PHP Sayının Virgülden Sonrasını Yuvarlama

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Merhaba arkadaşlar programlama dili ile ilgili arkadaşların genelde kullanmak zorunda olduğu fonksiyonlardan biride sayı yuvarlama fonksiyonudur. Tabiki bunu tek bir hazır fonksiyon ile yapabilme imkanını bize php sunuyor. Bu fonksiyonu yapacak bir çok işlem bulabilir ve üretebilirsiniz. Ama ben her zamanki gibi anlatımlarımda en kısa yöntemi seçiyorum. Ne kadar az kod ile bu işi çözerseniz o kadar hızlı bir sisteme kavuşursunuz.

Evet diyelimki elimizde 3,8754266 şeklinde bir sayı var. Biz bu sayı için yuvarlama fonksiyonlarını nasıl işleriz. Örneği bu sayıda virgülden sonra 4 sayıyı almak istiyorum sonrasındaki sayı beni ilgilendirmiyor. Yani 3,8754266 sayısını kullanacak olduğum fonksiyon ile 3,8754 haline getiemek istiyorum. Evet bu fonksiyonumuzun adı round. Bakın arkadaşlar burada hiç bir şeyi ezberleyerek gitmeyin. Zaten ezberleyerek giderseniz fonksiyon isimlerini unutursunuz. Round ingilizce de Yuvarlamak anlamına gelmektedir. Bu ingilizce terimleri anlamlarına göre aklınızda tutarsanız bir ömür boyu unutmazsınız.

Round Fonksiyonu Nasıl Kullanılır?

round(3,8754266,4);
Round komutu ile 3 den sonra virgül ile ayrılmış 8754266 rakamlarından ilk 4 tanesini alabilirsin demiş oluyoruz. 4 rakamı da ikinci virgülden sonra işlenmiş olarak görünüyor. 4 yerine 5 yazarsanız ilk 5 rakamı alacak sonraki rakamı yada rakamları almayacaktır. Evet arkadaşlar Yuvarlama komutlarını anlatmaya devam ediyorum. Yine aynı örnek sayı ile devam etmek istiyorum. 3,8754266 sayısını virgüllü halden kurtarım bir üst sayıya yuvarlamak istiyorum. Bu fonksiyonun adı ceil. Ceil fonksiyonu sayıyı virgülden önce olan sayının bir üstü olan sayıya yuvarlar.

Ceil Fonksiyonu Nasıl Kullanılır?

ceil(3,8754266);​
Ceil fonksiyonu ile 3,8754266 sayımızdaki 3 bir üstü olan yani 3+1=4 e yuvarlanır. Kısacası 3,8754266 yuvarlanarak 4 olur. Bu fonksiyon sayesinde bir üst sayıya yuvarlamak mümkündür. Virgülden sonraki sayı adetinin bir önemi yoktur. Virgülden sonraki sayıları sıfırlar ve virgülden önceki sayıya +1 ekler. Bir diğer fonksiyona geçmek istiyorum. Şimdi anlatacağım fonksiyon ise ceil fonksiyonun tam tersidir. Yani sayıyı bir alt sayıya yuvarlar. Bu fonksiyona Floor adını veriyoruz. Floor ingilizce bir kelimedir ve taban,askari,zemin,alt anlamlarına gelmektedir. Bize yansıyan anlamı tabandır. Sayının tabanı yani virgülden önce olan kısım.

Floor Fonksiyonu nasıl kullanılır?

floor(3,8754266);

Yukarıda verdiğimiz floor komutu 3,8754266 sayısını 3,8754266 sayısının tabanı olan 3 ‘e çevirir. Virgülden sonra olan tüm sayıları siler. Yalnızca virgülden önce olan kısım kalır.

Kaynak: PHP sayı yuvarlama komutları - PHP virgülden sonraki sayıları yuvarlama | aytacengin.com