Temiz Türkçe Kulübü ~ Daha Güzel Türkçe Daha Güzel Forum

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
"Ülkesinin yüksek istiklalini korumasını bilen Türk milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtalmalıdır."
(Mustafa Kemal Atatürk)

Ana dil kutsaldır çünkü dünyaya dair ilk varlığımız ana dil sayesinde şekillenir, annelerimizden duyduğumuz ninnilerle biçimlenir. Anadilimiz Türkçe, biricik dildir. Bunu hor kullanmak, küçümsemek yerine olabildiğince doğru kullanarak güçlü ve dinç şekilde ayakta kalmasını sağlamak bizlerin elinde.

V3nWbj.jpg

Forum ve internet dünyasında en fazla kullandığımız araç dildir. Bu yüzden Türkçeyi yanlış kullandığımızda günlük hayatta da bu alışkınlığı devam ettiririz ve sen, ben, o, şu, bu herkes bu kolaya kaçma hatalarını yaparsa bir sonraki nesle kadar dilin gücü ve yapısı önemli ölçüde bozulmuş olur.

jQObGL.jpg

Bu konuda klasik dil kuralları ya da kökenleri yerine, sadece "TÜRKÇESİ VARKEN?" sorusu üzerine kelimeler verilecektir. Yani günlük hayatımızda Türkçesi varken ve gayet kullanabilir durumdayken onun yerine yabancı kökenli kelimeyi kullanmanın Türkçe adına olumsuz ve dilin varlığını tehdit eden unsur olduğu bir gerçektir. Bu konu başlığı altında Türkçesi kullanılabilir yabancı kelimelerden bildiklerinizi yazabilir ve bu "Temiz Türkçe " adlı kulübümüze katılabilirsiniz. Kulübe katılmak isteyenlerin konuda "katılmak istiyorum" diye belirtmesi yeterlidir. Kulübe katılanlardan başlıca şu kurallara uyması beklemektedir:

• Konuda belirtilen "Türkçesi dururken" kelimelerini forumda kullanmaya özen göstermeli
  • Daima Türkçe kurallarına uygun bir yazı diliyle konularda mesajları yazmalı
  • Arada sırada da olsa konuda kulübe katkı sağlayacak kelimeler belirtmeli, bir kelime bir kelimedir
  • Abonelik isteyen üyelerin hatalarını bildirmeleri
Sevimsiz ve itici görülmesinden dolayı başka üyelerinin yazılarındaki hataları onlara bildirmek görevimiz dışındadır. Bu kulüp sadece gönüllülüğe dayanır ve istemeyeni kesinlikle zorlamaz çünkü dil ancak benimsendiği durumlarda yaşar. Bununla birlikte yazdığı mesajlardaki Türkçe hatalarını (de-da, ses yumuşaması gibi) bildirmemizi isteyenler olursa onların da konuda bu abonelik isteğini belirtmeleri gerekir. Buna kulüp üyeleri de dahil olabilir, hepimiz hata yapabiliriz ve uyarılar sayesinde hatalarımızı düzeltme imkanı buluruz.
NOB0jg.jpg

Not: "Türkçesi varken kelimeleri dilimize yerleşmiş telefon, televizyon, empati, internet, çikolata vb. gibi Türkçesi olmayan kelimeler değildir, daha çok beyaz yakalılar ve internet kullanıcıları tarafından kullanılan gereksiz çeviri kelimelerdir. Bunları ayrıntılı olarak aşağıda göreceğiz ve sizlerin de desteğiyle sürekli olarak güncellenmeye devam edilecektir bu liste.

gorsel_-8.jpg

Unutmayın, elimizdeki yegane dil Türkçedir, onu kaybetmeden, değerini bilelim.

Sözcükler günlük hayatta kullanılan kelimelerden internetteki farklı kaynaklardan seçilmiş ve rastgele sıralamayla verilmiştir, daha sonradan kelimeler eklendikçe alfabetik sıraya dizilecektir.

