SeçimToto | 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçimleri Tahmin Konusu

Cumhurbaşkanı Kim Olur?

• Recep Tayyip Erdoğan

Oy: 8 26.7%
  • Muharrem İnce

Oy: 19 63.3%
  • Meral Akşener

Oy: 2 6.7%
  • Selahattin Demirtaş

Oy: 1 3.3%
  • Temel Karamollaoğlu

Oy: 0 0.0%
  • Doğu Perinçek

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    30
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

kerem

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,595
Puanı
1,060
Aaa 2.tura kalırsa eğer İnce beye kullanıcam ama bu 1.turda Meral hanıma kullanıcam ve 2.tura haliyle onun kalmasını istiyorum hak eden kazansın önemlisi o :bhr::bhr::bhr: @mrt-06 @Harunnn60 @Yiğitt @xemrexxx @Forumdash @sokak sanati

- (10 Puan) -
SEÇİM İKİNCİ TURA KALIR MI? HANGİ İKİ ADAY KALIR?
EVET

---- ADAY ADI 1 ---- Erdoğan
---- ADAY ADI 2 ---- Akşener

TÜRKİYE GENELİ PARTİLERİN OY DAĞILIMI (YÜZDE ÜZERİNDEN) NASIL OLUR?
AK PARTİ % 33
CHP % 22
HDP % 10
MHP % 7
SAADET PARTİSİ % 5
İYİ PARTİ % 23

CUMHURBAŞKANLIĞI 1.TUR OY DAĞILIMI NASIL OLUR?
Recep Tayyip Erdoğan % 38
Muharrem İnce % 25
Selahattin Demirtaş % 7
Meral Akşener % 26
Temel Karamollaoğlu % 3
Doğu Perinçek % 1

İKİNCİ TUR ADAYLARIN OY YÜZDELERİ NASIL OLUR?
ADAY 1 % Akşener 51
ADAY 2 %
Erdoğan 49
Bu şarkının nakaratını sana hediye ediyorum. :A

eskici

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,640
Puanı
1,059
Yok ya ne kanlı bıçaklı olacağız, ben pek takmam böyle şeyleri @eskici de öyle :A

Mesela Doğu ile tamamen zıtız ve siyaset konularında ne kadar aktif olduğunu biliyorsun onun zaten ona rağmen sıvacı yoldaşlığımıza devam ediyorsak eskici ile bizi birbirimize düşürme konusunda hiç şansın yok :A
Siyaset için bugüne kadar kimseyle ciddi bir tartışma yapmadım yapmam da gereksiz şeyler bunlar :A

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Yazmak varmış demek ki içinde :A
Ben herzaman kendimi frenlemezsem uzun yazan biriyim :A
Yok ya ne kanlı bıçaklı olacağız, ben pek takmam böyle şeyleri @eskici de öyle :A

Mesela Doğu ile tamamen zıtız ve siyaset konularında ne kadar aktif olduğunu biliyorsun onun zaten ona rağmen sıvacı yoldaşlığımıza devam ediyorsak eskici ile bizi birbirimize düşürme konusunda hiç şansın yok :A
En iyi örnek bende de var. Tolstoyevski ile Doğu iki zıt karakter ve ikiside samimi olduğum biri. İllaki bir diğerine sisyasi düşüncem daha yakındır ama ikisi ilede siyasetten konuşmam hiç ve kişilerin fikirleri düşünceleri arkadaşlıklarımı etkilemez :D

cokiyitvci

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,302
Puanı
1,060
YANLIŞ ve ABARTILIMIŞ !! APAÇIK OLDU İŞTE HİLE AZ YA DA ÇOK!

