzden pekde sorun olmadı o söz :) iyiki hafızam zayıf bazen işe yarıyor hatırlamamak :)

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
ben filmin sonuna geldiğimde ilk baştaki o lafı unutmuştum ? o yüzden pekde sorun olmadı o söz :) iyiki hafızam zayıf bazen işe yarıyor hatırlamamak :)

Ben öyle beklentiyede girdim ama pek etkisi olmadı cidden.:X Güzel yapmışlar filmi. Görüntülere bayıldım. Hala aklımda Budepeşte Oteli.:X

Yakamoz-Asi

Emekli
Reaksiyon puanı
29,183
Puanı
1,061
Filmi az önce izledim. Izlerken bircok kez git-gel'ler yasadim. Film cok mu iyiydi, yoksa baya kötü bir film miydi, bayiyor muydu, yoksa eglenceli miydi?

Bu sorulari hep sordum kendime. Kac puan verilebilir ki böyle bir filme? 4? 9? 3? Belki de 10?

Hikaye icinde hikaye var aslinda filmde sanki. Önce o mezarliktaki kiz, sonra Otele gelen müsteri'nin sorusu üzerine Mustafa'nin anlattigi asil hikaye.

Genel olarak eglenceli bir atmosferde geciyor film. Hep bir hareketlilik mevcut ama bazen öyle an'lar oluyor ki kapatayim mi diye sorabiliyorsunuz. O an devam edin derim. Cünkü ben öyle yaptim. :D

Oyunculuklar bence cok cok iyi. Kostumleri begendim. Cekim yerleri de güzel. Müzikler de fena sayilmaz.

Kurgu'da problem var bence. Yani izleyici ne oluyor ne bitiyor bazen oldugu yeri kaybediyor ve takip etmekte zorlanabiliyorsunuz.

Ama en son hikaye baglaniyor ve ucu acik bir "güzel" son ile bitiyor.

Filmi tavsiye eder miyim? Her türlü film izlemeye dayanikli iseniz ve cabuk pes etmem diyorsaniz, izleyin. :)

Puanima gelecek olursak. Yukarida yazdigim gibi, baya git-gel yasadim ve filmin ortalari beni acikcasi baydi. Hikaye basit ama eglenceli sunumu ile izlettiriyor diyebiliriz. Önce 5 puan verecektim, bir ara 6.5 dedim. Sonu güzeldi, 8 fazla gelir bence bu filme.

Bu sebeple puanim 7.5.

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,772
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Şu sahneye bayılıyorum ya iki izlediğimde de en çok o sahnede gülmüştüm. :D

giphy.gif

-potterhead-

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,769
Puanı
460
E ben bunu da çok beğendim! :X
Filmin çok farklı bir duygusu vardı daha görmediğim bir tür, ya da yeterli sinema birikimim olmadığı için adını koyamıyorum. Bu film için en iyi tanım; 'absürd dramedi' olurdu sanırım, evet .
Masalsı bir hava içinde geçiyor tüm film.
Yorumlamak ve filmin insana nasıl bir duygu verdiğini anlatmak zor. Asil ve samimiydi, çok sıkıldığımı söyleyemem. Yönetmen çok iyi iş çıkarmış bence. İzleyiciye vermek istediğini vermiş.
Filmin müziklerine bayıldım, o dalda Oscar'a aday mı bilmiyorum ama inşallah öyledir ve kazanır :) Zero ve Ralph Fiennes'in oyunculuğu iyiydi, psikopat katil rolündeki Willem Dafoe de rölü çok iyi yorumlamıştı. Sizce de Jim Carrey'e çok benzemiyor muydu?
Filmin sanat yönetmenliği harikaydı. Oscar üzerinden gideceksek; Kostüm, makyaj ve prodüksiyon tasarımı dallarındaki adaylıklarını sonuna kadar hak etmiş. En iyi yonetmen ve film dalında da ödülü alırsa hiç itiraz etmem sevinirim. :)
Puanım; 9/10

Son düzenleme:

