2017 Lady Bird / Uğur Böceği - Film Yorumları

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,711
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
4925292.jpg

Uğur Böceği - Lady Bird (2017)

Türü: Komedi, Dram
Yönetmen: Greta Gerwig
Senaryo: Greta Gerwig

Oyuncular:
Saoirse Ronan
Odeya Rush
Timothée Chalamet
Laurie Metcalf
Kathryn Newton

IMDb Sayfası

Filmin Fragmanı

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,891
Puanı
1,061
Öncelikle çok doğal bir film. Kızın kendini birilerine beğendirebilmek için evi hakkında yalan söylemesi, annesiyle olan çatışmaları, aile ilişkileri, ilk aşları ve bazı çılgın davranışlarıyla Christine çok gerçek bir karakter olmuş. Yani bunları Türkiye'de bir imam hatip okuluna giden asi kız olarak uyarlarsak da pek bir şey değişmez bence. :A

Greta Gerwig'in senaryosu çok ölçülü olmuş. Bazı sahneler çok hızlı bitse de sıkmayan bir tempo tutturmuş. Yönetmenliğinde çok ön plana çıkan bir şey göremesem de iyi iş çıkarmış. Süresinin kısa olması iyi, ama yine de 1-2 ufak şeyin bağlanabilmesi için 5-10 dakika daha uzatılmasını isterdim.

Saoirse Ronan kesinlikle çok iyi oynamış, karakterin bu kadar sempatik olmasında büyük payı var. Zaten senaryo da ona çalışmış. Laurie Metcalf da başarılı bir iş çıkarmış, ama karakterinin altı biraz daha doldurulabilirmiş. Ama ikisi de hak ediyor Oscar adayı olmayı. :)

Keşke annesi de Christine'e onu sevdiğini söyleyebilseydi. Son sahnede de Christine kiliseye gitmesiyle kendini yeni bir dünyada bulmasıyla aslında burun kıvırdığı eski dünyasının ne kadar özel olduğunu anlıyor. Bu açıdan dikkat çekici bir mesajı var.
Sonuç olarak yılın izlenmesi gereken filmlerinden biri. Keyifli, akıcı ve günlük dertlerden biraz daha olsa uzaklaşmak için güzel bir alternatif. :D

7.5/10

berkann

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Lady Bird: Oscarlarda adı daha sık anılmaya başlanan bir film. Ben filmi sıcak buldum ve izlerken keyif aldım. Yer yer hikaye klişeleşse de, o klişeler de gerekliydi. Böyle bir hikaye anlatılıyorsa.

Ronan'ın oyunculuğu iyi. Atonement'teki küçük, sinir kız olarak tanımıştım. Oscar'a aday olur ancak kazanacak kadar akılda kalıcı değildi. Ayrıca Chalamet'i burada yine görmek sevindirdi. Cmbyn'deki gibi öne çıkmıyor tabi burada ama bu çocukta da yetenek var. 8/10

Bence Lady Bird'ün farkı "Lady Bird"ten kaynaklı. Akıllı bir karakter değil ama yer yer iyi aforizmalar kasıyor. Ve katılmamak elde değil.
İlk aklıma gelen kürtaj sahnesi.

Filmi beğendim ama sezon sonunda En İyi Film'i almasını istemem.

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
konu ve işleniş oldukça sıkıcıydı
kısaca çıktığı kabuğu beğenmeyen bir kızın finalde kabuğa dönüş sinyalleri vermesiyle sonuçlanan vasat bir filmdi diyebilirim ..
filmin artısı lady bird rolündeki saoirse ronan ın harika oyunculuğu ve annesi rolündeki laurie metcalf in iyi sayılabilecek performansıydı ..

