OzaN'dan Yabancı Dizi Önerileri 3: Alternatifler

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Sizler için derlediğim yabancı dizi önerilerinde üçüncü yazıyla karşınızdayım. :)

İlk yazıda şurada mutlaka izlenmesi gereken dizileri ele almıştım, daha sonra ise şurada diğer üst düzey dizileri ele almıştım.

Bu konuda ise ilk iki kategoriye giremeyen alternatif dizileri ele alacağım. Bunun anlamı buradaki diziler kalitesiz demek değil aksine buradaki diziler de oldukça kaliteli diziler fakat biraz daha özel zevklere hitap eden diziler ve herkes bu dizileri beğenmeyebilir. Eğer ilk iki konudaki dizilerden hemen hepsini izlemişseniz artık bu konuya uğramanızın zamanı gelmiş demektir veya burada tam sizlik olduğunu düşündüğünüz diziye rastlarsanız hemen saldırabilirsiniz tabii. :):)

Neyse daha fazla uzatmadan dizilerle baş başa bırakalım sizleri. :)

Fargo

Drama - Polisiye / 1 sezon / 10 bölüm / 50 dakika

Neden izlenmeli:
  • Aslında kalitesiyle daha önceki başlıklarda olmayı hakeden bir yapım fakat mini-dizi niteliğinde oluşu nedeniyle yazı dizisine eklemeyi düşünmüyordum. Son anda fikir değiştirerek buraya eklemeye karar verdim.
  • Dizi, mini-diziler şeklinde yayınlanacak. Yani her 10 bölüm farklı bir hikaye başlayacak ve bitecek. Aynı kalan sadece dizinin tarzı olacak.
  • Emmy ödüllerinde mini-dizi kategorisinde hemen her kategoride aday oldu ve büyük ihtimalle çoğunda ödülü de alacak.
  • İlk bölümü çok kaliteli ve kendine bağlayacak kapasitede.
  • Dizideki oyunculuklar üst düzey ve pek çok Hollywood yıldızı, yıldız adayı da kadroda.
Uyarılar:
  • Biraz soğuk bir dizi. Bu havayı sevebilirsiniz veya sıkıcı bulabilirsiniz. Forumda pek sevmeyenler de oldu o nedenle herkese öneremem. Bence ilk bölümü izleyin ve beğendiyseniz devam edin.

thumbnail_1405966221.jpg

Orange Is The New Black

Drama - Komedi / 2 sezon / 26 bölüm / 50-60 dakika

Neden izlenmeli:
  • Yakın dönemde başlayan dizilerin en kalitelilerinden biri olarak gösteriliyor.
  • Her ne kadar tam komedi olmasa da Emmy'de en çok adaylık kazanan komedi dizisi oldu toplam 12 adaylık ile.
  • Bugüne kadar yapılmış kadın hapishanesi temalı en sağlam yapım demek yanlış olmaz.
Uyarılar:
  • Komedi için izleyeceksiniz dizinin pek komik olduğu söylenemez.
  • Konuyu ilgi çekici bulmayanların sıkılması olası.

thumbnail_1405966151.jpg

Ray Donovan

Drama - Suç / 1 sezon / 12 bölüm / 50-60 dakika

Neden izlenmeli:
  • Ekranlardaki suç temalı iyi dizilerden biri. Türü sevenler için mutlaka denenmesi gereken bir yapım.
  • Suçun yanında aile tarafı da iyi monte edilmiş. Çok ağır bir dizi değil.
  • Kaliteli ve ödüllü oyunculara sahip.
Uyarılar:
  • Dizi için yukarıda 1 sezon yazdım fakat ikinci sezon başladı. Bölümlerin birikmemesini istiyorsanız acele etmelisiniz.

