BluTV Masum - Dizi Yorumları

FaJi

Banlı
Reaksiyon puanı
1,295
Puanı
195
1x2

Geçmişe dönük olayları göstermeye başladı. Tarık'ın karısı öldükten sonra değil de daha evliyken hasta olduğunu gördük.
Cevdet de öğrendi Yusufun soruşturma yaptığını.
Yusuf'un kızı bir şeyleri bozacak diyordum yaralanması her şeyi karıştırdı.İlk kartlar açıldı.
Emel'in yanında görünen elemanı çözemedim ne iş derken bölüm sonu gördük. Taner öldürmüş. Sahneler çok doğal gerçekten güzel devam ediyor.

9/10

FaJi

Banlı
Reaksiyon puanı
1,295
Puanı
195
1x3

Taner küçükken adam öldürmüş çok şaşırdım.Taner Emel'in yanınında ki elemanı öldürdüğü için kayboldu herhalde ortalıktan. Emel'i de öldürmüş olabilir. Tarık'ın hastalığı iyice artıyor. Müdür geri vites yaptı dosyayı fazla kurcalama dedi. Cevdet uyardı galiba. Son kısımlar da Taner Yusuf'u azıcık dürttü. Kendi kaşınıyor. Olaylar karışık tam gaz devam.
Bu arada Ali Atayın ağzına küfür çok yakışıyor :D

9/10

Doğu

Favori Üye
Ölümsüz Üye
Reaksiyon puanı
20,686
Puanı
860
1x7

Bölümün özeti ''o daha tam ölmemiş az daha öldürün onu'' :A

Taner ve Emel sahnesi okullarda ders olarak okutulmalı. Ani duygu değişimleri, yakın plan çekimlerindeki oyunculuk harika harika. Serkan Keskin sazı eline almış döktürmüş Allah döktürmüş.

Taner'in karısını dövdüğünü tahmin etmiştik. Emel de seyircinin yerine geçip Taner'e herkesin aklındaki soruyu yöneltti ve Rüya'nın cildindeki morlukların sebebini sordu. Açıkcası ben tatmin olmadım. Tam doyurmadı beni o açıklama. Böyle bir hatunla ne diye ilişkini sürdürürsün ki?

Ben Polyanna gibi olay tatlıya bağlanacak zannediyor iken bez parçasıyla Emeli kurbanlık koyun gibi yatırıp boğdu adam :F Bu nasıl bir soğukkanlılık be kardeşim. ''Nasıl olsa öldü biliyorlar amaan nolacak'' diyip üstüne cilasını attı boğdu güzelim kızı :A

Yalnız bölümün en efsane sahnesi, en gerçekçi tiradı Nur Sürer'den geldi. Gudubet kadın rolünü muazzam oynamış ya. Tarık'a veryansın edişine bittim. Bir annenin oğluna ömrü hayatında uyguladığı tüm azarı tek sahnede sıraladı kadın :F Bir an odaya annem girdi sandım :F ''ömür törpüsü müsünüz siz be?'' dedikten sonra ''içerde yufka var git ısıt ye'' diyişi var kelebek görse ömrü uzar :A Anne rolünü mükemmel yazmışlar, Nur Sürer de destan yazmış :)

Yusuf kafasındaki yapbozları yavaş yavaş yerine oturttu. Ormandaki sahnesi ile de güldürdü. Durağan giden bir sahneydi fakat sonunda vurucu olan kısmın geleceği sessizlikten belliydi. Taner ses kaydında ''bak bu teypi de Tarık bilmez'' diyince hemen o dağ evindeki çizdiği kusursuz teyp resmi geldi aklına ve Tarık'tan kaynaklı şüpheleri yeniden filizlendi.

Taner'in Selim'in ablasını niye takip ettiğini merak ediyorduk o da bu bölüm sonu aydınlandı. Ben Selim'in ölmediğini biliyordum. Masum yayınlanmadan önce teaserda Selim ormanda koşuyordu. Oradan bir şekilde kaçtığını anlamıştım. Fakat nasıl kurtulduğunu bilmiyorduk. Nasıl hala hayatta kaldığı final bölümüne saklanmış.

9.5/10

Son düzenleme:

FaJi

Banlı
Reaksiyon puanı
1,295
Puanı
195
1x4

Bu bölüm biraz sönüktü. Çoğunlukla geçmişteki şeyleri gösterdi. Aile komple manyak. Bir Cevdet biraz normal. Emel ve Selim zamanında işi çabuk pişirmişler. Selim de normal değil bence. Tarık normal zamanda zaten koptu çuval gibi yatıyor :D Rüya ve Taner arasında da manyakça bir ilişki var.
Bölüm sonu sürprizdi. Rüya Yusuf'a gidiyor. İşte şimdi daha çok karışacak işler.

8/10

FaJi

Banlı
Reaksiyon puanı
1,295
Puanı
195
1x5

İşler bu bölüm çözülmeye başladı hafiften. Taner Tarıktan daha manyakmış. Hem kadını bırakmış sonra geri dönmüş. Çiçek sulama işi ve roman yazma sevdası bir cinayete sebep oldu. Tek yedi adam resmen o nasıl ölüm şekli öyle :D Diyaloglar güzeldi o sahnede.Cevdet kürekle dövdü Taneri :D Ne hale soktular adamı. Beklenen yüzleşme bölüm sonunda geldi. Psikopat kadın kurtardı oğlunu. Yusuf'a bir şeyler yapmazlar diye bekliyorum. İlk 3 bölüm Okan Yalabık iyi oyunculuk sergilemişti. Son bölümlerde Haluk Bilginer ön planda. 3 bölüm kaldı devam..

