Mesmeso'dan Sezonun En İyi Yerli Filmleri - Part 1 | 2016-2017

mesmeso

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
9,599
Puanı
860
Öncelikle yazıma hoş geldiniz. Sinema sektörünün hayatımda yeri epey bir önemli. Bu yüzden de filmleri yakından takip ediyorum. Filmde kim var?, yönetmeni kim?, senarist kim?, yapımcısı kim?, ne kadar hasılat yapmış?, ne kadar ödül almış veya adaylık almış?... gibi şeyler hakkında epey bir bilgim vardır. Ben de bu bilgiler ışığında 1 Ocak 2016 ile 31 Aralık 2016 arasında ülkemizde vizyona girmiş olan filmler arasında en iyi 10 filmi sırasıyla ile sizlere yazıyorum.

10- KÜÇÜK ESNAF

BKM Mutfağın iki önemli parçası olan İbrahim Büyükak ve Zeynep Koçak ikilisinin beraber yazmış olduğu ve Bedran Güzel'in ilk sinema filmi olan Küçük Esnaf filmi listemin 10. sırasında yer alıyor. Film de Büyükak ve Koçak ikilisine Gupse Özay, Cengiz Bozkurt, Cezmi Baskın, Ünal Yeter, Olgun Toker, Beyti Engin ve Erdal Tosun eşlik etti. Film tamamen komedi türünde zaten kadro da buna müsait. Senarist ikili ilk filmleri olmasına rağmen gayet güzel bir film çıkardılar bence. Ayrıca film gişe de 832.050 kişi tarafından izlendi ve 9.017.874 TL gelir elde ederek BKM filmlerinin ortalamasına yaklaştı. Ayrıca tüm yılın gişe sıralamasında 20. sırada kendine yer buldu. İkinci filim gelir mi bilmem ama bu ikili yeni filmler yazmaya kesinlikle devam edecektir.

9- ÇAKALLARLA DANS 4

Dereboyu'nun unutulmaz dörtlüsü bir kez daha bizleri güldürdü geçtiğimiz sene. 3. filmden sonra devam filminin geleceği kesin değildi ancak Murat Şeker ve Ali Tanrıverdi bir sürpriz yaparak sevilen seriye yeni bir film yaptılar. Film de bu sefer bizimkiler parayı buluyor ancak şonuç yine "Şututgart". Ekip filmde yine kadroyu bozmadı ve üstüne Hande Katipoğlu'da kadroya eklendi. Önceki filme göre daha az izlenen yapım 1.351.247 kişi tarafından izlendi ve 15.202.299 TL hasılat yaparak yapımcılarının yüzünü yine güldürdü. Ayrıca tüm yılın gişe sıralamasında 10. sırada kendine yer buldu.

8- KÖTÜ KEDİ ŞERAFETTİN

Ülkemizde animasyon filmleri hep çocuklara yönelikti ancak bu sefer ki hiç öyle olmadı. Şero yetişkinlere özel yapılan ilk animasyon filmi oldu. İyi ki de bu ünvanı kendisi kazandı. Filmin grafikleri ülke sınırlarının üstündeydi. Resmen Pixar havası vardı filmde. Ayrıca filmi cazip kılan bir diğer unsur seslendirme ekibiydi. O ekip kolay kolay bir araya gelmezdi ama Şero bu. Film Uğur Yücel, Okan Yalabık, Demet Evgar, Güven Kıraç, Yekta Kopan, Gökçe Özyol, Ayşen Gruda, Cezmi Baskın gibi usta ve yetenekli isimlere sahip. 13+ olarak vizyona giren film 359.176 kişi tarafından izlendi ve 4.565.215 TL hasılat yaptı ve ortalama bir gişe yaptı. Genel sıralamada ise 42. sırada yer aldı.

7- KAÇMA BİRADER

Kaman Kardeşler sektöre damdan düştü resmen. Kardeş Payı ile ikisinin yıldızı parladı. Sonrasında ise bu filmin senaryosunu yazdılar. Emrah baş rolü üstlendi, Murat ise yönetmenliği. Film bana göre komedinin her unsurunu taşıyordu. Oynayanlar da komediyi iyi bilen isimlerdi. Kaliteli isimlerden çıkan, kaliteli isimlerin oynadığı kaliteli bir komedi filmiydi bence. Filmde Emrah Kaman'ın yanı sıra Zafer Algöz, Melek Baykal, Algı Eke, Cihan Ercan, Nursel Köse, Necip Memilli, Meltem Yılmazkaya, Sadi Celil Cengiz, Ayhan Taş yer alıyor. 13+ olarak vizyona giren film 332.582 kişi tarafından izlendi ve 3.741.299 TL hasılat yaptı ve bana göre bu ekibe yakışmayan bir gişe yaptı. Yıl içindeki sıralamada 48. sırada yer aldı.

6- KARDEŞİM BENİM

Murat Boz belli ki sinemayı çok sevdi. Bu yüzden de ikinci filmi ile çıtayı biraz daha yükseltti. Bu sefer Burak Özçivit ve Aslı Enver ile beraber rol aldı. Filmdeki karakterler oyunculara tam oturmuş. İzlenirlik bakımından da çok iyiydi. E bir şarkıcının yer aldığı filmin müzikleri de kötü olmaz zaten. Ayrıca film de Ferdi Sancar, Burak Satıbol, Gözde Mutluer ve Nazan Kesal yer alıyor. Film büyük beklenti ile girdiği gişeden 2.070.692 kişi tarafından izlenerek ve 23.132.613 TL hasılat yaparak beklentileri karşılamış gibi duruyor. Ayrıca yıl içindeki sıralamada az bir farklar 2. oldu.​

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Eline sağlık @mesmeso61 devamını görememek üzdü, 1. kim diye aşağı iniyordum tam. :(

Listedeki filmlerden sadece Kardeş Benim'i izledim. Çok boş ve abartılan bir film olmuş. Hem Burak, hem Murat hem de Aslı'yı duyunca çok heyecanlanmıştım halbuki. Senaryo boş, çekimler güzeldi. Ocak'ta 2. filmi vizyona girecekmiş, yapmayın bunu bize. :(

dizi kolik

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,417
Puanı
1,059
Yerli sinema rezalet. Hiçbir yapımcı yatırım yapmıyor bu alana. Oyuncu olsam yerli sinemada rol olarak vakit kaybetmezdim...

mesmeso

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
9,599
Puanı
860
Yerli sinema rezalet. Hiçbir yapımcı yatırım yapmıyor bu alana. Oyuncu olsam yerli sinemada rol olarak vakit kaybetmezdim...
Yerli sinema değil izleyici kitlesi rezalet. Nerde saçma bir film var hepsi izlenir ama kaliteli yapımlar her zaman gölgede kalır.

dizi kolik

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,417
Puanı
1,059
Bak şu an ayıp ettin.
Var olan filmler arasında seçim yapmak izleyicinin zevksizliği olmaz bana göre. Kaliteli filmler arasında seçim yapmak ile kalitesiz filmler arasında seçim yapmak arasında fark var bence. Sinema izleyiciyi yönlendiriyor. İzleyici vizyondakilere göre bir seçim yapıyor. :X