2016 Hell or High Water / İki Eli Kanda - Film Yorumları

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
2582782.jpg

Hell or High Water (2016)

Türü:
Suç, Dram
Yönetmen: David Mackenzie
Senaryo: Taylor Sheridan (screenplay)

Oyuncular:
Dale Dickey
Ben Foster
Jeff Bridges
Chris Pine
William Sterchi
Buck Taylor

IMDb Sayfası

Filmin Fragmanı

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
Vasat bir film. Suç, aksiyon filmi demişler fakat 10 dakikalık kısmını çıkarırsak hiçbir heyecan ve hareketlilik yok. Çok durgun ve sıkıcı bir film.

İki kafadar bankaya borçlanmışlar, evlerini ipotekten kurtarmak için önlerine çıkan bankaları soyuyorlar. Emekli olmaya gün sayan Marcus Hamilton adlı korucu da iki kafadarın peşine düşüyor.

Yaşlı ve karizmatik abimiz Jeff Bridges, bu filme olmamış sanki. Tamam oyunculuğuna lafımız yok ama bir mafya filmine yavaş konuşması ve ses tonuyla daha çok yakışacaktır.

5/10

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
baştan sona sıkılmadan izledim, yer yer kahkaha attığım güzel bir film olmuş .. ayrıca şarkılarda mükemmel oyunculuklar çok iyi..
filmin tarzı sevdiğim bir tarz konularına bakarak bu filmi izlemek için öne almıştım beni yanıltmadı..

yaşlı şerifle kızılderili yardımcısının atışmaları çok iyiydi kedi köpek gibiydiler :)
restauranttaki şişman jenny nin parayı iade etmeyi reddettiği moruk şerifin kızılderiliyi mutfağa gönderdiği sahne komikti..
kumarhanede tanner in tobby e ihtiyar kadınları işaret edip kadınlara bak dediği tobby nin terslemesiyle biraz daha içersek güzelleşirler dediği yer yine gülümsetti :).....tobby nin arabadaki silah çeken oğlanı evire çevire dövdüğü sahne şahaneydi.....restoranttaki ihtiyar kadın başlı başına mükemmeldi o sahnede kahkaha attım :)
şerifle yardımcısına ne istemiyorsunuz diye sordu . adamların kaçışı yok biftek ve az pişmiş diyecekler:) başka bir alternatifleride yok zaten kadın başlarında bekliyor fazla sorarlarsa kodumu oturtacak :)
aksiyon yönüyle fazla ilgili olmasamda o tarz yerleride tatmin ediciydi... tanner ın tobby i başka bir arabayla yollayıp polisleri peşine taktığı ve devam eden çatışma sahneleri yine çok iyiydi...

kısaca filmden çok üst şeyler beklemiyordum ama beklediğimdende iyisini buldum ..

8 puan

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Ağır ilerleyen filmlerde nedense sıkılmama gibi bir huyum var. Hatta ağır ilerlemesini bazen daha çok seviyorum. Bu film de ağır ilerleyen uzun yürüyüşlerin, bakışmaların, diyalogların olduğu bir filmdi ama sıkılmadım. Breaking Bad'e benzettim tonunu bu yönden. Ailesi için kötü yola düşen baba ama bunu zekice yapıyor Walter amca gibi. :A

Hikaye pek de orjinal sayılmaz ama bunu Western'le birleştirmek iyi düşünce. 21.yy modern Western'i olmuş biraz. İki ortak polis aralarındaki diyaloglar, iki hırsız kardeş arasındaki diyaloglar iyiydi. Zaten sıkılmamı engelleyen de buydu.

Oyunculuklarda da Jeff Bridges iyi oynamış tamam ama adaylık alabilir deniyor. Demek ki yardımcı erkek baya zayıf bu sene. Eric Bana, Ben Foster da iyiydi. İki farklı yapıda kardeş ama aralarında ağır ve derin bir bağ var. Bu bize güzel verilmiş, iyi yansıtılmış.

