Inception / Başlangıç (2010) Film Bilgileri & Yorumları

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
1375666.jpg

Başlangıç - Inception (2010)

Türü: Aksiyon, Macera, Gizem, Bilim-Kurgu, Gerilim
Yönetmen: Christopher Nolan
Senaryo: Christopher Nolan

Oyuncular:
Leonardo DiCaprio
Joseph Gordon-Levitt
Ellen Page
Tom Hardy
Ken Watanabe

IMDb Puanı: 8.8 (849,361 oy)
IMDb Sayfası

Oscar Ödülleri (4)

- En İyi Sinematografi
- En İyi Ses Miksajı
- En İyi Ses Kurgusu
- En İyi Görsel Efektler

Oscar Adaylıkları (4)

- En İyi Film
- En İyi Orijinal Senaryo
- En İyi Orijinal Müzik
- En İyi Sanat Yönetmenliği

Filmin Özeti
Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) çok yetenekli bir hırsızdır. Uzmanlık alanı, zihnin en savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır...

Cobb'un bu ender mahareti, onu kurumsal casusluğun tehlikeli yeni dünyasında aranan bir oyuncu yapmıştır. Ancak, aynı zamanda bu durum onu uluslararası bir kaçak yapmış ve sevdiği herşeye mal olmuştur...

Cobb'a içinde bulunduğu durumdan kurtulmasını sağlayacak bir fırsat sunulur. Ona hayatını geri verebilecek son bir iş; tabi eğer imkansız "başlangıç"ı tamamlayabilirse...

Mükemmel soygun yerine, Cobb ve takımındaki profesyoneller bu sefer tam tersini yapmak zorundadır; görevleri bir fikri çalmak değil onu yerleştirmektir. Eğer başarırlarsa, mükemmel suç bu olacaktır.

Ama ne dikkatle yapılan planlamalar, ne de uzmanlıkları, onları, her hareketlerini önceden tahmin ettiği anlaşılan tehlikeli düşmanlarına karşı hazırlıklı kılabilir. Bu, gelişini sadece Cobb'ın görebildiği bir düşmandır...

Filmin Fragmanı

Son düzenleme:

Titanium

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,698
Puanı
461
Ellen Page'i bu filmden sonra takip etmeye başlamışım fazlasıyla iyi bir oyuncu, film oldukça özgün ve diğerlerinden farklı ve eleştirenler olsada bence oldukça güzel bir film:)

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Henüz bir kez izledim ve açıkçası taşları yerine oturtamadım tam olarak. Zekice kurgulanmış ve seyirciden üzerinde düşünülmesini isteyen bir film. Yakın zamanda tekrar izleyip tam anlamıyla hakim olmak istiyorum filme. Yine de izlediğim ve anladığım kadarıyla bilim kurgu üzerine yapılmış en iyi filmlerden biri. Daha iyisinin yapılması da kolay olmayacaktır. :)

DiCaprio'nun performansı her zamanki gibi çok iyiydi. Ellen Page de dikkatimi çekmişti fakat ondan sonra başka bir filmini izlemeye fırsat bulamadım. :)

Son düzenleme:

gundix123

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,284
Puanı
459
Akıl sınırlarını zorlayan bir film. Üzerinde iyi düşünülmüş bir senaryoya sahip. Yönetmeni çok iyidir. İzlediğim en özgün filmlerden birisi. Film fazlasıyla övülür. Leonardo Di Caprio gibi çok iyi bir başrole sahip. Fakat filmi anlamak için 1 defa izlemek yetmez 2 hatta 3 kere izlemek gerekir. IMDb'de 16. sırada olduğunu da hatırlatalım.

Ben şahsen o kadar beğenmedim. Beğendiğim kısımlar da oldu elbet ama mesela ilk 1 saat çok boştu bence. Aşırı sıkıldım. Bilim-Kurgu türünü sevmememin de etkisi olabilir. Yine de izlenilmesi gereken bir film...

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Henüz bir kez izledim ve açıkçası taşları yerine oturtamadım tam olarak. Zekice kurgulanmış ve seyirciden üzerinde düşünülmesini isteyen bir film. Yakın zamanda tekrar izleyip tam anlamıyla hakim olmak istiyorum filme. Yine de izlediğim ve anladığım kadarıyla bilim kurgu üzerine yapılmış en iyi filmlerden biri. Daha iyisinin yapılması da kolay olmayacaktır. :)

DiCaprio'nun performansı her zamanki gibi çok iyiydi. Ellen Page de dikkatimi çekmişti fakat ondan sonra başka bir filmini izlemeye fırsat bulamadım. :)
Filmi ikinci kez de izledim 6-7 ay önceydi sanırım.

İkinci kez izlediğimde pek çok şeyi çok daha iyi anladım. Gerçekten zeka kokan harika bir başyapıt.

En az iki kez izlenmesi gerekir tam olarak anlanması için. Eğer anlaşılmazsa izleyen kişiye çok sıkıcı gelebilir ama anlayarak izliyorsanız gerçekten iyi bir tat alırsınız. Hele DiCaprio'yu seviyorsanız zaten film 1-0 önde başlar sizin için. :)

IMDb'de zamanında 3. sıraya kadar yükselmiş bu film şu an 16. sıradaki yerini hakediyor. Daha fazlası da olsa itiraz edilmez. :)

berkann

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Abi çok iyi yaa. :D
Kesinlikle izleyin. Kafanız dolu olmasın. Durdurun, düşünün. Anlarsanız daha fazla zevk alırsınız. :)

Ama bence bir The Prestige değil. :D

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Anlaşımı zor ama anlaşıldığı zaman keyifli hale gelen bir film. Akıl oyunlarıyla dolu bir film.

Merak ettiren, izledikçe içine çeken ve her ilerleyişte farklı kareleri izleyiciye sunuyor. Öyle bir ilerleyişi var ki; insanın kafasında "rüyada mıyız" sorusu çıkıyor. Rüya olayını çok iyi detaylandırdılar. Kimi zaman kendimi kaybettiğim oldu.

Lenardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Marion Cotillard, Ellen Page, Tom Hardy ve Cillian Murphy gibi isimler başarılı performanslarıyla ön plana çıkıyorlar.

10/10

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
10 numara 5 yıldız filmdir.
Film Yorumları bölüme bakarken ve 72 film macerası hazır merak uyandırmişken uplatma gereği duydum.:Z