tür olarak komedi , dram denmiş ama dram yönü daha fazla komedi yönü oldukça az bir iki sahne dışında zaten film boyu keçi boynuzu tadında bir tad bırakan o bir iki sahneydi diyebilirim ..
danny nin tuvalette bir başka erkekle öpüşürken yakalandığı sahne , ve lady bird ün hocasına annen kürtaj yapsaydı keşke şimdi bu derse katlanmazdık dediği sahne :)
filmde birde tam çıkaramadığım olay anne karakterinin kızdan daha fazla ergence hareketler içinde olmasıydı kızın tüm yaklaşma çabalarını elinin tersiyle itmesi annenin kızından daha fazla ergen olduğunu gösteriyordu :)

5 puan

Son düzenleme:

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Yaa bu film Altın Küre'de nasıl en iyi komedi filmi almiş? Kahkaha attığım sahne yoktu, tebessüm ettiren sahneler 1-2 ancak. Dram olarak değerlendirirsek (karşılaştırmam ne kadar doğru bilemedim ama benzer tür oldugu için) Boyhood filmi daha iyiydi diyebilirim.

Aile ilişkileri güzeldi. Başrol kız karakteri güzel taşimişti. Evet "Lady Bird" ismine takıntılı olması güzeldi. Bir daha görsem bu filmi ilk bunları söylerim sadece.

Sıkıldığım anlar oldu, eğlendiğim anlar da oldu. Ama en iyi(ler) kategorisine girip yarişmamalı.

Birazda hatayı kendimde bulup 6/10 vereyim.

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Yaa bu film Altın Küre'de nasıl en iyi komedi filmi almiş? Kahkaha attığım sahne yoktu, tebessüm ettiren sahneler 1-2 ancak. Dram olarak değerlendirirsek (karşılaştırmam ne kadar doğru bilemedim ama benzer tür oldugu için) Boyhood filmi daha iyiydi diyebilirim.

Aile ilişkileri güzeldi. Başrol kız karakteri güzel taşimişti. Evet "Lady Bird" ismine takıntılı olması güzeldi. Bir daha görsem bu filmi ilk bunları söylerim sadece.

Sıkıldığım anlar oldu, eğlendiğim anlar da oldu. Ama en iyi(ler) kategorisine girip yarişmamalı.

geçen seneki la la land filmindede aynı şeyleri düşünmüştüm demekki bu eleştirmenler benim alğılamadığım bişeyler görüyorlar:) geçensene la la land filminde tek sevdiğim şey emma stonedu, burdada saoirse ronan oldu, film tam eziyet benim açımdan :)

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
geçen seneki la la land filmindede aynı şeyleri düşünmüştüm demekki bu eleştirmenler benim alğılamadığım bişeyler görüyorlar:) geçensene la la land filminde tek sevdiğim şey emma stonedu, burdada saoirse ronan oldu, film tam eziyet benim açımdan :)
Gerçekten böyle düz filmler çok abartılıyor nedense(b) Ama bunun süresi kurtardı. Yoksa kapayacaktım :X

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Gerçekten böyle düz filmler çok abartılıyor nedense(b) Ama bunun süresi kurtardı. Yoksa kapayacaktım :X
bu film tam @Çiğdem- e göre :) biz hoşlanmadık belki ama konu itibarıyla hogathamın seveceği bir konu :) filmdeki lady bird tam hogathaya benziyor isyankar hemde ailenin tek kızı :) ( filmdeki shelly ile miguel ailenin beslemeleriydi sanırım :) )
hogathayla bir çok ortak noktası var lady bird ün :)

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060
bu film tam @Çiğdem- e göre :) biz hoşlanmadık belki ama konu itibarıyla hogathamın seveceği bir konu :) filmdeki lady bird tam hogathaya benziyor isyankar hemde ailenin tek kızı :) ( filmdeki shelly ile miguel ailenin beslemeleriydi sanırım :) )
hogathayla bir çok ortak noktası var lady bird ün :)
Kaptan Americadan sonra buna bakarım ozaman :A :A :A

mesmeso

Moderatör
Reaksiyon puanı
9,588
Puanı
860
Filmin fazla bir albenisi yoktu bana göre. Sıkmadan sonuna kadar kendini izlettirebiliyor ancak sonu sanki havada kalmış gibi. Eğer varsa filmin bir alt metni ben onu anlamadım.