yatutarsa

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,224
Puanı
1,060
İlk mesajdaki şablon üzerinden bir tahmin yapmayacağım, genel fikirlerim şöyle:
  1. Normal koşullar altında, 2014'teki boykota ve Demirtaş ve Ekmelettin gibi rakiplere rağmen %51,79 alabilen Erdoğan, bu seçimin ilk turunda matematiksel olarak seçimi kazanamaz. Yani seçimin ikinci tura kalacağı kesin. İkinci tura kalacaklar da İnce ve Erdoğan. İkinci turda da Erdoğan kazanır.
  2. Milletvekili seçimlerinde AKP için en fazla 7 Haziran'daki kadar bir başarı bekliyorum, hatta daha bile düşebilir.
  3. Anket şirketleri pek umut vadetmese de Saadet'ten de önceki seçimlere göre bir hareketlenme bekliyorum. İttifak sayesinde baraj sıkıntıları kalmamışken daha önceki seçimlerde mecburiyetten/oy boşa gitmesin diye AKP'ye oy veren seçmenler Saadet'e verebilir bu sefer.
  4. HDP'nin baraj sorunu olduğunu düşünmüyorum, barajı rahat bir şekilde geçecektir.
  5. İyi Parti de ittifak oylarıyla ya da kendi oyuyla %10'u kıl payı olmayacak bir şekilde geçecektir. Bunu da sadece CHP ve MHP'den değil, AKP'den de oy alarak yapacak.
  6. MHP, en iyi ihtimalle, ittifak sayesinde Mecliste grup kuracak kadar milletvekili sayısına belki ulaşır.
  7. CHP, %25 civarındaki oyunun bir kısmını (~%2) İyi Parti'ye kaptıracaktır.
Seçim ikinci tura kalmadı ama Erdoğan aldığından nihai tahmin değişmedi. AKP, 7 Haziran'dakine yakın oy aldı ve 7 Haziran'da olduğu gibi -tek başına- Meclis çoğunlunu kaybetti. HDP, barajı aştı, İYİ %10'u aştı, CHP, düştü ve İnce, CHP'yi geçti. Buraya kadar tahminlerimde haklı çıkmışım ancak Saadet beklediğimi yapmadı. Çok büyük bir yükseliş beklemiyordum ama en azından birkaç vekil çıkarır diyordum. Hesapları bozan faktör MHP oldu. İkiye bölünen bir parti olmasına rağmen çoğu insanı şaşırtarak büyük bir başarıya imza attı ve İYİ'den de fazla vekil çıkardı. Anlaşılan MHP, İYİ'ye kaybettiklerini AKP'den almış. Sonuç olarak Erdoğan'ın başkanlığı, millet ittifakının Meclisi almasını bekliyordum; MHP'nin şaşırtan performansı ve İYİ'nin AKP'den beklediğim kadar oy alamamasıyla cumhur ittifakı Mecliste çoğunluğu aldı.

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
@Tolstoyevski bana şunu yazmıştın tahminim için "MHP nin İyi Partiden daha yüksek alması mı? :confused:
AKP 43 aldığı yerde Rte nin ilk turda kazanması da ilginç olur."

Gördüğü gibi hem Mhp, İyi Partiden yüksek aldı, hem RTE ilk turda aldı, hem de ona yüksek oran yazıp Akp'ye düşük oran yazma tahminimde çıktı. Üstelik Ak Partiye 43 yazarken çok yazmış bile olabilirim dedim.

Neyse bu muhabbetimize atlayan ve yorumlarıma güldüğünü belirten hayranımada asıl ben İyi güldüm :kiki:

Iyi Parti baraj altı kalır diye bir oran yazmışım. Okadar yanılmada olsun :A

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Erdoğan'ın oy oranını tam tutturmuşum yalnız :A
İyiki süreyi geçtikten sonra yapmışsında bir engel değilsin :A:A
Türkiye'de olupta seçimle içli dışlısının, bir zahmet okadarçıkta olsun.
Ben Avrupa'da bir dış göz olarak tahmin yürüttüm :A

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
@Tolstoyevski bana şunu yazmıştın tahminim için "MHP nin İyi Partiden daha yüksek alması mı? :confused:
AKP 43 aldığı yerde Rte nin ilk turda kazanması da ilginç olur."

Gördüğü gibi hem Mhp, İyi Partiden yüksek aldı, hem RTE ilk turda aldı, hem de ona yüksek oran yazıp Akp'ye düşük oran yazma tahminimde çıktı. Üstelik Ak Partiye 43 yazarken çok yazmış bile olabilirim dedim.

Neyse bu muhabbetimize atlayan ve yorumlarıma güldüğünü belirten hayranımada asıl ben İyi güldüm :kiki:

Iyi Parti baraj altı kalır diye bir oran yazmışım. Okadar yanılmada olsun :A

Tebrik ederim helal olsun kazanan sen oldun, kaybeden vatan oldu.