9/10

Doğu

Favori Üye
Ölümsüz Üye
Reaksiyon puanı
20,686
Puanı
860
FİNAL..

ALLAHUAKBAR demek istiyorum. :) 7 adet birbirinden güzel bölümün dehşet bir şekilde finalize edilmesi..
Verilen her kuruş helali hoş olsun. Bu hazzı bize yaşatanlara; oynayana, oynatana, düşünene, çekene, yayınlayana sonsuz teşekkürler. 8 bölümlük mini şaheserin tek kusuru bitmesi :T: Ağzımıza bir parmak bal çalıp gittiler. Olsun, her güzel şeyin bir sonu vardır. Yapım ekibinin emeklerine sağlık.

Direk sondan başlamak istiyorum. Ben geçtiğimiz bölüm yorumlarında söylemiştim. Kilit isim Rüya olacak demiştim.

4. Bölüm sonunda Rüya karakola gelip Yusuf'a ''sen beni tanımıyorsun ama ben seni çok iyi tanıyorum.'' dediği an hikaye başlamış aga. Rüya ve Selahattin komiserin ilişkisinden ötürü aralarında bir danışıklı dövüş (gerçek anlamda bir dövüş de olabilir. Kadının vücudundaki tahribata bakılırsa baya hardcore bir güreş sözkonusu :A Hatta son sahnede hatuna açtığı evin bi göz odası da hobi odası falan olabilir. :A Meslekten arta kalan kelepçelerin, kırbaçların ve copların bulunduğu enteresan bir oda var o evde, hissediyorum. Yürekli savcıları ve @destere'yi göreve davet ediyorum araştırılmalı :A) var. Rüya Taner'in aslında ölmediğinden şüphelenip içeri attırmanın derdinde, Selahattin de geçmişe dair bir mevzunun intikamını güdmekte zannımca. Bu nedenle Yusuf'u günah keçisi ilan edip Cevdet'in muhitine salıyorlar :A Hikaye de oradan başlıyor zaten.

Tarık iyice kayışı kopardı. 3 gram aklı vardı onu da abisinin yaşadığını öğrenip eski evine gitmesiyle çarçur etti. Daha sonra eve dönüp çekti emaneti sevdi adaleti :A Toplu kıyım :F GTA Vice City oynar gibi önüne gelene sıktı. :A Yalnız Okan Yalabık muazzam oynamış. Keşke finalde Yusuf kurtarmasaydı kendine de sıksaydı. Daha duygusal ve vurucu olurdu. Aileden sadece Cevdet ve Tarık kurtuldu. İçlerinde en ''masum'' olanlar hayatta kaldı. Tabii ona hayatta kalmak denirse..

Cevdet'in intihar edeceğini düşündüm fakat küçük oğlanın mala bağlayan ilaçlarından içti. Bu da bir ters köşeydi bence.

Selim'in nasıl kaçtığını final bölümüne saklamışlar demiştik onu da gösterdiler. Adam Emel gibi cana geldi sonradan :A Aynı şeyin ikinci kez yaşanması pek hoş olmadı ama ormandaki kovalamaca sahnesi gerçekçi olmuş.

Taner ile Cevdet'in olayı tertip ediş sahnesinde Haluk Bilginer'in tepkisizliği ve donukluğu muhteşemdi. Adam mimiksiz bile geçiriyor karşıya. Fakat ben Emel'in uyandığını ve onu tekrardan öldürdüğünü bilip bilmediğinden şüpheliyim babanın. Biliyorsa neden bu kadar tepkisiz? Bilmiyorsa da keşke Taner söyleseydi de Haluk Bilginer'in olaya tepkisini ve oğluna reaksiyonunu görseydik. Şu an Emel'i Tarık öldürdü biliniyor ama gerçekte Taner öldürdü. Hem de bile isteye? Şu an bu sır Taner ile birlikte mezara gitti diye düşünüyorum. Başka bilen varsa da ben kaçırdım herhalde?

Aynı zamanda Cevdet'in olayları eşine de anlatırken izlemek büyük keyif olacaktı fakat orası da gösterilmedi.

Hikayede açıklar ve belli başlı soru işaretleri bulunsa da genel olarak beğendim. İzlenmeli ve izlettirilmeli.

10/10

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Hikayede açıklar ve belli başlı soru işaretleri bulunsa da genel olarak beğendim. İzlenmeli ve izlettirilmeli

Nerelerde açıklar gördün sıvacı üstadı kardeşim söyle de belki ben doldurmuşumdur o açığı cevap vereyim. :A Son bölümde çoğu yer mantık çerçevesinde aydınlatıldı bence ama kaçırmış da olabilirim bilemiyorum. :A

Doğu

Favori Üye
Ölümsüz Üye
Reaksiyon puanı
20,686
Puanı
860
Nerelerde açıklar gördün sıvacı üstadı kardeşim söyle de belki ben doldurmuşumdur o açığı cevap vereyim. :A Son bölümde çoğu yer mantık çerçevesinde aydınlatıldı bence ama kaçırmış da olabilirim bilemiyorum. :A
Üstad şimdi Selahattin ile Cevdetin ne alıp veremediği var? Bu konu hiç aydınlatılmadı. Ben her zaman hikayenin ana dinamiğine bir soru sorarım, "niye vuku bulmuş bu olay?" diyerekten. :)

İkincisi Emel boşu boşuna öldü bence. Yürü kardeşine gidiyoruz dedikten sonra çok rahat ikna edilebilirdi. Zaten o sahnede Selim'in ölmediğini karakterimiz Taner biliyordu. Seyirci bilmese de.

