2016 Moonlight - Film Yorumları

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
4975722.jpg

Moonlight (2016)

Türü: Dram
Yönetmen: Barry Jenkins
Senaryo: Barry Jenkins (screenplay), Tarell Alvin McCraney (story by)

Oyuncular:
Mahershala Ali
Shariff Earp
Duan Sanderson
Alex R. Hibbert
Janelle Monáe

IMDb Sayfası

Filmin Özeti
Amerikan siyahi bir çocuk olan John’un Miami’de ki uyuşturucu bataklığında ki hayatına ne zaman nasıl ne şekilde girdiğini ve aradan geçen uzun yıllardan sonra bu bataklıktan ne zaman nasıl ve ne şekilde çıktığını konu alan Moonlight filmi aşk ve sevginin insan üzerindeki tesirine değinen hikayedir.

Filmin Fragmanı

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,935
Puanı
1,061
Filmi sonunda izledim. Böylece en iddialı 3 Oscar yarışçısından 2'sini tamamlamış oldum. Sonuç olarak eli yüzü düzgün bir film, ama o kadar da abartılacak bir tarafını göremedim şimdilik. (sonradan fikrim değişirse bilemem)

Aslında konusu ilgi çekici ve iyi de işlenmiş, ama nedense bir şeyler eksikmiş gibi geldi bana. Yani güzel sahneler vardı, ama 110 dakika boyunca 'işte bu' diyebileceğim bir an olmadı. Hiçbir önyargı olmadan izledim ama okuduğum bazı yorumlar farkında olmadan beklentimi mi yükseltti merak ediyorum doğrusu.

Filmin en kayda değer taraflarından biri yönetmenlikti. Barry Jenkins sıradan görünen bir öyküyü bir şekilde izlenebilir kılmayı başarmış. 110 dakika boyunca sıkılmadıysam onun başarısıdır en azından. Senaryoda bazı sorunlar bulmak mümkün ama yönetmenliğe pek laf edemem doğrusu. Hikayenin böllümlere ayrılması da farklı kılmış.

Olaylarla dolu bir film bekleyen varsa koşarak uzaklaşabilir çünkü o tür yapımlardan biri değil. Aksine dingin ve kendi halinde bir film. Belki herkese hitap etmeyebilir ama kendine has havasıyla bir şekilde kaptırabiliyor insanı.

Oyunculuklar çok iyiydi, özellikle Little, Chiron ve Black'i oynayanların hakkını vermek lazım. O kadar ödül alan Mahershala Ali'nin de ödüllük bir tarafını göremedim. Daha doğrusu adamın rolü çok azdı ve çarpıcı bir sahnesi de yoktu. Bu yüzden adaylık almasını desteklerim ama ödül için düşünmek lazım. Ondan ziyade Naomie Harris'i daha çok beğendim, çünkü uyuşturucu batağına düşen anneye harika bir şekilde hayat vermiş. Neyse ki Oscar'a aday olacağı kesin. :)

Juan'ın bir anda neden ortadan kaybolduğu açıklansaymış iyiymiş. Gerçi laf arasında cenaze lafı geçmişti ve bu yüzden öldüğü izlenimine kapıldım. Ama öldüyse bile neden ve ne zaman olduğunu öğrenmeliydik. Yine filmin adının nereden geldiğini de görmek isterdim, ama her şeyi açıklamaktan ziyade boşlukları bizim doldurmamız amaçlanmış olmalı.

Son sahneyi de kendimce şöyle yorumladım. John kendisine cesaret veren Kevin sayesinde yeni bir yola saptıktan sonra onunla aynı yatağa girmesi, teselliyi geçmişte bulduğu izlenimi uyandırdı.
Yukarıda da dediğim gibi iyi bir film, ama diğer izleyiciler kadar aşık olamadım. Sorun ben miyim, yoksa fazla alışık olmadığım bir kültüre odaklanması mı bilemem ama benim favorim hala La La Land. Yine de denenmesi gerekiyor çünkü herkeste yarattığı etki farklı olabilir. :)

7.5/10 (3.5/5)