thumbnail_1405966277.jpg

Silicon Valley

Komedi / 1 sezon / 8 bölüm / 30 dakika

Neden izlenmeli:
  • Sezonun kaliteli yeni komedilerinden.
  • Klasik komediden ziyade dramedi denilen ara türe uygun bir yapım. Yani olaylar dizide önemli yere sahip.
  • Emmy'de ilk sezonuyla en iyi dizi ödülüne aday olmayı başardı.
  • Sadece 8 bölüm ve kolayca yakalanabilir.
Uyarılar:
  • Konu her ne kadar herkese hitap edecek bir konu olsa da teknolojiyi sevenler diziyi daha çok sevecektir. Teknolojiye uzak olanlara dizi uzak kalabilir. Gerçi şu an bu yazıyı okuyorsanız teknolojiye ne kadar uzak olabilirsiniz ki?
  • Kahkahalarla gülmeyi bekliyorsanız doğru dizi olmayabilir. Dediğim gibi tam komedi değil. Yine çok güldürüyor fakat her an güldürmeyi de hedeflemiyor. :)
thumbnail_1405966334.jpg

True Detective

Drama - Polisiye / 1 sezon / 8 bölüm / 50-60 dakika

Neden izlenmeli:
  • Dizi büyük ses getirdi ve kısa sürede pek çok listede gelmiş geçmiş en iyi 5-10 dizi arasında bile adı anılmaya başlandı.
  • Emmy ödüllerinde en iyi dizi dahil pek çok kategoride adaylık kazandı. Bunun dışında da pek çok ödül kazandı, kazanmaya devam edecek.
  • Bu yıl Oscar kazanan Matthew McConaughey ve tecrübeli oyuncu Woody Harrelson başrollerde ve deyim yerindeyse performanslarıyla döktürüyorlar.
  • Dizi sırasında muhteşem manzaralar yani görüntü yönetmenliği görmek mümkün.
  • Tıpkı Fargo gibi mini-dizi şeklinde ilerleyecek. Yani her 8 bölümde hikayeler tamamlanmış olacak. Dizinin sonununu görmek için yıllarca beklemenize gerek yok.
Uyarılar:
  • Bence dizi biraz fazla abartılıyor. Herkesin sevebileceği bir dizi değil, bence pek akıcı da değil. Yine de türü sevenlerin kaçırmaması gereken bir yapım.

thumbnail_1405966423.jpg

It's Always Sunny in Philadelphia

Komedi / 9 sezon / 7-16 bölüm / 20 dakika

Neden izlenmeli:
  • Ekrandaki belki de en absürt komedi dizisi. Absürt komedi sevenlerin şans vermesi gereken bir yapım.
  • Yıllardır devam etmesine karşın az bölüm çekerek kaliteyi korumayı planlıyorlar.
  • Kısa sürede sevebileceğiniz, içlerinden biri gibi hissedebileceğiniz karakterler mevcut.
  • Yazı dizisindeki şu ana kadarki hemen hemen tüm komediler gibi gülme efektsiz bir komedi.
Uyarılar:
  • Bence çoğu sezon az bölüm olmasına rağmen zaman zaman bazı bölümleri düşük kalabiliyor. Bölüm kalitesinde çok istikrarlı oldukları söylenemez.
  • Absürt komedi sevmeyenler için doğru dizi olmayabilir.

thumbnail_1405966465.jpg

Yazı dizisi devam edecek fakat devam eden dizilerle işimiz kalmadı. Birkaç tane henüz fazla ilerlemediğim dizi var, onları eklemedim. Bir de İngilizce altyazıyla izlediğim ve Türkçe altyazısı olmayan diziler var. Onları da eklemedim hedef kitleyi düşünerek. :) Bundan sonraki yazılarda bitmiş diziler ele alınacak. :)

@destere @sürgünüm @Forumdash @cevaa @yatutarsa @sokak sanati @gundix123 @berkann @RevaN @mrt-06 @Reytinger @kaan955 @Harunnn60 @Bully @Ahmad @BuraK @AlemTo @xemrexxx @Çiğdem- @BesaleT @KayıpSehir @ehsan7000

Harunnn60

Emekli
Reaksiyon puanı
44,755
Puanı
1,061
çoğu forumdaki beraber izlediğimiz diziler :), bence içlerinden bir tane seçin hemen başlayın derim ben ,:D