Ayriyetten 3. Veya 4. Bölümde Taner Rüyayı çayır çimende bırakıp giderken Emel ile Selim'i görüyor. Saçma sapan bir sahneydi bence. Hayal mi gerçek mi belli değil? Yani Taner Emel-Selim ilişkisini biliyor muydu Selim ile evde karşılaşmadan evvel. Bilmiyordu ise şayet Selim de boşu boşuna öldü. (ilk başta öldü sandığımız sahnede)

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Üstad şimdi Selahattin ile Cevdetin ne alıp veremediği var? Bu konu hiç aydınlatılmadı. Ben her zaman hikayenin ana dinamiğine bir soru sorarım, "niye vuku bulmuş bu olay?" diyerekten. :)

İkincisi Emel boşu boşuna öldü bence. Yürü kardeşine gidiyoruz dedikten sonra çok rahat ikna edilebilirdi. Zaten o sahnede Selim'in ölmediğini karakterimiz Taner biliyordu. Seyirci bilmese de.

Ayriyetten 3. Veya 4. Bölümde Taner Rüyayı çayır çimende bırakıp giderken Emel ile Selim'i görüyor. Saçma sapan bir sahneydi bence. Hayal mi gerçek mi belli değil? Yani Taner Emel-Selim ilişkisini biliyor muydu Selim ile evde karşılaşmadan evvel. Bilmiyordu ise şayet Selim de boşu boşuna öldü. (ilk başta öldü sandığımız sahnede)
Evet onu ben de görmüşüm ve yazmışım yorumda, dediğin gibi Selahattin olayın çıkmasını sağlayan adam. Cevdet'le aralarında bir şey olmuş geçmişte ve adam olayın üzerinden 1 sene geçmesine rağmen gitti davayı tekrar açtırttı. Hem de oğlunun karısı üzerinden yaptı bunu. Gerçi o olay biraz raslantı olabilir Taner sonuçta kim olduğunu bilmiyordu Rüya'nın aşığının, bu durumu bilerek evlendi dendi zaten bize de. Ama dediğin gibi Selahattin'in derdi neydi sorusuna cevap vermeden bitirmişler, belki de bilinçli yapmışlar bunu çünkü bunu yapacak zamanı vardı dizinin. 45 yerine 50 55 dakika çekerlerdi arada Cevdet Selahattin geçmişine dair bir şeyler verirlerdi yani. Sanki o kısmı bize bırakmışlar, finalden sonra da düşünelim biraz istemişler. :)

Emel'in ölüm kısmı bence olması gerekiyordu. Kadın moda girmiş transa girmiş orda. Kasedi Tarık'la birlikte gördükten sonra kafasında öyle bir hikaye kurmuş ki o durumdayken ikna olması zordu bence. Ki babasının da planı kurup oğlunu nasıl ikna ettiğini gördük. Selim'in ölmediğini biliyordu ama aralarındaki olaydan nasıl korktuğunu yine babasıyla olan sahnede vermişler. Hatta Emel'i denize yollarken bile sordu işte var mı gelişme şikayet etmiş mi diye falan.Orada her şekilde Emel'i öldürecekti onun kaçarı yoktu bence. Ama Taner karakteri inanılmaz ilginç, flashbacklerde hem o kadar korktu gösterildi yakalanmamak için ama üstüne mecbur kalsa da soğukkanlılıkla kadını tertemiz öldürdü. En garip karakter oydu dizide NET. Tabi annesini de unutmamak lazım. :A

Taner'in Emel'le Selim'i gördüğü sahne hayal olması mantıksız. Çünkü öyle bir adamı durduk yere niye kafasında kursun veya Emel'in niye kardeşini aldattığını düşünsün. Yani onu düşünecek argüman yok elinde. Gerçekti ve evde karşılaştıklarında Selim'in Emel'le ilişkisini biliyordu. Ama bunu dile getirmedi, belki de getirecekti o sahnede ama Selim öyle bir tırsaktı ki adam garip garip hareketler yapıp kendi kafasını patlattı manyak. :A Ama dersen ki neden şimdiki zamanda gidip yarım kalan iş diye gitti Selim'i öldürdü, zaten şikayet etmemiş adam kendi halinde takılıyor. Ona diyecek bir şey bulamam bak Taner'in manyaklığı der geçerim. Herif polisten ve yakalanmaktan çok korkuyor sanırım. Selim'in o kadar tırsak bir adam olduğunu görmesine rağmen ve şikayet de etmemesine rağmen gitti harcadı adamı manyak. :A

Nasıl üstadım kafandaki sorulara güzel yanıt verebildim mi. En ufak bir yardımım olduysa ne mutlu bana. :)

Doğu

Favori Üye
Ölümsüz Üye
Reaksiyon puanı
20,686
Puanı
860
Evet onu ben de görmüşüm ve yazmışım yorumda, dediğin gibi Selahattin olayın çıkmasını sağlayan adam. Cevdet'le aralarında bir şey olmuş geçmişte ve adam olayın üzerinden 1 sene geçmesine rağmen gitti davayı tekrar açtırttı. Hem de oğlunun karısı üzerinden yaptı bunu. Gerçi o olay biraz raslantı olabilir Taner sonuçta kim olduğunu bilmiyordu Rüya'nın aşığının, bu durumu bilerek evlendi dendi zaten bize de. Ama dediğin gibi Selahattin'in derdi neydi sorusuna cevap vermeden bitirmişler, belki de bilinçli yapmışlar bunu çünkü bunu yapacak zamanı vardı dizinin. 45 yerine 50 55 dakika çekerlerdi arada Cevdet Selahattin geçmişine dair bir şeyler verirlerdi yani. Sanki o kısmı bize bırakmışlar, finalden sonra da düşünelim biraz istemişler. :)

