2016 Jackie - Film Yorumları

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,717
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
1619029.jpg

Jackie (2016)

Türü: Biyografi, Dram
Yönetmen: Pablo Larraín
Senaryo: Noah Oppenheim

Oyuncular:
Natalie Portman
Peter Sarsgaard
Greta Gerwig
Billy Crudup
John Hurt

IMDb Sayfası

Filmin Özeti
Jackie, Amerika tarihinin en önemli ve trajik anlarından biri olan Kennedy suikastine, dönemin First Lady’si Jacqueline Kennedy’nin gözlerinden anlatan samimi bir film. Jackie izleyiciyi, Kennedy suikastinin hemen sonrasında yaşananları göstermek için Jackie Kennedy’nin dünyasının merkezine oturtuyor. Ağırbaşlılığı ile tanınan First Lady’nin üstüne kalan miras ile başa çıkışının psikolojik bir portresi.FilmLoverss

Filmin Fragmanı

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,903
Puanı
1,061
Bugün aslında başka bir film izlemeyi düşünüyordum ama altyazılı olarak düştüğünü görünce önceliği Jackie'ye verdim. Tabii süresi de 90 küsür dakika olunca izlemesi de kolay oldu. :)

Öncelikle klasik formüllü bir biyografi bekleyenler varsa onlara göre bir film olmadığını söylemeliyim. Pablo Larrain klasik bir olaya farklı bir yorum getirmiş. John F. Kennedy'nin suikastından sonra eşi Jacqueline'in acı ve karanlık içinde geçen bir haftası, başarılı bir senaryo ve benzersiz bir kurguyla anlatılmış. Özellikle gerçek ve kurgu görüntülerin bir arada olması farklı bir tat katmış.

Daha önceki Oscar filmlerinde olduğu gibi yine yavaş ama içine çeken bir anlatım var. Jackie kocası öldükten sonra sinir krizi geçirip ortalığı birbirine katmıyor, asaletini koruyup acısını kendi içinde yaşıyor. Birçok gelgit yaşarken kocasının mirasını her şeyden önde tutuyor. Senaryo da bu psikolojik ruh halini çok iyi yansıtmış bana göre. Ayrıca Mica Levi'nin müzikleri de filmin bu kadar etkili olmasında önem taşıyor.

Natalie Portman tek kelimeyle muhteşem, hatta şu ana kadar izlediğim kadın oyuncu adayları arasında en iyisi. Isabelle Huppert'ı izledikten sonra fikrim değişir mi bilmem, ama kolay kolay unutamayacağım bir performans olduğu kesin. Bazıları abartılı olduğunu söylemiş ama katılmıyorum. Aksine abartıya kaçtığı tek bir an bile yoktu. Ölçülü ve ders niteliğinde bir performans. Peter Sarsgaard ve Greta Gerwig iyi, John Hurt ise rahip rolünde harikaydı. Toprağı bol olsun.

Sonuç olarak yılın en başarılı biyografilerinden biri, bence En İyi Film dalına aday olmayı da hak ediyormuş. Ama herkesin beğeni zevklerine hitap edebileceğinden şüpheliyim, yani forumda beğenmeyenler çıkarsa çok da şaşırmam. Yine de Natalie Portman'ın insan üstü performansı için şans verilmeli. :)

8/10 (3.5/5)

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,717
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Tam yorum: http://izleryazar.com/jackie-2016/

Keşke klasik formüllü biyografi olsaydı. :):) İyi film sayılabilir ama konusu çok kısıtlı. Özellikle ikinci kısım artık bitse de gitsek havasında geçti maalesef.

Natalie Portman aşmış bir performans göstermiş. Emma Stone'u çok severim ama yani bu performansın yanına bile yaklaşamaz La La Land'deki performansı. Genelde Oscar adayı performanslar 2-3 sahnede coşarlar ama burada Natalie Portman her sahnede coşmuş, performansı hep üst sınırlarda dolaşmış. Sırf onu izlemek için filme şans verilebilir. Kostümleri de harikaydı tabii. :)

6/10

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,903
Puanı
1,061
Tam yorum: http://izleryazar.com/jackie-2016/

Keşke klasik formüllü biyografi olsaydı. :):) İyi film sayılabilir ama konusu çok kısıtlı. Özellikle ikinci kısım artık bitse de gitsek havasında geçti maalesef.