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Tam yorum: http://izleryazar.com/moonlight-2016/

Fena değil hatta iyi de sayılabilir ama Oscar'da en iyi film adayı olacak hele hele ödülü almaya yarışacak kıvamda bir film hiç değil. (Tabii aday olmayacak demiyorum, olacak ama hak etmeden olacak :))

Yönetmen başarılı, görüntü yönetmenliği iyi, kullanılan şarkılar güzel, oyunculuklar iyi, senaryoda bazı replikler çok iyi ama hepsini karıştırınca sonuç çok parlak değil. Özellikle senaryonun ikinci ve üçüncü evreleri sıkıntılı. Bir bütün olarak aktarmak istediğini aktaramıyor. Oysa ilk kısım çok iyiydi?

6/10

berkann

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
2016'nın belki de en çok merak ettiğim filmiydi. Merakımı giderdim ama işler pek de beklediğim gibi olmadı. :/

Naomie Harris çok iyiydi. Onun dışında çok iyi diyebileceğim bir performans yoktu. Hatta bence Chiron karakteri daha iyi canlandıralabilirdi.

Filmin elinde çok iyi bir konu var. Ama bunu değerlendirememişler.
Şimdi şu filmde en çok neyi merak edersiniz veya neyi görmek isterseniz diye sorsalar: 1- Chiron'un kendini keşfetmesi. 2-Chiron'un değişimi. Hadi ilk maddeyi ay ışığında öpüştükleri sahneyle anlattı diyelim ama 2.ye hiç değinilmedi.

Bas bas bağırdılar hep orada burada eşcinsel bir siyahi çocuğun kendini bulma hikayesi diye ama ne eşcinsellik ne de siyahi olması, bu temaların üstünde uyuşturucu teması vardı. Zaten başlı başına büyük konular bunlar ne diye uyuşturucuyu da eklemişler ki?
Bir sahneye de katılmıyorum. İbne kime denir diye bir sahne vardı. Açıkçası ben ibne, zenci vs. gibi kelimeleri pek aşağılayıcı bulmuyorum. Yani "ibneler de insandır"; "eşcinseller öldürülmeli". Bir çok ibne ilk cümleyi tercih edecektir.

Sonuç olarak, beklediğimi bulamadığım bir film oldu. Bu sene cidden olmamış. :( 6.5/10 -tan 6-

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
2016'nın belki de en çok merak ettiğim filmiydi. Merakımı giderdim ama işler pek de beklediğim gibi olmadı. :/

Naomie Harris çok iyiydi. Onun dışında çok iyi diyebileceğim bir performans yoktu. Hatta bence Chiron karakteri daha iyi canlandıralabilirdi.

Filmin elinde çok iyi bir konu var. Ama bunu değerlendirememişler.
Şimdi şu filmde en çok neyi merak edersiniz veya neyi görmek isterseniz diye sorsalar: 1- Chiron'un kendini keşfetmesi. 2-Chiron'un değişimi. Hadi ilk maddeyi ay ışığında öpüştükleri sahneyle anlattı diyelim ama 2.ye hiç değinilmedi.

Bas bas bağırdılar hep orada burada eşcinsel bir siyahi çocuğun kendini bulma hikayesi diye ama ne eşcinsellik ne de siyahi olması, bu temaların üstünde uyuşturucu teması vardı. Zaten başlı başına büyük konular bunlar ne diye uyuşturucuyu da eklemişler ki?
Bir sahneye de katılmıyorum. İbne kime denir diye bir sahne vardı. Açıkçası ben ibne, zenci vs. gibi kelimeleri pek aşağılayıcı bulmuyorum. Yani "ibneler de insandır"; "eşcinseller öldürülmeli". Bir çok ibne ilk cümleyi tercih edecektir.