Müziklerini de çoğu izlediğim Western müziklerinde olduğu gibi beğendim. Filmin ağır, kasvetli havasına uymuş. Çöllerde yapılan yolculuklarda arkadaki müzikle güzel gitmiş.

Durgun ama iyi diyaloglu filmlerden haz edenlerin sevebileceği bir filmdi. Basit bir hikaye bize iyi aktarılmış. Filmdeki duyguyu aldım doğrusu. Yılın fena sayılmayan filmlerinden diyebilirim.

7.5/10

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
2016'nın başında adını bile duymadığım bir filmdi ama her yerden iyi eleştiriler alması sebebiyle herkesin radarına giren bir film oldu.

Gerçekten tam bir modern western denebilir. Film, 2 ikili arasında geçiyor. Aralarındaki diyaloglar güzeldi. Hikaye çok iyi olmasa da içinde güzel mesajlar barındırıyor. Güzel sistem eleştirileri var.

Müzikler çok güzeldi. Aksiyon sahneleri tatmin edici. Oyunculuklar da gayet iyiydi. Özellikle Jeff Bridges başarılıydı.

Kendi içinde akıp giden bir film. İzlerken sıkıldığım söylenemez. Beklediğimden iyi çıktı.

7.5/10

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,794
Puanı
1,061
Ben de durgun bir film olduğuna katılıyorum ama yine de sıkmadan izlemeyi başarıyor. Ayrıca senaryosu da beklediğimin üzerindeydi. Fazla suça bulanmış bir film beklerken hikayesiyle de dikkat çeken bir yapım olduğunu gördüm.

Teksas'ın tekinsizliği de filme ayrı bir boyut katmış diyebilirim. Zaten görüntü yönetmenliğinin de etkisiyle oralara iyice doyuyoruz. Ayrıca @destere'nin de yukarıda saydığı gibi güldüren sahneleri de vardı, bunların da etkisiyle filme kendimi kaptırmayı başardım.

Oyunculukları da genel olarak beğendim. Jeff Bridges bence ödülü alması beklenen Mahershala Ali'den daha iyi ve Oscar'ı almasını ondan daha çok isterim. Gösterdiği ölçülü bir performansla filmin bu kadar iyi olmasında önemli rol oynamış. Chris Pine'ı Ben Foster'dan daha çok beğendim, sanırım senaryoda Toby'nin daha etkin bir öyküsü olduğu için. O da Bridges gibi gösterişli olmayan ama başarılı bir oyunculuk çıkarmış. Hani derler ya 'gözleriyle her şeyi anlatmış' diye, tam o hesap. :)

Sonuç olarak yılın konuşulması gereken bağımsızlarından biri. Herkesin seveceği bir film olmayabilir ama 21. yüzyıl western'i olarak vaat ettiklerinin altında kalmıyor. Hikayesi basit ve klişe görünebilir ama mutlaka şans verilmesi lazım. :)

7.5/10 (3.5/5)

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
@OzaN @sürgünüm bu filmdeki puanınızı 7' ye çıkarın, laylay lom filmindeki puanınızı 7' ye düşürün adaleti anca böyle sağlamış olursunuz :)

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Harika bir modern western filmi. Aynı karede hem son model arabanın hem hurda arabanın hem de atın ve atın üstünde kovboy şapkası giymiş adamın görüldüğü bir film. Mükemmel taşra detayı, duru ilerleyişi ve rahatlatıcı yapısıyla kesinlikle yılın en iyi filmlerinden ve en değeri bilinmeyen filmlerinden. (underrated)

Her suç filminde Zor Ölüm tarzı full aksiyon bekleyenleri de ben bir türlü anlayamadım, filmin yavaş ilerleyişi aksine kalitesini arttırmış. Hababam vurdulu kırdılı olsaydı bu kadar tat almazdık belki. Senaryonun sıkıcılığı ile durgunluğu arasında ince bir fark var, bir filmin senaryosu durgun olsa bile sıkıcı olmayabilir Bir Zamanlar Anadolu'da yahut İhtiyarlara Yer Yok gibi, işte bu da o tarz. Yer yer İhtiyarlara Yer Yok tadı verdi, zaten o filmi seven bunu da hayli hayli sevmesi lazım.

