2013 Gravity / Yerçekimi (2013) Film Bilgileri & Yorumları

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
1454468.jpg

Yerçekimi - Gravity (2013)

Türü: Dram, Bilim-Kurgu, Gerilim
Yönetmen: Alfonso Cuarón
Senaryo: Alfonso Cuarón, Jonás Cuarón, George Clooney

Oyuncular:
Sandra Bullock
George Clooney
Ed Harris
Orto Ignatiussen
Phaldut Sharma

IMDb Puanı: 8.5 (155,956 oy)
IMDb Sayfası

Filmin Özeti
Dr. Ryan Stone zeki bir tıp mühendisidir ve emekliliğinden önce son görevine çıkan yetenekli ve deneyimli astronot Matt Kowalsky'nin yönetimindeki mekikte ilk uzay yolculuğuna çıkar. Herşey yolunda gibi görünürken rutin bir keşif yürüyüşü sırasında bir felaket yaşanır. Mekik çarpan bir cisim sonucu paramparça olur. İki bilim insanı uzay boşluğunda yapayalnız kalırlar. Yeryüzü ile iletişimleri tamamen kopmuştur ve sonsuz karanlıkla baş başadırlar. Şimdi korkunun yerini panik alır, üstelik var olan sınırlı oksijenleri de git gide tükenmektedir. İkili eve, dünyaya dönüş yolunu bulabilecek midir?

Y Tu Mamá También, Son Umut, Harry Potter ve Azkaban Tutsağı gibi filmlerin yönetmeni ve ortak senaristi olarak tanıdığımız Meksikalı sinemacı Alfonso Cuarón'ın yönetmenliğini üstlendiği bilim-kurgu geriliminin başrollerini ise Sandra Bullock ve George Clooney paylaşıyor. - Gönderen: pis metalci

Filmin Fragmanı

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Film bugün izledim. Ve eleştirimi yapmaya geldim.

Açıkçası daha iyi bir film bekliyordum. Sanırım beklentimi çook yüksek tutmuşum. Ancak yine de sevdim filmi. Eleştirilebilecek noktalar vardı.

Filmi izlerken sıkılacağınızı düşünmüyorum, çünkü süresi çok kısa. Biraz daha uzun olsaymış sıkılırdım. Pek gerilmedim izlerken.
O kadar karanlık, sessiz uzayda gerilmedim, suda boğulma sahnesinde gerildim. :D
.
Sandra Bullock'un aşırıya kaçan nefes alış-verişleri beni rahatsız etti. Ancak genel olarak iyi oynamıştı. -Özellikle havlama sahnesi iyiydi- Oscar için şansı var. Cate Blanchett'i de izlemek gerek ama.
Film Oscar'da teknik kategorilerde silip süpürecek. Ve bunu kesinlikle hak ediyor. Görsel efektler iyiydi.
Bazı ateşler çok yapmacık göründü ama yerçekimi olmadığından olabilir.
Atmosferden geçerken yanma sahnesi favorim.
Görsel efektlerden çok daha iyi bir şey vardı, o da sesler. Çok iyi kullanılmıştı, gürültüden sessizliğe ani geçişler hoştu. Oscar'da Ses Kurgusu ve Ses Miksajı ödüllerini de alır.
Alfanso Cuaron, çok iyi bir iş çıkarmış. Filmin vermek istediği gerçekçilik duygusunu yansıtmaya yönelik çekim yapmış. -karakterin gözünden bakış açısı filan- Ancak Oscar'da Yönetmen ödülü gelebilir mi tam emin değilim. Sonuçta 12 Years A Slave de iddalı bir film bu kategoride. Ancak alırsa kimsenin itirazı olmaz.
Görüntü Yönetmenliği ödülü de cepte.
Müzikler iyiydi ama bence daha önce izlediğim Monster Uni. kadar iyi değildi. Ama şansı M.U.'dan daha yüksek bu kategoride.
Kurgu'nun tam olarak ne olduğundan emin değilim, düşündüğüm şeyse onu da alır. :D
Bence kesin alacağı ödüller: Görsel Efekft, Ses Kurgusu, Ses Miksajı, Görüntü Yönetmenliği. (Bu ses ödüllerinden biri Rush veya All is Lost'a da verilebilir ama pek sanmıyorum.)

