2013 Short Term 12 (2013) Film Bilgileri & Yorumları

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
2370248.jpg

Short Term 12 (2013)

Türü: Dram
Yönetmen: Destin Cretton
Senaryo: Destin Cretton

Oyuncular:
Brie Larson
John Gallagher Jr.
Kaitlyn Dever
Stephanie Beatriz
Rami Malek

IMDb Puanı: 8.2 (4,650 oy)
IMDb Sayfası

Filmin Özeti
Grace, bir çocuk bakım evinde çalışan, orada evlerinden alınmış kötü durumdaki çocuklar için elinden geleni yapmaya çalışan genç bir danışmandır. Her ne kadar kendi hayatını yaşamaya çalışsa da derinden yaralar almış çocuklarla ilgilenmek bunu kolaylaştırmamaktadır. Şimdi ise, uzun süredir birlikte olduğu sevgilisiyle ciddi adımlar atmaya hazırlanırken, onu derinden etkileyecek dönüm noktaları onu beklemektedir. Tüm bunlarla baş edebilmek için, kariyerini ve daha da önemlisi kendisini tehlikeye atabilecek kararlar alması gerekecektir. -

Filmin Fragmanı

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,717
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Yakın zaman önce izlemiş olduğum bu filmin yorumunu buraya da kopyalayım. :)

Filmi ödül mevsimi içerisinde gördüğüm ilk andan itibaren, filme sempatiyle bakmaya başlamıştım. Aslında ne konusunu okudum ne fragmanını izledim ama öyle oldu işte...

Filmi seveceğimi tahmin ediyordum ama bu kadarını da gerçekten hiç beklemiyordum. Harika bir film olmuş. Yılın şu ana kadar izlediğim filmleri arasından en iyilerinden biri...

Bu yıl pek çok eleştirmen ödülünden ödül ve adaylık kazanan Brie Larson'un oyunculuğuna bayıldım. Film daha popüler olsaydı muhtemelen Oscar adaylığı bile kazanabilirdi.

Brooklyn Nine-Nine'ın Rosa'sına filmde rastlamam hoş bir sürpriz olsa da pek bir rolü yoktu kendisinin.

Sanırım Fruitvale Station'dan sonra bu filmi de çok beğenmem daha fazla bağımsız film izlemem gerektiği konusunda bir işaret olmalı. :)

Neticede zaman zaman gülümseten, zaman zaman etkileyen sıcak bir film olmuş. Bu yıl aday olduğu "gözden kaçan en iyi film" tarzı adaylıkları hakediyor gerçekten ve gözden kaçıp adından az söz ettirmesi üzücü bu filmin.

Bu yılın filmlerine verdiğim en yüksek puanlardan biri olacak:

9/10

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Oscar Takımı'nda 2. gruptan izlemek istediğim bir filmi. OzaN'ın 9 vermesi de izleme sebeplerimden biriydi.

Konusu hoş, akıcı, yer yer gülümseten, yer yer duygulandıran bir film. Sonunda hüzünlü bir tebessüm oluşturdu yüzümde.

Mason'ın Grace'i çizdiği resim çok komikti. :D

Karakterler çok derindi. Hepsinin farklı hayatları olsa da sonuçları benzerdi.
Grace ve Mason'ın da öyle bir hayattan gelmeleri hoşuma giden bir ayrıntıydı.

Hayatın içinden kısa bir parça sunan hoş bir film. İzleyin derim.

8/10

Bu arada bir kaç şey daha söyleyeceğim. -Hep unutuyorum ilk sefer de söylemeyi. :(-

Ahtapot hikayesi çok güzeldi. :(

Grace ile Jayden'in benzerlikleri çok şaşırttı. Senin Mason gibi bir sevgilin varken onun çocuğunu neden doğurmak istemezsin sorusuna verilebilecek en iyi ve acıklı cevaptı sanırım. :(

8,5 mu yapsam bilemedim ki? :bilmem:

Son düzenleme:

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,717
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Oscar Takımı'nda 2. gruptan izlemek istediğim bir filmi. OzaN'ın 9 vermesi de izleme sebeplerimden biriydi.

Konusu hoş, akıcı, yer yer gülümseten, yer yer duygulandıran bir film. Sonunda hüzünlü bir tebessüm oluşturdu yüzümde.

Mason'ın Grace'i çizdiği resim çok komikti. :D

Karakterler çok derindi. Hepsinin farklı hayatları olsa da sonuçları benzerdi.
Grace ve Mason'ın da öyle bir hayattan gelmeleri hoşuma giden bir ayrıntıydı.