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,772
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
E ben bunu da çok beğendim! :X
Filmin çok farklı bir duygusu vardı daha görmediğim bir tür, ya da yeterli sinema birikimim olmadığı için adı koyamıyorum. Bu film en iyi tanım; 'absürd dramedi' olurdu sanırım, evet .
Masalsı bir hava içinde geçiyor tüm film.
Yorumlamak ve filmin insana nasıl bir duygu verdiğini anlatmak zor. Asil ve samimiydi, çok sıkıldığımı söyleyemem. Yönetmen çok iyi iş çıkarmış bence. İzleyiciye vermek istediğini vermiş.
Filmin müziklerine bayıldım, o dalda Oscar'a aday mı bilmiyorum ama inşallah öyledir ve kazanır :) Zero ve Ralph Fiennes'in oyunculuğu iyiydi, psikopat katil rolündeki Willem Dafoe de rölü çok iyi yorumlamıştı. Sizce de Jim Carrey'e çok benzemiyor muydu?
Filmin sanat yönetmenliği harikaydı. Oscar üzerinden gideceksek; Kostüm, makyaj ve prodüksiyon tasarımı dallarındaki adaylıklarını sonuna kadar hak etmiş. En iyi tönetmen dalında ödülü alırsa hiç itiraz etmem sevirim. En iyi film için tereddütlerim var :)
Puanım; 8,5/10
En iyi müzikte aday. :):)

gundix123

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,284
Puanı
459
Yine farklı bir filmdi. Film bu farklılığını henüz başlarda belli etti zaten. Başları, özellikle ilk yarım saati falan ilgi çekicilikten ziyade durgun ve sıkıcıydı bence. Ama ilerleyen dakikalarda filme ısındım ve sevdim diyebilirim.

Film hakkında uzunca bir yorum yapamayacağım sanırım. Oyunculuklar iyiydi. Ralph Fiennes oyunculuğunu beğendiğim bir oyuncu. Bu filmde de rolünün hakkını vermiş.

Wes Anderson'ın hatırladığım kadarıyla hiçbir filmini izlemedim. Yani bu izlediğim ilk filmiydi. İlk filmine göre bende iyi izlenimler bıraktı. Farklı bir görüntüye sahip bir filmdi. Aslında olayların geçtiği mekan falan bana biraz anime filmleri anımsattı. Bu huyunu sevmedim filmin.

Senaryo iyiydi. Dediğim gibi başları biraz sıksa da sonraları toparlıyor film.

Kısacası yorumun başında da söylediğim gibi farklı bir film. Dolayısıyla herkesin sevebileceği bir film de değil. Eğer yönetmenin bu farklılığına uyum sağlanabilirse film de beğenilir bence. Ben öyle fazla beğenmedim ama kaliteli bir iş olduğu aşikar.

Puanım: 7/10

cevaa

Emekli
Reaksiyon puanı
4,419
Puanı
911
Oscar adayı filmler arasında kısa süresine rağmen en sıkılacağım film olur diye tahmin ediyordum ama öyle olmadı. Genel olarak bazı yerlerinde sıkılsamda iyi bir filmdi bence ama Oscar'ı alacağını düşünmüyorum. Filmin sanatsal yönü çok iyiydi müzikleri, kostümler, mekanlar filan ama senaryo vasattı bence, biryerden sonra ister istemez sıkılıyor insan.

Oyuncuları sadece başrolleri değerlendireyim. Mustafa'nın gençliğini oynayan çocuk çok iyiydi ben çok beğendim.

Ralph Fiennes'de iyiydi, önceden izlememiştim kendisini ama önemli bir oyuncuymuş.

Kısaca bazen sıkan, 1-2 sahnesinde de güldüren bir filmdi. Oscar'a aday olmasa bende izlemezdim zaten.

7/10

Tzira

Emekli
Reaksiyon puanı
2,714
Puanı
280
Açıkçası film hakkındaki yorumlara baktığım zaman ya yerildiğini, ya da övüldüğünü görüyordum. Bu yüzden aşırı bir beklentiyle başlamadım filme, ancak çok beğendim.

Wes Anderson'ın filmlerinden daha önce sadece The Royal Tenenbaums'u izlemiştim. Bu filmde de o film gibi pastel renkler ağırlıklı olarak kullanılmış ki bu görüntü açısından çok hoş bir durum.

Filmin süresi de idealdi, bu yüzden sıkılmadan izledim ki ben dikkat eksikliğim olduğu için filmleri izlerken parçalara ayırıp izleyen biriyim. Film sanki size bir masal anlatıyor ve siz de o masalın içinde kaybolup gidiyorsunuz.

Filmde bence sırıtan hiçbir oyuncu yoktu ki zaten oyuncu kadrosu da bir nevi yıldızlar geçidi gibi. Oyunculukların iyi olması da filmin izlenebilirliğine çok şey katıyor.

Bazen absürdün suyunun da çıktığı yerler var ama absürdden hoşlananlar için bu pek de sorun olmuyor.

Oscar içinse sinematografi ve kostüm dallarında şansı var bence.

9/10