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060

HAYIR

TÜRKİYE GENELİ PARTİLERİNOY DAĞILIMI (YÜZDE ÜZERİNDEN) NASIL OLUR?
AK PARTİ % 47.5
CHP % 22.5
HDP % 9.2
MHP % 6.5
SAADET PARTİSİ % 1.2
İYİ PARTİ % 9

Recep Tayyip Erdoğan % 51.3
Muharrem İnce % 27.6
Selahattin Demirtaş % 9.2
Meral Akşener % 8.9
Temel Karamollaoğlu % 2
Doğu Perinçek % 0.4

İKİNCİ TUR ADAYLARIN OY YÜZDELERİ NASIL OLUR?

Hayır

AK PARTİ 46,70%
CHP 24,40%
İYİ PARTİ 9,00%
HDP 9.70%
MHP 10.10%
SAADET PARTİSİ 1.10%

Recep Tayyip Erdoğan %51,70
Muharrem İnce %26,30
Meral Akşener %10.90
Selahattin Demirtaş %9,10
Temel Karamollaoğlu %1.90
Doğu Perinçek %0.1

Kısa bir değerlendirme yapmak gerekirse.

1. AKP ve Erdoğan son zamanlarda Doğuda yaptıkları çalışmalar ile Doğudaki oynarların da büyük artış bekliyorum.

2. Muharrem İnce'nin ve Meral Akşener'in beklenenden çok az alacağın düşünüyorum. Lakin bu kadar anketi de göz ardı edemezdim. Yoksa onlara çok düşük oranlar vermeyi düşünüyordum. Umarım pişman olurum :)

3. Selahattin Demirtaş ve HDP ise bu seçimde var olma ile yok olma arasında gidip gelecekler. Beklediğim gibi AKP ve Erdoğan Doğuda iyi oy alırsa Yerel seçimlerde de Belediyelere sahip olur HDP'yi bölgeden silebilir.

4. MHP ise kim ne derse desin bu seçimin en riskli partisi gibi duruyor. Çok yüksekte alabilir çok kötü de alabilir.

Tabi her şeyden önce seçimin ülkemize Huzur, mutluluk ve barış getirmesini Yüce Allah'tan niyaz ediyorum. Umarım kazan ülkemiz olur. Şimdiden vatana, millete hayırlı uğurlu olsun.

Yapan herkese teşekkürler. :oops:

Gece tam konsantre olamadım ama daha öncede belirttiğim gibi Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığa devam edeceğini düşünüyorum. İlk turu geçmezse eğer ikinci turda alır.
Yüzdelik oranlarını sallayacam :F

Yazacağım sonuçlar gönlümden geçen değil, sadece tahmin.
SEÇİM İKİNCİ TURA KALIR MI?

HAYIR

AK PARTİ 43.8%
CHP 27.2%
HDP 11.3%
MHP 8.1 %
SAADET PARTİSİ 2.2 %
İYİ PARTİ 7.4%

Recep Tayyip Erdoğan 51.8%
Muharrem İnce 30.2%
Selahattin Demirtaş 10.4%
Meral Akşener 6.4%
Temel Karamollaoğlu 1.2%
Doğu Perinçek 0.2 %

Edit: Ak Parti Oranlarını fazla söyledim gibi ama diğerlerinin oranlarıyla uğraşamam düzeltmek için :F

Hayır
RECEP TAYYİP ERDOĞAN
MUHARREM İNCE

AK PARTİ %44.6
CHP %25.3
İYİ PARTİ %11.3
HDP %9.5
MHP %5.3
SAADET PARTİSİ %1.6

Recep Tayyip Erdoğan %52. 3
Muharrem İnce %27.7
Meral Akşener %9.6
Selahattin Demirtaş %9.3
Temel Karamollaoğlu %2.9
Doğu Perinçek %0,1

Kimin totoşu kazandı @mrt-06 :A
Atacan'ın işi kolay. ikinci tur olmaz diyen az kişi var. Hemencik hesaplar. Maskeli geç yaptı oda eleniyor. Geriye kaldı 3 :A

Bu sene 1. olmam belki ama ilk 3 te olmak harika :A
@MasacRE- @eskici

papuleoo

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
11,301
Puanı
710
Atacan'ın işi kolay. ikinci tur olmaz diyen az kişi var. Hemencik hesaplar. Maskeli geç yaptı oda eleniyor. Geriye kaldı 3 :A

Bu sene 1. olmam belki ama ilk 3 te olmak harika :A
@MasacRE- @eskici

Atacan'ın psikolojisi çok bozuk karışma bence :) en az 1 yıl kendine gelemez :) bizim gönlümüzün birincisi Erdoğan seçimde de birinci geldiğine göre burada da üç kişi birinci gelsek ne olur :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...