Emel'in ölüm kısmı bence olması gerekiyordu. Kadın moda girmiş transa girmiş orda. Kasedi Tarık'la birlikte gördükten sonra kafasında öyle bir hikaye kurmuş ki o durumdayken ikna olması zordu bence. Ki babasının da planı kurup oğlunu nasıl ikna ettiğini gördük. Selim'in ölmediğini biliyordu ama aralarındaki olaydan nasıl korktuğunu yine babasıyla olan sahnede vermişler. Hatta Emel'i denize yollarken bile sordu işte var mı gelişme şikayet etmiş mi diye falan.Orada her şekilde Emel'i öldürecekti onun kaçarı yoktu bence. Ama Taner karakteri inanılmaz ilginç, flashbacklerde hem o kadar korktu gösterildi yakalanmamak için ama üstüne mecbur kalsa da soğukkanlılıkla kadını tertemiz öldürdü. En garip karakter oydu dizide NET. Tabi annesini de unutmamak lazım. :A

Taner'in Emel'le Selim'i gördüğü sahne hayal olması mantıksız. Çünkü öyle bir adamı durduk yere niye kafasında kursun veya Emel'in niye kardeşini aldattığını düşünsün. Yani onu düşünecek argüman yok elinde. Gerçekti ve evde karşılaştıklarında Selim'in Emel'le ilişkisini biliyordu. Ama bunu dile getirmedi, belki de getirecekti o sahnede ama Selim öyle bir tırsaktı ki adam garip garip hareketler yapıp kendi kafasını patlattı manyak. :A Ama dersen ki neden şimdiki zamanda gidip yarım kalan iş diye gitti Selim'i öldürdü, zaten şikayet etmemiş adam kendi halinde takılıyor. Ona diyecek bir şey bulamam bak Taner'in manyaklığı der geçerim. Herif polisten ve yakalanmaktan çok korkuyor sanırım. Selim'in o kadar tırsak bir adam olduğunu görmesine rağmen ve şikayet de etmemesine rağmen gitti harcadı adamı manyak. :A

Nasıl üstadım kafandaki sorulara güzel yanıt verebildim mi. En ufak bir yardımım olduysa ne mutlu bana. :)
İkna olmadım hâlâ :) Şimdi şöyle bir durum var. Taner ile Selim'in evdeki karşılaşmaları ile Emel'in ölümü arasında 3 gün var. (Emel şirket gezisinden Selim'in eve hırsız gibi girişinin 3 gece sonrasını konu aldığını kendisi de Tanerle olan konuşmadında söylüyor) 3 gün boyunca Taner zaten babasını yokluyodur. Acaba ihbar var mı diye? Yani Emel'in "kalk gidiyoruz kardeşini bulmaya" demesinden niye rahatsız olsun ki? Zaten Selim ölmemiş. Evrensel hukuka göre de Selim suçlu. Haneye tecavüz eden Selim. Yani boş yere Emel ölmüş.

Tanerin Selim'i 6 ay sonra öldürmesi de saçmalık zaten. Adamın sana ne zararı var? Şeker oğlan kıyıdan kıyıdan yaşıyor ne güzel :A Bok yoluna gidiyor o da. Ha "Taner katil ruhlu, sayko, sadist bir kişilik" diyecek olursan hiç öyle yansıtılmadı derim ben de sana. Bu adam son derece naif, işinde gücünde bir adam olarak gösterildi bize. Ne ara Hitman oldun be adam ? Kafasının arkasında bi barkod eksik :F O duygu değişimini görmek isterdim kısa da olsa. Yani mini bir Breaking Bad evriminin promosu gibi düşün :)

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
İkna olmadım hâlâ :) Şimdi şöyle bir durum var. Taner ile Selim'in evdeki karşılaşmaları ile Emel'in ölümü arasında 3 gün var. (Emel şirket gezisinden Selim'in eve hırsız gibi girişinin 3 gece sonrasını konu aldığını kendisi de Tanerle olan konuşmadında söylüyor) 3 gün boyunca Taner zaten babasını yokluyodur. Acaba ihbar var mı diye? Yani Emel'in "kalk gidiyoruz kardeşini bulmaya" demesinden niye rahatsız olsun ki? Zaten Selim ölmemiş. Evrensel hukuka göre de Selim suçlu. Haneye tecavüz eden Selim. Yani boş yere Emel ölmüş.

Tanerin Selim'i 6 ay sonra öldürmesi de saçmalık zaten. Adamın sana ne zararı var? Şeker oğlan kıyıdan kıyıdan yaşıyor ne güzel :A Bok yoluna gidiyor o da. Ha "Taner katil ruhlu, sayko, sadist bir kişilik" diyecek olursan hiç öyle yansıtılmadı derim ben de sana. Bu adam son derece naif, işinde gücünde bir adam olarak gösterildi bize. Ne ara Hitman oldun be adam ? Kafasının arkasında bi barkod eksik :F O duygu değişimini görmek isterdim kısa da olsa. Yani mini bir Breaking Bad evriminin promosu gibi düşün :)
Diyorum ya hikayenin en değişik karakteri Taner diye. Adam naif çok değişik tavırlar içinde soğukkanlı da olabiliyor bir anda parlayıp manyak psikopat biri de. O duygu değişimlerini Emel'i öldürdüğü sahnede bile verdiler bize veya daha öncesinde Rüya ile piknik sahnesinde bile gördük. Yani Emel'in ölüm sahnesini tamamen babası yüzünden yaptığını düşünüyorum. Adam oğlunu ikna etmiş bir şekilde Taner'in de Selim olayındaki korkusunu kullanarak. Yani Cevdet de masum değil, tek derdi oğullarını kurtarmak da olsa iş kökten hallolsun derdinde. Emel'i ikna yoluna gitmemeleri de sahneye dikkatli bakınca anlıyorsun aslında, normal seyrinde konuşma giderken Emel'in olayı anlatmasıyla Taner'in yüzü değişiyor ve müzik de giriyor orda. Kızın onları uğraştıracağını düşünüyor. Selim'le durumunun da açığa çıkmasını istemediği için mecburi öldürüyor. Yani sözün özü Emel orda ölecekti kardeş kurtuluşu yoktu. :A