Sonuç olarak, beklediğimi bulamadığım bir film oldu. Bu sene cidden olmamış. :( 6.5/10 -tan 6-
Vay be ilk kez bir filmde örtüştü görüşlerimiz. :A En son Birdman'de falan olmuştu herhalde bu durum. :D

Bu arada Naomie Harris'in filmin en iyisi olduğuna ben de katılıyorum. :)

berkann

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Vay be ilk kez bir filmde örtüştü görüşlerimiz. :A En son Birdman'de falan olmuştu herhalde bu durum. :D

Bu arada Naomie Harris'in filmin en iyisi olduğuna ben de katılıyorum. :)

Yapma yahu o kadar değildir. :D Hacksaw Ridge'de de örtüştük. :D

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Düşünün ki Nocturnal Animals aday olmanın yanından bile geçemeyecekken bu pek duyarlı filmimiz sırf teması nedeniyle adaylığı çoktan garantiledi, hatta ve hatta LBGT modasının olduğu bu günlerde üstüne siyahi temasını da ekleyip araya anne evlat, arkadaşlık, uyuşturucu gibi birçok yan konuyu da harmanlayınca ortaya mis gibi ödül filmi çıkıveriyor! En iyi film ödülünü La La Land alsın ama bu almasın, senaryoda da keza öyle.

İlk yarısı muazzam durgun, ikinci yarısı muazzam kopuk. Resmen Boyhood'un 2017 model ve kitle sorunlarını ele alan sürümü. En az Boyhood kadar sıkıcı, gereksiz süren bakışmalar, zayıf ama sanatsal senaryo!

Tek övgüye değer kısmı yönetmenliği ve çekim tekniği. Okul bahçesindeki dönme tekniği çok iyiydi, başımız da döndü ama güzeldi gerçekten.

Filmin tek kayda değer sahnesi, elemanın hışımla okula girip elemanın sırtında sandalye kırdığı sahneydi. Gerisi dramatize edilmiş toplumsal sorunları içeren durgun ve kopuk bir süreç.

Ayrıca sahildeki öpüşme ve devamı sahnesi iğrençti. Gerçekten iğrençti. Allah'tan fazla uzatmadılar.

Adaylıklarım

• En İyi Yönetmen
  • En İyi Görüntü Yönetmenliğ

5.0//10

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Beğeneceğimi umduğum bir filmden hayal kırıklığı ile ayrıldım.

Filmde sosyolojik açıdan çok önemli 2 konu var ve bu 2 konu bana göre başarısız işlenmiş.

Film öncelikle siyahilere olan bakış açımı genişletti. Bildiğin barzo bir ırk bunlar sanırım. Tabi kişi ile alakalı bu ama genel olarak siyahlardaki yaşam tarzı ve hayat felsefesi berbat sanırım çünkü filmde bunu gözümüze soktular. Film bu belgesel değil tabi ama filmi yapanlar siyahilerden tiksinin amacı gütmüş bence ve bunu bana hissettirdiler.
Gay konusunuda işledikleri karakteri ilk 1 saat ezik moda sokmuşlar çok sinir bozucu bir karakter üzerinden işlenmiş tabi sonraları karakteri toparladılar ama 'Gaylere üzülün, acıyın' algısını verdikten sonra. Çok eziklemisler belki siyahiler içinde gayler böyle ezik ama insan cevap mı veremez siz nasıl bir karakter yarattınız nasıl bir algı amacınız var.
Zaten çocuğun gay konularına girmediler karakter her anlamda sosyal bilinci açabilecek bir karakter değil, karakter seçimi yanlış film amacına uygun işlenmemiş..
Film bir ara anne konusuna annenin Kezban hallerine girdi film iyice batırdı. Filmi çekenlerin bir amacı yok bence..

Bir tek öz annesi oyunculuk olarak iyiydi diğer castta her ne kadar Teresa ve Juan çok sempati dolu iyi karakterler olsalarda oscarlık karakterler ve oyunculuklar yoktu. İkisini sevdim ama.:D

4.5/10

@Tolstoyevski öpüşme sahnesi iğrençti kelamindan dolayı kınıyorum benimde hoşuma gitmese de #LoveisLove lütfen.:)

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Beğeneceğimi umduğum bir filmden hayal kırıklığı ile ayrıldım.

Filmde sosyolojik açıdan çok önemli 2 konu var ve bu 2 konu bana göre başarısız işlenmiş.

