Oscar 2014 - En İyi Uyarlama Senaryo (Favoriniz ve Son Tahminler)

Uyarlama senaryo ödülünü adaylardan hangisine verirdin?

• 12 Years a Slave

Oy: 1 20.0%
  • Before Midnight

• Captain Phillips

Oy: 2 40.0%
  • Philomena

Oy: 0 0.0%
  • The Wolf of Wall Street

• Kullanılan toplam oy
    5
  • Anket kapatılmış .

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,771
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Bir kitaptan veya başka bir filmden uyarlama senaryoya sahip film adayları arasından sizce kazanan kim olmalı? Peki kazanan kim olur? Kimler adaylığı haketti, kimler haketmedi? Kimler aday olmalıydı ama olamadı?

Yorumlarınızı bekliyoruz...

Not: Kendi en iyi listenizi yapacağınız ayrı bir konu açılacaktır. O nedenle bu konuda Oscar için ve Oscar adayları üzerinden yorum yapmanız önerilmektedir.

Adayları hatırlayalım...

• 12 Years a Slave (John Ridley)
  • Before Midnight (Richard Linklater)
  • Captain Phillips (Billy Ray)
  • Philomena (Steve Coogan & Jeff Pope)
  • The Wolf of Wall Street (Terence Winter)

@berkann @cevaa @gundix123 @destere @sürgünüm @Forumdash @sokak sanati @legolas9900

Son düzenleme:

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
kazanan kim olur? 12 Years a Slave
kazanan kim olmalı? The Wolf of Wall Street

berkann

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
1- Captain Phillips: Bu yılın izlediğim en iyi uyarlaması bence. Kurgu ödülünü 12 YAS'a vereceklerini düşündüğümden, bu ödülü Captain Phillips'e verebilirler gibi geliyor bana. Belki de sadece böyle düşünmek istiyorumdur. :(
2- 12 YAS: Her ne kadar ortada beğendiğim bir senaryo olmasa da ödülü alacaktır yüksek ihtimal. Yine de 2.liğe yazdım çünkü 1.ciliğe yazmak içimden hiç gelmedi.
3- The Wolf of Wall Street: İstedikleri gibi, eğlenceli bir şekilde uyarlamaya çalışmışlar. -ben beğenmesem de bunu başarmışlardı.- Şansı var ama ödülü alması çok zor.
4- Philomena:
5- Before Midnight: Serinin en kötü filmiydi. Bence serinin adından adaylık kazandı. Kazansın ama daha çok hak eden bir film vardı.

Aday olmalıydı: The Butler
Adaylığı hak etmeyen: Before Midnight

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,771
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Senaryo olarak düşünülecek olursa bence içlerinden başarısı senaryoya en çok bağlı olan Before Midnight idi. Bence ödülü en çok hakeden senaryo...

Senaryosuyla öne çıkan bir diğer film Philomena. Ödülü en çok hakeden ikinci senaryo o ana göre.

Captain Phillips'te ana faktörlerden hepsi eşit etkide gibiydi, 12 Years a Slave yönetmenlik ve oyunculuk ürünü senaryosunda çok da bir şey yok, Wolf of Wall Street yönetmen ve kurgu ürünü. Onun da senaryosunda pek bir şey yok bence.

Yine de tüm adaylar adaylığını hakediyor gibi. Zaten pek fazla ciddi uyarlama rakipleri yoktu.

Senaryolarına göre bu filmler arasında benim sıralamam:
  1. Before Midnight
  2. Philomena
  3. 12 Years a Slave
  4. Captain Phillips
  5. The Wolf of Wall Street
Ödülü kimin kazanacağı ise bence belli. 12 Years a Slave kazanacak. Olur da bir sürpriz olursa tek ihtimal Philomena...

Aslında düşündüm de 12 Years a Slave'in de senaryosu iyiydi. Ben daha büyük bir başyapıt beklediğimden senaryosu tatmin etmedi sanırım. :)

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Bu ödülün sahibi Captian Philips olmalı bence.
Filmi çok güzel anlatmışlar.Güzel uyarlanmış.

12 years a Sleve olabilir cinsten bu ödül için.Olma ihtimalide yüksek gibi.
The Wolf of Wall Straeet ise yetersizdi.
Diğerlerini izlemedim.

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
@OzaN baştaki açıklamanda yanlışlık var gibi özgün senaryoyla karıştırmış olmayasın bu konuyu :)) başlık içeriğe uymuyor daha doğrusu içerikteki açıklama konu başlığına uymuyor :)

favorim 12 yıllık esaret ..

gundix123

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,284
Puanı
459
12 years a Sleve'in kazanacağını düşünüyorum. Filmin anlattığı konuyu daha etkili kılmak için eklenen sahneler çok başarılıydı. Ayrıca sıkıldığımı hatırlamıyorum.

Fakat bu kategoride Captain Philips'in kazanmasını isterim.Çünkü Philips'in senaryosu da çok iyiydi. Bence böylesine güzel bir filmi ödülsüz göndermek vicdansızlık olur. :D