Genel olarak bakarsam görselliğe doyacağınız, Dünya'mıza biraz uzaktan bakma fırsatı bulacağınız iyi bir film. -Türkiye'yi arayıp arayıp durdum, lakin bulamadım. :( :D-

Beklentim yüksek olduğu için 8,5/10

Son düzenleme:

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Film, gerçekten gerçeğe yakın bir uzay deneyimi yaşatıyor izleyiciye. Uzayla ilgili her şey mükemmele yakın tasvir edilmişti. Hem dünyayı görebilmek hem de yerçekiminin etkisini görebilmek oldukça iyiydi. Bunun yanında gerek sesler gerek efektler gerçekten çok iyiydi. (Görsel efekt olarak sadece sonlara doğru çıkan ateş topu gibi olan cisimler yapmacık geldi ama ne olduğunu bilmediğimden belki o da gerçeğe yakındır diye bir şey demek istemiyorum. :):))

Tabii yukarıdaki saydığım etmenlerin baş mimarı elbette yönetmen. Cuaron, çok iyi yönetmiş filmi.

Sandra Bullock, rolünün hakkını fazlasıyla vermiş. Gerçekten Oscar adaylığını hakedecek bir performans koymuş ortaya. Ödül için daha temkinli yaklaşıyorum şimdilik direkt Oscarlık bir performans gibi gözükmüyor ama diğerlerini daha az beğenirim belki. :) (Tabii tam tersi olup daha iyi adaylar görüp adaylık almasını da yadırgayabilirim. :))

George Clooney'in birkaç dakikalık çok küçük bir rolü var sanıyordum ama kısmen daha önemli bir role sahipmiş. Uzayda bile karizmasını konuşturmuş adam ama oyunculuk adına çok iddialı bir iş ortaya koyduğunu söylemek çok zor. :)

Bunlar daha çok, iyi yönleriydi. Kötü yönlere gelecek olursak bence en büyük sıkıntı senaryoydu. Senaryo gerçekten zayıftı.

Yönetmeni uzayı mükemmele yakın canlandırması yönünden övdüm ama filmde heyecanlandıran, duygulandıran ya da daha başka duygular içerisine sokan çok az sahne vardı. Sıkıcı değildi süresinin kısa olmasının da etkisiyle ama sıkıcı olmaya yakındı. (Tabii sıkıcılık konusunda bu türün başyapıtlarından kabul edilen Kubrick'in 2001'i ile yarışmasına imkanyok)

Ödüllerde teknik kategorilerde 4-5 ödül alması neredeyse kesin ama en iyi film ödülünü alması zor. Diğer adayları izlemeden konuşmak erken belki ama şimdilik almamalı diye düşünüyorum. En iyi film ödülünü alacak filmin başarısı sadece teknik kategorilerle sınırlı kalmamalı iyi bir senaryoya da sahip olmalı bence. 12 Years a Slave veya American Hustle'ı destekleme ihtimalim daha yüksek gibi gözüküyor.

Özetle filmi teknik açılardan çok çok başarılı bulmama rağmen seyir zevki açısından yetersiz buldum.

Puanım: 8/10

Son düzenleme:

gundix123

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,284
Puanı
459
Bugün izledim filmi. Film grafik olarak doyurucu olsa da içerik olarak sınıfta kaldı benden.

Baktığımız da, uzun zamandır gündemde olan bir film. Haliyle beklenti de artıyor. Ama çoğu uzay filmleri gibi bu filmi de beğenmedim.

Grafik olarak büyük iş var filmde. Fakat iş senaryoya gelince tökezlemiş. Sahne aralarında geçen diyaloglar beni tatmin etmedi. Bu tür filmlerde grafik gibi akıcı bir senaryoda çok önemli bence. Bu bakımdan bakınca film 90 dakika olmasına rağmen sıkabilmesi bende olumsuz bir etki bıraktı.

Sandra Bullock çok başarılıydı filmde. Baktığımız zaman Oscar'ın favorilerinden birisi. Bence bu ünvanı hak ediyor. Ha, kazanır mı diye sorarsanız, bana çok gerçekçi gelmiyor niyeyse.

Film zaten belli başlı kategorilerin baş favorisi onları yine kazanır. Fakat En İyi Film Oscar'ını kazanması zor. Bugüne kadar en büyük ikinci favori olarak görüyordum, fakat yanılmışım. Akademi'nin bu ödülü bu filme vereceğini zannetmiyorum.

Kısacası, bende hayal kırıklığı yarattı film. Kimilerine göre başyapıt olabilir. Fakat, benim için vasat bir filmdi.