Selim'i öldürmesine ben de anlam veremedim. O arada yaşananları vermediler ama bizim düşünmemizi istemiş de olabilirler. Şimdi düşünelim bu adam bazı zor sebeplerden ötürü hiç yapmadığı bir şey yapıp katil oldu ve 6 ay yaban hayatı yaşadı evinden uzakta. Bir de Selim meselesi hep aklında çünkü adamı gömmeye falan kalktı evde bir şeyler yaşandı. Adam ne kadar suçsuz da olsa polise yansımasını istemiyor çünkü bu sefer de Emel cinayeti kurcalanacak. Kendine yeni bir hayat kurmak istiyorken davanın yeniden açıldığını öğrenen bu adam bence Selim'i temizlemekte kendine hak bulabilir. Sonuçta arkada bu olaya dair hiç bir iz olmasını istemez.

Bütün bunlar mantıklı gelmeyebilir ikna da olmayabilirsin. Ama bizi bu kadar düşündürüp beyin cimnastiği yaptıran bu diziye şükranlarımı sunuyorum. Böyle derinlemesine irdelemiyordum bayadır bir diziyi. :)

Doğu

Favori Üye
Ölümsüz Üye
Reaksiyon puanı
20,686
Puanı
860
Diyorum ya hikayenin en değişik karakteri Taner diye. Adam naif çok değişik tavırlar içinde soğukkanlı da olabiliyor bir anda parlayıp manyak psikopat biri de. O duygu değişimlerini Emel'i öldürdüğü sahnede bile verdiler bize veya daha öncesinde Rüya ile piknik sahnesinde bile gördük. Yani Emel'in ölüm sahnesini tamamen babası yüzünden yaptığını düşünüyorum. Adam oğlunu ikna etmiş bir şekilde Taner'in de Selim olayındaki korkusunu kullanarak. Yani Cevdet de masum değil, tek derdi oğullarını kurtarmak da olsa iş kökten hallolsun derdinde. Emel'i ikna yoluna gitmemeleri de sahneye dikkatli bakınca anlıyorsun aslında, normal seyrinde konuşma giderken Emel'in olayı anlatmasıyla Taner'in yüzü değişiyor ve müzik de giriyor orda. Kızın onları uğraştıracağını düşünüyor. Selim'le durumunun da açığa çıkmasını istemediği için mecburi öldürüyor. Yani sözün özü Emel orda ölecekti kardeş kurtuluşu yoktu. :A

Selim'i öldürmesine ben de anlam veremedim. O arada yaşananları vermediler ama bizim düşünmemizi istemiş de olabilirler. Şimdi düşünelim bu adam bazı zor sebeplerden ötürü hiç yapmadığı bir şey yapıp katil oldu ve 6 ay yaban hayatı yaşadı evinden uzakta. Bir de Selim meselesi hep aklında çünkü adamı gömmeye falan kalktı evde bir şeyler yaşandı. Adam ne kadar suçsuz da olsa polise yansımasını istemiyor çünkü bu sefer de Emel cinayeti kurcalanacak. Kendine yeni bir hayat kurmak istiyorken davanın yeniden açıldığını öğrenen bu adam bence Selim'i temizlemekte kendine hak bulabilir. Sonuçta arkada bu olaya dair hiç bir iz olmasını istemez.

Bütün bunlar mantıklı gelmeyebilir ikna da olmayabilirsin. Ama bizi bu kadar düşündürüp beyin cimnastiği yaptıran bu diziye şükranlarımı sunuyorum. Böyle derinlemesine irdelemiyordum bayadır bir diziyi. :)
Diziyi asla gömmüyorum yanlış anlaşılmasın. Oyunculuklar zaten dehşetül vahşet. Çekimler, kurgu harika. Fakat senaryonun özellikle finalin daha doyurucu olmasını beklerdim.

Rüya ile Selahattin olayı da bana çok saçma geldi. Ters köşe yapacağım diye bokunu çıkarma diye tabir ettiğimiz (Ezel'in 2. Sezonunda da yer yer hissettiğim) durum söz konusu. Sen Rüya'yı nerden gördün de nerden aşık oldun. Ben oraları görmek istiyorum aralarında ne mevzu geçmiş bilmek istiyorum. 6 ay sonra bitmiş gitmiş bir davayı ne diye harlıyorsun ki? Taner dağa kaçmış Tarık zaten işlevsiz, mala bağlamış? Ne diye kaşınıyorsun ki Rüya üzerinden davayı Yusuf'a verdiriyorsun? Hayır derdin nedir birader? Hikayenin ana çatısı havada kalmış.