Ayrıca taşra manzaraları da bir başka güzeldi. Amerikan taşrasında geçen filmleri seviyorum, Türkiye taşrasında geçen filmleri de seviyorum, dünyanın herhangi bir yerinde geçenleri de. Velhasıl taşra varsa benim için bir adım önde başlamış demektir bir film.

Müziklerinin mükemmel uyumu bir yana, üç oyuncu da filme mükemmel gitmiş. Üçü de harika performans sergilemiş, açıkçası Jeff Bridges'in o ödülü almasını isterdim. En İyi Film ve Özgün Senaryo dalında da aday göstermeleri, bu yıl Oscar'ın takdire şayan tek seçimi. En İyi Film dalında teknik olarak en iyi bir iki filmden biri olsa bile günümüz dünyasında pek yeri yok bu filmin o yüzden Western türünü 2016 dünyasına en iyi şekilde uyarladıkları için Westerne saygı anlamında aday göstermişler. Ama imkansızın İmkansızı olur da bu filme En İyi Film ödülünü verseler, gözümde hiçbir prestiji kalmamış Oscar birden bire ilah seviyesine yükselir, ama pek ihtimali yok tabi. :)

Eğer filmin sonunda Tobby de yakalansaydı çok daha düşük puan verirdim çünkü klişeden öteye gitmezdi. Bu haliyle ise tam tadımlık hoş bir film oldu, her şey çok doğal. Yalnız hayvan gibi petrol gelirine rağmen niye o son aksiyona girdikleri biraz havada kaldı sanki. Yaşlı adam da bunu sordu adama, daha çok bankacılık sektörü üzerine bir intikam hırsı söz konusuydu sanırım.

8.3//10

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
@OzaN @sürgünüm bu filmdeki puanınızı 7' ye çıkarın, laylay lom filmindeki puanınızı 7' ye düşürün adaleti anca böyle sağlamış olursunuz :)
Yaşanmışlıklar var, bana göre lay lay lom bir film değil. :)

Şarkılar, Mia'nın giydiği kıyafetler ve gelmiş geçmiş en iyi finallerden birine sahip. Hayaller mi, gerçekler mi? Filmin çarpıcı ve sürprizli sonu, insanı düşünmeye ve sorgulamaya yöneltiyor.

Gece kafamı yastığa koyunca sürekli düşünürüm.

Kendi aile işim olan ticareti seçmesem, okulu tamamlayıp memur olacaktım ve her gün takım elbise, sabah 8 akşam 5 mesai. İlk göz ağrım Zafer'le evlensem daha mutlu olabilir miydim diye düşünürüm hep. :) Tabii boşanıp ikinci evliliğini yaptığını da belirteyim. Bu durumda Allah korumuşta diyebiliriz. :D

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Yaşanmışlıklar var, bana göre lay lay lom bir film değil. :)

Şarkılar, Mia'nın giydiği kıyafetler ve gelmiş geçmiş en iyi finallerden birine sahip. Hayaller mi, gerçekler mi? Filmin çarpıcı ve sürprizli sonu, insanı düşünmeye ve sorgulamaya yöneltiyor.

Gece kafamı yastığa koyunca sürekli düşünürüm.

Kendi aile işim olan ticareti seçmesem, okulu tamamlayıp memur olacaktım ve her gün takım elbise, sabah 8 akşam 5 mesai. İlk göz ağrım Zafer'le evlensem daha mutlu olabilir miydim diye düşünürüm hep. :) Tabii boşanıp ikinci evliliğini yaptığını da belirteyim. Bu durumda Allah korumuşta diyebiliriz. :D

Bizim Issız Adam bile ondan çok daha özgür çok daha kaliteli. Sahiden ne abartılıdı be, şu filme 14 adaylık verdiler ciddi ciddi. :)

