2016 Graduation / Mezuniyet - Film Yorumları

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
4936450.jpg

Mezuniyet - Bacalaureat (2016)

Türü: Dram
Yönetmen: Cristian Mungiu
Senaryo: Cristian Mungiu

Oyuncular:
Adrian Titieni
Maria-Victoria Dragus
Rares Andrici
Lia Bugnar
Malina Manovici

IMDb Sayfası

Filmin Özeti
Romeo Aldea, Transylvania’da ufak bir dağ kasabasında yaşayan doktor bir babadır ve kızı Eliza’yı 18 yaşına geldiğinde onu okutmak için yurtdışına göndereceği idealiyle büyütür. Planları gerçekleşmek üzeredir. Eliza İngiltere’de psikoloji okumak için burs kazanır. Tek yapması gereken final sınavlarını geçmektir ki bu da aslında başarılı öğrenci için sadece bir formaliteden ibarettir. İlk yazılı sınavından bir önceki gün, Eliza tüm geleceğini riske atan bir saldırıya uğrar. Şimdi Romeo, bir karar vermek zorundadır. Durumu çözmek için birkaç yol vardır ancak hiçbiri kızına öğrettiği prensiplerle uyuşmamaktadır.

Filmin Fragmanı

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
Biraz geri kalmış ülkelerde görüldüğü üzere eğitim sistemi her yerde arızalı. Ebeveynler de her yerde aynı. Filmin senaryosu çok güçlü olmasa da, dejenere olmuş gençliğimizin, aile bağları kopuk çocuklarımızın, kötü arkadaş ortamlarının, cahil ufku dar ebeveynlerin ve toplum için utanç kaynağı olan bir yığın karaktersiz insanların özeleştirisel bir biçimde anlatıldığı ortalamanın üstü iyi sayılabilecek bir film olmuş.

Babanın, kızı ile ilgili kariyer planları var ve daha mutlu bir hayat yaşamasını istiyor. Kendisi ise eşini aldatmakla meşgul. Boşanma diye de bir seçenek doktor bey. :) Babasına annesini aldattığı için kızgın olan kızımız ise, bekaretini çoktan kaybetmiş ve saldırıya uğradığında kendisine yardım etmeyen motorcu bir zibidiyle birlikte. :)

Bu arada Romenlerde bir rahatlık söz konusu. Adam kızı banyo yaparken bakabiliyor. Komşulara pek aldırış etmeden mahallede çocuğu olan sevgilisiyle buluşabiliyor. Ya da Eliza babasının yanında erkek arkadaşıyla dudaktan öpüşebiliyor gibi. :)

Bir de taşı kimi atıyordu sorusunun ucu açık kalmış. (Yönetmen atıyordur heralde, başka kim atacak? :))

Romanya’nın Nuri Bilge Ceylan’ı olarak nitelendirilen Cristian Mungiu, yönetmenlik açısından çok başarılı. Oyunculuk olarak ise, babayı oynayan Adrian Titieni ve kızını oynayan Maria-Victoria Dragus'un gerçekliğe yakın performansları çok iyiydi.

7/10

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Biraz geri kalmış ülkelerde görüldüğü üzere eğitim sistemi her yerde arızalı. Ebeveynler de her yerde aynı. Filmin senaryosu çok güçlü olmasa da, dejenere olmuş gençliğimizin, aile bağları kopuk çocuklarımızın, kötü arkadaş ortamlarının, cahil ufku dar ebeveynlerin ve toplum için utanç kaynağı olan bir yığın karaktersiz insanların özeleştirisel bir biçimde anlatıldığı ortalamanın üstü iyi sayılabilecek bir film olmuş.

Babanın, kızı ile ilgili kariyer planları var ve daha mutlu bir hayat yaşamasını istiyor. Kendisi ise eşini aldatmakla meşgul. Boşanma diye de bir seçenek doktor bey. :) Babasına annesini aldattığı için kızgın olan kızımız ise, bekaretini çoktan kaybetmiş ve saldırıya uğradığında kendisine yardım etmeyen motorcu bir zibidiyle birlikte. :)

Bu arada Romenlerde bir rahatlık söz konusu. Adam kızı banyo yaparken bakabiliyor. Komşulara pek aldırış etmeden mahallede çocuğu olan sevgilisiyle buluşabiliyor. Ya da Eliza babasının yanında erkek arkadaşıyla dudaktan öpüşebiliyor gibi. :)

Bir de taşı kimi atıyordu sorusunun ucu açık kalmış. (Yönetmen atıyordur heralde, başka kim atacak? :))

Romanya’nın Nuri Bilge Ceylan’ı olarak nitelendirilen Cristian Mungiu, yönetmenlik açısından çok başarılı. Oyunculuk olarak ise, babayı oynayan Adrian Titieni ve kızını oynayan Maria-Victoria Dragus'un gerçekliğe yakın performansları çok iyiydi.

7/10
Taş
Taşı küçük çocuk atıyordu? Adamın annesiyle olmasını hoş karşılamadığı için?

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
Taş
Taşı küçük çocuk atıyordu? Adamın annesiyle olmasını hoş karşılamadığı için?
Kendi evinin önündeki arabanın camının kırılmasından bahsediyorum. Sevgilisinin mahallesinde arabayı nereye park ettiğini görmedik ki zaten. :)

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
İlave:

Evin camını da kırmışlardı, bant ve karton ile camı yapıştırdılar. Çocuğa gelince, parkta bir arkadaşına taş atmıştı fakat Romeo'ya karşı bir tepkisi yoktu. Birkaç yerde elini tutmuşluğu var.

@OzaN

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
İlave:

Evin camını da kırmışlardı, bant ve karton ile camı yapıştırdılar. Çocuğa gelince, parkta bir arkadaşına taş atmıştı fakat Romeo'ya karşı bir tepkisi yoktu. Birkaç yerde elini tutmuşluğu var.

@OzaN
Haklısın sanırım. Ben çocuğun tepkilerini taş atarak gösterdiğini ve bu nedenle baştaki taşın da ondan geldiğini yorumlamıştım ama üzerinde çok düşündüğüm bir konu da değildi. :):)