Cevdet'in Taner'i ikna ettğini düşünmüyorum. Adam zaten oğlunun daha önce Selim mevzusunu eline yüzüne bulaştırdığını biliyor. Üstüne de Emel'in cesedini temizleme görevini veriyor. "Ölmediyse öldür öyle gel" diyecek kadar cani bir baba profili çizmediler çünkü. Ayriyetten adam polis. Böyle bir telkinle oğlanı kardeşinin evine yolladığını sanmıyorum. Hatta hiç görüşmemişlerdir bile eve giderken.

Polisin olayı sıcağı sıcağına soruşturması lazımdı. Ceset sudan çıktığında direk adli tıpta kriminal incelemeye alınır. Neredeyse her hücresi tek tek incelenir. Boğazındaki boğulma izinden yola çıkarak ve Taner'in bulunamayışından hareketle ailenin yedi sülalesini olağan zanlı sıfatıyla toplamaları gerekiyordu. Raporları değiştirmiş deniyor dizide? Ancak daha sonra Tarık'ın erken terhis raporları olduğu anlaşıldı onun. Yani demem o ki birden fazla soru işaretlerini beraberinde götürdü Masum. Ha bu soru işaretleri ve twistler rahatsız edecek boyutta mı? Tabii ki hayır. Türk televizyonunda yayınlanan leş içerikli klişe silsilesine şöyle bi dönüp baktıktan sonra yüzbin kere hayır, değil. :)

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Diziyi asla gömmüyorum yanlış anlaşılmasın. Oyunculuklar zaten dehşetül vahşet. Çekimler, kurgu harika. Fakat senaryonun özellikle finalin daha doyurucu olmasını beklerdim.

Rüya ile Selahattin olayı da bana çok saçma geldi. Ters köşe yapacağım diye bokunu çıkarma diye tabir ettiğimiz (Ezel'in 2. Sezonunda da yer yer hissettiğim) durum söz konusu. Sen Rüya'yı nerden gördün de nerden aşık oldun. Ben oraları görmek istiyorum aralarında ne mevzu geçmiş bilmek istiyorum. 6 ay sonra bitmiş gitmiş bir davayı ne diye harlıyorsun ki? Taner dağa kaçmış Tarık zaten işlevsiz, mala bağlamış? Ne diye kaşınıyorsun ki Rüya üzerinden davayı Yusuf'a verdiriyorsun? Hayır derdin nedir birader? Hikayenin ana çatısı havada kalmış.

Cevdet'in Taner'i ikna ettğini düşünmüyorum. Adam zaten oğlunun daha önce Selim mevzusunu eline yüzüne bulaştırdığını biliyor. Üstüne de Emel'in cesedini temizleme görevini veriyor. "Ölmediyse öldür öyle gel" diyecek kadar cani bir baba profili çizmediler çünkü. Ayriyetten adam polis. Böyle bir telkinle oğlanı kardeşinin evine yolladığını sanmıyorum. Hatta hiç görüşmemişlerdir bile eve giderken.

Polisin olayı sıcağı sıcağına soruşturması lazımdı. Ceset sudan çıktığında direk adli tıpta kriminal incelemeye alınır. Neredeyse her hücresi tek tek incelenir. Boğazındaki boğulma izinden yola çıkarak ve Taner'in bulunamayışından hareketle ailenin yedi sülalesini olağan zanlı sıfatıyla toplamaları gerekiyordu. Raporları değiştirmiş deniyor dizide? Ancak daha sonra Tarık'ın erken terhis raporları olduğu anlaşıldı onun. Yani demem o ki birden fazla soru işaretlerini beraberinde götürdü Masum. Ha bu soru işaretleri ve twistler rahatsız edecek boyutta mı? Tabii ki hayır. Türk televizyonunda yayınlanan leş içerikli klişe silsilesine şöyle bi dönüp baktıktan sonra yüzbin kere hayır, değil. :)
En başında ben de Taner kendi başına yapmıştır babası olaya hiç müdahil olmamıştır sonunda temizlemiştir diye düşündüm. Ama kaza süsü verdikleri sahnede ve öncesinde Tarık'ın abisini aradığı sahnede (babasının yanındaydı Tarık) anladım ki babası olaya bir şekilde dahil. Tek başına gidip cinayeti Taner'in kurguladığını düşünmüyorum. Dizinin ana sloganlarından biri olan 'bir baba oğulları için ne kadar ileri gidebilir' sorusu burada devreye giriyor. Cinayetin ve kazanın üstünü gücünü kullanarak kapatmış Cevdet. Hatta Nermin son bölüm içerisinde demişti Ankara'yı devreye sok falan. Yani adam demek ki daha önce forsunu kullanarak olayı kapatıp sorgulanmasını engellemiş. Yani o durum çok da büyük soru işareti olarak kafaya takılacak bir durum değil.

Selahattin mevzusu dizinin ve hikayenin temel olayı onda ben de tatmin olmadım, çok yarım kalmış. Ama dizi ve yazar aptal değil böyle bir durumu bilinçli olarak sona sakladılar. Çünkü adamların kendi hikayesi her türlü özgürlüğe ve zamana sahiplerdi. Yapsalardı rahatlıkla aralara serpiştirirlerdi ama bilinçli olarak sona saklanıp kafalarda düşüncelerle bitirilmiş. Elbette açıklansa hiç boşluk kalmazdı ama seyircinin de düşünüp Cevdet Selahattin arasındaki ilişkiyi eldekilerle incelemesi istenmiş sanırım. Ha şu da var Rüya ile çok daha öncesinden beraberlermiş Taner dedi bunu 7.bölümde, bunu bilerek evlenmiş hatta sadece kim olduğunu bilmiyormuş Taner. Yani o mevzu Cevdet'e karşı koz olarak yaptığı bir durum mu bilmiyorum. Belki de Rüya'yı Taner'in karşısına çıkarıp evlendirmiştir ne bileyim. Çok konuşulur kardo, biraz kafa dinliyim en iyisi kafa bırakmadı dizi. :A

FaJi

Banlı
Reaksiyon puanı
1,295
Puanı
195
1x6

Vovv bu nasıl bölümdü böyle. Son 20 dakikayı bildiğin soluksuz izledim.

