IMDb Top 250'deki Sıra Değişimleri

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
IMDb.jpg

IMDb kullanıcılarının vermiş olduğu oylarla oluşmuş olan listedir.

IMDb Top 250'de meydana gelen değişimleri, listeye giren/çıkan filmleri veya gözünüze çarpan değişikliklerin tamamını bu başlık altından paylaşabilirsiniz.

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Üst sıralardaki ilk değişim de benden gelsin.

Forrest Gump, Inception'ı da geçerek 13. sıraya kadar yükseldi. :Z

Ayrıca film, 1 milyon oy sayısına ulaşan ender filmlerden biri olma yolunda da ilerliyor.

berkann

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
İyi olmuş konu. Çok zahmetli bir işti cidden. Yapan bilir. .ss :(

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Eskisi gibi bir prestiji kalmadı bence, özellikle yeni filmlerin bu kadar üst sıralarda başlaması listeye olan güvenimi bitirdi. Ancak eski filmler için hâlâ en saygın liste. :)

En büyük temennim The Dark Knight'in mümkünse ilk 20 nin altına düşmesi ve Pulp Fiction ile Esaretin Bedeli'nin yer değiştirmesi.

Ayrıca Mr.Nobody, Kelebek Etkisi gibi filmlerin de listeye girmesi.

Ek olarak herhangi bir filmin Imdb Top 250 karnesine bakmak isteyenler için http://top250.info/movies/?P

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Biraz da 2014 filmleri hakkında bilgi vereyim. :)

Whiplash girdiğinden beri sürekli yükseliyor 39. sıraya kadar geldi. Bence ilk 100 içerisinde kalıcı olacağı kesin. Hatta ilk 50 içinde bile kalıcı olabilir...

Birdman yükseklerden girdi ama hızla düşüyor. Listede kalıcı olmasına imkan yok. Bence olsun?

The Imitation Game en sonlardan girdi ama belli bir noktaya kadar yükseldi. 200-210 arasında dolaşıyor şu an. Bence kalıcı olabilir oralarda ama tabii liste dışı da kalabilir şu an bir şey söylemek zor.

Guardians of the Galaxy ve X Men: Days of the Future Past yavaş yavaş düşüyorlar. Bir süre daha listede takılmaya devam ederler ama en geç 6-7 ay sonraya ikisi de liste dışı kalır bence. :)

Boyhood da sürekli düşüyor. Özellikle Oscar'da büyük ödülü kazanacağını ve bu nedenle ciddi bir tepki oyu alacağını düşünüyorum. Bu da liste dışı kalmasına neden olabilir. Ama Richard Linklater'ın Before Sunrise ve Before Sunset'inin hala listede olduğunu unutmamak gerek. Uzun vadede listede olabilecek özel bir film Boyhood.

Gone Girl düşmeye devam ediyor ama düşse de listede kalacaktır. Geçen yılki The Wolf of Wall Street misali.

The Grand Budapest Hotel istikrarı yakaladı. Yükseklerde olmasa da listede kalıcı olur.

Interstellar için söylenebilecek fazla bir şey yok zaten. Ne kadar düşerse düşsün ilk 50 dışına çıkmasına imkan yok. :):)

Bunların dışında listeye girmeye aday tek yapım PK. Onun da yakında iyi bir yerden listeye girip kalıcı olacağını düşünüyorum...

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,794
Puanı
1,061
Ben de eskisi kadar ciddiye alamıyorum listeyi, ama bazı noktalarda halkla aynı fikirde olabiliyoruz. Ayrıca güzel bir düşünce olmuş @OzaN, beğendim. :)

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Günün En sevindirici haberi geldi!

Intersteller giderek eriyor. Dört gözle beklediğim olay gerçekleşti ve hele şükür Matrix'in altına düştü. 19.sıraya geriledi ve düşüş devam ediyor. Böyle bir filmin ilk 50 de olması bile inanılır gibi değil ve umarım ilk150 nin altında kalır. Top 250 yi belki hakediyor ama Top 150 yi değil. Ve diğer büyük temennim Inception'unun da Matrix'in altına düşmesi. O güzel günler de gelecek inşallah. :)

Hiç abartmıyorum bu olayı görünce aynen şunun gibi sevindim :A

Titanium

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,698
Puanı
461
Şu forumda, kanal fanlığını gördüm, dizi fanlığını gördüm, oyuncunun bebeği fanlığını gördümde bi bu kalmamıştı, ne alıp veremediğiniz var şu film sıralarıyla. :A

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
@kaan955 şunun şurasında hepimiz ömrümüzü doldurup ölmeyi bekliyoruz. Sıkıc geçeceğine böyle çocukça zevklerle en azından vakit doluyor. :A Tabi ben hiçbir şeyin fanı değilim ama bu filmlerin Matrix'in çok altında kalitede olmalarına rağmen fanboylar etkisiyle bu kadar şişirilip koskoca Matrix'in üstüne çıkartmaları zoruma gidiyor ve böyle gerilediklerinde de çocuk gibi seviniyor insan, gerçeğin yavaş yavaş ortaya çıkmasına :A

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
Interstellar ve Inception şişirilmiş bir film falan değildir o bölümlerdeki Goodfellas,Two Towers,City Of God yerini çok mu hakediyor da bu filmlerin yeri yadırganıyor.Fanboy meselesine de katılmıyorum adam iyi film çekerse Fanboy olurum tabii.:)

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
@Danger UA! Inception araya kaynadı ama asıl lafım Intersteller'e idi. Yoksa Inception hayatımda izlediğim en iyi 5 bilimkurgudan biri. Matrix'in altında olduktan sonra isterse ilk 10 a girsin mühüm değil.

