Muhteşem Yüzyıl Tarzı Diziler Yapılmamalı

xemrexxx

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
132,464
Puanı
1,061
MUHTEŞEM GERÇEKLER YAKLAŞIYOR ECDADÇILAR HAZIRLANSIN

Muhteşem Yüzyıl dizisi Osmanlı'yı kötülemek iddaasıyla sıkça suçlanmıştı.Şu ana kadarki kısımlarda dizinin kurgu bölümünden şikayet edilirken artık tarihi gerçeklerin bile anlatılmasından şikayetçi oluncak kısma gelindi.

İlk olarak Pargalı ve Şehzade Mustafa'nın ölümü.Bu konuya gelecek tepkiler malum koca padişahı kadın elinde oynatıyor.Eğer Hürrem etkisi olaylarda az gösterilirse de bu sefer Kanuni taht sevdasında yorumları yapılıyor.

Dizinin ne zaman biteceği belirsiz ama dizinin ana temasına uygun olarakm yani harem ve kadınlar ağırlıklı olarak 20 sezon sürebilecek konusu var. 1520 de başlayan dizi 1656 yılına kadar geçen dönemi çok rahat anlatabilir.

Pargalı gider Sokulllu gelir, Hürrem-Valide olayları aynı şekilde Nurbanu-Safiye,Safiye-Kösem şeklinde sürer gider.
Ama Muhteşem Yüzyıl diğer diziler gibi para derdine düşmezse büyük ihtimal 4.5 sezon sürüp bitecek tabi.

Eğer ki bu furyaya devam edilirse en önce Muhteşem'de şehzade ve beyzade katliamları,devleti yöneten kadınlar gösterilecek.
Daha sonra Mihrimah 17 yıl boyunca devleti gizliden gizliye ele geçirecek.
Nurbanu Sultan'ın kurduğu rüşvet çarkı Kösem zamanında devleti yöneten yegane güç olacak.
Nubanu-Safiye savaşı öyle kızışacak ki Nurbanu'nun oğlunu Safiye'den kurtarmak için başlatacağı halvetlerde 3.Murat kimi kaynakalra göre 102 kimi kaynaklara göre 130 çocuk sahibi olacak.Öldüğünde bile 7 cariyesi hamile olacak.
Eee tabi bu kadar çocuk olunca taht değişiminde katliam kaçınılmaz olacak tıpkı 1595'de katledilen 20 şehzade gibi.
Safiye ve Nurbanu Sultanlar devletin ekonomisini Venedikliler'e ve Yahudiler'e bırakacak.Öyle ki yeniçeriler ayaklanıp Safiye Sultan yanlısı tüm tüccarları katledecek.

Neyse uzatmaya gerek yok Muhteşem Yüzyıl'a laf etmeden önce bakılması gereken bir ecdad var ortada kısacası.Yanlışı ile doğrusu ile kabullenilecek bir ecdad...

Son düzenleme:

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
çok güzel bir yazı olmuş bunlar tarihi gerçekler bunların anlatılması zorunlu madem gerçek tarih istiyorsunuz alın size gerçek tarih karşınızda... tarihte olup biten şeyler dizide gösterilincemi ecdadınız inciniyor?? o ecdat herkesin ortak ecdadı ve bunları yapmış, bunları yapmamış diye zemzem suyuyla yıkasanızda silemezsiniz, ecdadınız bu!! ister beğenin ister beğenmeyin ??

Lawrence

Banlı
Reaksiyon puanı
1
Puanı
147
Yapılabilir ama buna ,Devletin kendide olanak sağlamalı yardım yapmalı ozaman olur işte :)

beyazsoy

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,168
Puanı
1,059
hala emre hürreme itira eder aynı muhteşem gibi kadın iyilik timsali hala fıtnecı gostetılır ayıp denen bişey var yazık kadının mezarına gidip bunlar yüzünden bedua okunuyor

xemrexxx

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
132,464
Puanı
1,061
beyazsoy seni kaale alıp cvp yazmıcam kanıtlarla gelene kadar sen :)

beyazsoy

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,168
Puanı
1,059
kaçkez ispatlayacam:)))

hurrenın mektupları ortada kadın kendi mektubunda mahidevran ve mustafanin mektubunu savaştaki muhteşeme iletiyor.

