BluTV Masum - Dizi Yorumları

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Önümüzdeki bölümlerde @destere gibi hedef kitleye hitap eden sahneler görebilir miyiz yani üstad? :A

Bilemiyorum fragmanlarda sanki ona ithafen bir durum görmüştüm ama emin değilim. Bu doğallıkta bir dizide o tarz cesur bir sahne olabilir neden olmasın. :A

2. ve 3. bölümleride tükettim muhteşem gidiyor dizi hardcore falan gibi beklentilerim boş dizilerde olur hanı konu yoksa bari ordan tutunalım diziye derim:) ama bu dizide herşey mükemmel ...
haluk bilginer in baba tiplemesine şapka çıkarılır oğluyla diyaloğları muhteşem , cevdet babanın oğlunun durumu karşısında okkalı küfürlerle yusufu kalaylamasıda ayrı bir renk kattı bölümlere:)
her bir karakter ayrı bir renk katmış diziye... okan yalabık ın şizofren tarık karakteri serkan keskinin psikopat taner karakteri, polis yusuf un aile içinde yaşadığı dram ve yusuf un amiriyle diyaloğları... mesela yusuf abi abi diyip özür dilemeye çalışınca amirin söylediği ''sokayım abine :)) sözü aralarındaki muhteşem iletişime en çarpıcı örnek :) ufak kız bile başlı başına renkli bir tip :)
bartu nun oynadığı selim karakteride sağlam çıkmadı o da tam bir psikopat ablasının masasına alıcı yerleştirmiş ses sapığı :) taner le yusuf un küçüklük hikayesi zaten bunların büyüdüğünde cıvıtacaklarının bariz bir ispatı :)

neyse zaten izleyen arkadaşlar tek tek bütün ayrıntıları anlatmış:) ben bölüm bölüm yorum yapmadan kalan tüm bölümleri bir gecede tüketeceğim sanırım :)

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
2. ve 3. bölümleride tükettim muhteşem gidiyor dizi hardcore falan gibi beklentilerim boş dizilerde olur hanı konu yoksa bari ordan tutunalım diziye derim:) ama bu dizide herşey mükemmel ...
haluk bilginer in baba tiplemesine şapka çıkarılır oğluyla diyaloğları muhteşem , cevdet babanın oğlunun durumu karşısında okkalı küfürlerle yusufu kalaylamasıda ayrı bir renk kattı bölümlere:)
her bir karakter ayrı bir renk katmış diziye... okan yalabık ın şizofren tarık karakteri serkan keskinin psikopat taner karakteri, polis yusuf un aile içinde yaşadığı dram ve yusuf un amiriyle diyaloğları... mesela yusuf abi abi diyip özür dilemeye çalışınca amirin söylediği ''sokayım abine :)) sözü aralarındaki muhteşem iletişime en çarpıcı örnek :) ufak kız bile başlı başına renkli bir tip :)
bartu nun oynadığı selim karakteride sağlam çıkmadı o da tam bir psikopat ablasının masasına alıcı yerleştirmiş ses sapığı :) taner le yusuf un küçüklük hikayesi zaten bunların büyüdüğünde cıvıtacaklarının bariz bir ispatı :)

neyse zaten izleyen arkadaşlar tek tek bütün ayrıntıları anlatmış:) ben bölüm bölüm yorum yapmadan kalan tüm bölümleri bir gecede tüketeceğim sanırım :)
Evet biz @Doğu kardeşimle inciğini boncuğunu kurcaladık dizinin. :A Soru işareti varsa akıllarda kalan elimizden geldiğince anladığımız kadarıyla cevaplarız. :A Dediğin gibi baya üst düzey bir dizi yapmış adamlar helal olsun. Uzun zamandır böyle sağlam yerli bir dizi izlememiştim. :)