Oyunculuklar çok güzeldi. Saoirse Ronan çok güzel oynadı karakterini. Belki bir adaylık alabilir.

Filmde Danny'i eşcinsel olarak gösterdiler ancak Christine ve Julie için de öyle bir hava yaratmışlardı sanki. Belki film uzasa bunu gösterebilirlerdi.

Sonuç olarak ben filmi beğendim ama favorilerim arasına kesinlikle koymam. Oscar'da da belki teknik alanlardan ödül alabilir ama diğer türlü fazla şans vermiyorum.

7/10

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Filmin fazla bir albenisi yoktu bana göre. Sıkmadan sonuna kadar kendini izlettirebiliyor ancak sonu sanki havada kalmış gibi. Eğer varsa filmin bir alt metni ben onu anlamadım.

Oyunculuklar çok güzeldi. Saoirse Ronan çok güzel oynadı karakterini. Belki bir adaylık alabilir.

Filmde Danny'i eşcinsel olarak gösterdiler ancak Christine ve Julie için de öyle bir hava yaratmışlardı sanki. Belki film uzasa bunu gösterebilirlerdi.

Sonuç olarak ben filmi beğendim ama favorilerim arasına kesinlikle koymam. Oscar'da da belki teknik alanlardan ödül alabilir ama diğer türlü fazla şans vermiyorum.

7/10
hatta bir ara şey diye düşündüm bu danny seçimini oğlandan yana yapınca christinde şişman kızla halvete girer diye düşünmüştüm :) çünkü çok fazla samimiydiler :)

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060
konu ve işleniş oldukça sıkıcıydı
kısaca çıktığı kabuğu beğenmeyen bir kızın finalde kabuğa dönüş sinyalleri vermesiyle sonuçlanan vasat bir filmdi diyebilirim ..
filmin artısı lady bird rolündeki saoirse ronan ın harika oyunculuğu ve annesi rolündeki laurie metcalf in iyi sayılabilecek performansıydı ..

tür olarak komedi , dram denmiş ama dram yönü daha fazla komedi yönü oldukça az bir iki sahne dışında zaten film boyu keçi boynuzu tadında bir tad bırakan o bir iki sahneydi diyebilirim ..
danny nin tuvalette bir başka erkekle öpüşürken yakalandığı sahne , ve lady bird ün hocasına annen kürtaj yapsaydı keşke şimdi bu derse katlanmazdık dediği sahne :)
filmde birde tam çıkaramadığım olay anne karakterinin kızdan daha fazla ergence hareketler içinde olmasıydı kızın tüm yaklaşma çabalarını elinin tersiyle itmesi annenin kızından daha fazla ergen olduğunu gösteriyordu :)

5 puan

Galiba etkinliğin en kötü filmi buydu inş bundan kötüsü çıkmazda daha bu eziyeti çekmem ayoll :A Bir gıcık ecünnü kendi kendine bir şey yapmaya çalışıyor :A

Filme şu kare için 2 puan veriyorum spoide detayını anlatayım :A
Filmde tek akılda kalan sahne buydu Adam ağlama yarışması yapıyor kendi ağlıyor :F Bu adam için 2 verdim :A :A :A
Md9Q61.png

Z9267o.png

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Galiba etkinliğin en kötü filmi buydu inş bundan kötüsü çıkmazda daha bu eziyeti çekmem ayoll :A Bir gıcık ecünnü kendi kendine bir şey yapmaya çalışıyor :A

Filmde tek akılda kalan sahne buydu Adam ağlama yarışması yapıyor kendi ağlıyor :F Bu adam için 2 verdim :A :A :A
Md9Q61.png

Z9267o.png
Blade Runner izle :X Çok çok iyydi hem bilim kurgu bi film hem sana parlak var. Ama seni kıskandıracak türlü varlıklar da var ::bhr:

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059

Md9Q61.png

Z9267o.png
yorumların harika hogatha ayrıca değerlendirmelerinde mükemmel :) bu berbat filme kendimizle birlikte senide çektiğimiz için ne kadar üzüldüm bilemezsin :)