yine mektuplarında sabit parasının son kuruşuna kadar hayır yapıyor. kadının yatıtrmadıgı eser kalmamis.

yine turkıyenı en iyi osmanlı tarihcısı halil ınalcık. mustafanin ısyanında ve öldürülmesinde hurrenın hiç dahli olmadığı kendisinin isyan etiğini söylüyor.

daha ne ispat istiyon :))))

Almila

Hilal
Favori Üye
Reaksiyon puanı
1,615
Puanı
284
kaçkez ispatlayacam:)))

hurrenın mektupları ortada kadın kendi mektubunda mahidevran ve mustafanin mektubunu savaştaki muhteşeme iletiyor.

yine mektuplarında sabit parasının son kuruşuna kadar hayır yapıyor. kadının yatıtrmadıgı eser kalmamis.

yine turkıyenı en iyi osmanlı tarihcısı halil ınalcık. mustafanin ısyanında ve öldürülmesinde hurrenın hiç dahli olmadığı kendisinin isyan etiğini söylüyor.

daha ne ispat istiyon :))))
Çok yazık sana ya :) Hiçbirşey bilmiyorsun :)

beyazsoy

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,168
Puanı
1,059

Çok yazık sana ya :) Hiçbirşey bilmiyorsun :)

sıkayet etsen ceza alırsın ama etmiyorum neyse evet hurrenın kötü olduhuna daır hiç bişey bilmiyorum :))))) hurreme dair tüm okuduklarım iyi şeylerdi. kadının mustafayi oldurtmesi imkansızdi en son halil ınalcık Türkiyenin en iyi osmanlı tarihcısıdir oda mustafanin ısyan ettiğini açıkladı. daha da bişey bilmiyorum :))))

xemrexxx

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
132,464
Puanı
1,061
ben de sana venedik elçisini mektuplarını söyledim
taşlıcalı yahya nın ağıtı var kimi kötülüyoacaba mihrimahı mı mahidevranı mı o ağıtta yoksa hayırsever hürremi mi :)
ayrıca bu defa dersime iyi çalışltı m konuda yazanların çoğu 2.abdülhamit devrinde 30 yıllık ç.alışmayla yazılan sicil-i osmani kitabından kalanı bnm yorumum ve tarihçilerin sözleri :) itiraz etme diye cum.dön. kaynak bile koymadım

Almila

Hilal
Favori Üye
Reaksiyon puanı
1,615
Puanı
284
sıkayet etsen ceza alırsın ama etmiyorum neyse evet hurrenın kötü olduhuna daır hiç bişey bilmiyorum :))))) hurreme dair tüm okuduklarım iyi şeylerdi. kadının mustafayi oldurtmesi imkansızdi en son halil ınalcık Türkiyenin en iyi osmanlı tarihcısıdir oda mustafanin ısyan ettiğini açıkladı. daha da bişey bilmiyorum :))))

Et :) Gerçekten biraz araştırma yapmanı öneriyorum bu sözlerine ancak sen inanırsın :) Hürremin kötülüğünü meryem uzerli kabul etti :)

Son düzenleme:

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
mustafa isyan etmiş !!mişmiş kayısı hoşafı :)

peki isyan eden mustafa babasının çadırına ziyaret için gittiğinde arkasından gelen cellatlar tarafından habersizce boğdurulup asılmasına ve çadırın önünde asılı vaziyette saatlerce bekletilmesine ve bunu gören hürremin en ufak oğlunun abisi mustafanın cesedini görüp kafayı yemesine ne buyrulur

isyan eden adamı misafirliğe çağırıp kalleşçe öldürmek hangi saygın davranış içine giriyor ???

kaldıki isyan ettiğine dair kanıtta yok :)) isyandı şuydu buydu kanıtları zaman içinde padişah yardakçıları tarafından padişahı aklamak için uydurulmuş safsatalardan ibaret aklı başında hiç bir insan bu tarz uyduruk hikayelere inanmaz

tek gerçek var kanuninin kendisine rakip olarak gördüğü kişileri acımasızca katlettiğidir osmanlının ihtişamı için değil kişisel hırsına kurban etmiştir oğlunu vezirini ve diğer oğullarını ..

