eTV MusicSurvivor'da 7. Sezona Doğru | Özel Bölüm

Yiğitt

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Eline sağlık @Aserat güzel olmuş. :D

Ahmet Kaya ile iki sezona damga vurmuştuk, beklediğimden çok iyi gitmiştik. Hüseyin Kağıt ile öylesine katılmıştım, ilk hafta elenmeyeydik iyiydi tabi. :A

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,936
Puanı
1,061
Ekranların fenomen yarışması MusicSurvivor'da 7. sezon yaklaşırken heyecan dorukta. Yarın başvuruları başlayacak olan 7. sezondan önce hem nostalji yapmak, hem de moda daha kolay girmek için ilk 6 sezonda neler yaşandığını kısaca mercek altına almak istedim. Buyursunlar. :)

1. SEZON (23 Aralık 2014 - 18 Şubat 2015)
@GunesinOglu, ya da o zamanki adıyla Cengo, bu yarışmanın konusunu açarken ne beklentiler içindeydi bilmiyoruz, ancak yarışmanın kısa zamanda bu kadar büyük bir ilgi görmesi, mesaj rekorları kırması herkes için sürpriz oldu. Senaryo bölümünde dizilerin daha yoğun olduğu dönemde başlayan MusicSurvivor, elde ettiği başarıyla sonradan yarışmaların artmasına da neden olacaktı.

Yarışmacılar:
  1. denizz19 - Sıla
  2. Çiğdem- - Avril Lavigne
  3. sokak sanati - Rihanna
  4. hayret bi şey - Hadise
  5. BesaleT - David Guetta
  6. Yiğitt - Ahmet Kaya
  7. Aserat - Kenan Doğulu
  8. gözlemci - Hande Yener
  9. xemrexxx - Barış Akarsu
  10. Harunnn60 - Katy Perry
  11. batuhankaralar - Şebnem Ferah
  12. Tzira - Mabel Matiz
  13. Ahmad - Pitbull
  14. -potterhead- - Barış Manço
  15. Billy Kane - Gülşen
  16. Tolstoyevski - Ludwig van Beethoven
İlk sezonda şampiyonluk hayaline veda eden ilk isim Beethoven ile düelloya kalan Avril Lavigne olsa da gözlemci'nin yarışmadan ayrılmak istemesi nedeniyle Çiğdem- yeniden yarışmaya dönme imkanı bulmuştu. Finalde ise Sıla (Sevişmeden Uyumayalım) ve Rihanna'nın (Man Down) rekabetini izlemiştik. Ancak şans denizz19'un yüzüne güldü. Böylece kendisi ilk şampiyon olarak yarışma tarihinde özel bir yer aldı.

2. SEZON (20 Mart - 30 Mayıs 2015)
MusicSurvivor her şeyiyle bir forum fenomeni haline gelmişti. Neredeyse her konuda, herkesin ağzındaydı. Bir aylık aranın ardından herkesin merakla beklediği 2. sezona start verilirken yarışmacı sayısı ise 22'ye yükselmişti. İlk sezonda yarışıp yeniden şansını deneyenlerin yanı sıra yeni isimler de şampiyonluk mücadelesi için hazırdı.

Yarışmacılar:
  1. Bully - Yalın
  2. HachiKo - Ebru Gündeş
  3. xemrexxx - Yıldız Tilbe
  4. -potterhead- - Model
  5. yigit_00 -Beyonce
  6. Tzira - Duman
  7. dizimedya - Murat Dalkılıç
  8. mrt-06 - Sezen Aksu
  9. EFE UYSAL - Mustafa Ceceli
  10. Billy Kane - Nil Karaibrahimgil
  11. Maskeli Fedai - Tarkan
  12. yatutarsa - Murat Boz
  13. batuhankaralar - MaNga
  14. hayret bi şey - Sertab Erener
  15. ozgur2113 - MFÖ
  16. Çiğdem- - Mustafa Sandal
  17. denizz19 - Gökhan Özen
  18. tolgab - Demet Akalın
  19. vadikızı - Bengü
  20. gözlemci - Neşe Karaböcek
  21. omer67 - Selena Gomez
  22. S.G.A.T. - Teoman
Çoğu kişinin iddialı gördüğü isimlerden Ebru Gündeş ilk haftadan yarışmaya veda ederken Sezen Aksu (İstanbul İstanbul Olalı) ve Yalın (Zalim) tüm rakiplerini geride bırakıp finale yükselmeyi başarmıştı. Halk oylamasını Yalın önde tamamlasa da final ve jüri puanları sayesinde galibiyete uzanan isim mrt-06 olmuştu.