Dizi gerçekten yok iyi be. Oyunculuklar olsun heyecanını hiç kaybetmemesi olsun.Gerçekten üst düzey. Yusuf ormanda mahsur kaldı pek fazla göremedik. Bu bölüme damgasına vuran sahne Tarık ve Emel'in sahnesi. Oyunculuklar tavan yapmış. Okan Yalabık resmen hissettiriyor. Bir kayıt cihazı neler yaptırdı. Emel de iki ara bir derede kaldı. Bir yandan haklı. Zaten akli dengesi bozuk kayıt cihazı da orada olunca hemen Tarıktan şüphelendi. Tam iki ölüm de (Tarık ve Selim) kazayla oldu diyordum ki Emel ölmemiş meğer ayıldı. Tarık suçsuz günahsız hiçbir şey yapmamışken suçlu oldu. Sanırım Emel'i Taner öldürecek ölmediğini görünce şok oldu.

Şu anki zamanda ise Tarık Taner'in yaşadığını duydu. Son 2 bölüm çok fena olacak. Hemen izlemeye gidiyorum. :D

Sonda çalan şarkıda Usta Cem Karaca'nın fazla bilinmeyen ama benim sevdiğim Sakın Reddetme şarkısı harika olmuş sonda. Ustayı da rahmetle analım.

10/10

FaJi

Banlı
Reaksiyon puanı
1,295
Puanı
195
1x7

Bu bölüm en sürprizli bölümdü.

Taner o kadar manyak değilmiş. Kızı niye orada manyak gibi bıraktı falan demiştim bir nedeni varmış. Emel'i de kendi cinayeti ortaya çıkmasın diye öldürdü. Yapacak bir şey yoktu ne yapsın adam istemeden bir olayın içinde dahil oldu :D Tarık'ın kasetten ve hiçbir şeyden haberi yoktu ama kaseti falan falan çizdi.Yusuf ne yapacak merak ediyorum. Finalde çok büyük sürpriz bekliyorum. Tam her şeye bu Selim sebep oldu, hem kızın kanına girdi hem de evine girip kendini öldürttü derken bölüm sonu şoku yaşadık. Yok babasının çörek otlusu diyesim geldi :D Taner bu kez Selim'i kesin öldürmeye kararlı :)

10/10

BesaleT

Emekli
Reaksiyon puanı
5,683
Puanı
1,061
1x7

Abi sen ne yaptın ya. Serkan Keskin ve Tülin Özen ne oynamış arkadaş diyesi geliyor insanın özellikle Serkan Keskin, yani bi Leyla ile Mecnun'daki haline bakıyorum bi bu roldeki harbi şapka çıkartmalık. Bu bölüm Ali Atay ve Haluk Bilginer'i fazla görmedik 1-2 sahne hariç ama Serkan ile Tülin öyle döktürmüş ki aratmadılar neredeyse.

Taner'in karısını dövmemesi sevindirdi ama Selim ile Emel'e yaptıkları da bambaşka bir olay demek ki sadece karısına dokunamıyor. Gerçi karısının neden dayak yediğini, dayak yediği adamı falan tam anlayamadım o olayı ama final bölümünde iyice netleşir diye düşünüyorum. Selim'in ölmeme ihtimalini tahmin etmiştim çünkü çok basit bir ölüm olacaktı duvara çarpıp, çok sert de değildi ama gömülü haldeyken nasıl çıktı falan onlar merak uyandırdı. Taner acaba bir daha öldürmeyi deneyecek mi diye de düşünmüyor değilim ama dokunmayacak bence bu sefer. Emel de finalde çıkıp gelirse buyrun cenaze namazına. :D Bunların hepsi de Taner'in psikopatlığı çıkıyormuş veya Tarık'ın hayalleri, düşünceleri falan çıkıyormuş bir de. :D Neyse 8. bölümle göreceğiz.

Bu tür bir diziye kalkışmışsın ama 1 sezon, 8 bölümlük yapıyorsun. :( Hiç yakışmadı en azından bi 2-3 sezon sürseydi böyle 8 bölüm şeklinde ama her anlamda Türk dizi tarihine geçecektir. Finali şöyle nevaleyi falan toplayıp, yayıla yayıla izlemek lazım şimdi. :D

9/10

FaJi

Banlı
Reaksiyon puanı
1,295
Puanı
195
1x7

Abi sen ne yaptın ya. Serkan Keskin ve Tülin Özen ne oynamış arkadaş diyesi geliyor insanın özellikle Serkan Keskin, yani bi Leyla ile Mecnun'daki haline bakıyorum bi bu roldeki harbi şapka çıkartmalık. Bu bölüm Ali Atay ve Haluk Bilginer'i fazla görmedik 1-2 sahne hariç ama Serkan ile Tülin öyle döktürmüş ki aratmadılar neredeyse.