MasacRE

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,160
Puanı
1,059
La ne beleşçi adamsınız :A @MasacRE-
Ulan sonra ülkemizde leş diziler çekiliyor diye ağlıyorsunuz az yiyin de 10 lira verin ne olur ki sanki :A

Ben aslında satın alıp izleyecektim hatta ilk duyduğum andan itibaren bu diziyi bekliyordum. Ama başladığı zamanlarda benim pc bozuldu. Tamir olana kadar yarısı falan geçmiş oldu dizinin. Ben de o kadar beklemişim artık birkaç hafta daha beklerim deyip bitmesini bekledim :A Neyse sonuçta sadece 1 kerelik beleş izleme hakkımız olacak Blutv'den. Kaliteli dizilere devam ederlerse biz de satın alarak izleriz bundan sonra artık :A

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Evet biz @Doğu kardeşimle inciğini boncuğunu kurcaladık dizinin. :A Soru işareti varsa akıllarda kalan elimizden geldiğince anladığımız kadarıyla cevaplarız. :A Dediğin gibi baya üst düzey bir dizi yapmış adamlar helal olsun. Uzun zamandır böyle sağlam yerli bir dizi izlememiştim. :)
dördüncü bölümde cevdetle oğlu tanerin jip tamir ettikleri yerdeyim şu an :) gülmekten öldüm ya o nasıl bir diyaloğdur öyle :))

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Beşinci Bölüm

üç muhteşem sahne vardı bölümde üçündede baba cevdet in imzası vardı :) tüm oyuncular harika ama haluk bilginer muhteşem ya :)

hem duygusal anların tavan yaptığı hemde kahkaha attığım çok değişik bir bölüm oldu :)
baba cevdet in oğlu tarık a ilaç içirmeye çalıştığı sahne duygusal açıdan zirve yapan yerdi
cevdet in tarıka ilgisiz davranan karısıyla diyaloğları yine çok iyiydi..
ve cevdet in selimin cesedini ormana arabayla getiren büyük oğluyla yaşadığı bol küfürlü diyaloğlar harikaydı :)
taner önüne küreği atıp kendisine sittiri çekip giden babasının arkasında bağırır ''babaaa''
sırtını dönmeden karanlıkta kaybolan babanın cevabı muhteşemdir :)
'' a.. na k..rum babanın :))))

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Altıncı Bölüm

okan (tarık) - tülin(emel) sahnesi muhteşemdi
emel çok kaşındı yani orda tarık nasıl dayandı hayret :) birde adama deli diyorlar sağlıklı insan bile emel in o kışkırtmalarına dayanamazdı , tamda tarık da emel i kazayla halletti diyordum son sahnedeki uyanış sürpriz oldu sanırım emelide öldürmek tanere nasip olacak :)
cevdet le amir selahattin arasındaki diyaloğlar yine harikaydı ..

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Yedinci Bölüm

güzel bir bölüm daha ve ne yazıkki böyle muhteşem bir diziden sadece sekiz bölüm yapmışlar :)
taner emel sahnesi muhteşemdi tanerin hem masumiyetine hem caniliğine aynı sahnede denk geldik eşarp ortaya çıkar çıkmaz zaten ben emele elveda demiştim :) birde kadına uzatmıyormu istersen senin olsun diye :)
son sahnede ortaya çıkan selim sürpriz oldu ..
haluk bilginer bu bölümde fazla rol almamıştı ona rağmen cevdet amcamızın ''tarık oğlum nerdesin'' diye ormanda tur atması bile insanın yüreğine işliyor ... haluk bilginerin bölümlerde saniyelik görüntüsü bile benim için paha biçilmez anlardandır her zaman...