Puanım: 7/10

RüzgarGülü

Favori Üye
Reaksiyon puanı
4,337
Puanı
561
Yönetmen uzaya gitmediyse çok şaşıracam (ki gitmemiştir :D) ya bu kadar mı iyi anlatılır uzay . Her ayrıntıyı ele almış. En çok hoşuma gidende efektleriydi . Beklentilerimi karşıladı :)

gundix123

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,284
Puanı
459
Bugün izledim filmi. Film grafik olarak doyurucu olsa da içerik olarak sınıfta kaldı benden.

Baktığımız da, uzun zamandır gündemde olan bir film. Haliyle beklenti de artıyor. Ama çoğu uzay filmleri gibi bu filmi de beğenmedim.

Grafik olarak büyük iş var filmde. Fakat iş senaryoya gelince tökezlemiş. Sahne aralarında geçen diyaloglar beni tatmin etmedi. Bu tür filmlerde grafik gibi akıcı bir senaryoda çok önemli bence. Bu bakımdan bakınca film 90 dakika olmasına rağmen sıkabilmesi bende olumsuz bir etki bıraktı.

Sandra Bullock çok başarılıydı filmde. Baktığımız zaman Oscar'ın favorilerinden birisi. Bence bu ünvanı hak ediyor. Ha, kazanır mı diye sorarsanız, bana çok gerçekçi gelmiyor niyeyse.

Film zaten belli başlı kategorilerin baş favorisi onları yine kazanır. Fakat En İyi Film Oscar'ını kazanması zor. Bugüne kadar en büyük ikinci favori olarak görüyordum, fakat yanılmışım. Akademi'nin bu ödülü bu filme vereceğini zannetmiyorum.

Kısacası, bende hayal kırıklığı yarattı film. Kimilerine göre başyapıt olabilir. Fakat, benim için vasat bir filmdi.

Puanım: 7/10

Birkaç değişiklik yapıyorum yorumumda. :D

Öncelikle Sandra Bullock hakkında galiba fazla temkinli yaklaşmışım. En büyük 2 favoriden birisi gibi, hatta kazanma ihtimali de bir hayli yüksek benim nezlimde. Fikrimin değişmesindeki en büyük sebep rolünün zorluğunu da düşünmem oldu. Kate Blanchett'i izleyip ona göre konuşmak lazım ama Oscar için iyi bir yarış olacak gibi...

Senaryo'daki düşüncemi de açıklayayım; bence uzayda geçen olaylar falan çok iyi ama, diyalog kısımları tam beğenmemiştim ve sıkılmıştım açıkçası. Şimdi bu konu hakkında da düşüncem bir nebze değişti. Diyaloglar kötü değilmiş o kadar. :D Ama yine de çok iyi değildi. Bunu da tekrarlıyayım.

Bu arada:

Filmin sonu(dünyaya iniş kısmı) Apollo 13' e çok benziyor. Bu da iyi mi kötü mü bilemedim.

Son olarak 'En İyi Film' oscarı hakkındaki düşüncem değişmedi. Kazanma ihtimali düşük bence.

Bu arada en iyi uzay filmi benim için hala Apollo 13. Bu düşüncemde pek değişecek gibi değil. :)

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Birkaç değişiklik yapıyorum yorumumda. :D

Öncelikle Sandra Bullock hakkında galiba fazla temkinli yaklaşmışım. En büyük 2 favoriden birisi gibi, hatta kazanma ihtimali de bir hayli yüksek benim nezlimde. Fikrimin değişmesindeki en büyük sebep rolünün zorluğunu da düşünmem oldu. Kate Blanchett'i izleyip ona göre konuşmak lazım ama Oscar için iyi bir yarış olacak gibi...

Senaryo'daki düşüncemi de açıklayayım; bence uzayda geçen olaylar falan çok iyi ama, diyalog kısımları tam beğenmemiştim ve sıkılmıştım açıkçası. Şimdi bu konu hakkında da düşüncem bir nebze değişti. Diyaloglar kötü değilmiş o kadar. :D Ama yine de çok iyi değildi. Bunu da tekrarlıyayım.

Bu arada:

Filmin sonu(dünyaya iniş kısmı) Apollo 13' e çok benziyor. Bu da iyi mi kötü mü bilemedim.

Son olarak 'En İyi Film' oscarı hakkındaki düşüncem değişmedi. Kazanma ihtimali düşük bence.