Natalie Portman aşmış bir performans göstermiş. Emma Stone'u çok severim ama yani bu performansın yanına bile yaklaşamaz La La Land'deki performansı. Genelde Oscar adayı performanslar 2-3 sahnede coşarlar ama burada Natalie Portman her sahnede coşmuş, performansı hep üst sınırlarda dolaşmış. Sırf onu izlemek için filme şans verilebilir. Kostümleri de harikaydı tabii. :)

6/10
Filmi izledikten sonra Jackie'nin Beyaz Saray Turu'nun videosuna baktım, Natalie Portman utangaçlığını saklamak için gülümsemesi, sakin sakin konuşması vb. derken aynen onu taşımış. Bu arada senin beğendiğin bir film var mı, hepsine 6-7 veriyorsun. :A

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,717
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Filmi izledikten sonra Jackie'nin Beyaz Saray Turu'nun videosuna baktım, Natalie Portman utangaçlığını saklamak için gülümsemesi, sakin sakin konuşması vb. derken aynen onu taşımış. Bu arada senin beğendiğin bir film var mı, hepsine 6-7 veriyorsun. :A
7 vermişsem beğenmişimdir, 6 vermişsem de fena değildir işte bu filmdeki gibi. :D

Beğendiğim film çok. :D

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
Tarihte unutulmayan olaylara meraklı olduğum için Kennedy belgeselini daha önce izlemiştim. Filmde de suikast abartılmadan dramatik ve iyi bir şekilde aktarılmış. Yönetmen olaya vatansever gözüyle baksaydı en iyi film ve en iyi yönetmen adaylıklarını cebe koyardı. Bu yüzden filme sadece Natalie Portman gözüyle bakmak büyük saygısızlık. Jackie sadece bir karakter filmi değil, aynı zamanda iyi bir yönetmen filmi.

Natalie Portman arşa çıkarmış performansı. Çok çok iyi. Basın mensubuyla konuşurken ses tonu ve aksanına bayıldım. Jackie'yi izleyene kadar Emma Stone Oscar'ı alır diyordum, ama böyle bir performans sonrası kazanması biraz zor olacaktır. Ben yine de daha önce kazanmadığı için Emma Stone'un heykelciği kucaklamasını isterim. Portman kazanırsa da üzülmem tabii. Kadın Cate Blanchett gibi doğuştan soylu. Bir de Amy Adams, üçü de asaletin ve yeteneğin vücut bulmuş hali. Göz kamaştırıyorlar. :)

Emma, Brie Larson ve Jennifer Lawrence gibi isimler de çok başarılı ve güzeller ama yukarıda saydığım isimlerdeki asalet yok. Biraz daha olgunlaştıklarında farklı olabilir tabi ki. :)

Filme tekrar dönecek olursak, Natalie Portman yardımcısı Nancy'ye ''beni kıskandığını düşünüyordum'' dediği sahnede, aklıma Black Swan filmindeki Mila Kunis ile olan yakınlaşması geldi. Bir an öpüşecekler sandım. :A

Uzun lafın kısası, tempo ağır bazen ama biyografik bir film olduğunu unutmazsak gayet normal. Tüm sırlarının detaylarıyla yansıtıldığı Marilyn Monroe'yu da görebileceğimiz bir film olsa daha da güzel olabilirdi tabi ki. :)

7/10

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Sağlam ve ne yaptığını bilen bir biyografi olmuş. Yaşanan suikastin etkisi gerçekçi bir biçimde hem ana karakter Jackie'de hem de diğer insanlarda iyi yansıtılmış. Yani başarılı bir biyografi. Tabi ağır gidiyor doğal olarak beklediğim de bir durumdu ama Natalie Portman öyle bir performans sunmuş ki filmin durağanlığı unutuluyor. :)

Filmin anlatım tekniği de biraz değişikti açıkçası. 3 zaman dilimi var. Hem suikast ve sonrasını anlatan flashbackler. Hem şimdiki zamanda geçen röportaj hem de rahiple konuşma şeklinde olan röportajın sonrası kısmı. Bu şekilde bir anlatımı tercih eden bir biyografiye rastladığım söylenemez. Ama olayın ve etkisinin tüm boyutlarıyla anlatılması açısından yönetmen takdiri hak ediyor. Bunu da populist bir yaklaşımdan ziyade bir kadının gözünden tarafsız bir şekilde yapıyor, başarılı bir anlatım olmuş.

Gelelim asıl meselemiz olan Natalie Portman'a. Kariyerinin zirve performansı olabilir bu. Çok başka oynamış, uçuşa geçip performansın uzaya çıktığı o kadar sahne var ki şaşırdım kaldım, bir filme nasıl bu kadar sahne sığdırabilmiş. Akıl almaz bir performans yine hayran kaldım kendisine. Karakterin yaşadığı psikolojiyi ve buhranı asilliğini bozmayarak o kadar muazzam oynamış ki gerçekten alkışlanası bir iş. Oscar'ı da kesinlikle alacaktır. Emma Stone çok gerisinde bu performansın, diğer adayların da pek yetişeceğini sanmıyorum. Diğer yandan vefat etmiş olan John Hurt'u görmek ve onun da son zamanlarında böyle bir iş sergilediğini görmek duygulandırdı. O muazzam sesiyle peder olarak çok anlamlı sözler söylemiş Jackie'ye. Güzel diyaloglar yazılmış.

Değişik bir kurguda ama başarılı işlenmiş bir biyografi. Ne kadar durağan olsa da kısa süresi bunu alt etmeyi başarmış ve başarılı bir film ortaya çıkmış. Müzikleri de yeri geldiğinde dramı iyi yansıtan cinstendi adaylığı hak etmiş. Oscar'ını da verin Natalie Portman'ın fazla uzatmayın lütfen. :)

7.5/10