Oscar 2014 - En İyi Yönetmen (Favoriniz ve Son Tahminler)

Siz olsanız ödülü hangi aday yönetmene verirdiniz?

• Alexander Payne | Nebraska

Oy: 0 0.0%
  • Alfonso Cuaron | Gravity

Oy: 5 71.4%
  • David O. Russell | American Hustle

• Martin Scorsese | The Wolf of Wall Street

• Steve McQueen | 12 Years a Slave

Oy: 2 28.6%

• Kullanılan toplam oy
    7
  • Anket kapatılmış .

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,768
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Yönetmenler... Çoğu zaman arkaplanda kalan, daha az tanınan aslında filmlerin asıl mimarları...

En iyi yönetmen adayları arasından sizce kazanan kim olmalı? Peki kazanan kim olur? Kimler adaylığı haketti, kimler haketmedi? Kimler aday olmalıydı ama olamadı?

Yorumlarınızı bekliyoruz...

Not: Kendi en iyi listenizi yapacağınız ayrı bir konu açılacaktır. O nedenle bu konuda Oscar için ve Oscar adayları üzerinden yorum yapmanız önerilmektedir.

Adayları hatırlayalım...

Alexander Payne | Nebraska

8y4EeurT9jUD2dzHyUrmEeUN.jpg

Alfonso Cuaron | Gravity

U4veEoJhkdURG85VYTY72Kaf.jpg

David O. Russell | American Hustle

Kr7rcHIO7Ca0He6pl3Hm7Mad.jpg

Martin Scorsese | The Wolf of Wall Street

gnK7ar0BNAdSLHbjkcgivInB.jpg

Steve McQueen | 12 Years a Slave

5yN6Ptaood1nZuGeCcj2OlaI.jpg

@berkann @cevaa @gundix123 @destere @sürgünüm @Forumdash @sokak sanati @legolas9900

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
favori Steve McQueen diyorum .. almalı alması lazım almasa bari nebraskadan Alexander Payne alsın boşa gitmemiş olur ödül :)

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
kazanan kim olur?Alfonso Cuaron
kazanan kim olmalı?Alfonso Cuaron

berkann

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Bence hak edenin bariz bir şekilde belli olduğu bir kategori.

1- Alfonso Cuaron: Alamazsa üzülürüm, o kadar ki hak edilmiş bir ödül bence.
2- Steve McQueen: Pek beğenmesem de şansı en yüksek 2. yönetmen. Almasını hayal bile etmek istemiyorum. :(
3- David O. Russell: Aslında aday olmasa da olurdu. Pek bir olayı yoktu yönetmenin.
4- Alexander Payne:
5- Martin Scorsese:

Aday olmalıydı: Asghar Farhadi, Paul Greengrass.
Adaylığı hak etmeyen: Martin Scorsese.

cevaa

Emekli
Reaksiyon puanı
4,419
Puanı
911
Aday olan 5 filmden 4'ünü izledim ve açık ara Alfonso Cuaron favorim ve ödülüde o alacaktır bence.

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,768
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Ödülü hakeden konusunda ben de çoğu arkadaşa katılıyorum. Alfonso Cuaron hepimizi 90 dakika kadar uzaydaymış gibi hissettirmişse bu ödülü haketmiş demektir.

Steve McQueen'in 12 Years a Slave'e kattığı çok şey olduğunu düşünüyorum. Özellikle tüm kadronun çok iyi oynamasının sebebi. Yönetmenliğin önde olduğu da epey sahneler vardı. Solomon'un sahibini karanlıkta göz göze gelerek inandırmaya çalıştığı sahne hala aklımda. :)

Martin Scorsese, Wolf of Wall Street'e çok şey katmış. Filmin önemli ölçüde yönetmen başarısı olduğunu düşünüyorum.

Alexander Payne ve David O. Russell zayıf halkalar. Özellikle David O. Russell aday olmamalıydı bence. Fakat oyunculara bayıldıklarına göre aday etmemeleri olmazdı.

Spike Jonze ve Paul Greengrass diğer aday olabilecek isimlerdi bence. Yalnız Paul Greengrass'ın tek hatası oyuncu yönetiminde çok iyi olmaması. Teknik konularda iyi yönetmen ama Tom Hanks'in adeta döktürdüğü son sahneye rağmen adaylık alamamasının sebebi filmin genelinde oyuncuya yönelik çok da çalışılmaması.