3. SEZON (4 Haziran - 27 Temmuz 2015)
Geçici olarak başka bir sunucuya devredilen 2. sezonun bitmesinin üstünden birkaç gün geçtikten sonra 3. sezon, GunesinOglu'nun sunumuyla ekranlardaki yerini almıştı. Kullanılan bir şarkıcının bir daha yarışamayacak olması nedeniyle seçenekler azalmaya başlasa da yarışma coşkusundan hiçbir şey kaybetmemişti.

Yarışmacılar:
  1. Ahmed - Göksel
  2. sokak sanati - Taylor Swift
  3. batuhankaralar - Wiz Khalifa
  4. EFE UYSAL - Emre Aydın
  5. adımutlulukk - Berkay
  6. vadikızı - Funda Arar
  7. xemrexxx - Kıraç
  8. dizi kolik - Gülben Ergen
  9. denizz19 - Hande Yener
  10. Bully - Serdar Ortaç
  11. Yiğitt - Hüseyin Kağıt
  12. Çiğdem- - Burcu Güneş
  13. Billy Kane - Toygar Işıklı
  14. ozgur2113 - Seksendört
  15. BuraK - Cem Karaca
  16. OzaN - Atiye
  17. S.G.A.T. - Kayahan
Hüseyin Kağıt ilk haftadan elenirken bu sefer finale çıkanlar Hande Yener (Kırmızı) ve Burcu Güneş (Sahilden) olmuştu. Hande Yener halkın büyük desteğini toplayarak şampiyonluğa erişirken ilginç bir durumun meydana gelmesine vesile olmuş, denizz19 Sıla'nın ardından 2. defa galip olarak ulaşması zor bir başarı elde etmişti.

4. SEZON / ALL-STAR (27 Ağustos - 16 Aralık 2015)
Yeni yarışmacıların boy gösterdiği ilk 3 sezonun ardından daha önce yarışan (önceki sezonların kazananları da dahil olmak üzere) tam 26 isim All-Star heyecanı için yeniden bir araya geldi.

Yarışmacılar:
  1. batuhankaralar - Şebnem Ferah
  2. -potterhead- - Barış Manço
  3. Bully - Yalın
  4. Çiğdem- - Mustafa Sandal
  5. EFE UYSAL - Mustafa Ceceli
  6. denizz19 - Sıla
  7. Yiğitt - Ahmet Kaya
  8. xemrexxx - Yıldız Tilbe
  9. vadikızı - Bengü
  10. gözlemci - Hande Yener
  11. OzaN - Atiye
  12. Ahmed - Göksel
  13. ozgur2113 - Seksendört
  14. mrt-06 - Sezen Aksu
  15. Maskeli Fedai - Tarkan
  16. tolgab - Demet Akalın
  17. yatutarsa - Murat Boz
  18. Harunnn60 - Katy Perry
  19. sokak sanati - Rihanna
  20. Aserat - Kenan Doğulu
  21. Billy Kane - Gülşen
  22. adımutlulukk - Sertab Erener
  23. hayret bi şey - Hadise
  24. S.G.A.T. - Teoman
  25. YıldırıM - Serdar Ortaç
  26. HachiKo - Burcu Güneş
İlk hafta, ilk sezonda çeyrek finale kadar yükselen Hadise'nin elenmesi rekabetin her zamankinden daha çetin geçeceğinin habercisiydi. Önceki sezonlara göre daha uzun olarak, 4 aylık bir sürecin sonunda finale, tıpkı ilk sezonda olduğu gibi Rihanna (Diamonds) ve Sıla (Acısa da Öldürmez) yükselmişti. Ancak kazanan bu sefer sokak sanati olmuş, böylece MS tarihinde ilk defa bir yabancı şarkıcı zafere ulaşmıştı.