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
veee Muhteşem FİNAL

uooopsss ! harika kadro harika bir sezon ve harika bir son

genelde olacakları önceden kestirmek gibi bir kabiliyetim vardır ama burda kabiliyetim köreldi sanırım :) ya da bizim diğer dizilerdeki uyduruk senaryolar bu konuda yetenekli hissetmemi sağlamışta olabilir :)
selahattin amirin rüyayla çiftleşiyor olması cevdet ve ailesine bu yüzden musallat olması şok edici bir sondu .. armut kafalı yusufta millet birbirini doğradıktan sonra yakaladı yeşil ışığı ama iş işten geçmişti artık :)
tarık ın bunalımlı halleri harikaydı o sakal topuyla ayaktaki duruşu zaten bir halt yiyeceğine işaretti o da ailesini doğrayarak iç dünyasındaki şeytanları anca susturabildi garibim :) taner in selimi öldürmesi sevindirdi beni finaldeki mutsuz sonu görünce yaşadığım üzüntü büyük olsada, selimin ortadan kaldırılışı ufak bir teselli olabilir benim için :)

genelde dizilere puan vermem bölüm bölüm.. ama tüm sezonu bitirdiğime göre tüm sezona ortalama bir puan vermem gerekir diye düşündüm ve böyle bir muhteşem diziye ...

tüm sezon ortalaması
8.5 PUAN ....... diyorum....

arkadaşların genel puan ortalamalarına göre düşük ama benim standartlarıma göre çok yüksek bir puan vererek görevimi yapmış olayım :) (az puan vermişsin demeyin sakın! ben ki beren saatin aşk-ı memnusuna beroşa rağmen ortalama 6 puan anca verebilmiş adamım :) ) yani kendimi çok çok aştım burda! ama sonuna kadar haketmişler yüksek puanı, helal olsun tüm kadroya :)

Son düzenleme:

MelankoliK

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,201
Puanı
411
1x1. Bölüm

efsane bir kadro ve harika bir işleyiş, herşeyiyle dörtdörtlük bir başlangıç yaptı dizi.. yabancıların çektiği kaliteli yapımlarla bizim 3 saati aşan çöp dizileri karşılaştırırken içim burkulurdu sonunda gerçek bir kıyaslama yapabileceğimiz bir yerli dizimizde oldu .. paralı kanal hikayesine bende karşıyım ama böyle yapımlarla geleceklerse veririz on lira yeterki bize üç saatlik çöpleri yutturmasınlar :)
kadroyu tek tek saymama gerek yok hepsi mükemmel oynuyor, ben haluk bilginer ve okan yalabık ın oyunculuğunu her zaman beğenmişimdir onlara artı bir yorum ilave etmeyeceğim ama bu isimlere ek olarak ali atay ın ve nur sürer in performanslarıda çok iyiydi özellikle nur sürer in oynadığı aksi teyze tuhaf bir karakter, yer yer komik sahnelere imza attı.... tülin özeni ilk bölüm fazla göremedik ama ondanda beklentim yüksek:)

diziye daha başlamamış olan @xemrexxx @Çiğdem- @dosimosi @vadikızı @Harunnn60 @cookies @gözlemci @MelankoliK @sokak sanati @mrt-06 ve @Bully i de etiketleyip yazıma son vereyim :)

@sürgünüm @MasacRE- siz başlamışmıydınız diziye sanki başlar gibi olmuştunuzda sonra nolmuştu o kısmı çözemedim? öyle aklımda kalmış :)
İnşallah boş bir zamanda diyeyim :)

BesaleT

Emekli
Reaksiyon puanı
5,684
Puanı
1,061
1x8

Efsane bir son oldu, çok iyiydi. Vay anasını sayın seyirciler dedirtti. :)

Önce geçmişle ilgili konuları hallettik, sonra gelecekteki düğümlenmelere baktık. Her yönüyle enfesti.

Haluk Bilginer döktürmüş yine, muhteşemdi.

Tarık coştu böyle bir patlama beklemiyordum. :) Okan Yalabık da bu dizide kendini bir kez daha kanıtladı.