Neyse sıralamam şu şekilde:

1. Alfonso Cuaron
  2. Steve McQueen
  3. Martin Scorsese
  4. Alexander Payne
  5. David O. Russell

Ödülü kazanacak olan da Alfonso Cuaron olacak. Şüpheye açık bir dal olduğunu düşünmüyorum. Ama olur da çok büyük bir sürpriz olursa tek ihtimal Steve McQueen :)

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Aslında en iyi film adayım Gravity olduğu için en iyi yönetmende her ne kadar hak etsede 12 years a sleve'in en iyi filmde ki adaylığını düşürmek istediğim için Mcueen dedim.:A

Alfonso Cuaron alsada sevinirim.:D

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Aslında en iyi film adayım Gravity olduğu için en iyi yönetmende her ne kadar hak etsede 12 years a sleve'in en iyi filmde ki adaylığını düşürmek istediğim için Mcueen dedim.:A

Alfonso Cuaron alsada sevinirim.:D

hem o hem o olmaz karar ver 12 yıllık esaret de tamamdır :)

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
hem o hem o olmaz karar ver 12 yıllık esaret de tamamdır :)

En iyi filmi alanın en iyi yönetmen şansı düşüyor gibi yada tam tersi oluyor.Benim için en iyi film Gravity'ydi.Ama Alfanso'da olağan üstüydü.
2 kategoride de 12 Years a Sleve ile kapışacak Gravity ve 2'side 1 ödülü alabilecek gibi.
En iyi filmin gravity olmasını istediğim için en iyi yönetmenin Steve olmasını istiyorum.:(

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
@OzaN sence gravity i izlenir kılan yönetmenmidir senaryomu ? ben senaryoyu ilginç buldum gerçi yönetmenin tam katkısı ne olur filme o konuyuda öğrenemedim kurguyu senaryoyu oyuncuları görüntüyü aynı yapım içinde bir araya getirip belli bir şekil vermek malzemeyi düzgün kullanıp tümden izlenilesi bir film haline getirmek yönetmenin işi olmalı film tümden iyi hissi vermiyorsa arada sırıtan yerler varsa yönetmen sorumlu tutulmalı... bu açıdan bakarsak tüm filmlerde bazı şeyler çok iyi olmasına rağmen bazı yerlerde ufak tefek eksiklikler var .. o açıdan en iyi yönetmen kim olur kısmında devamlı zorlanmışımdır ..en iyi oyuncu seçmek kolay yönetmeni bulmak zor:)

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,768
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
@OzaN sence gravity i izlenir kılan yönetmenmidir senaryomu ? ben senaryoyu ilginç buldum gerçi yönetmenin tam katkısı ne olur filme o konuyuda öğrenemedim kurguyu senaryoyu oyuncuları görüntüyü aynı yapım içinde bir araya getirip belli bir şekil vermek malzemeyi düzgün kullanıp tümden izlenilesi bir film haline getirmek yönetmenin işi olmalı film tümden iyi hissi vermiyorsa arada sırıtan yerler varsa yönetmen sorumlu tutulmalı... bu açıdan bakarsak tüm filmlerde bazı şeyler çok iyi olmasına rağmen bazı yerlerde ufak tefek eksiklikler var .. o açıdan en iyi yönetmen kim olur kısmında devamlı zorlanmışımdır ..en iyi oyuncu seçmek kolay yönetmeni bulmak zor:)
Bence senaryosu çok sıradan hiçbir şey yok. :) Hatta en zayıf halkası ne diye sorsan Gravity'nin direkt senaryo derim. :):)

Yönetmen eldeki parçaları en iyi şekilde birleştiren kişi. Oyunculukların başarısı da çoğu zaman yönetmenin başarısıdır bir yönden.

Teknik açıdan Gravity harikaydı bu bir yönetmen başarısı. Başrol oyuncusu Sandra Bullock çok iyiydi ve filmin çoğunda tek başına olmasına rağmen sıkılmadık. Bu bir yönetmen başarısı. :)

gundix123

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,284
Puanı
459
Kazananın net olduğu bir başka kategori de burası.

Alfonso Cuaron özellikte bizlere yansıttığı müthiş uzay atmosferiyle rakiplerine göre bir adım öne çıkıyor. Kendisinin beğenmediğim yönlerini daha önce birçok yerde yazmıştım. O yüzden burada bir kez daha yazmama gerek yok. Ben bazı kısımlarda kazanmasını doğru bulsam da beğenmediğim yönleri de mevcut. Kazanırsa sevinirim ama kazanmazsa da üzülmem.

David O.Russel oyuncu kategorilerinde harikalar yarattı. Fakat aynı şeyi film içerisinde göremedim ben. O yüzden de ödülü hak etmediğini ve kazanamayacağını düşünüyorum.