5. SEZON (13 Kasım 2016 - 21 Ocak 2017)
Uzun bir All-Star macerasının ardından MusicSurvivor yeni sezonuyla geri dönmeye hazırdı. Ancak o zamanlar kısa zamanda fenomene dönüşen Benim Albümüm yarışması da devam ediyordu ve akıllarda iki müzik yarışması nasıl aynı anda yayınlanacağına dair soru işaretleri vardı. Her ne kadar başvuru konusu açılmış olsa da GunesinOglu'nun foruma ara vermesi nedeniyle ilk hafta konusu uzun bir süre boyunca gelmemişti.

Sunucunun arası ve foruma çok az girmesi nedeniyle 5. sezonun akıbeti merak konusu olurken aradan geçen birkaç ayın sonunda eski yarışmacılardan @Çiğdem-'den müjdeli haber gelmişti. Yarışmanın 5. sezonu (beklenen tarihten geç de olsa) onun sunumuyla geri dönecekti. Tabii aradan 1 yıl geçmişti ve o sırada foruma üye olan yepyeni isimler de bu sezonda boy gösterme imkanı buldu.

Yarışmacılar:
  1. MayısKralı - İrem Derici
  2. Bully - Gökhan Türkmen
  3. vadikızı - Deniz Seki
  4. soo - Nilüfer
  5. mrt-06 - Sibel Can
  6. DarkLeqenD - Ferdi Tayfur
  7. MasacRE- - Yüksek Sadakat
  8. xemrexxx - Ajda Pekkan
  9. Felon - Ahmet Aslan
  10. OzaN - Candan Erçetin
  11. batuhankaralar - Cem Karaca
  12. FaJi - Haluk Levent
  13. denizz19 - Ziynet Sali
  14. eskici - Fettah Can
  15. dreamy - Gökhan Tepe
  16. turkuazz - Aynur Aydın
  17. Harunnn60 - Shakira
  18. sokak sanati - Ariana Grande
  19. Mr.At - Neşet Ertaş
Gökhan Tepe ilk haftadan yarışmaya veda ederken finalde karşı karşıya gelen rakipler ise Gökhan Türkmen (Yanımda Kal) ve Ariana Grande (Focus) oldu. sokak sanati 3. kez finale yükselirken Bully ise ilk kez yarışmanın sonuna kadar gelmişti. Halkın büyük kısmının tercihi Türkmen'den yana olunca Bully ilk galibiyetini de elde etmiş oldu.

6. SEZON (20 Mart - 29 Mayıs 2017)
5. sezon finalinden sonra başlayan Bu Şarkı Benim de forumun büyük ilgi gösterdiği müzik yarışmalarından biri olmuştu. Onun finalinden sonra ekranlara dönen MS her zamanki gibi forumun ilk göz ağrısı olmayı sürdürüyordu. Bugüne kadar yarışan 74 şarkıcıdan sonra seçeneklerin ciddi bir şekilde azaldığı düşüncesinin aksine birbirinden iddialı 17 isim daha 6. sezon yarışı için hazırdı.

Yarışmacılar:
  1. mrt-06 - Zeki Müren
  2. Bully - Emre Altuğ
  3. Tolstoyevski - Erkin Koray
  4. turkuazz - Rafet El Roman
  5. DarkLeqenD - Calvin Harris
  6. mesmeso61 - Kazım Koyuncu
  7. batuhankaralar - Mehmet Erdem
  8. vadikızı - Murat Dalkılıç
  9. Billy Kane - Ayşe Hatun Önal
  10. OzaN - Mirkelam
  11. denizz19 - Ferhat Göçer
  12. ozmoturk - Gökçe
  13. EFE UYSAL - Emre Kaya
  14. MasacRE- - Feridun Düzağaç
  15. MayısKralı - Betül Demir
  16. dreamy - Gökhan Tepe
  17. Mr.At - Aşık Veysel
İlk haftanın elenen ismi Calvin Harris olurken final piyangosu ise Erkin Koray (Çöpçüler) ve Feridun Düzağaç'a (Beni Bırakma) vurmuştu. İlk defa rock müzik dalında eserler veren iki şarkıcı finale kalmıştı. İlk sezonda Beethoven gibi radikal bir seçimle katılan Tolstoyevski ilk zaferini elde etmiş ve pop egemenliğine şimdilik son vermişti.