Sonu da aslında biraz açık kapı bıraktı sanki ikinci sezon için. :)

10- /10
Final yorumunu unutmuşum. :ozur:Bu vesileyle onu da yapalım. :lol:
1x8

Dizi efsaneydi. Efsane bir sonla da bitti. Türk dizi tarihindeki en önemli dizilerden biri oldu bana göre ki zaten ilklerin dizisiydi genel olarak da. Oyunculuklar tek tek çok iyiydi. Özellikle Serkan Keskin, tabi ki Haluk Bilginer, Okan Yalabık harikaydı. Ali Atay ise o da iyiydi ama bu kişiler kadar sıyıramadı bence kendini. Son bölümle her şey açığa kavuştu. Son tatmin ediciydi, bence de bi açık kapı bıraktılar, değerlendirip devam edip etmeme konusunda karar alacaklar bana göre.

Haluk Bilginer'in karakterinin ölmemesi, Ali Atay'ın komiserinin son sahnedeki durumu vs. bi şüphe uyandırdı acaba devam eder mi diye, devam etmese Cevdet rolü de ölürdü bence ama bakalım umarım bi 8 bölümlük 2.sezon daha gelir. :)

9.5/10

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Dizinin finali, daha doğrusu son 2 bölümü senaryo anlamında tam olarak hayal kırıklığı yarattı. Yerli dizi bakımından açık ara olması ne yazık ki finaline yansımadı. Oyunculuk müthiş, yönetmen idare eder, senaryo hayal kırıklığı.

Genel değerlendirme yapmak gerekirse,

Oyunculuk: 10/10
Müzik: 7/10
Yönetmenlik: 8/10
Görüntü yönetmenliği: 8/10
Senaryo: 6/10

Öncelikle şunu net olarak söyleyebiliriz ki diziye 50 dakika konsepti zorlama olmuş. Çok fazla hızlı ve kopuk ilerleme söz konusu, birçok detay havada bulut oldu. Duygusal davranmaya lüzum yok, senaryodaki zorlamalara rağmen yerli dizilerde bile efsaneler arasına geçemedi, koskoca Ezel var ulan. :D

Gelelim son iki bölümüyle içime sinmeyen senaryosal sorunlara,

Senaryonun acemeliği bir. Ana konuya etki etmeyen lüzumsuz bir final.
Birincisi son sahnede Selahattin ile Eda'nın olayı son sahnesiyle ters köşe yapan film efektiyle verildi de, kimse de dememiş ki aga Selo ile Edo'nun sadomazoşist ilişkilerinden bize ne? Ne yapalım yani? Bu olayın ana kurguya ne gibi bir ilgisi var? Ne bileyim mesela Cevdet komiser ve ailesi tümüyle suçsuz olup tüm dalavereyi Taner yüzünden Selahattin ayarlamış Olsaydı, derdik ki helal olsun ince bir ters köşe. Ama böyle bir durum söz konusu olmadığı gibi zaten Selahattin bu davada öyle ahım şahım istekli değildi malum. E o zaman ne yapalım Eda Selo ilişkisini? Zaten 7.bölümde bunun sinyalini vermişti, son sahneden önceki sahnede arabada tamamen belli etmişti, üstüne en son sahnede sanki sürpriz bir sonmuş gibi davranmanın lüzumu nedir?

Senaryonun acemeliği iki. Mantıksal bağlantı hataları.

İkincisi, Cevdet bir bölümde ormanda Taner'e para getirmiş ve Taner'e it gibi davranmıştı. Sonradan öğrendik ki güya Taner, Tarık'ın cinayetini ört bas etmek için tüm bunları yapmış, ayrıca Taner'in Selim'i öldürmediğini de biliyor Cev konser. Peki ulan madem böyle, adam kardeşi için hayatını kaydırmış (en azından o öyle biliyor), olay günü sen demişsin sıkma canını seni yurt dışına kaçıracağım.. Peki parayı verme olayında niye bu adama it muamelesi yaptın?