Bu arada LLL'yi de beğendiğine göre yılın ittifakı Kesinlikle @OzaN ve @Sürgünüm arasıdna olmuş diyebiliriz. :D Film zevkiniz neredeyse tamamen aynı, puan tablosuna baktığımızda hemen hemen her filmde ortak görüşe sahip olduğunuz görülüyor. Ama İhtiyarlara Yer Yok filmini beğenmiş biri olduğun için Hell Of High Water'ı da beğenmeni beklerdim, 5 nedir. :)

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Bizim Issız Adam bile ondan çok daha özgür çok daha kaliteli. Sahiden ne abartılıdı be, şu filme 14 adaylık verdiler ciddi ciddi. :)

Bu arada LLL'yi de beğendiğine göre yılın ittifakı Kesinlikle @OzaN ve @sürgünüm arasıdna olmuş diyebiliriz. :D Film zevkiniz neredeyse tamamen aynı, puan tablosuna baktığımızda hemen hemen her filmde ortak görüşe sahip olduğunuz görülüyor. Ama İhtiyarlara Yer Yok filmini beğenmiş biri olduğun için Hell Of High Water'ı da beğenmeni beklerdim, 5 nedir. :)
Evet @sürgünüm ile pek zıt düşmeyiz film konusunda. :D

İki film arasında pek bir benzerlik kuramadım ben. Hell or High Water bağlayıcılığı olmayan ruhsuz bir yapım. No Country For Old Men gerçekten özgün, sürükleyici bir yapım. :):)

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Evet @sürgünüm ile pek zıt düşmeyiz film konusunda. :D

İki film arasında pek bir benzerlik kuramadım ben. Hell or High Water bağlayıcılığı olmayan ruhsuz bir yapım. No Country For Old Men gerçekten özgün, sürükleyici bir yapım. :):)

İhtiyarlara Yer Yok kalitesinde olmasa bile bu filmin de derinliği ve sürükleyiciliği var, sanırım negatif modunda olduğun bir anda İzlemiş olmalısın. :)

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
İhtiyarlara Yer Yok kalitesinde olmasa bile bu filmin de derinliği ve sürükleyiciliği var, sanırım negatif modunda olduğun bir anda İzlemiş olmalısın. :)
Sanmıyorum ya eve "bu akşam Hell or High Water izleyeceğim oley" modunda gitmiştim. :):) Oyuncuları ve karakterleri sevememem temel faktör olsa gerek. :)

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Western sevenler için sıkılmadan izlenilecek ortalama bir film yapmışlar.

Aslında ortalama mi desem iyi mi desem karar veremedim çünkü senaryo olarak bir yerde fena batırmışlar.
Şöyle ki olayın bir anda hadi Post'a gidiyoruz saçmalığına dönüşmesi. Açıklıyorum.. Büyük kardeş Post'ta daha çok banka vardır orayı soyalım diyerek Coleman'a gitmekten vaz geçiyor ve Post'a doğru devam ediyor. Burası normal ama şefe yazılan sahne berbattı. Ilk başta Coleman'da bekleyen şefinde bir anda bir vahiy ile kesin Post'a gider bunlar deyip sıvaması ve bu sahnenin hemen kardeşlerin kararından sonra gösterilmesi.. bu kadar kötü yazılamazdı bir sahne.
Önce post'ta bekliyor olsa şef çok karizmatik olurdu. Çok karizmatik bir sahne yazarken böyle sıvamak berbattı.
Senaryoyu bu noktada çok amatör buldum onun dışında zaten her western filmin de göreceğimiz işleyiş vardı.
Senaryo anlatmak istediğini de çok başarılı bir şekilde anlatamamış, gerek aile olayları gerek soygunu yapma amaçları hiç biri başarılı değildi ama işte sıkmadan izledik ne hikmetse. Buda başarı gibi.:X
Bunlar sadece senaryonun suçu değil aslında yönetmende doğru aktaramamış, kurguda başarılı değil.

Bunların dışında film iyiydi. Su gibi aktı geçti zaman zaten sevdiğim tarzda insanların hayatları işleniyor ve sevdiğim tarzda mekanlarda çekiliyor. Sıkılmak mümkün değil. Aslında Modern Western fikri güzel belki buda cazip geldi bana.