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
It's Always Sunny in Philadelphia hariç hepsini izlemişim ama başka komedi izlemeyi düşünmüyorum.:)

Ahmed

Emekli
Reaksiyon puanı
16,027
Puanı
1,060
Orange İs The New Black çok beğendiğim dizilerden birisi.İlk sezonu güzeldi. 2. sezonunu da izleyeceğim. :)

True Detective, Fargo ve Ray Donovan izlemeyi düşündüğüm diziler arasında.Tek sezon olmaları izlemem için en büyük avantaj. :)

yatutarsa

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,224
Puanı
1,060
Fargo'ya başlayıp bırakmıştım onun dışındakileri izlemiyorum ama Silicon Valley'e bakmak istiyorum bir ara. :)

Titanium

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,698
Puanı
461
Aralarından sadece biri hakkında yorumda bulunacağım;

True Detective: Normalde ödüllere göre dizi izleyip izlememezlik yapmam ama sürekli gözüküyor bu ekip, polisiye izlemek istiyorum bu aralar, Türk dizileri arasından Kanıt vardı ilgimi çekerdi bu yüzden bu türe bir şans vereceğim, öte yandan Cracked var o türde incelediğim ikisinden birini ekibime katabilirim. :)

* Komediyi de katarsam aktif 4. dizi oluyor, sıkıntı duymuyorum. İngilizce altyazıyla bir taşta iki kuş, zaman bile kazanıyorum diyebiliriz.

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Fargo'ya zaten katlanıyoruz şuan. Devam edelim ama drama palisiye tarzını sevebileceğimi düşündüm dizilere göz atarken. Uzunca boş vakitlerimin olduğu dönemde yani 2 hafta sonra şu dediğin iki diziye bakayım.:D

Ray Donovan ve True Detective'e bakarız.

Bu arada @OzaN Davinci kaçıncı önerilerinde olacak. Burada olmalıydı.:(

cookies

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
18,793
Puanı
1,060
Fargo'ya zaten katlanıyoruz şuan. Devam edelim ama drama palisiye tarzını sevebileceğimi düşündüm dizilere göz atarken. Uzunca boş vakitlerimin olduğu dönemde yani 2 hafta sonra şu dediğin iki diziye bakayım.:D

Ray Donovan ve True Detective'e vakarız.

Bencede true detectiveye basla bn baslamayi dusunuyorum @OzaN sayesinde :)

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

Ray Donovan ve True Detective'e bakarız.

Bu arada @OzaN Davinci kaçıncı önerilerinde olacak. Burada olmalıydı.:(
Da Vinci önerilerimde yok çünkü birkaç bölüm izleyip bıraktım diziyi. :):)

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Aralarından sadece biri hakkında yorumda bulunacağım;

True Detective: Normalde ödüllere göre dizi izleyip izlememezlik yapmam ama sürekli gözüküyor bu ekip, polisiye izlemek istiyorum bu aralar, Türk dizileri arasından Kanıt vardı ilgimi çekerdi bu yüzden bu türe bir şans vereceğim, öte yandan Cracked var o türde incelediğim ikisinden birini ekibime katabilirim. :)

* Komediyi de katarsam aktif 4. dizi oluyor, sıkıntı duymuyorum. İngilizce altyazıyla bir taşta iki kuş, zaman bile kazanıyorum diyebiliriz.
True Detective İngilizce altyazıyla ağır gelebilir. Baştan ben de İngilizce izliyordum ama sonra Türkçeye döndüm. Baya felsefi konuşmalar falan var ve diyalog üzerine kurulu dizi. :)

Titanium

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,698
Puanı
461
True Detective İngilizce altyazıyla ağır gelebilir. Baştan ben de İngilizce izliyordum ama sonra Türkçeye döndüm. Baya felsefi konuşmalar falan var ve diyalog üzerine kurulu dizi. :)
Zorlanmazsak bu ingilizceyi halledeceğimiz yok zaten. :D Olmadı denerim ileri tarihe bırakırım ama önce bir incelemem lazım ama gönlüm Cracked'i denemekte bakalım.

Kadro fazlaysa uyarım foruma, takipteyim. :)