Haxball Lag Sorununa Çözüm Resimli Anlatım

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Forumumuzda sıkça oynanan Haxball oyununda bildiğiniz gibi zaman zaman lag sorunuyla karşılaşılabiliyor. Lag sorununu oyunun takılması olarak Türkçeye çevirebiliriz.

Lag sorunun çok çeşitli nedenleri olabilir. Öncelikle Haxball oynarken internet hattında başka işlem yapmamanız ve kullandığınız tarayıcıdaki sekmeleri ve diğer internet gerektiren uygulamaları kapatmanız gerekir.

Bunlar zaten hemen herkesin bildiği temel kurallar.

Herkesin bilmediği çözüm ise yanda gözüken reklamları ve sitenin üst kısmındaki gereksiz header alanını kaldırmaktır. Bu sayede hem tarayıcıda sadece oyun gözükür dikkat dağıtıcı unsurlar ortadan kalkmış olur hem de lag sorununa çok ciddi oranda çözüm bulmuş olabilirsiniz.

Bunun için yapılması gereken işlemler son derece basit. Resimlerle de destekleyerek herkesin yapabileceği şekilde işlemi anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle anlatımı Mozilla Firefox için yaptım. Yaptığımız testlerde Haxball ile en iyi çalışmayı Mozilla Firefox'un gösterdiğini tespit ettik. Ayrıca eklenti açısındna Firefox'un zenginliği de işimizi kolaylaştırıyor. Eğer Firefox sevmiyorsanız bile sadece Haxball için Firefox kullanabilirsiniz.

İlk olarak Türkçe Firefox web tarayıcısı | Daha hızlı, güvenli ve özelleÅŸtirilebilir adresinden Mozilla Firefox son sürümünü indiriyoruz.

Daha sonra https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/firebug/ adresinden Mozilla Firefox için Firebug eklentisini yüklüyoruz. Bu eklentiyle reklam kaldırma işlemini daha verimli bir şekilde yapabileceğiz.

İşlemi yaptıktan sonra ekranın aşağıdaki gibi olması lazım. İşaretlediğim firebug iconuna tıklıyoruz.

rox0.jpg

Üstteki adres satırının yanına sağ tıklıyoruz. Menü - Yer İmleri vb yerleri açıp kapamayla ilgili küçük bir menücük gelecek. Onların en altındaki Kişiselleştir seçeneğini seçiyoruz. (Bende İngilizce olduğu için tam Türkçe karşılığını bilmiyorum. İngilizcesi Customize)

Daha sonra resimdeki ekran karşımıza çıkıyor. Resimde gördüğümüz Firebug iconunu seçiyoruz ve okla gösterdiğim yere doğru sürükleyip bırakıyoruz.

l7p4.jpg

Firebug iconuna tıkladıktan sonra aşağıdaki gibi bir pencere açılacak. Burada <div id="header"> ve <div id="ads"> yazan yerleri bulup mouse ile seçiyoruz. Seçtikten sonra delete tuşuna basıyoruz ve reklamlar, üstteki header kısmı siliniyor.

qgjq.jpg

Umarım karışık anlatıp göz korkutmamışımdır ama gerçekten çok basit bir işlem. 5 dakikada yapabilirsiniz. İlk seferde yaptıktan sonra zaten sonraki seferlerde inanılmaz kolay gelecek.

İşlemlerde takıldığınız herhangi bir nokta olursa bu konu altından sorabilirsiniz.

OzaN | FF | FavoriForumum.NET Anasayfa Özel Anlatım

Son düzenleme:

Yakamoz-Asi

Emekli
Reaksiyon puanı
29,113
Puanı
1,061
En kisa zamanda bilgisayardan deneyecegim. Güzel anlatim olmus.

Benim ping genel olarak 150-200 civari oluyor. Acaba bunda yurt disindan girdigimin etkisi var midir?

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
En kisa zamanda bilgisayardan deneyecegim. Güzel anlatim olmus.

Benim ping genel olarak 150-200 civari oluyor. Acaba bunda yurt disindan girdigimin etkisi var midir?

Etkisi olabilir tabii. 150-200 pek kötü sayılmaz zaten ama bu yöntemi hiç sorun yaşamayanlar bile öğrenmeli, sonuçta herkes zaman zaman lag yaşayabiliyor ve bu yöntem bu sorunu ciddi şekilde azaltıyor. :)

DR

Favori Üye
Reaksiyon puanı
10,016
Puanı
1,061
@OzaN kurdum eklentiyi ama bende FireFox`ta Haxball açılmıyor böyle bi şey geliyor ne yapa bilirim?

q2n62.jpg

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

mrt-06

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
59,792
Puanı
1,061
Ozan dün 500'den 70'e düştü çok çok teşekkür ederim.

Ancak Firefox ile Atom uyuşmadı kasma yapıyor bazen. :( @OzaN

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Ozan dün 500'den 70'e düştü çok çok teşekkür ederim.

Ancak Firefox ile Atom uyuşmadı kasma yapıyor bazen. :( @OzaN

Rica ederim hep öyle kalır umarım. :):)

Normal zamanda kullanmayabilirsin Haxball oynarken kullan sadece ve başka sekme açma o zaman. :)

- - - Ekleme - - -

Her şeyi hallettim.Ama delete yapıyorum silinmiyor. @OzaN

Seçtiğine emin misin seçince mavi olması lazım o kısımların? :)

Reytinger

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,255
Puanı
460

Rica ederim hep öyle kalır umarım. :):)

Normal zamanda kullanmayabilirsin Haxball oynarken kullan sadece ve başka sekme açma o zaman. :)

- - - Ekleme - - -

Seçtiğine emin misin seçince mavi olması lazım o kısımların? :)
Seçmiştim ama seçilmek istememişler.Şimdi kabul ettiler.:D Lagım olmaz umarım.Sağol adminim.:D