• Dizayn => Tasarım
  • Online => Çevrimiçi
  • Uplamak => Yukarı taşımak, güncellemek
  • Detay => Ayrıntı
  • Star => Yıldız
  • Nick (name) => Kullanıcı Adı
  • Teaser => Fragman
  • Link => Bağlantı
  • Mail => Posta
  • Copy paste => Kopyala yapıştır
  • Festival => Şenlik
  • Start => Başlamak
  • Dublaj => Seslendirme
  • Artist => Sanatçı
  • Browser => Tarayıcı
  • Döküman=> Belge
  • Single => Tek, Biricik
  • Versiyon => Sürüm
  • Objektif => Nesnel, tarafsız
  • Subjektif => Öznel, taraflı
  • Sempatik => Sevimli
  • Illegal => Yasa Dışı
  • Antipatik => Sevimsiz
  • Monoton => Tekdüze
  • Data => Veri
  • Provoke =>Kışkırtmak
  • Full Time => Tüm Gün
  • Analiz => Çözümleme
  • Save etmek => Kaydetmek
  • Bye bye => Hoşça kal
  • Full => Tam, dolu
  • Kriter => Ölçüt
  • Global => Küresel
  • Ambiyans => Ortam
  • Chat => Sohbet
  • Bariyer => Engel
  • Argüman => Kanıt
  • Mentalite => Anlayış
  • Ekstra => Fazladan
  • Protez => Takma
  • Anons => Duyuru
  • Driver => Sürücü
  • ****** => İndirmek
  • Upload => Yüklemek
  • Duble yol => Çift yol
  • Realist => Gerçekçi
  • Pesimist => Kötümser
  • Avantaj => Üstünlük
  • Fonksiyon => İşlev

FAV10 TEMİZ TÜRKÇE KULÜBÜ
ÜYELERİ

1)
2)
3)
4)
...​

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Sözlük okuyup ordan kelime kapıp forumda gerekli gereksiz yerde kullanılmasa da olur :X Konudaki bir çok kelime dilimize yerleşmiş. Bakınız: "Detay"

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Çok zor benim için :T
o üzeri çizilen kelimelerin çoğu bizim dilde kullanılıyor ve maalesef günlük yaşantımdan daima kullandığım kelimeler olduğu için yazarken de belirtebiliyorum.
Telefonumda sizin kullandığınız tarz da klavyeler yok. Ben kendi dilimide çok kullandığım için tek türkçe klavye kullanamıyorum oyüzden türkçe-isveçe arası değiştirmelerim oluyor ve türkçe klavye görünümü olsa bile ü ç ı İ ğ ş harfleri çok zamanımı alıyor yazarken :T:
Türkiye'de doğmadım, Türkiye'de sadece çocukken birkaç sene okul hayatım oldu, ana dilim bile değildi türkçe ama ona rağmen bukadarını başarıyor olmak bile benim için başarı.

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Sözlük okuyup ordan kelime kapıp forumda gerekli gereksiz yerde kullanılmasa da olur :X Konudaki bir çok kelime dilimize yerleşmiş. Bakınız: "Detay"

Türkçeleri yerine bunlar kullanıldığı için Türkçeleri yabancı, bunlar yerli gelmeye başladı ve böyle giderse gelecekte Türkçenin sadece adı kalacak. Detay yerine Ayrıntı kullanmak mümkün fakat İnternet ya da televizyon yerine başka bir kelime kullanmak mümkün değil. Yine de Detay kelimesi diğer örneklerin yanında bence de biraz sırıtıyor, en iyisi ayrıntılara takılı kalmamak. :D

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
"Ülkesinin yüksek istiklalini korumasını bilen Türk milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtalmalıdır."
(Mustafa Kemal Atatürk)

Ana dil kutsaldır çünkü dünyaya dair ilk varlığımız ana dil sayesinde şekillenir, annelerimizden duyduğumuz ninnilerle biçimlenir. Anadilimiz Türkçe, biricik dildir. Bunu hor kullanmak, küçümsemek yerine olabildiğince doğru kullanarak güçlü ve dinç şekilde ayakta kalmasını sağlamak bizlerin elinde.