Ama şu Intersteller meselesine gözüm kapalı karşıyım. Intersteller filmse Inception ne? Inception ile arasında o kadar fark var ki kalite açısından. Inception'u yeniden izleyince daha iyi anlaşılır o fark. Intersteller de hiç şüphesiz harika film ama olağanüstü değil. Bunu sadece ben de demiyorum.

Umarım birkaç ay sonra Intersteller'in etkisi düştüğünde demek istediklerimle ortaklaşırız. :)

Not: Sıkı Dostlar, Tanrıkent ve LOTR İki Kule inan fazlasıyla hakediyor yerlerini. Hatta Sıkı Dostlar ilk 10 kalitesinde.

Asıl sorulması gereken soru, The Dark Knight 4.sırada olmayı cidden hakediyor mu? Yani 4.sırada olması nedir fanboyların şişirmesi değil midir? Hatta bir ara 1.sıradaydı malesef. :)

takas

Favori Üye
Reaksiyon puanı
51,208
Puanı
1,059
ya arkadaş başka işiniz gücünüz mü yok Allah Allah :D harbiden saygılı olayım diyorumda bu kadar saçma bişeyde görmedim :D

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
@takas zevkler görecelidir. Bana göre de dizilerin alacağı, aldığı reyting tartışmak çok çok büyük saçmalık, 7 reyting alsa elime ne geçecek 15 reyting alsa ne geçecek? Tabi bana göre. Demek istediğimi anlamışsındır Top 250'deki değişimleri tartışmayı saçma bulup reyting ile ilgili herhangi bir tartışmayı normal bulmak olacak iş değil. :A

takas

Favori Üye
Reaksiyon puanı
51,208
Puanı
1,059
ya aynı şey değil ki aga şu listenin sıralarının değişmesiyle reytingleri takip etmek :D
zevkler görecelidir ama harbiden çok saçma yani

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
Beni listedeki yer değişimi hiç ilgilendirmez beni sadece filmler ve listenin kendisi ilgilendirir.1-2 sıralık değişimler pek önemli değil.

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
ya arkadaş başka işiniz gücünüz mü yok Allah Allah :D harbiden saygılı olayım diyorumda bu kadar saçma bişeyde görmedim :D
Sinemayla ilgilenmeyenlerin saçma bulması normal. Reyting ile de aşağı yukarı aynı şey. En azından yayından kalkma tehlikesi olmayanlar için. :):)

Zaten bu konu günlük olarak takip edilecek bir konu değil. Ayda birkaç değişim ya yazılır ya yazılmaz. Bu listedeki her değişim bizi elbette ilgilendirmiyor. 127. sıradaki filmin 128. sıradakiyle değişmesinden bize ne ama listeye yeni giren film bizi ilgilendiriyor. (Bir sebebi var ki girmiş, izlemek gerekebilir)

Ya da ilk 20-25 sıradaki değişimler şahsen benim ilgimi çekiyor. Çünkü hepsi kült filmler ve yerleri kolay kolay değişmez. Senede anca 2-3 kere yer değişimi olur.

Bir de aylık olarak falan bakıldığında filmlerin listelerde yükseliş yaşaması ilgi çekici olabiliyor. Mesela takip ediyorum 12 Monkeys filmi yükseliyor bugünlerde. Geçen hafta yeni dizisi başladı. Demek ki diziyi izleyenler filmi de izleyip beğenmişler sonucu çıkıyor. Ya da bazı filmlerin yükselişte olması değerinin sonradan anlaşıldığı anlamına gelebiliyor...

Yani bir sinema tutkunu için buradan çıkarılabilecek şeyler var ama anlayabilmek için gerçekten sinema tutkunu olmak gerek. :):)

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
12 Angry Men, İyi Kötü Çirkin'i geçerek 6. sıraya yükseldi. 12 Angry Men için sevindim en sevdiğim filmlerden biri sonuçta ama İyi Kötü Çirkin'in sürekli düşüşte olması da hoş değil. The Dark Knight, Pulp Fiction ve The Godfather 2 aşağılara inip 3-4 olsalar ne iyi olurdu. :(

@Danger UA! @Tolstoyevski @berkann @gundix123

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
12 Angry Men, İyi Kötü Çirkin'i geçerek 6. sıraya yükseldi. 12 Angry Men için sevindim en sevdiğim filmlerden biri sonuçta ama İyi Kötü Çirkin'in sürekli düşüşte olması da hoş değil. The Dark Knight, Pulp Fiction ve The Godfather 2 aşağılara inip 3-4 olsalar ne iyi olurdu. :(

The Godfather 2'yi bilmem ama Pulp Fiction ve The Dark Knight biraz daha aşağıya inebilir.12 Angry Men'in yükselmesine sevindim ama.

berkann

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060

12 Angry Men'in yükselmesine ben de sevindim. İyi, Kötü, Çirkin'in düşmesi beni pek şey etmedi. :D

Üst sıralarda beğenmediğim fazlaca film var aslında. Pek uyuşmuyoruz bu konuda IMDb ile.