Onun dışında Jeff Bridges'dan memnun kaldım. Adam çok iyi oynamış. Kardeşleri oynayan adamlarda iyi seçilmiş. Sırıtan bir oyunculuk yoktu.
Müzikler konusunda da tatmin oldum. Filmin sonunda ki yazıları dahi izledim müzik bitmesin diye.:X

Sırf bu amatör sahne yüzünden 2 puan net kırdım. 6.5/10

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Western sevenler için sıkılmadan izlenilecek ortalama bir film yapmışlar.

Aslında ortalama mi desem iyi mi desem karar veremedim çünkü senaryo olarak bir yerde fena batırmışlar.
Şöyle ki olayın bir anda hadi Post'a gidiyoruz saçmalığına dönüşmesi. Açıklıyorum.. Büyük kardeş Post'ta daha çok banka vardır orayı soyalım diyerek Coleman'a gitmekten vaz geçiyor ve Post'a doğru devam ediyor. Burası normal ama şefe yazılan sahne berbattı. Ilk başta Coleman'da bekleyen şefinde bir anda bir vahiy ile kesin Post'a gider bunlar deyip sıvaması ve bu sahnenin hemen kardeşlerin kararından sonra gösterilmesi.. bu kadar kötü yazılamazdı bir sahne.
Önce post'ta bekliyor olsa şef çok karizmatik olurdu. Çok karizmatik bir sahne yazarken böyle sıvamak berbattı.
Senaryoyu bu noktada çok amatör buldum onun dışında zaten her western filmin de göreceğimiz işleyiş vardı.
Senaryo anlatmak istediğini de çok başarılı bir şekilde anlatamamış, gerek aile olayları gerek soygunu yapma amaçları hiç biri başarılı değildi ama işte sıkmadan izledik ne hikmetse. Buda başarı gibi.:X
Bunlar sadece senaryonun suçu değil aslında yönetmende doğru aktaramamış, kurguda başarılı değil.

Bunların dışında film iyiydi. Su gibi aktı geçti zaman zaten sevdiğim tarzda insanların hayatları işleniyor ve sevdiğim tarzda mekanlarda çekiliyor. Sıkılmak mümkün değil. Aslında Modern Western fikri güzel belki buda cazip geldi bana.

Onun dışında Jeff Bridges'dan memnun kaldım. Adam çok iyi oynamış. Kardeşleri oynayan adamlarda iyi seçilmiş. Sırıtan bir oyunculuk yoktu.
Müzikler konusunda da tatmin oldum. Filmin sonunda ki yazıları dahi izledim müzik bitmesin diye.:X

Sırf bu amatör sahne yüzünden 2 puan net kırdım. 6.5/10
elini korkak alıştırma ver 9 puan gitsin :)

HeisenBerg

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,855
Puanı
910
İyi bir modern western. Sıkmadan, kısa süresiyle kendini izlettirmeyi başardı.

Senaryo basit olsa dahi işlenişi bence güzeldi. Ağır bir filmdi ama ağır olmasına dair bir şikayetim yok.

Filmdeki diyaloglar hoş ve zaman zaman güldürdü. Özellikle Marcus ve Alberto'nun diyalogları sağlamdı.

Ben de en çok Jeff Bridges'i beğendiğim. Chris Pine ve Ben Foster da iyilerdi.

Müzikleri herkes gibi ben de oldukça sevdim ve beğendim. Filmi iyi oturmuş müzikler.

Western severleri mutlu edebilecek bir film.

7/10

mesmeso

Moderatör
Reaksiyon puanı
9,535
Puanı
860
Ben bu kadar saçma bir film izlemedim. Konusu konu değil. Olaylar saçma. Bu filmi yapmak için çok uğraştılar mı acaba? İzlerken aşırı sıkıldım.

Birde bu filmi nasıl Oscar'a aday yaptılar anlamıyorum. Moonlight ve bu film Oscar'dan eli boş dönmeli ancak bunlara ödül vermeden durmazlar. Şu an gözümde hiç bir kategoride favoriliği yok.

5/10