V3nWbj.jpg

Forum ve internet dünyasında en fazla kullandığımız araç dildir. Bu yüzden Türkçeyi yanlış kullandığımızda günlük hayatta da bu alışkınlığı devam ettiririz ve sen, ben, o, şu, bu herkes bu kolaya kaçma hatalarını yaparsa bir sonraki nesle kadar dilin gücü ve yapısı önemli ölçüde bozulmuş olur.

jQObGL.jpg

Bu konuda klasik dil kuralları ya da kökenleri yerine, sadece "TÜRKÇESİ VARKEN?" sorusu üzerine kelimeler verilecektir. Yani günlük hayatımızda Türkçesi varken ve gayet kullanabilir durumdayken onun yerine yabancı kökenli kelimeyi kullanmanın Türkçe adına olumsuz ve dilin varlığını tehdit eden unsur olduğu bir gerçektir. Bu konu başlığı altında Türkçesi kullanılabilir yabancı kelimelerden bildiklerinizi yazabilir ve bu "Temiz Türkçe " adlı kulübümüze katılabilirsiniz. Kulübe katılmak isteyenlerin konuda "katılmak istiyorum" diye belirtmesi yeterlidir. Kulübe katılanlardan başlıca şu kurallara uyması beklemektedir:

• Konuda belirtilen "Türkçesi dururken" kelimelerini forumda kullanmaya özen göstermeli
  • Daima Türkçe kurallarına uygun bir yazı diliyle konularda mesajları yazmalı
  • Arada sırada da olsa konuda kulübe katkı sağlayacak kelimeler belirtmeli, bir kelime bir kelimedir
  • Abonelik isteyen üyelerin hatalarını bildirmeleri
Sevimsiz ve itici görülmesinden dolayı başka üyelerinin yazılarındaki hataları onlara bildirmek görevimiz dışındadır. Bu kulüp sadece gönüllülüğe dayanır ve istemeyeni kesinlikle zorlamaz çünkü dil ancak benimsendiği durumlarda yaşar. Bununla birlikte yazdığı mesajlardaki Türkçe hatalarını (de-da, ses yumuşaması gibi) bildirmemizi isteyenler olursa onların da konuda bu abonelik isteğini belirtmeleri gerekir. Buna kulüp üyeleri de dahil olabilir, hepimiz hata yapabiliriz ve uyarılar sayesinde hatalarımızı düzeltme imkanı buluruz.
NOB0jg.jpg

Not: "Türkçesi varken kelimeleri dilimize yerleşmiş telefon, televizyon, empati, internet, çikolata vb. gibi Türkçesi olmayan kelimeler değildir, daha çok beyaz yakalılar ve internet kullanıcıları tarafından kullanılan gereksiz çeviri kelimelerdir. Bunları ayrıntılı olarak aşağıda göreceğiz ve sizlerin de desteğiyle sürekli olarak güncellenmeye devam edilecektir bu liste.

gorsel_-8.jpg

Unutmayın, elimizdeki yegane dil Türkçedir, onu kaybetmeden, değerini bilelim.

Sözcükler günlük hayatta kullanılan kelimelerden internetteki farklı kaynaklardan seçilmiş ve rastgele sıralamayla verilmiştir, daha sonradan kelimeler eklendikçe alfabetik sıraya dizilecektir.

• Dizayn => Tasarım
  • Online => Çevrimiçi
  • Uplamak => Yukarı taşımak, güncellemek
  • Detay => Ayrıntı
  • Star => Yıldız
  • Nick (name) => Kullanıcı Adı
  • Teaser => Fragman
  • Link => Bağlantı
  • Mail => Posta
  • Copy paste => Kopyala yapıştır
  • Festival => Şenlik
  • Start => Başlamak
  • Dublaj => Seslendirme
  • Artist => Sanatçı
  • Browser => Tarayıcı
  • Döküman=> Belge
  • Single => Tek, Biricik
  • Versiyon => Sürüm
  • Objektif => Nesnel, tarafsız
  • Subjektif => Öznel, taraflı
  • Sempatik => Sevimli
  • Illegal => Yasa Dışı
  • Antipatik => Sevimsiz
  • Monoton => Tekdüze
  • Data => Veri
  • Provoke =>Kışkırtmak
  • Full Time => Tüm Gün
  • Analiz => Çözümleme
  • Save etmek => Kaydetmek
  • Bye bye => Hoşça kal
  • Full => Tam, dolu
  • Kriter => Ölçüt
  • Global => Küresel
  • Ambiyans => Ortam
  • Chat => Sohbet
  • Bariyer => Engel
  • Argüman => Kanıt
  • Mentalite => Anlayış
  • Ekstra => Fazladan
  • Protez => Takma
  • Anons => Duyuru
  • Driver => Sürücü
  • ****** => İndirmek
  • Upload => Yüklemek
  • Duble yol => Çift yol
  • Realist => Gerçekçi
  • Pesimist => Kötümser
  • Avantaj => Üstünlük
  • Fonksiyon => İşlev

FAV10 TEMİZ TÜRKÇE KULÜBÜ
ÜYELERİ

1)
2)
3)
4)
...​
fonksiyon ve işlev aynı anlama gelsede kullanım yerleri farklıdır mesela hiç duydunmu böyle bir söz '' boy önemli değil önemli olan fonksiyon '' eminim duymadın bende duymadım :) ama işlev bu cümlede bilinen bir kelimedir yani cümleleri değiştirirken bazı kalıplaşmış kelimeler orjinal haliyle kalmalı:)

S.G.A.T.