Eğer bu sahiden böyleyse senaryonun çelişkisini dolayısıyla zayıflığını gösterir. Yok, bizim görmediğimiz bir vakit Cevdet konser, Emel'i Taner in öldürdüğünü öğrenmişse ve bu öğrenmeye dair dizide hiçbir ipucu, ayrıntı yoksa, bu senaryonun beş kat zayıflığını gösterir. Ne demek böyle bir olayı izleyiciye aktarmayı unutmak? Böyle acemilik mi olur? Ya tutarsızca ya da hızlıca geçilmiş, her iki türlü de ofsayt.

Üç... Zayıf karakter yazımı ve zorlama kısımlar

Üçüncüsü, Taner'in Selim'i elinden kaçırmasından sonra gidip Emel'i öldürmesi!? Bu nedir peki? Ulan, adam eve gizlice girmiş, elinde mis gibi teyp kasedi var, ayrıca sapasağlam, hukuki olarak hiçbir şey yapamazlar. Emel'e bunu anlatmak ya da direkt karakola gitmek yerine açıklar mısınız arkasından dolaşıp boğma fantezisi nedir?
Onu da geçtim, son sahneden hemen önce, kapanmış bir olayı yeniden açıp Selim'i öldürmesi nedir??? Ne alaka yani?

Diyeceksiniz ki adam öldürmekten hoşlanıyor, çocukluk olayı bu yüzden gösterilmiş. Değil işte, bunu bize hissederememişler, karakterin psikolojisinden bihaberiz, öldürmeye yatkın mı değil mi sorunlu mu sorunsuz mu bunların hepsi havada kalıyor, izleyiciye sezdirilmiyor bile. Emel ve Selim'i lüzumsuz yere öldürmesi senaryonun zorlamasını gösterdiği gibi, karakter çözümlemesinin ne kadar başarısız olduğunu, Mesela bir Rust Cohle gibi başarılı bir karakter çizemediklerini gsöteriyor. Hele Yusuf, bomboş bir karakter, dizide varlığı yokluğu belli değil neredeyse. Biraz Cevdet, biraz karısı, ondan bundan derken hepsinde eksik kalmış bir tat bırakılıyor, içine işleyecek kadar başarılı bir karakter söz konusu değil.

Özetle,
Ve finali itibariyle rapor olayının esas nedenini, niçin raporu saklama gereği duyduğunu, askerde bu adamın başından neler geçtiğini tam anlamıyla öğrenme gibi bir durumumuz olmadı. Bunları açık kapı bırakarak ikinci sezona bir umut izlenimi vermeleri, başlangıç tanıtımında 8 bölüm sürecek çıkışlarına ters düşmüş. Ayrıca bölümlerin kısa sürmesini iyi değerlendirememişler, hızlıca geçilmiş ve havada kalmış detaylarla dolu acemice bir ilk deneme olmuş. Dizinin tanıtım fragmanındaki Selim'in gündüz vakti ormandan kaçmasıyla dizide bunu geceye çevirmiş olmaları, benim de gözümden kaçan ama dikkatli tiplerin gözünden kaçmamış ekstra bir ayrıntı.. Mükemmelliyetçilik bakımından gönül rahatlığıyla sınıfta bırakabileceğimiz bir dizi olmuş kısacası. Yerli dizi standartlarında üst düzey, ama bağımsız olarak baktığımızda yüz tırmalayan kedi misali.

Son iki bölüm: 6.5/10
Dizinin geneli: 7.4/10

Son düzenleme:

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Finali izledikten sonra gaza gelip 10 vermiştim ama sonra üzerinde düşününce pişman oldum, 8 falan olur o. Bir ara üşenmezsem yazarım nedenlerini. :D

jackass

Favori Üye
Reaksiyon puanı
62
Puanı
129
Finale doğru düşse de senaryoda boşluklarda olsa da şuana kadar yapılan dizilerimizden ezel'de dahil çok daha üst seviyede...