Bu arada en iyi uzay filmi benim için hala Apollo 13. Bu düşüncemde pek değişecek gibi değil. :)

Tekrar mı izledin ne yaptın baya değişiklik olmuş yorumunda. :D

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Oww o da vardı tabii. Birkaç istisna film dışında böyle bir risk alabileceğimi zannetmiyorum. :D
Bazen ben de sevmediğim fakat herkesin çok sevdiği filmleri tekrar izliyorum.

The Godfather ve Inception'ı mesela ilk izlediğimde sevmemiştim. Şimdi ikisi de 10 puan verdiğim filmlerden. :):)

Bazen gününde olmayabiliyor insan. Pulp Fiction ve birkaç film daha var öyle hiç sevmediğim çok önemli filmler. Onları da uzun zamandır izlemek istiyorum tekrar ama bakalım ne zamana. :):)

gundix123

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,284
Puanı
459
Bazen ben de sevmediğim fakat herkesin çok sevdiği filmleri tekrar izliyorum.

The Godfather ve Inception'ı mesela ilk izlediğimde sevmemiştim. Şimdi ikisi de 10 puan verdiğim filmlerden. :):)

Bazen gününde olmayabiliyor insan. Pulp Fiction ve birkaç film daha var öyle hiç sevmediğim çok önemli filmler. Onları da uzun zamandır izlemek istiyorum tekrar ama bakalım ne zamana. :):)
Aynen Pulp Fiction'ı benim de izlemem lazım bir ara. Çok kötülediğim için arada vicdan muhasebesi yapıyorum kendi kendime. Bu çelişkiden kurtulmam şart. :D

cevaa

Emekli
Reaksiyon puanı
4,419
Puanı
911
Uzun süredir her yerde konuşulan bir filmdi ve izlemek bugüne kısmet oldu. Filmi izlemeden önce beklentim yüksekti ve beklentilerimide genel olarak karşıladı.
Senaryo olarak öyle çok iyi mükemmel diyebileceğimiz bir senayosu yoktu ama olan senaryoyuda çok iyi kullanmışlar bence. Bazı yerlerde bayaa gerildim ve heyecanlandım.
Özellikle Clooney reyizin geri geldiği sahnede kurtuldu diye sevinmiştim ama rüya olduğunu görünce üzüldüm.

Görsellik olarak muhteşemdi ama. Bir ara kendimi öyle kaptırdım ki içerden babam seslenince dünyaya indim sandım :D

Sandra Bullock çok iyi bir performans göstermiş ve Oscar'ı alabilir diye düşünüyorum tabi diğer filmleri izlemedim daha ama en güçlü adaylardan biri Sandra Bullock bana göre.

Clooney reyiz pek gözükmesede yinede olduğu sahnelerde iyiydi.

İlk defa bir Uzay filmi izledim ve beğendim, diğer uzay filmlerinede şans doğdu böylelikle.

9/10

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Uzun süredir merakla beklediğim filmdi, nihayet izledim:)

Film üzerinde pek yorum yapamıcağim çünkü hiç uzaya gitmişliğim veya uzay ile ilgili hiç deneyimim yok:X Film gayet güzeldi ve hayatta kalma mucadelesini anlatan filmlerin uzay versiyonuydu.

Herkes gibi bende uzay atmosferini beğendim.Filmdeki uzayda tekliği ve sessizliği çok güzel ynsıtmış. Bazı sahnelerde insan kendini orada gibi hissediyordu. George Clooney ne kadar oynadi tartışilir. Bi sahnede adamın yuzu göründü ki orda da sırıtan surat gibi>>":X" Ama kötü değildi :)

Film görsel efekt ve atmosfer yansıtmada başarılı ama oyunculuklarda beni etkileyen hiçbirşey yoktu. Fİlmin müziklerini de beğendim, hele sondaki müzik tam bir "survivor" müziğiydi:X Yarişma olanından demiyorum:X

Filme gönül rahatliğiyla 7.5'den 8/10 verebilirim:)

legolas9900

Favori Üye
Reaksiyon puanı
4,819
Puanı
710
filmi izledim genellikle durgundu ama pek sikilmadim effektler süper.
beni rahatsiz eden tek sey Sandra Bullock´un nefes alislariydi cok asiriya kaciyordu.
Bana filmin pek bi konusu yokmus gibi geldi sanki bos bisey izliyor gibiydim ama nedense sonunu merak ettim.
En sonda Sandra Bullock´un dünya´ya geldiginde ayaga kalkamadigi sahneyi cok begendim

puanim : 7.5/10

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Film harikalar yaratan olağan üstü bir işmiş.Çok beğendim.