Evet, 6 sezon boyunca yaşadıklarımız kısaca böyle. Arada kavgalar olduysa da güzel yanları ele almak lazım sonuçta. Son olarak yarışmada önemli bir rolü olan bazı isimlere 'MusicSurvivor sizin için ne ifade ediyor?' sorusunu yönelttik. Bakalım neler söylemişler:

Eski yarışmacı, şimdilerin sunucusu Çiğdem-:
Ben MS'i en ciddiye alanlardan biriydim. Avril, Musti ve Burcu ile yarışmıştım. MS yayınlanmayı durdurunca Benim Albümüm yaptım, 3 sezon onunla oyalandık. 2 sezondur da yarışmayı ben yapıyorum. Yarışmacı olarak da, sunucu olarak da benim için yeri çok önemli bir yarışma oldu. Benim Albümüm yaptığım halde kendi yarışmamı da içine katarak diyorum, bu tür yarışmaları mimarı oldu. Tartışmasız forumun en özel yarışması olarak kalacak. Foruma kazandırdığı için Cengo'ya tekrardan teşekkürler. :bhr:

1 ve 3. sezon şampiyonu denizz19:
Ne ifade edecek, şampiyonluğun dibine vurduğum yarışma aklıma geliyor. Sıla ile yardırdığım, Hande ile de perçinlediğim program. :A GunesinOglu ile tanıdığım bir yarışmaydı ama ekmeğini daha çok yiyen Çiğdem oldu. :D Boğazında kalır inşallah. :A

2. sezon şampiyonu mrt-06:
Forumumuz için çok önemli bir yeri var bu yarışmanın, forumda diğer yarışmaların da başlamasına vesile oldu; çeşitli dizi yarışmaları, benzer müzik yarışmaları (Bu Şarkı Benim hariç, o özgün bir formattı) başladı, bu sayede forumumuz daha canlı ve eğlenceli bir ortam haline dönüştü. MS sayesinde forumumuz yeni üyeler kazandı..Kısacası bir yarışmadan çok daha fazla anlam ifade ediyor. Yeni sezonda da özellikle MS Panorama'ya başarılar dilerim. :A

4. sezon / All Star şampiyonu sokak sanati:
MS benim için zirveyi ifade ediyor. Hem benim zirvem (All Star şampiyonluğumla :A), hem de forumdaki aktifliği zirvede tutan bir yarışma. Ve @GunesinOglu'nu hatırlatıyor. Ne güzel, her seferinde kendini hatırlatacak bir iş yaptı. :bhr:

6. sezon şampiyonu Tolstoyevski:
Eski dönemin Eurovision'una benzer keyifli bir rekabet ortamı oluşuyor, bu da yarışmanın forumdaki en ilgi gören ve bana göre en güzel yarışma olmasının asıl sebebi. Ayrıca yeni şarkılar keşfetmeye ve yarıştığınız sanatçıyı daha ayrıntılı bir şekilde öğrenmeye olanak sağlıyor. Hak eden bir kez daha kazansın, yeni sezon hayırlı olsun. :D

Sözün özü, MusicSurvivor herkes için büyük önem taşıyan bir yapım ve forum için de adeta bir mihenk taşı. Yeni sezona çok az kalmışken tek temennimiz eğlencenin hırstan daha ön planda olması. Sonuçta yarışmalar geçici, dostluklar kalıcıdır. 7. sezonda tekrar görüşmek üzere. :D

batuhankaralar

Favori Üye
Reaksiyon puanı
16,622
Puanı
1,061
Her sezon iddialı yarışmacılar ile katılıp erkenden elenmek de bizim farkımız :A