Taner'in karısını dövmemesi sevindirdi ama Selim ile Emel'e yaptıkları da bambaşka bir olay demek ki sadece karısına dokunamıyor. Gerçi karısının neden dayak yediğini, dayak yediği adamı falan tam anlayamadım o olayı ama final bölümünde iyice netleşir diye düşünüyorum. Selim'in ölmeme ihtimalini tahmin etmiştim çünkü çok basit bir ölüm olacaktı duvara çarpıp, çok sert de değildi ama gömülü haldeyken nasıl çıktı falan onlar merak uyandırdı. Taner acaba bir daha öldürmeyi deneyecek mi diye de düşünmüyor değilim ama dokunmayacak bence bu sefer. Emel de finalde çıkıp gelirse buyrun cenaze namazına. :D Bunların hepsi de Taner'in psikopatlığı çıkıyormuş veya Tarık'ın hayalleri, düşünceleri falan çıkıyormuş bir de. :D Neyse 8. bölümle göreceğiz.

Bu tür bir diziye kalkışmışsın ama 1 sezon, 8 bölümlük yapıyorsun. :( Hiç yakışmadı en azından bi 2-3 sezon sürseydi böyle 8 bölüm şeklinde ama her anlamda Türk dizi tarihine geçecektir. Finali şöyle nevaleyi falan toplayıp, yayıla yayıla izlemek lazım şimdi. :D

9/10
Geçen bölüm ki Emel ve Tarık sahnesi de çok iyiydi :)

FaJi

Banlı
Reaksiyon puanı
1,295
Puanı
195
1x8

Güzel finaldi. 8 bölüm hiç sıkılmadan izledim.( Hangi bölümünde sıkıldım ki :D ) Sonu iyi bağlandı.

Yusuf kendisini Tarık bayılttı ve Selim ile Emel'i Tarık öldürdü sanıyordu ama yanıldı. Hala öyle sanacak çünkü cinayetleri Taner'in işlediğini bulamadı. Hatta Selim'in Taner'in elinden kaçıp gerçekten teknede öldürüldüğünü de bilemeyecek.Çakal psikopat müdür tezgahlamış her şeyi Taner'i ortadan kaldırmak için Yusuf'u kullanıyordu ama ona gerek kalmadan Tarık hepsini halletti.Dayanamadı adam iyice kafayı komutanlar basmıştı.
Ben Rüya'nın kocasının Müdür olduğunu uzaktan arabadan izlerken anladım.
Hikayede hep "yanlış sanmalar" vardı. Emel Selim'i Tarık öldürdü sandı kendi ölümünü hazırladı. Yusuf zaten çoğu şeyi öğrenemedi. Her şeyin sebebinin Tarık olduğunu sanıyordu. Son ana kadar en suçsuz kişi Tarıktı oda toplu cinayetlerle suçlu oldu. Olayların merkezinde ki Taner ise haklı noktaları da var haksız noktaları da var. Selim'i sözde öldürdüğünü kimsenin bilmemesi için Emel'i öldürdü.Yapacak bir şey yoktu ama gerçekten suçlu duruma düştü o anda. Babasına da hiç kendisinin öldürdüğünden bahsetmedi. Cevdet, Emel'i Tarık öldürdü sandı.Taner'in hatalarından birisi ise direkt olarak Yusuf'a ulaşmasıydı. Kaseti kullanarak ulaşmasaydı belkide Yusuf bu kadar üstüne yoğunlaşmayacaktı.Sonuç olarak en masum kişi Yusuf kaldı sonda. Anne de masum değil Taner'e yataklık etti. fitili Rüya'nın ifadesi ateşledi yani Müdür. Son anda Yusuf olayı her şeyi müdürün tezgahladığını çözüyor ama ne yapağını göremeden bitti.

Final bölümünde Haluk Bilginer damga vurdu. Diyecek söz yok oynuyor işte bizde hayranlıkla izliyoruz. :D Okan,Serkan,Tülin de üst düzeydi. Ali Atay senaryo gereği çok ön planda değildi. Karakter olarak değil oyunculuk bakımından. Daha uzun olabilirdi 15 bölüm mesela. Tadına doyamadım :D
Yapılsın böyle diziler.. daha çok yapılsın da izleyelim. Mümkünse televizyonda da gösterilsin. Sıkıldık artık aynı şeylerden. Böyle konu gereği farklı, kaliteli oyuncuların olduğu dizileri bol bol izleriz umarım artık.

10/10

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
1x7

Final öncesi yine çok iyi bölümdü. Yolda olmamdan mütevellit sizin kadar uzun yorum yapamayacağım. :D

Herkesin dediği gibi Serkan Keskin - Tülin Özen sahneleri çok iyiydi.

Serkan Keskin o kadar cani değilmiş ama katil soğukkanlılığı var. Bu bir çelişki midir? :):)

Av sahnesi de iyiydi. :A Ali Atay iyi oynuyor ama Mecnun çok yapıştı bence üstüne, ciddi sahnelerinde bile gülesim geliyor. :D

9/10

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,926
Puanı
1,061
1x1

Normalde Stranger Things'i bitirmeyi düşünüyordum ama merağımın artmasıyla bu hafta sonu aradan çıkarayım dedim. Açıkçası iyi bir ilk bölüm olmuş, ama özellikle ilk 30 dakikası pek olaylı değildi. Sonradan biraz açıldı ve son sahnesiyle heyecan yarattı. Tüm kadro çok iyiydi, özellikle Haluk Bilginer'e taşralı aile babası rolü çok yakışmış. Okan Yalabık da sessiz ama derinden oynamış.

Son sahnede abinin ölmediğinin ortaya çıkmasını aslında kazara bir tweet'te görmüştüm ama bu zamana kadar bir şekilde aklımdan çıkmış. Sonuç olarak şaşırtıcı bir ters köşe oldu diyebilirim. :)
7.5/10