2016 Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi - Film Yorumları

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060
GPzkNv.jpg

Rogue One: A Star Wars Story / Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi (2016)

Türü:
Aksiyon, Macera, Fantastik, Bilim-Kurgu
Yönetmen: Gareth Edwards
Senaryo: Chris Weitz, Tony Gilroy

Oyuncular:
Felicity Jones
Diego Luna
Donnie Yen
Ben Mendelsohn
Mads Mikkelsen

IMDb Sayfası

Filmin Özeti

Lucasfilm'in yeni "ara dönem filmlerinden ilki" olarak lanse edilen yapım bir grup beklenmedik kahramanın, imkansız görünen Ölüm Yıldızı planlarını çalma görevi için bir araya gelme hikayesini anlatacak. Film, Death Star'ın planlarını çalmak için bir araya gelen bir ekibin mücadelesini merkezine alıyor ve 1977 tarihli Yıldız Savaşları: Bölüm IV'ten öncesini anlatacak. Gareth Edwards'ın yönetmenliğini üstlendiği filmin başrolünü Felicity Jones üstleniyor; kadroda ayrıca Ben Mendelsohn, Riz Ahmed, Diego Luna, Mads Mikkelsen ve Forest Whitaker da yer alıyor. Senaryosu Chris Weitz'a ait olan filmin yapımcılığıysa pek tabii George Lucas'a emanet.

Filmin Fragmanı

Son düzenleme:

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060
Adamlar uygun olmaz diye düşünmüşler ve başka isim vermişler. :D

Şimdi de çok uzun olmuş. Orijinali sadece Rogue One olarak da geçiyormuş. Türkçesinden de Rogue One'ı atınca böyle fena olmadı. :D

Bende çok uzun olur diye Star Wars: Rogue One yapmıştım. Sonra sen yazınca full ismini yazayım o zaman dedim. Bu hali iyi gibi. :D

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Neyse filme dönecek olursak epey sabırsızlanıyorum. Gayet iyi eleştiriler aldı.

Haftasonuna izleyip yorumlarız artık. :D Çarşamba açılışı yapması hoşuma gitmedi herkes izliyor, çalışanlar olarak dışlanıyoruz resmen. :A

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060
Neyse filme dönecek olursak epey sabırsızlanıyorum. Gayet iyi eleştiriler aldı.

Haftasonuna izleyip yorumlarız artık. :D Çarşamba açılışı yapması hoşuma gitmedi herkes izliyor, çalışanlar olarak dışlanıyoruz resmen. :A

Filme bugün gittim. Gerçekten müthiş olmuş. Fırsat bulduğum an yorumlayacağım. :A

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Filmi çıktığı ilk gün izledim Çarşamba günü ama yorum yapmaya fırsat bulamadım. Cidden çok başarılı bir yapım olmuş. Spoiler vermeden film hakkında konuşmak imkansız. Bu yüzden direk detaylara dalacağım. :)

Filmin konusu zaten belliydi. Ne anlattığı, ne anlatacağı belliydi. Ama bunu bu kadar mükemmel ve bu kadar vurucu şekilde anlatacağını hiç mi hiç düşünmüyordum.Yani senaryo çok iyi işlenmiş ve sonuca bağlanmış. Film zaten Episode IV öncesini Death Star planlarının nasıl çalındığını anlatıyordu. Buradaki detaylar ana seriye sadık kalınarak çok güzel aydınlatılmış. Hiç bir boşluk kalmamış.

Bir kere önce karakterlerden başlamak lazım. Filmde ana bir 5'limiz var. Rogue One ismini de zaten onlar temsil ediyorlar ve olayı onlar başlatıyorlar. Bu karakterlerin tanıtımına belirli bir süre harcanıyor filmin başında. Ama sonra bunlar bir yerde bir araya geliyor ve birlikte sahnelerini izlemek gerçekten muazzam bir haz veriyor. Hele bir android var yine C-3PO tadı aldım gerçekten K-2SO'yu izlerken. Müthiş komikti sahnelerini izlemek. Çinli adam ve yancısı da çok iyiydi. Jyn'le Cassian'ın aralarındaki sahneler ve uyum da baya iyiydi. Yani kısacası bu 5'li filmi götürmüş, izlerken aldığımız hazzı çok artırdılar net bir şekilde.

Zaten görselliğe falan değinmeye gerek yok. Aynı Episode VII'daki gibi bunda da çok başarılı görseller vardı. 3 boyun olduğu için de uzay sahnelerinde ve hava savaşalarındaki görseller başarılıydı.

Gelelim muazzam vurucu o son kısıma. Bize film boyunca sevdirdikleri ve ısındırdıkları tüm karakterlerin sırayla ölümünü izlemek şimdi yazarken bile tüylerimi diken diken ediyor çok vurucuydu ya. Acayip bir duygusallıkla bitmiş olay, baya üzdü yani. Death Star'ın nasıl tehlikeli bir silah olduğu zaten bu filmde çok daha net verildi. Hani bunun yok olabilmesi için bir umut varsa o umut için nelerin göze alınabildiğini çok iyi gösterdiler. O planların nasıl alındığı ve Episode IV'e nasıl aktarıldığı, sonra Death Star'ın orada nasıl yok edildiğini anlamamız çok güzel bağlanmış gerçekten.