Aslında ilk başlarda sıkıldım bilmediğim terimlerle dolu sade uzayı gösteren bir film vardı ama öyle bir açıldı ki film ne olduğunu şaşırdım.Resmen filmin içinde hissettim kendimi.
Sandra Bullock Ryan rolüyle filmi tek başına götürmüş.Çokta iyiymiş.Her oynadığı sahneden aynı duyguları hissettim çok iyiydi.

Efektler harikaydı.O nasıl bir dünyaymış öyle çok sevdim.:DUzayı hiç tanımayan biri olarak bu kadar aklıma yatırmaları büyük bir şey yönetmenide çok sevdim.Hiç bilmediğim bir konuyu acayip sürükleyici anlatmışlar ve Görsel şölende olağan üstü olunca tadından yenmedi.
Sesler müzikler olağan üstüydü.Duyguları genel olarak kabartan noktarın başındaydı müzikler.

En iyi film bence de olamaz ama en iyi kadın oyuncu şuanlık hissettirdiği olağan üstü duygularla Sandra Bullock olmalı.:DSon sahne denildiği gibi ok iyiyddi.Ryan'ın ayağa kalkamama sahnesi.:D
Teknik anlamda da daha iyisi çıkmaz.Kesinlikle en iyi.
Yönetmenliktede boy gösterebilir ki başka bir katagoride de olayı olamaz filmin.

Eksiklikleride vardı tabi filmin.Ama bu eksiklikleri ilk başlarda yaşayıp sonlara doğru hiç hissetmemem filme olan genel bakışımı değiştirdi tabi ama önemli değildi galiba.Sadece ilk sahnelerde az biraz sıkıldım.

Filmde en sevdiğim sahne Son sahnelerin tamamı.Rus istasyonuna vardıktan sonra ardı ardına kopan olayların hepsi şahaneydi.
En sevdiğim karakter:Ryan tabi ki.:D
Filme Puanım:İlk sahneler sebebiyle 0.5 puan kırarak 9.5/10 diyorum.:D

mertkytrk

Yeni Üye
Reaksiyon puanı
36
Puanı
129
Web Sitesi
blogcunundefteri.blogspot.com
filmin bence beklenilen etkiyi yaratması için kesinlikle 3 boyutu iyi bir sinemada izlenmesi lazım o zaman kendisinizi sinemanın büyülü doğasını kaptırıyor ve filmden haz almaya başlıyorsunuz. evde pc başından izlerken film çok yavan gelebilir.

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
gravity türü bilimkurgu sanırım buda mekan olarak uzayın seçilmiş olmasından kaynaklı bir durum..aynı hikayenin benzerleri yeryüzünde çekilmiş olsa tür tabiki dram olur mekan farkı türüde değiştirmiş.. kısaca zor durumdayken azmin şansla birleştiği noktada zafere ulaşan bir insanın hikayesi bu hikayeyi anlatırken sessiz sakin ve huzur dolu bir mekanın seçilmiş olmasıda filmi daha hoş hale getiriyor
görüntü mükemmeldi
sesler mükemmeldi
hikaye akıcıydı sıkılmadan sonuna kadar izledim
sandra bulock herzamanki gibi başarılı oynamış izlediğim filmler arasında en iyi kadın oyuncu oskarını bu almalı dediğim hiçkimse olmadığı için sandra bullock alırsada güzel olur olağanüstü bir performans ortaya koyması için senaryo ve şartlar müsait değil var olan şartlarda en iyisini yapmış.. clooney yer aldığı sahnelerde iyiydi ama o sahneleri bende oynayabilirdim nasıl olsa kask takıldığı için bişey göremedik:) sadece bir rüyada 5 dakika göründüğü kısımda iyiydi

filmin en güzel yerlerinden biri dünyaya geliş sahnesiydi dünyaya sağsalim indikten sora suda boğulma ihtimali, denizi geçti derede boğuldu hikayesini çağrıştırdı .. tek sevmediğim kısım kadın niye evine ulaşmadıki? ıssız bucaksık bir yerde tecavüzcü coşkuna rastlamadan evini bulmuştur umarım :)

en iyi film ödülünü alamaz
en iyi kadın oyuncu ödülünü alabilir
en iyi görüntü ve ses ödüllerinide hakediyor
müzikte güzeldi.

sonuç olarak puanım= 8

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Sandra Bullock alırsa sevinmeyeceğin performans için ==> Cate Blanchett. Zamanın olursa Oscar'dan önce izle bence. :) @destere