Umarım böyle kaliteli yapımlar gelmeye devam eder..

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Klasik Berkun Oya. Adam yine finalde sıvamış. Son dizisi de çok iyi başlayıp berbat bitmişti. İntikam zaten baştan sona berbattı. Berkun Oya olduğu için izlemem demiştim haklı çıktım sanırım izlemeyeceğim :D

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Finale doğru düşse de senaryoda boşluklarda olsa da şuana kadar yapılan dizilerimizden ezel'de dahil çok daha üst seviyede...

Umarım böyle kaliteli yapımlar gelmeye devam eder..

Ezel'den daha mı iyi? Bence biraz yavaş. Ezel bu diziden 10 hatta 50 gömlek üstündür afedersiniz. Buna rağmen bu dizi de yerli diziler alanında alayından üstündür. Senaryosu vasat çıksa bile gizem unsuru açısından akılda kalıcıydı. Ezel, Leyla ile Mecnun hatta eski Kurtlar Vadisi gibi dizilerin yanına yaklaşamaz, o ayrı.

jackass

Favori Üye
Reaksiyon puanı
62
Puanı
129
Ezel'den daha mı iyi? Bence biraz yavaş. Ezel bu diziden 10 hatta 50 gömlek üstündür afedersiniz. Buna rağmen bu dizi de yerli diziler alanında alayından üstündür. Senaryosu vasat çıksa bile gizem unsuru açısından akılda kalıcıydı. Ezel, Leyla ile Mecnun hatta eski Kurtlar Vadisi gibi dizilerin yanına yaklaşamaz, o ayrı.
Çok daha gerçek bu dizi bunu her anında hissettirdi sansürün olmaması ve reyting kaygısının daha düşük olması bunda en büyük etken bence.Senaryo dizinin en zayıf halkası ama yinede bizim dizilere göre çok daha iyi ama dizinin asıl olayı oyunculuk ve yönetmenlik olarak çok farklı bir seviyede olması.

Ne olursa olsun beğenip beğenmemek subjektif bir değerlendirme saygı duyarım.

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
beğenilerin nefret ettiklerin çok değişik ve uç noktalarda bir türlü ortayı bulamadın :)
ezel i bende izledim hemde baştan sona bir çok bölümü sıkıcıydı bu diziyle karşılaştırmak imkansız bir kere sikletleri farklı :)
tamam bu dizi için bir çok kusur bulmak mümkün ama bir ezelden çok daha kaliteli olduğu kesin:)

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
beğenilerin nefret ettiklerin çok değişik ve uç noktalarda bir türlü ortayı bulamadın :)
ezel i bende izledim hemde baştan sona bir çok bölümü sıkıcıydı bu diziyle karşılaştırmak imkansız bir kere sikletleri farklı :)
tamam bu dizi için bir çok kusur bulmak mümkün ama bir ezelden çok daha kaliteli olduğu kesin:)

Bu diziyi ben de sevdim yalan yok ama abartılacak kadar mükemmel değil ya da millet paralı dizi olduğu için sürü psikolojisine kapıldı paralıysa kalitelidir diye. :) Ezel ile kıyaslama yapılamayacak kadar Ezel in altında kalmış bir dizi. Oyunculuğu dışında hiçbir unsuru Ezel ile yarışamaz, ki zaten Ezel'deki oyuncu kalitesi de malum. İki üstte finale dair senaryoyu neden vasat bulduğumu tek tek yazmışım ki unuttuklarım da vardır, buyrun onlara dair mantıklı açıklama yapın tatmin olalım, @MEnes ten ne de @Doğu dan da ses soluk göremedim, 10/10 yapıştırmış olsam en azından iki kelime ederdim yanlış düşünüyorsun şu şöyle bu böyle diye, tamam 10/10 da neden 10/10 kimse bilmiyor. :)