Hayatın içinden kısa bir parça sunan hoş bir film. İzleyin derim.

8/10

Bu arada bir kaç şey daha söyleyeceğim. -Hep unutuyorum ilk sefer de söylemeyi. :(-

Ahtapot hikayesi çok güzeldi. :(

Grace ile Jayden'in benzerlikleri çok şaşırttı. Senin Mason gibi bir sevgilin varken onun çocuğunu neden doğurmak istemezsin sorusuna verilebilecek en iyi ve acıklı cevaptı sanırım. :(

8,5 mu yapsam bilemedim ki? :bilmem:
İstersen yap belki birkaç kişi daha izler bu sayede bu kıyıda köşede kalmış güzel filmi. :D

gundix123

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,284
Puanı
459
Durgun bir film ama güzeldi.

Konusu falan güzel saten severim bu tip filmleri. Senaryo güzeldi, sıkmayan cinsten. Durgun gözükmesine rağmen gayet akıcı bir filmdi.

Brie Larson' beğendim. Sevgilisini canlandıran adam hem kimse o da iyiydi. Bir de şu temizlikçi görevi yapan biri vardı o adamı biraz daha aktif yapabilirlerdi bence. Niyeyse adamın oynadığı karakterde kendimi gördüm. Yani öyle bir işe girsem ben de öyle bir şey olurdum herhalde. :D

Kısacası, arka planda kalmış bu yılın güzel filmlerinden birisi. Daha fazla öne çıkmasını isterdim.

Puanım: 8.5/10

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
Kesinlikle çok underrated bir bağımsız yapım.

Film beni içine alıp götürdü. O yetimhane ortamındaki sıcaklık, karakterler sımsıcak bir dramdı. Hem orjinal bir konu hem de akıcı olması filmin en büyük artıları.

Film Jayden ve Grace ile baba-kız, Marcus ile de anne-oğul arasında olabilecek rahatsız edici durumları çok iyi anlatmış. Hele birkaç etkileyici sahne ile çok duygulandım.

Ahtapot hikayesinin olduğu sahne ve Marcus'un kafasını kazıtıp kafasında izleri kontrol ettiği sahneler çok başarılıydı.

Ayrıca yetimhanede çalışan karakterlerin de geçmişte sıkıntılar yaşamış olması, çocuklarla empati kurması çok iyiydi.

Oyuncuların hepsi çok doğal ve iyiydi. Özellikle Brie Larson çok başarılıydı.

En son Mason'un Marcus hakkında anlattığı hikaye çok güzeldi.

Film bittiğinde hem boğazım düğünlendi hem de garip bir gülümseme bıraktı. Öyle değişik duygulara sürükleyen çok başarılı bir bağımsız yapımdı.

9/10

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
Dün gece ilk yarısını izlerken uykuya kalmıştım ama filmin ikinci yarısı gerçekten harikaymış.

Filmi Türkiye'deki taciz ve şiddete uğrayan her kadına izletmek lazım. İnsanlar yaşadıklarını utandıkları için yetkili kişilere anlatamıyorlar, dolasıyla bu tür filmler toplumu bilinçlendirmek adına iyi bir ders veriyor.

Seviyorum böyle insanın içini ısıtan sıcak filmleri. Oyunculuklar da güzel olunca ortaya güzel bir film çıkmış. Room filmi ile tanıdığım ve muhteşem oyunculuğuna hayran kaldığım oyuncu Brie Larson, yine harika bir performans ortaya koymuş. O zamandan belliymiş Oscar heykelciğini kucaklayacağı. The Newsroom'un Jim'i, Mr. Robot'un Elliot'u ve Brooklyn Nine-Nine'ın Rosa'sına da ayriyetten rastlamak çok güzeldi.

Jayden'in babasının arabasının camını beyzbol sopasıyla kırdıkları sahne harikaydı. Yalnız bir duruma şaşırdığımı söylemeliyim. Allah tepesinden bakasıca belediyenin çakıl arabasından düşen bir taş benim arabanın camını kırmıştı önceden. Filmde Grace ön cama defalarca vurmasına rağmen kırılmadı bi türlü. Amerikalı araç sahiplerinin camları mı daha sağlam yoksa yağmurlu günde içmeye bir yudum su bulamayan ben mi şansızım kafamda deli sorular...

İlk yarısı için 7/10 ikinci yarısı için 9/10, ortalama olarak 8/10 aldı benden.