Başyapıt - 3 Memento / Akıl Defteri (2000) - Film Yorumları

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,712
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
0209144.jpg

Akıl Defteri - Memento (2000)

Türü: Gizem, Gerilim
Yönetmen: Christopher Nolan
Senaryo: Christopher Nolan (screenplay), Jonathan Nolan (short story "Memento Mori")

Oyuncular:
Guy Pearce
Carrie-Anne Moss
Joe Pantoliano
Mark Boone Junior
Russ Fega

IMDb Sayfası

Filmin Özeti
Leonard Shelby ucuz otel odalarında konaklayan, sadece nakit para kullanan ama şık giysiler giyen, Jaguar kullanan iş adamı görüntüsünde biridir.
Fakat aslında hayatını karısına tecavüz edip öldüren kişiyi bulmaya adamıştır.

Leonard'ın bu yolda ciddi bir engeli vardır; çok ender rastlanan ve tedavi edilemeyen bir tür hafıza kaybı.

Her ne kadar hayatının "kaza"'dan önceki dönemlerini hatırlayabiliyorsa da, bazen 15 dakika öncesinde nereye gittiğini ve nerede olduğunu unutabilmektedir.

Filmin Fragmanı

mesmeso

Moderatör
Reaksiyon puanı
9,591
Puanı
860
Film konu olarak benzeri yok. Nolan'ın kendini yeni yeni duyurmaya başladığı zamanlar da yaptığı her zamanki gibi harika bir film. Film şekil bakımından da benzersiz. Tipik bir Nolan filmi olduğu zaten senaryosundan belli. Beyin yakmak için birebir.

Bu filmden önce Gajini'yi de izlemiştim ancak bu biraz daha değişik. İkisi de güzel ancak birbirleriyle asla kıyaslanamaz. Film kafa olarak çok değişik. Nolan severler kesinlikle kaçırmamalı.

9/10

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,712
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
İzlediğim 8 Christopher Nolan filmi arasında en az sevdiğim ama yine de kaliteli bir film tabii. Oldukça özgün, gerçekten eşi benzerini bulmak çok zor. Hele 2000'den önce daha da zordur diye tahmin ediyorum.

Lakin bu iyi fikrin işlenişini çok sevdiğimi söyleyemem. Ne ana karakteri ne de hikayeyi sevebildim. Bu da bulmaca şeklindeki filmin bulmacasını çözme hevesi bırakmadı bende. Guy Pearce kötü seçim, antipatik adam. Filmin en büyük eksisi olabilir.

7/10

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
Şuradaki yorumumu kopyalıyorum:

Mr. Robot izleyen ben, filmde tüm parçaları yerine oturtmaya çalışırken beynim yandı. Sahneleri hafızada tutmak zor olduğu için en az iki defa izlenmesi şart olan bir film. Bir sonraki sahneyi izlediğinizde bir önceki sahneyle birleştiriyorsunuz, bu da eşsiz bir zevk veriyor.

Gerçekten çok iyi kurgulanmış bir film. Christopher Nolan övgüyü fazlasıyla hak ediyor. İzleyicinin aklını karıştırmak için elinden geleni yapmış. :) Bu senaryo başka bir yönetmenin elinde kurgulansaydı berbat bir film olurdu bana göre fakat Nolan sayesinde mükemmelleşmiş film.

Guy Pearce, unutkan Leonard Shelby rolünürolü adeta vücudunun içine alırmışçasına yaşamış. Teddy rolü ile Joe Pantoliano ve Natalie rolü ile Carrie-Anne Moss gibi önemli isimleri de es geçmememek lazım en az Guy Pearce kadar iyi oynamışlar diyebilirim.

“Seni unutmam gerektigini hatırlayamıyorum.” (Leonard Shelby)

8/10

Since2011

Favori Üye
Reaksiyon puanı
7,178
Puanı
859
Nolan'ın çektiği en güzel filmlerdendir.Türünde belki daha iyisi yoktur,tek kelimeyle muhteşem ötesi filmdir.Bu filmi en az 2 veya 3 kez izlenmelidir öyle muazzam detaylar vardır ki anlatılmaz kendiniz bulmanız gerekir.

Sizi oradan oraya sürükleyen filmdir.Film bittikten sonra analiz yorumlarını okumak ayrı zevklidir.

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,890
Puanı
1,060
İlginç bir film. Kafa kurcalayıcı ve bir sahneyi diğeriyle birleştirmekte zorlandığım bir film oldu. Daha iyi hakim olmak için en az 2. kez izlemek şart. Filmin konusunu okumadan izlemeyi tercih ettim ve buyüzden Leonard recepsiyondaki kişiye hafıza kaybından söz edince blöf yapıyor sanmıştım. Başroldeki kişinin oyunculuğunu çok sevemedim.
Filmin ilk sahnesi aslında son sahnesinin devamı ve ben bunu sonunu izleyince farkettim ve başa sarıp Teddy'i vurduğu sahneye tekrar baktım.
8/10

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,695
Puanı
1,060
Nolan'ın en iyi filmlerinden. Filme başlıyorsunuz, en başta ne olduğunu anlamıyorsunuz, daha sonra mevzuyu çözmeye başlıyorsunuz ve sonrasında filmden aldığınız zevk zirveye çıkıyor.

Nolan'ın her filmi zaten bulmaca gibidir, izleyicinin kafasını çalıştırmasını sağlar. Burada da aynısını yapmayı başarmış, tersine kurguyla muhteşem bir iş çıkartmış. Kurgu olarak gelmiş geçmiş en iyi filmlerden.

Oyunculuk olarak Guy Pearce'ın performansı oldukça başarılı. Diğer oyunculuk performansları da gayet yeterli seviyedeydi.

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,890
Puanı
1,060
İlginç bir film. Kafa kurcalayıcı ve bir sahneyi diğeriyle birleştirmekte zorlandığım bir film oldu. Daha iyi hakim olmak için en az 2. kez izlemek şart. Filmin konusunu okumadan izlemeyi tercih ettim ve buyüzden Leonard recepsiyondaki kişiye hafıza kaybından söz edince blöf yapıyor sanmıştım. Başroldeki kişinin oyunculuğunu çok sevemedim.
Filmin ilk sahnesi aslında son sahnesinin devamı ve ben bunu sonunu izleyince farkettim ve başa sarıp Teddy'i vurduğu sahneye tekrar baktım.
8/10
Güzel bir filmdi çeviri adındaki gibi akıl oyunları vardı ve sıkıcılıktan uzaklaştırıyordu filmi.
8/10 @Dosi
İsim olarak çıkaramadım filmi, sonra yorumumu okudum ve yine çıkaramadım :A sonra fragmana bakınca her bir detay geldi aklıma :A
Seni yorduk yorum için :A

• Güldürdün
Reactions: BesaleT