Inception / Başlangıç (2010) Film Bilgileri & Yorumları

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
Yapmayın beyler filim açık ara taklit bir film ve ondan karsilastiriyorum matrix'le yoksa filmi aşağıya cekmekn icin değil

Matrixin sanal alemdeki dünyasını rüya alemine taşınmış hali bu film. Bu taşınırken üstelik matrixin göndermeleri dini kitaplara atıfları felsefesinin içine edilmiş bunu yaparken bol aksiyon katılmış sadece

Bu filme iyi diyen kesinlikle filmi anldigina inanmıyorum . filim karmaşık olunca iyi film olmaz
Önceki yorumunda sadece 30 dakika dayanabildim demişsin. Yani 2 buçuk saatlik filmin 30 dakikasını izleyerek yorum yapabiliyorsun ve bu filmi beğenenlerin sinemadan anlamadığını düşünüyorsun.

Ayrıca sana göre bu filmi yılın filmi seçen AFI filmden anlamıyor. Ayrıca bu filme 139 ödül veren kimse filmden anlamıyor ama sen anlıyorsun. :)

Bu filmin Matrix'le alakası yok. Matrix'te bilinçaltı var mı, katman var mı?

beyazsoy

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,168
Puanı
1,059
Önceki yorumunda sadece 30 dakika dayanabildim demişsin. Yani 2 buçuk saatlik filmin 30 dakikasını izleyerek yorum yapabiliyorsun ve bu filmi beğenenlerin sinemadan anlamadığını düşünüyorsun.

Ayrıca sana göre bu filmi yılın filmi seçen AFI filmden anlamıyor. Ayrıca bu filme 139 ödül veren kimse filmden anlamıyor ama sen anlıyorsun. :)

Bu filmin Matrix'le alakası yok. Matrix'te bilinçaltı var mı, katman var mı?

İşte film yarım saatte ne olduğu anlaşılıyor ne yapayım yarım saatte anlamayayim mi filmi)))). Zaten yarim saatte film kendini anlatamiyorsa o filimde sorun vardir.Çoğunluğu filmi sevmesi gerçekleri değiştirmez Bire bir matrixin taklidi işte . yönetmenin filmi karmaşık yaparak bu gerçeği herkese yuturdugu gerçeği de ortada filim için tek başarı bu bence)))

Matrix aslında yaşadığımız hiç bi seyin olmadığını hepsinin beynimizde yarattığımızi anlatmaya çalışan bir film. Bunun İslam alimler de tartismis hatta hegelden marxa kadar bu fikir gelişmiş kısaca 'no spoun' diyerek kaşığı eğerek bunu simgesel olarak anlatıyor.

Bu filme gelirsek matrixin gerçek olmayan dunyayisini yine gerçek olmayan rüya alemine taşıyor . insan Rüyada zaten bilinç altinda kalan dünyayısini, nirmal hayatta çözemediği sorunları simgesel olraka tasarlar ve yaşar . yanı rüyada insanın sakladığı şeyler ortaya çıkar. Kısaca bilinç altı olmasa rüya olmaz . bilinç altı demek rüya diyebiliriz bu yüzde rüya yorumları var her gordugunun simgesel bilinç altinda bir manası vardır.

Bilinç altini cozdugumuze gore bu filmin matrixteki sanal dunyanin tekrar film yapilmis hali oldugu aşikar . Ama tabiki matrixin kutsal kitaplara inanışlara isa meseih Armagedon yahudi inancına gindermelerine hiç girmiyorum.

orxan200e

Favori Üye
Reaksiyon puanı
48
Puanı
129
en sevdigim filmlerden biri.leonardonun titaniki saymazsak en iyi filmiydi.aslinda biraz karisik en cokta baslari ama 20-ci dakikadan itibaren cozuyorsunuz olayi=9.4

xdragxx

Emekli
Reaksiyon puanı
28,367
Puanı
1,060
Bu zamana kadar bırakmam hataymış kesinlikle harika bi filmdi. Klasik Nolan sonunu yine bize bırakmış. :D
Fazla yorum yapıp spoiler vermek istemiyorum 8.5/10

S.G.A.T.

Favori Üye
Reaksiyon puanı
8,351
Puanı
1,061
IMG_4526.JPG