"Hepimiz Türküz Diye Geçiniyoruz"

emreemreu

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
6,294
Puanı
1,060
Hepimiz Türküz diye geçiniyoruz. Peki ya yaşama şeklimiz ve dış ülkelerle olan bağımız ve kullandığımız eşyalar. Türklüğe uyuyor mu ? Yaşama şeklimiz tam anlamıyla batılı. Kullandığımız arabalar, telefonlar, televizyonlar, bilgisayarlar, giydiğimiz elbiseler, yediğimiz yemekler.. Hatta şuan yazdığım klavye bile yabancılara ait. Birçoğu hatta hepsi yurt dışına sermaye olarak gidiyor. Şunu dediğinizi duyar gibiyim, bunlar olmadan ne yapacağız ? Elimizde başka imkan yok, diyebilirsiniz. Kendi malımızı kendimiz neden üretmiyoruz diyorum ben de.

Hani savaş çıksa herkes giderim diyor ya, işte bu da bir savaş. Fakat görünmeyen bir savaş. İçten fethedilme, sömürülme oyunları. Otobüste gidiyorum, herkesin elinde bir teknolojik cihaz. Ya müzik dinliyor, ya oyun oynuyor ya da başka bir şey. Beyinlerimiz bunlarla yıkanıyor bunlarla.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. :)

Sizlerin de görüşlerini bekliyorum bu konu hakkında. :)

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,736
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Ne yapalım sadece Türk malı olan şeyleri mi kullanalım? :) Yerli malını desteklemek gerekir tabii ama yani bu böyle iyi olan kullanılır. Amerika'ya en gelişmiş ülke deniliyor mesela ama onlar bile yeri geliyor daha iyi olan şeyleri Almanya'dan, Japonya'dan alabiliyor ya da çok alakasız bir ülkeden alabiliyor. Artık globalleşen dünyada bu işler böyle. İyi olursanız herkes sizin yaptığınızı kullanır. Kötüyseniz kendi ülkenizdekiler bile kullanmaz. Bizim de bazı dünya çapında markalarımız var bildiğim kadarıyla ama bunların sayısını nasıl arttırırız diye düşünmemiz lazım. Atıyorum iPhone yerine gidip bir Türk malı telefon alayım demekle bu çözülmez. :):)

mrt-06

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
59,811
Puanı
1,061
Desteklensin diyoruz, teknolojiden gidersek artık beyaz eşyalarda bile Vestel, Arçelik almıyor millet. Bu biraz da algı meselesi galiba "yabancı marka iyidir" "pahalı olan iyidir" deniyor, yerli markalar tercih edilmiyor.

Sanki o büyük dediğimiz yabancı firmalar çok mu kaliteli üretim yapıyor ki? Çoğu Çin'de üretiliyor ürünlerinin. Üstüne markayı yapıştırıyorlar, millet o markaya kanıp yerli ürün yerine o markayı tercih ediyor.
Yani Arçelik ya da Vestel çok mu kötü üretim yapıyor? Çok mu kalitesiz? Hayır..

Bu şekilde düşünürsek yerli piyasa maalesef ki iyice küçülmeye devam edecek. :)

emreemreu

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
6,294
Puanı
1,060
Ne yapalım sadece Türk malı olan şeyleri mi kullanalım? :) Yerli malını desteklemek gerekir tabii ama yani bu böyle iyi olan kullanılır. Amerika'ya en gelişmiş ülke deniliyor mesela ama onlar bile yeri geliyor daha iyi olan şeyleri Almanya'dan, Japonya'dan alabiliyor ya da çok alakasız bir ülkeden alabiliyor. Artık globalleşen dünyada bu işler böyle. İyi olursanız herkes sizin yaptığınızı kullanır. Kötüyseniz kendi ülkenizdekiler bile kullanmaz. Bizim de bazı dünya çapında markalarımız var bildiğim kadarıyla ama bunların sayısını nasıl arttırırız diye düşünmemiz lazım. Atıyorum iPhone yerine gidip bir Türk malı telefon alayım demekle bu çözülmez. :):)
Tabii ki sadece Türk malı şeyler kullanmayacağız. Ama ana merkezde Türk malı şeyleri kullanmalıyız.

Atıyorum Çin, tüm dünyaya mal pazarlıyor, bizim neyimiz eksik Çin'den ? Biz neden pazarlamıyoruz ?

Bir savaş çıksa savaşa bile Amerika malları silahlarla, bombalarla, tanklarla gideceğiz.

Son düzenleme:

XanTier

Emekli
Reaksiyon puanı
8,234
Puanı
1,061
Bu dediklerinin yapılmasına daha zaman var.