Favori Üye
Reaksiyon puanı
8,351
Puanı
1,061
fonksiyon ve işlev aynı anlama gelsede kullanım yerleri farklıdır mesela hiç duydunmu böyle bir söz '' boy önemli değil önemli olan fonksiyon '' eminim duymadın bende duymadım :) ama işlev bu cümlede bilinen bir kelimedir yani cümleleri değiştirirken bazı kalıplaşmış kelimeler orjinal haliyle kalmalı:)
işte mizah budur. Tespit budur :D Konu da çökmüştür kilitleyip çıkalım :A

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi

Duymadım çünkü fonksiyon yabancı kelime, dilimize sonradan girdiği için belaltı atasözlerine de hemen yansımamış. :D

Tabi kalıplaşmış kelimeri, atasöz ve deyimleri çıkarmak zaten olmaz fakat konuda belirtilen yabancı kelimelerden kaçı böyle kalıplaşmış cümlelere ait? :) @S.G.A.T.

S.G.A.T.

Favori Üye
Reaksiyon puanı
8,351
Puanı
1,061
Duymadım çünkü fonksiyon yabancı kelime, dilimize sonradan girdiği için belaltı atasözlerine de hemen yansımamış. :D

Tabi kalıplaşmış kelimeri, atasöz ve deyimleri çıkarmak zaten olmaz fakat konuda belirtilen yabancı kelimelerden kaçı böyle kalıplaşmış cümlelere ait? :) @S.G.A.T.
Yaptığım yorum mizahtı sadece :D

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059

'' vayy artiste bak ''
'' vayy sanatçıya bak ''

uydumu şimdi? ikiside aynı manadamı ? :)

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
'' vayy artiste bak ''
'' vayy sanatçıya bak ''

uydumu şimdi? ikiside aynı manadamı ? :)

Haklısın konu kilit :A @S.G.A.T.

Şaka bir yana en azından sanatçı kelimesi artist kelimesi gibi küçümsenmemiş Türkçede, bu da bir şey. :D

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Ben yazım kurallarına olabildiğince dikkat ederim ama bir çok yabancı kelimeyi alışkanlık olmuş günlük hayatta da sanalda da kullanıyorum. Forumda pek kullanacak durum olmuyor gerçi, burada genelde o kadar geniş kelime skalası gerekmiyor. Tabi skala bile yabancı. :A Neyse sanırım bu kulübe katılmam oldukça zor olacak maalesef. :A

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
Çok yararlı ve faydalı bir konu olmuş. Özellikle imla kurallarına pek dikkat etmeyen ve Türkçe kelimeleri yanlış kullanan üye sayıcı oldukça fazla. Mesajlarını okurken anlamakta zorlanıyorum. Kendi adıma dikkat etmeye çalışıyorum Türkçe kelime kullanımına ve imla kurallarına. Yani katılabilirim sanırım. :A

Yani detayı kullanmamalıyız ama fragman ve profilde sorun yok mu? :D

Fragman bildiğim kadarıyla Fransızca kökenli, ancak kullanılmasında sorun yok diye biliyorum. TDK'da yer alan bir kelime.

Profil ve avatar kelimeleri TDK'da yer almıyor diye biliyorum.

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Ben katılmıyorum, yazım kurallarına uymak ve temiz bir Türkçe ile konuşmak tabii ki önemli ama yabancı kelimelerin dile girmesinden de bu kadar korkmamak gerek. Günümüz dünyasında artık diller gereksiz bir engel ve bütün diller birbirine ne kadar yaklaşırsa o kadar iyi. Zaten İngilizce özürlüsü bir toplumuz en azından bazı kelimelerin dilimize girmesi sayesinde işimiz bir nebze kolaylaşabilir. :):)