Film öncelikle siyahilere olan bakış açımı genişletti. Bildiğin barzo bir ırk bunlar sanırım. Tabi kişi ile alakalı bu ama genel olarak siyahlardaki yaşam tarzı ve hayat felsefesi berbat sanırım çünkü filmde bunu gözümüze soktular. Film bu belgesel değil tabi ama filmi yapanlar siyahilerden tiksinin amacı gütmüş bence ve bunu bana hissettirdiler.
Gay konusunuda işledikleri karakteri ilk 1 saat ezik moda sokmuşlar çok sinir bozucu bir karakter üzerinden işlenmiş tabi sonraları karakteri toparladılar ama 'Gaylere üzülün, acıyın' algısını verdikten sonra. Çok eziklemisler belki siyahiler içinde gayler böyle ezik ama insan cevap mı veremez siz nasıl bir karakter yarattınız nasıl bir algı amacınız var.
Zaten çocuğun gay konularına girmediler karakter her anlamda sosyal bilinci açabilecek bir karakter değil, karakter seçimi yanlış film amacına uygun işlenmemiş..
Film bir ara anne konusuna annenin Kezban hallerine girdi film iyice batırdı. Filmi çekenlerin bir amacı yok bence..

Bir tek öz annesi oyunculuk olarak iyiydi diğer castta her ne kadar Teresa ve Juan çok sempati dolu iyi karakterler olsalarda oscarlık karakterler ve oyunculuklar yoktu. İkisini sevdim ama.:D

4.5/10

@Tolstoyevski öpüşme sahnesi iğrençti kelamindan dolayı kınıyorum benimde hoşuma gitmese de #LoveisLove lütfen.:)
Çok genelleme yapmışsın karakterler üzerinden, yanlış bence. :)

Zaten hayatta zayıf olan bir insanın güçlenerek kendini bulma filmi. Karakterin ezik olmasından yola çıkarak filmi beğenmemek tuhaf olmuş. :D

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Çok genelleme yapmışsın karakterler üzerinden, yanlış bence. :)

Zaten hayatta zayıf olan bir insanın güçlenerek kendini bulma filmi. Karakterin ezik olmasından yola çıkarak filmi beğenmemek tuhaf olmuş. :D

Beni genelde filmlere karakter bağlar bunu keşfettim seni de yada bir çoğumuz içinde öyledir zaten.:D Karakterin yaşamı bi duruşu varsa seviyorum ve film bitince üzülüyorum ama burada ki karakter çok sinir bozucu daha öncede past filminde bunu yapmıştım galiba çok sinirime dokunan karakterleri sevmiyorum puan kırıyorum ama bu filmde ayrıca kurgu ve senaryoda başarısız. Hiç bir amacı yok filmin 2 trajik konu bulduk yüklen baba yüklen zihniyeti ile çekilmiş bir film sadece karakter olayı değil aslında. Nerden tutsan dökülüyor.:(

mesmeso

Moderatör
Reaksiyon puanı
9,607
Puanı
860
Filmin başı aslında iyiydi. Sıkılmadan izledim ancak Mahershala Ali'nin karakteri filmden çıkınca ben filmden kopmaya başladım. "Little" bölümü güzeldi ancak "Black"ten sonra film bende bitti. Burdan sonra bana işkence geldi film.

Konu olarak diğer filmlerden onu öne çıkaracak hiç bir özellik yok. Kaldı ki oyunculuklar Mahershala Ali dışında öyle çok ta iyi değildi. Baktıla geçen Straight Outta Compton ses getirdi bizde bir tane zenci filmi yapalım dediler ancak olmadı.

Ama ben Oscar'dan eli boş gelmezler diyorum. Çünkü şu zamanlarda ki en iyi sosyal manipülasyonlardan birini yaptılar. Film eşcinsellik üzerine yapılmış gibiydi. Sırf bunun hatırına bile En İyi Film ödülünü bile alabilirler.

4.5/10

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
Çocukluk döneminden başlayıp yetişkinliğe kadar uzanan kimlik bulma arayışı konulu orta halli bir film.