selim en pasifi ve en kafasızı olduğu için yaşamayı başarmış biraz aklı başında olanlar yok edilmiş

o yüzdendirki hürremin sülalesini temsil eden selimden sonra osmanlı batmıştır :))

beyazsoy

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,168
Puanı
1,059

Et :) Gerçekten biraz araştırma yapmanı öneriyorum bu sözlerine ancak sen inanırsın :) Hürremin kötülüğünü meryem uzerli kabul etti :)
zaten muhteşemde sorun bu.. bilip bilmeden oynuyorlar yazıyorlar çekiyorlar :)))) millet ve tarihçiler neden eleştiriyor muhteşemi bu verdiğin örnekle çok güzel ortaya çıktı işte

bütün belgeli kanıtlar ortada hürrem melek gibi bir zaten çevresindeki herşeyden kıllanan muhteşem hürrem kötü olsa yanında tutarmı yahuu :)))) bunlar batılıların hayalleri hiristiyan bir kadın geldi dünyaya hükmetmiş muhteşemi elinde oynatmış :))))))) gelde bu hikayeye inan ancak aklını batılara kiralmak lazım bu geyiye inanmak için..

hürremin kötü oldugunu kanıtlyacak hiç bir delil yok sadece dedikodular var okadar ama kadının yaptırdı imraethaneler camiler hala ayakta

- - - Ekleme - - -

mustafa isyan etmiş !!mişmiş kayısı hoşafı :)

peki isyan eden mustafa babasının çadırına ziyaret için gittiğinde arkasından gelen cellatlar tarafından habersizce boğdurulup asılmasına ve çadırın önünde asılı vaziyette saatlerce bekletilmesine ve bunu gören hürremin en ufak oğlunun abisi mustafanın cesedini görüp kafayı yemesine ne buyrulur

isyan eden adamı misafirliğe çağırıp kalleşçe öldürmek hangi saygın davranış içine giriyor ???

kaldıki isyan ettiğine dair kanıtta yok :)) isyandı şuydu buydu kanıtları zaman içinde padişah yardakçıları tarafından padişahı aklamak için uydurulmuş safsatalardan ibaret aklı başında hiç bir insan bu tarz uyduruk hikayelere inanmaz

tek gerçek var kanuninin kendisine rakip olarak gördüğü kişileri acımasızca katlettiğidir osmanlının ihtişamı için değil kişisel hırsına kurban etmiştir oğlunu vezirini ve diğer oğullarını ..

selim en pasifi ve en kafasızı olduğu için yaşamayı başarmış biraz aklı başında olanlar yok edilmiş

o yüzdendirki hürremin sülalesini temsil eden selimden sonra osmanlı batmıştır :))

destere demek türkiyenin en iyi tarihçilerinde bile iyi biliyor . benim teklifim var halil inalcıgın Ordinaryüs unavını allıp bu sorulları sordugu için destereye verelim :)))))

xemrexxx

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
132,464
Puanı
1,061
vılşşşh belge dene şeyde hürremin bugün şunu zehirledim bugün bunu zindana ttırdım demesini mi bekliyoruz ne garip dünya :)

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
destere demek türkiyenin en iyi tarihçilerinde bile iyi biliyor . benim teklifim var halil inalcıgın Ordinaryüs unavını allıp bu sorulları sordugu için destereye verelim :)))))

böyle bişey olursa itiraz etmem o içi boş kof yazarlardan daha iyi olduğuma eminim :))

- - - Ekleme - - -

vılşşşh belge dene şeyde hürremin bugün şunu zehirledim bugün bunu zindana ttırdım demesini mi bekliyoruz ne garip dünya :)

sülüman ben çok pis adamdım dyecekti

hürremde ben zaten entrikacı kötü kadındım diye itiraf edip kayda geçirecekti

ama bunlar olmadığına göre demekki ikiside çok yumurta gibi insanlardı iyiydiler yani :))

Frank Slade

Favori Üye
Reaksiyon puanı
1,355
Puanı
535
Hala ecdadı eleştirmek için yırtınanlara sözüm:

O ecdad sizin atanız.Atasına saygısızlık yapan tek millet bizizdir heralde.

Bu arada Atatürk'ü eleştirmeye neredeyse yasak koyanlar ecdadı bu kadar kolay eleştirebiliyorlar ya orası ilginç işte.:)