Martin Scorsese şu anda en beğendiğim yönetmenlerin başında geliyor. Özellikle Leonardo DiCaprio ile birlikte çektiği filmleri izlemek harika. Umarım daha çok filmleri yönetirken görürüz kendisini. Akademinin bu adama ödül vereceğini sanmıyorum. Hem rakipleri güçlü hem de geçmişte kaçırdığı Oscar'ları görünce Akademinin de kendisine garezi olduğunu düşünüyorum. Bence en az 3 tane Oscar heykelciği bulunması gerekirdi. Her neyse, konuyu fazla dağıttım. Kazanacağını sanmıyorum ama kazanırsa da güzel bir sürpriz olur. :D

Steve McQueen'i çok beğenmiştim açıkçası izlediğim ilk zaman. Çünkü yaptığı vurgular, anlattığı öykü çok etkileyici. Gerçekten kaliteli bir iş yaptı. Fakat filmi izleyeli yaklaşık 1-2 ay oldu ve kendisi hakkında en doğru eleştiriyi şimdi yapabilirim. Evet, film içinde çok etkileyici sahneler vardı fakat izleyenlerin bir çoğuna 12 yıllık bir esaret hissiyatını yaşatamadı. Bu onun en büyük eksisi bence. Geçen 12 yıla baktığımız zaman oyuncuların üzerinde fiziksel olarak hiçbir değişiklilik olmaması yadırganacak bir durum. Ama yine de Oscar için en büyük 2. favori bence.

Şöyle bir sıralama yapabilirim:

1. Alfonso Cuaron
2. Steve McQueen
3. Martin Scorsese

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Bence senaryosu çok sıradan hiçbir şey yok. :) Hatta en zayıf halkası ne diye sorsan Gravity'nin direkt senaryo derim. :):)

Yönetmen eldeki parçaları en iyi şekilde birleştiren kişi. Oyunculukların başarısı da çoğu zaman yönetmenin başarısıdır bir yönden.

Teknik açıdan Gravity harikaydı bu bir yönetmen başarısı. Başrol oyuncusu Sandra Bullock çok iyiydi ve filmin çoğunda tek başına olmasına rağmen sıkılmadık. Bu bir yönetmen başarısı. :)

gravity de toplam iki oyuncu vardı 12 yıllık esarette 50 oyuncu vardı sence oyunculuklardaki başarıyı yönetmene mal edersek iki oyuncuyu idare eden alfons mu yoksa 50 oyuncuyu idare eden steve mi başarılı :)

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,768
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
gravity de toplam iki oyuncu vardı 12 yıllık esarette 50 oyuncu vardı sence oyunculuklardaki başarıyı yönetmene mal edersek iki oyuncuyu idare eden alfons mu yoksa 50 oyuncuyu idare eden steve mi başarılı :)
Oyuncu yönetiminde başarılı olduğunu söyledim zaten Steve McQueen'in ama eksik olan başka noktaları vardı.

Cuaron'un başarısı iki oyuncuyla üst düzey bir iş çıkarabilmesi. 50 oyuncuyla herkes film yapar ama iki oyuncuyla herkes yapamaz. :):)

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Oyuncu yönetiminde başarılı olduğunu söyledim zaten Steve McQueen'in ama eksik olan başka noktaları vardı.

Cuaron'un başarısı iki oyuncuyla üst düzey bir iş çıkarabilmesi. 50 oyuncuyla herkes film yapar ama iki oyuncuyla herkes yapamaz. :):)

CNNTÜRK ten barbaros tapancanın tahmini şöyleymiş :)

En iyi filim dalinda, ' 12 years a Slave '
En iyi Director , Gravity 'Alfonso Cuaron '
En iyi Erkek oyuncu, Matthew McConaughey ' Dallas Buyers Club '
En iyi Kadin oyuncu, Cate Blanchett , ' Blue Jasmin '
En iyi yardimci Erkek oyuncu, Jared Leto ' Dallas Buyers Club '
En iyi yardimci Bayan oyuncu, Lupita Nyong 'o ' 12 Years A Slave '
En iyi animasyon, ' Frozen '
En iyi yabanci filim, Italya ' The Great Beauty '
En iyi ozgun Seneryo' Her '
En iyi montaj, ' Gravity '

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,768
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
CNNTÜRK ten barbaros tapancanın tahmini şöyleymiş :)

En iyi filim dalinda, ' 12 years a Slave '
En iyi Director , Gravity 'Alfonso Cuaron '
En iyi Erkek oyuncu, Matthew McConaughey ' Dallas Buyers Club '
En iyi Kadin oyuncu, Cate Blanchett , ' Blue Jasmin '
En iyi yardimci Erkek oyuncu, Jared Leto ' Dallas Buyers Club '
En iyi yardimci Bayan oyuncu, Lupita Nyong 'o ' 12 Years A Slave '
En iyi animasyon, ' Frozen '
En iyi yabanci filim, Italya ' The Great Beauty '
En iyi ozgun Seneryo' Her '
En iyi montaj, ' Gravity '
Tamamen katılıyorum tahminlerine. :):)

Birazdan geceye dair genel yorum konusu açacağım oraya yaz istersen bu mesajı orada yorumlayalım. :):)