Film sinematografisiyle kendini öne çıkarabilmeyi başarıyor ancak aynı şeyi senaryo için söylemek güç. Oyunculuklarda ise Naomie Harris rolünü son derece "yaşayarak" ve gerçekçi bir şekilde canlandırıyor. Mahershala Ali ise ise oldukça başarılı bir yan karakter çıkarmış. En çok ilk kısımı sevdiğim için Chiron'u canlandıran küçük çocuğun performansı da gayet iyiydi.

Spotlight etkisi yaratacağını sanmıyorum. Oscar alabilecek seviyede bir film değil bana göre de. Çekimler, kamera açıları, sahne geçişleri her şey çok güzel ama dediğim gibi senaryo olarak çok zayıf.

6/10

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
çok şey anlatmaya çalışır gibi yapıp hiçbişey anlatmayan eşçinsel bir zencinin çocukluk , ergenlik ve yetişkinlik dönemlerini kapsayan sıkıcı bir film, kısaca b.k gibi film :)

4 Puan

MasacRE

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,160
Puanı
1,059
Bu yılın Boyhood tarzı filmi kısacası. Çekimleri, oyunculukları gerçekten iyiydi ama film pek sarmadı beni. İlk aşama olan Little en beğendiğim kısım oldu. Oradaki Juan ile çocuk arasındaki dostluktan devam edilse benim için daha ilgi çekici olurdu ama film karakterin eşcinsel olmasıyla ilgili olduğu için insanın kendini anlamlandırabileceği bir ergenlik ve gençlik dönemleri gerekli oluyor haliyle. Bölümler arasındaki geçiş güzeldi yalnız, özellikle ikinci evreden üçüncü evreye geçişte yaşadığı olay ve son evrede bambaşka biri gibi görünmesine rağmen içinde hala aynı çocuğun saklı olduğunu görmek hoş bir ayrıntıydı.

6.5/10

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Yılın eleştirmen lideri filminin daha başarılı bir film olmasını beklerdim. Denildiği gibi Boyhood'un 2016 versiyonu olmuş. Tek fark çekim süresi ve kullanılan oyuncuların farklı olması. Filmden aynı Fences'da olduğu gibi nefret etmedim, vasat bir ayardaydı benim için. Yine de adaylığı hak eden bir görüntü yönetmenliği olduğunu söyleyebilirim. Başarılı olduğu bazı durumlar var bunu yadsıyamam.

Sorun senaryoda elbette. Anlatılan konu ciddi bir konu. Anlatım şekli aslında fena değil ama yine de duygu aktarımı kısmında başarılı olamıyor film. O ayarda bir senaryo kalitesine ulaşamıyor. Ben de ilk kısım Little'ı beğendim en çok. Juan'la çocuğun arasındaki ilişki çok başarılı işlenmiş. Çocuğun değişimi ve yaşadıkları aslında teknik açıdan başarılı olmuş. Ama dediğim gibi duyguyu daha ağır ve daha başarılı geçirselerdi bize bu konudan çok daha başarılı bir film çıkabilirdi.

Naomie Harris başarılıydı baya. Filmin ilk 2 kısmında ve son kısımda bir sahnede yukarıya çıktığını söyleyebilirim. Adaylığı hak etmiş. Kazanır mı bilemiyorum. Yardımcı kadın oyuncu sürprizlere açık net favori diyebileceğim bir performans yok hepsi birbirine yakın. Ama Michelle Williams alsın isterim. :) Mahershala Ali de başarılıydı. Güzel bir karakteri iyi bir şekilde oynamış ve filmin ilk kısmını sevmemdeki önemli faktörlerdendi.

En iyi filmde La La Land'e rakip bu diyorlardı ama eleştirmen desteği de bir yere kadar diyorum. Net favori La La Land'dir. Bu asla o ayarda bir film değil. Alırsa sağlam saydırırım Akademi'ye. :)

6.5/10

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
Uzun uzun yorum yazmaya değmez. Böyle bir film ancak bu kadar osuruktan bir şekilde Oscar alabilirdi zaten.

3/10