Bu arada Darth Vader üstadın geldiği ve kıyım yaptığı sahnede kendimden geçtim. İnanılmazdı onu canlı canlı sinemada izlemek. Gerçekten acayip gaza geldim. O nefes alışı ve ışın kılıcının çıkışıyla yaptıkları off dedim bee.

Disney'in verdiği bu karara sinir de olsam saygı duydum. Arada böyle başarılı filmler çekeceklerse biz ana seriyi 2 sene beklemeye razıyız. Ki bu film bence Episode VII'den daha başarılı bir film olmuş. Kolaya kaçmayan risk almaktan çekinmeyen bir film olmuş.

9/10

mrt-06

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
59,811
Puanı
1,061
Dün arkadaşlarla sinemada izlemiştik ama yorum yapmayı unutmuşum. Muhteşem bir film olmuş özellikle aksiyon yönüyle benden tam puan aldı, her klasik Star Wars filmleri gibi aksiyon yüksekti ama bu filmde adeta uçmuşlar. İlk sahneden sona kadar bir saniye durmadı film. Gerçekten bu kadar beklemiyordum.

Fakat hiç ummadığım bir son oldu;
Tüm karakterler öldü. :eek: Robotu bile öldürdüler.

Umarım Star Wars serisi hiç bitmez ömrüm boyunca 2 yılda bir filmini izleyebilirim. :bhr:

Puanım; 10/10

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060
Filme ilk çıktığı gün gitmiştim ancak yorumlamaya fırsat bulamadım. O nedenle şimdi yorumluyorum. Film tek kelimeyle harika olmuş. Senaryo, ana seriye sadık kalarak çok başarılı bir şekilde işlenmiş. Özellikle ikinci yarıda ki aksiyon sahneleri gerçekten çok etkileyiciydi. Çoğu Star Wars filminde aksiyon sahnesi vardır ama Rogue One'da işe farklı bir boyut katmışlar.

Film A New Hope'un öncesini anlatıyor. Yani Death Star planlarının nasıl ve ne şekilde çalındığını anlatıyor. Bunu anlatırken izleyicilerin kafasında en ufak bir soru işareti bırakmamaları lazımdı ki öyle de oldu.

Filmin başında karakterlerimizin hikayelerini öğreniyoruz. Özellikle de başrol olan Jyn'in hikayesini. Ardından Jyn ve arkadaşları bir araya geliyorlar ve Jyn'in babasının planları nereye sakladığını öğreniyorlar.

Bunları öğrenen Jyn ve arkadaşlarının Death Star'ı nasıl yok ettiklerine tanıklık ediyoruz. Death Star, A New Hope filminde çok kötü ve tehlikeli bir silah olarak nitelendiriliyor. Bu filmde de gerçekten bunu kanıtlamayı başardılar.

Asiler'in planları ele geçirmesinin ardından Darth Wader'ın planları geri almaya çalışmasını izliyoruz ve bunu izlemek izleyiciye gerçekten büyük bir keyif veriyor. Şahsen filmin en beğendiğim kısmıydı Darth Wader'ın olduğu sahneler.

Bunun dışında her Star Wars filminde olduğu gibi görsel efektler muazzamdı.

Son olarak bahsetmem gereken nokta ise K-2SO; harika diyalogları ve ince esprileri olan bir karakterdi. C-3PO'yu izliyormuş gibi oldum K-2SO'yu izlerken. Gerçekten harikaydı.

Kısacası Rogue One, en beğendiğim Star Wars filmleri arasında kesinlikle ilk 3'te.

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Tam yorum: http://izleryazar.com/rogue-one-2016/

Ne yazık ki diğer arkadaşlarla aynı görüşleri paylaşamayacağım. Beklentilerimi karşılayamayan bir hayal kırıklığı oldu. Sinemada izlediğim en zayıf film bile olabilir. :(

The Force Awakens'ı izlerken çok büyük keyif almıştım geçen yıl ama Rogue One'da çok sıkıldım. Bir ara uyuklamaya başlıyordum az daha. :(

Bol aksiyon ama boş aksiyon. Aksiyon sevmeyen benim için ilgi çekici değil. Senaryo çok zayıf.

Artılar: Felicity Jones harika olmuş. Görsellik çok iyi. Müzikler yine efsane. Ve tabii sonu.

6/10

HeisenBerg

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,855
Puanı
910
Tam beklediğim gibi bir film oldu, filmi dün izledim ne izleyeceğimi bildiğimden beklentileri de ona göre kurdum ve film hoş vakit geçirdi.

Felicity Jones gerçekten de cuk oturmuş, mükemmeldi. Ön plana çıkan başka bir oyuncu yoktu, K-2SO oldukça komikti. :)

Senaryo yönünden beklentim yoktu zaten klasik bir Star Wars filmi.

Aksiyon sahneleri iyiydi. Görsellikle bütünleşince göze çok hoş geldi. Teknolojinin gelişmesi ile beraber havada uçaklarla yapılan çatışmaların tadı da artıyor. Episode 7'de olduğu gibi.

Sonu beklenmedik bir şekilde bitti, iyi de bitti. Sonunu beğendim.

İyi bir ara film. Episode 8'i bekliyoruz artık.

8/10